İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Ep Etkin Pişmanlıkdan Yararlananlar Forumu

Önerilen Yorum

Aklima, 12 saat önce yazdı:

Sabıka kaydında görünmez. 224/1 den ceza verilmemesi demek örgütle bağını kabul bir yana örgütle ilgili dişe dokunur bilgiler vermek demektir. EP den faydalandığınız için yani suçlamayı kabul ettiğiniz için beraat alamazsınız. Aksi bir karar görmedim.

Sabıka kaydı konusunda avukatların söylediği 1 yıl adli sicilde 5 yıl arşiv kaydında görüneceği. Ancak hala kesin bilgi sahibi olamadık. Bunu netlestirebilirsek istinafa gitmeyecegiz. 

Bu yüzden mahkemeden boyle bir emsal karar alip adli sicil kaydında ne göründüğü konusunda kesin bilgi verebilir misiniz?

666

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba arkadaşlar, hakkımda tek tanık beyanı nedeniyle açılan soruşturmadan dolayı savcıya segbis üzerinden ifade vermiştim. Verdiğim ifadede o dönem cemaat olarak bilinen yapının öğrenci evlerinde tamamı 2010 yılı öncesinde olmak üzere iki yıl maddi imkansızlık nedeniyle kaldığımı söyledim. Savcı ifadenin başlangıcında EPden faydalanmak isteyip istemediğimi sormuştu. Ben de EP'nin ne demek olduğunu bilmediğimi, ancak bu yapının öğrenci evinde kaldığımı söylemiştim. Savcı ifadeyi etkin pişmanlıktan hükümlerinden faydalanmak istiyorum, daha doğrusu o dönemle ilgili bildiklerimi anlatacam diye yazdırmış. Savcılık ifadesinden 2-3 saat sonra yine segbisle bağlandığım sulh ceza tarafından o gün tutukluluk kararı verilmişti. Sulh cezanın kararı sonrası bana verilen evraklardan biri de savcılık ifadesiydi. İfade etkin pişmanlıktan faydalanmak istiyorum cümlesiyle başlıyor bu bağlamda hakkımdaki suçlamayı kabul etmiyorum cümlesiyle bitiyor. O zamanki psikoloji nedeniyle çok üzerine düşmemiştim. 

Birliğime savcılık ifadesini verdikten sonra bugün eve savunma istemi tebligatı geldi. Benim EPden faydalanma gibi bir durumum olmadığını, olmuş olsaydı ifadenin sonunda suçlamayı kabul etmediğim yönünde bir cümle olmayacağını, ifade içerisinde isimlerin olacağını, fotoğraf teşhis edeceğimi ve hepsinden önemlisi tutuklu yargılanma durumum olmamış olacağını anlatmaya çalıştım. Ama birliğim önüne gelen kağıt üzerinden işlem yapacağını, önündeki savcılık ifadesinde benim etkin pişmanlıktan faydalanma talebim olduğundan kgç başlatılacağını söylüyor. İfadeyi alan savcının katibini arayıp segbis konuşma çözümünü nasıl temin edebileceğimi sordum. Biz öyle bir kayıt yapmıyoruz dedi. Altında benim imzam olmayan, segbis kaydı tutulmamış olan savcılık ifadesinde savcının söylemediğim şeyleri katibine yazdırdığını nasıl ispat ederim, bilmiyorum.. İfadede CMK avukatı da vardı. Ben ifade verirken ekranda savcı ve katibinden başka olan üçüncü kişinin avukatım olduğunu ifade verdikten sonra yanımdaki polisten öğrendim..

Sizce EP'den faydalanma talebim olmadığı konusunda birliğimi ve daha önemlisi MSB2de ihraç kararlarını değerlendiren komisyonu nasıl ikna edebilirim?

İkna edebilmiş olsam bile öğrenci evinde kalmış olmamı yeterli görüp ihraç işlemi uygularlar mı?

KKK Sb, Tek Tanık, ACM dava devam ediyor

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aktuğ, 17 saat önce yazdı:

Merhaba arkadaşlar, hakkımda tek tanık beyanı nedeniyle açılan soruşturmadan dolayı savcıya segbis üzerinden ifade vermiştim. Verdiğim ifadede o dönem cemaat olarak bilinen yapının öğrenci evlerinde tamamı 2010 yılı öncesinde olmak üzere iki yıl maddi imkansızlık nedeniyle kaldığımı söyledim. Savcı ifadenin başlangıcında EPden faydalanmak isteyip istemediğimi sormuştu. Ben de EP'nin ne demek olduğunu bilmediğimi, ancak bu yapının öğrenci evinde kaldığımı söylemiştim. Savcı ifadeyi etkin pişmanlıktan hükümlerinden faydalanmak istiyorum, daha doğrusu o dönemle ilgili bildiklerimi anlatacam diye yazdırmış. Savcılık ifadesinden 2-3 saat sonra yine segbisle bağlandığım sulh ceza tarafından o gün tutukluluk kararı verilmişti. Sulh cezanın kararı sonrası bana verilen evraklardan biri de savcılık ifadesiydi. İfade etkin pişmanlıktan faydalanmak istiyorum cümlesiyle başlıyor bu bağlamda hakkımdaki suçlamayı kabul etmiyorum cümlesiyle bitiyor. O zamanki psikoloji nedeniyle çok üzerine düşmemiştim. 

Birliğime savcılık ifadesini verdikten sonra bugün eve savunma istemi tebligatı geldi. Benim EPden faydalanma gibi bir durumum olmadığını, olmuş olsaydı ifadenin sonunda suçlamayı kabul etmediğim yönünde bir cümle olmayacağını, ifade içerisinde isimlerin olacağını, fotoğraf teşhis edeceğimi ve hepsinden önemlisi tutuklu yargılanma durumum olmamış olacağını anlatmaya çalıştım. Ama birliğim önüne gelen kağıt üzerinden işlem yapacağını, önündeki savcılık ifadesinde benim etkin pişmanlıktan faydalanma talebim olduğundan kgç başlatılacağını söylüyor. İfadeyi alan savcının katibini arayıp segbis konuşma çözümünü nasıl temin edebileceğimi sordum. Biz öyle bir kayıt yapmıyoruz dedi. Altında benim imzam olmayan, segbis kaydı tutulmamış olan savcılık ifadesinde savcının söylemediğim şeyleri katibine yazdırdığını nasıl ispat ederim, bilmiyorum.. İfadede CMK avukatı da vardı. Ben ifade verirken ekranda savcı ve katibinden başka olan üçüncü kişinin avukatım olduğunu ifade verdikten sonra yanımdaki polisten öğrendim..

Sizce EP'den faydalanma talebim olmadığı konusunda birliğimi ve daha önemlisi MSB2de ihraç kararlarını değerlendiren komisyonu nasıl ikna edebilirim?

İkna edebilmiş olsam bile öğrenci evinde kalmış olmamı yeterli görüp ihraç işlemi uygularlar mı?

https://www.mevzuat.gov.tr/anasayfa/MevzuatFihristDetayIframe?MevzuatTur=7&MevzuatNo=15315&MevzuatTertip=5

sayfasında bulunan CEZA MUHAKEMESİNDE SES VE GÖRÜNTÜ BİLİŞİM SİSTEMİNİN KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK ilgili maddesi;

"Soruşturma veya kovuşturma işlemlerinin kayda alınması

MADDE 9 – (1) Görüntülü ve sesli iletişim tekniğinin kullanılması olanağının varlığı hâlinde, kanunlardaki usul ve esaslar dairesinde, soruşturma veya kovuşturma aşamasında yapılan her türlü işlem SEGBİS ile kayda alınır."

Yani SEGBİS görüşmeleri kayda alınır, saklanır. Bunun yanında yine aynı yönetmeliğin;

"Yazılı tutanağa dönüştürme

MADDE 7 – (1) SEGBİS ile elde edilen kayıtlar, ilgili mevzuatta öngörülen usule göre UYAP Bilişim Sisteminde yazılı tutanağa dönüştürülüp, elektronik imza ile imzalanır. Yazılı tutanağa dönüştürme işlemleri için yazılım veya donanım araçları kullanılabilir.

(2) Bu kayıtların tutanağa dönüştürülmesi işlemi; soruşturma aşamasında soruşturmayı yürüten Cumhuriyet başsavcılığı veya hâkim tarafından, kovuşturma aşamasında ise esas mahkemesince yapılır.

Kayıtların taraflara verilmesi ve izlenmesi

MADDE 8 – (1) Ses ve görüntü kayıtları taraflara verilmez ancak yazılı tutanağa dönüştürülen kayıtlar kanunlarda öngörülen şartlara uygun olarak verilebilir.

(2) Talep veya itiraz halinde ses ve görüntü kayıtları, kanunlarda öngörülen şartlara uygun olarak soruşturma ve kovuşturma makamı gözetiminde ilgilisine izletilebilir."

şeklindedir. Yapacağınız işlem, "ben savcılık tutanağında geçtiği gibi EP den faydalanmadım bu manaya gelebilecek bir cümle kullanmadım. Tutanağın mevcut hali şahsım adına telafisi güç hatta belkide imkansız kayıp ve mağduriyetlere neden olacaktır. Birliğim tarafından hakkımda 375 sayılı KHK kapsamında kamu görevinden çıkarma işlemi kapsamında alınan savunmam ve söz konusu savunma istem yazısındaki gerekçede tutanakta geçen ep den faydalanmak istediğimi belirttiğim şeklindeki metindir. SEGBİS kayıtlarının kontrolünü tutanakta geçen ve şahsıma ait olmayan ifadenin düzeltilmesini ve ayrıca ilgili yönetmelik madde 8 fıkra 2 kapsamında tarafıma da izlettirilmesini istiyorum" şeklinde savcılığa dilekçe vermek. Bu dilekçeyi verdiğinize dair bir dilekçe daha yazarak kurumunuza "ben ep den faydalanmadım bu nedenle itiraz ettim dilekçe ektedir, şu tarihte verdim soruşturma dosyasından talepte bulunularak doğrulanabilir. Ben masumum ve benden kaynaklanmayan bir nedenle hakkımda işlem tesis edileceği bildirilerek ... tarihinde savunmam alınmıştır. Masumiyetim ve haklılığım verdiğim dilekçeyle ortaya çıkacaktır. Bu nedenle şahsım adına telafisi güç hatta belkide imkansız kayıp ve mağduriyetlere neden olabilecek bir idari işlemin yapılmamasını, gerekli araştırmaların yapılmasını arz ederim." şeklinde bir dilekçeyi ivedi olarak kurumunuz ve MSB ye gönderiniz. gerekirse cimer ede bu konuda bir dilekçe yazınız. Adalet Bakanlığına SEGBİS için olan ve MSB ye işlem yapmamaları ve beklemeleri için.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 19 saat önce yazdı:

https://www.mevzuat.gov.tr/anasayfa/MevzuatFihristDetayIframe?MevzuatTur=7&MevzuatNo=15315&MevzuatTertip=5

sayfasında bulunan CEZA MUHAKEMESİNDE SES VE GÖRÜNTÜ BİLİŞİM SİSTEMİNİN KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK ilgili maddesi;

"Soruşturma veya kovuşturma işlemlerinin kayda alınması

MADDE 9 – (1) Görüntülü ve sesli iletişim tekniğinin kullanılması olanağının varlığı hâlinde, kanunlardaki usul ve esaslar dairesinde, soruşturma veya kovuşturma aşamasında yapılan her türlü işlem SEGBİS ile kayda alınır."

Yani SEGBİS görüşmeleri kayda alınır, saklanır. Bunun yanında yine aynı yönetmeliğin;

"Yazılı tutanağa dönüştürme

MADDE 7 – (1) SEGBİS ile elde edilen kayıtlar, ilgili mevzuatta öngörülen usule göre UYAP Bilişim Sisteminde yazılı tutanağa dönüştürülüp, elektronik imza ile imzalanır. Yazılı tutanağa dönüştürme işlemleri için yazılım veya donanım araçları kullanılabilir.

(2) Bu kayıtların tutanağa dönüştürülmesi işlemi; soruşturma aşamasında soruşturmayı yürüten Cumhuriyet başsavcılığı veya hâkim tarafından, kovuşturma aşamasında ise esas mahkemesince yapılır.

Kayıtların taraflara verilmesi ve izlenmesi

MADDE 8 – (1) Ses ve görüntü kayıtları taraflara verilmez ancak yazılı tutanağa dönüştürülen kayıtlar kanunlarda öngörülen şartlara uygun olarak verilebilir.

(2) Talep veya itiraz halinde ses ve görüntü kayıtları, kanunlarda öngörülen şartlara uygun olarak soruşturma ve kovuşturma makamı gözetiminde ilgilisine izletilebilir."

şeklindedir. Yapacağınız işlem, "ben savcılık tutanağında geçtiği gibi EP den faydalanmadım bu manaya gelebilecek bir cümle kullanmadım. Tutanağın mevcut hali şahsım adına telafisi güç hatta belkide imkansız kayıp ve mağduriyetlere neden olacaktır. Birliğim tarafından hakkımda 375 sayılı KHK kapsamında kamu görevinden çıkarma işlemi kapsamında alınan savunmam ve söz konusu savunma istem yazısındaki gerekçede tutanakta geçen EP den faydalanmak istediğimi belirttiğim şeklindeki metindir. SEGBİS kayıtlarının kontrolünü tutanakta geçen ve şahsıma ait olmayan ifadenin düzeltilmesini ve ayrıca ilgili yönetmelik madde 8 fıkra 2 kapsamında tarafıma da izlettirilmesini istiyorum" şeklinde savcılığa dilekçe vermek. Bu dilekçeyi verdiğinize dair bir dilekçe daha yazarak kurumunuza "ben EP den faydalanmadım bu nedenle itiraz ettim dilekçe ektedir, şu tarihte verdim soruşturma dosyasından talepte bulunularak doğrulanabilir. Ben masumum ve benden kaynaklanmayan bir nedenle hakkımda işlem tesis edileceği bildirilerek ... tarihinde savunmam alınmıştır. Masumiyetim ve haklılığım verdiğim dilekçeyle ortaya çıkacaktır. Bu nedenle şahsım adına telafisi güç hatta belkide imkansız kayıp ve mağduriyetlere neden olabilecek bir idari işlemin yapılmamasını, gerekli araştırmaların yapılmasını arz ederim." şeklinde bir dilekçeyi ivedi olarak kurumunuz ve MSB ye gönderiniz. gerekirse cimer ede bu konuda bir dilekçe yazınız. Adalet Bakanlığına SEGBİS için olan ve MSB ye işlem yapmamaları ve beklemeleri için.

Vakit kaybı olmasın diye dün benzer mahiyette bir dilekçe yazarak ACM'ye teslim ettim. Savcılık ifademde beyanımın aksini belirtecek şekilde yanlışlıklar mevcut olduğundan söz konusu ifadedeki bazı hususları düzeltme ihtiyacı duydum diyerek konuyu açıkladım, savcılık ifadesinin altında imzam olmadığından bahsettim. Dilekçede segbis ile ilgili detaylara girmemiştim ama mahkemenin bürosunda olan katiplere konuyu sordum. Eğer ifade tutanak altına alınıyorsa kayıt yapılmayabiliyor dediler. Bu tamamen savcının/hakimin/mahkeme başkanının talimatına göre yaptıkları bir şeymiş. Yasal olarak olması gereken sizin yazdığınız gibidir ama adli süreç başladığından beri o kadar çok keyfi uygulamayla karşılaştım ki buna direnesim gelmedi. Sadece dilekçeyle ek ifade vermiş olarak savcılık ifademi düzeltmiş oldum.

Birliğime vereceğim savunmaya da bu ek beyan dilekçesini ekleyerek söz konusu yanlış anlamayı gidermeye çalışacam. (Adliyede dilekçe kabulü yapan birimdeki memura dilekçenin fotokopisini alarak teslim alıp sisteme aktardıklarına dair imzalattım ve dilekçe alındı belgesi aldım.)

Savunmamı göndermem için az zamanım kaldı. Savunmada neler yazmam uygun olur? Bu konuda kamu görevinden çıkarma kararına karşı savunma örnekleri var mıdır?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aktuğ, 23 dakika önce yazdı:

Vakit kaybı olmasın diye dün benzer mahiyette bir dilekçe yazarak ACM'ye teslim ettim. Savcılık ifademde beyanımın aksini belirtecek şekilde yanlışlıklar mevcut olduğundan söz konusu ifadedeki bazı hususları düzeltme ihtiyacı duydum diyerek konuyu açıkladım, savcılık ifadesinin altında imzam olmadığından bahsettim. Dilekçede segbis ile ilgili detaylara girmemiştim ama mahkemenin bürosunda olan katiplere konuyu sordum. Eğer ifade tutanak altına alınıyorsa kayıt yapılmayabiliyor dediler. Bu tamamen savcının/hakimin/mahkeme başkanının talimatına göre yaptıkları bir şeymiş. Yasal olarak olması gereken sizin yazdığınız gibidir ama adli süreç başladığından beri o kadar çok keyfi uygulamayla karşılaştım ki buna direnesim gelmedi. Sadece dilekçeyle ek ifade vermiş olarak savcılık ifademi düzeltmiş oldum.

Birliğime vereceğim savunmaya da bu ek beyan dilekçesini ekleyerek söz konusu yanlış anlamayı gidermeye çalışacam. (Adliyede dilekçe kabulü yapan birimdeki memura dilekçenin fotokopisini alarak teslim alıp sisteme aktardıklarına dair imzalattım ve dilekçe alındı belgesi aldım.)

Savunmamı göndermem için az zamanım kaldı. Savunmada neler yazmam uygun olur? Bu konuda kamu görevinden çıkarma kararına karşı savunma örnekleri var mıdır?

Son paragrafta dilekçeye yazmanızı değerlendirdiğim metni belirtmiştim.

"Bu tamamen savcının/hakimin/mahkeme başkanının talimatına göre yaptıkları bir şeymiş. Yasal olarak olması gereken sizin yazdığınız gibidir ama adli süreç başladığından beri o kadar çok keyfi uygulamayla karşılaştım ki buna direnesim gelmedi."

"savcının/hakimin/mahkeme başkanının talimatına göre yaptıkları bir şeymiş." mevzuat açık keyfe yada takdire bırakılmış değil. 

"Yasal olarak olması gereken sizin yazdığınız gibidir ama" kısmında, ilgili mevzuatı paylaşmama ve link vermeme rağmen şüphe duyduğunuzu sezdim.

"adli süreç başladığından beri o kadar çok keyfi uygulamayla karşılaştım ki buna direnesim gelmedi." şahıslarla yüz yüze uğraşmak konusunda isteksizliği anlamak bir yana akıllıca bulurum. Yaşadıklarınız ve mağduriyetler konusunda durumu yazıya dökünüz. Sözlere, söz verenin kimliği ve makamı ne olursa olsun itibar etmeyiniz. Bu konularda yazıya dökmekten imtina etmeyiniz. Mahkeme kararların bakınca idarenin savunmalarından birisi, "itiraz süresi içinde itiraz etmemiş" manasında oluyor. İdari her işlemde mevzuatta düzenlenmiş itiraz süreleri var. Savcılığın yanlışınıda idarenin bu yanlışı kullanmasında yazılı olarak itiraz, ikaz etmelisiniz.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 1 saat önce yazdı:

Son paragrafta dilekçeye yazmanızı değerlendirdiğim metni belirtmiştim.

"Bu tamamen savcının/hakimin/mahkeme başkanının talimatına göre yaptıkları bir şeymiş. Yasal olarak olması gereken sizin yazdığınız gibidir ama adli süreç başladığından beri o kadar çok keyfi uygulamayla karşılaştım ki buna direnesim gelmedi."

"savcının/hakimin/mahkeme başkanının talimatına göre yaptıkları bir şeymiş." mevzuat açık keyfe yada takdire bırakılmış değil. 

"Yasal olarak olması gereken sizin yazdığınız gibidir ama" kısmında, ilgili mevzuatı paylaşmama ve link vermeme rağmen şüphe duyduğunuzu sezdim.

"adli süreç başladığından beri o kadar çok keyfi uygulamayla karşılaştım ki buna direnesim gelmedi." şahıslarla yüz yüze uğraşmak konusunda isteksizliği anlamak bir yana akıllıca bulurum. Yaşadıklarınız ve mağduriyetler konusunda durumu yazıya dökünüz. Sözlere, söz verenin kimliği ve makamı ne olursa olsun itibar etmeyiniz. Bu konularda yazıya dökmekten imtina etmeyiniz. Mahkeme kararların bakınca idarenin savunmalarından birisi, "itiraz süresi içinde itiraz etmemiş" manasında oluyor. İdari her işlemde mevzuatta düzenlenmiş itiraz süreleri var. Savcılığın yanlışınıda idarenin bu yanlışı kullanmasında yazılı olarak itiraz, ikaz etmelisiniz.

Sizin paylaştığınız mevzuatla ilgili bir şüphe duymuyorum. Ayrıca bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Yazdıklarınız benzer durum yaşayan farklı insanlara da yol gösterici olacaktır.

Şahsen adli süreç başladığından beri o kadar çok mevzuata uygunsuz davranışla karşılaştım ve hatta benim karşılaştığımdan kat be kat daha fazla hukuksuzluk yaşandığını gördüm ki segbisin kaydedilmemesi diğerlerine göre sıradan kalıyor bile diyebilirim. Ek beyan dilekçesi vererek EP'den faydalanıp faydalanmadığımla ilgili hususu segbis kaydedilmemesi konusundaki uygunsuzluğa değinmeden netliğe kavuşturmaya çalıştım. Zaten hadi segbis kayıtlarını açalım bakalım deseler bile böyle bir karar mevcut olmadığını onlar da görecek ve ikinci verdiğim dilekçeyi geçerli sayacaklardır diye düşünüyorum.

Sizin genel olarak gördüğünüz, msb.nin söz konusu yapıya ait öğrenci evlerinde 2010 öncesi kalmayla ilgili verdiği idari karar nedir? Forumda okuduğum kadarıyla genel olarak msb.nin diğer kurumlara göre hassas davrandığı ve en ufak bir bilgi kırıntısıyla bile ihraç sürecini tamamlandığı yönünde.. ACM kararını bile beklemeden ihraç ederler mi sizce?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
theone, 12.05.2020 - 08:33 yazdı:

Arkadaşlar Merhaba: 

2012 -2017 yılları arasında üniverste eğitimi gördüm.2012 yılında malum yapının evlerinde öğrenci olarak kaldım. O yılları belki hatırlarsınız her şey normaldi.

2 sene öğrencilik döneminden sonra 3. sınıfın ilk dönemi ev abiliği yaptım.  Daha sonra 3.sınıfın 2.döneminde de BTM dedikleri göreve 3 aylığına zorla getirildim. ve 3. sınıf bitince haziran ayında artık dayanamadım ve bu fetö evlerinden ayrıldım. Biliyorum beni içinizden suçlayanlar olacaktır ancak şunu da bilmenizi rica ediyorum  darbe girişimine kadar kimse bu yapının bu kadar hain olduğunu bilemezdi. Evet haindi ama bu kadarını inan aklımın ucundan geçirseydim  en başından  okulu bırakır dönerdim evime.

2015 haziran itibari ile ilişkimi tamamen kestim. ve bunu kanıtlama imkanım da elimde mevcut.

2019 a kadar herhangi birşey olmadi ben askerliği yedek subay yaptm güvenlik soruşturmasınadn geçtim . Hiç bir sıkıntıya rastlanmadı.

Ancak 2019 da arandım Emniyette avukat huzurunda polis memuruna ifade verdim. Bildiğim herşeyide anlattım. Aslında verdiğim isimlerin  zaten %95 i benim adımı vermişler. Biraz buna dikkat ettim açıkcası ve kimsenin suçsuz yere günahına girmedim. Yani kısacası EP'den ( Etkin Pişmanlık) yararlandım. İfadem alındıktan sonra evime gönderildim. 2020 ye kadar 3 kez TANIK olarak ifademe başvuruldu. 

2020 Yılı Şubat Ayında hakkımda verdiğim ifade ve hakkımda ki EP'den yararlanan kisilerin ifadelerinden oluşan İddaname Savcı tarafından hazırlanmış ve bu iddanamenin sonunda :

-- Şüphelinin tespit edilen GSM numaralarının HTS kayıtlarının alınarak incelendiği, 2015-2016 yıllarında FETÖ/PDY kapsamında hakkında adli işlem yapılan kişiler ile irtibatının bulunduğu, görüşmelerin şüphelinin örgüt içerisindeki aktifliğini, hiyerarşiye tabi olduğunu, örgütsel bağını ve yoğun irtibatını ortaya koyduğu,

-- Şüpheli hakkında KOM Şube Müdürlüğü veri sistemlerinden yapılan sorgulamada şüphelinin Bylock kaydı bulunmadığı, Bankasya'da artan hesabı bulunmadığı, örgüt kurumlarında SGK kaydı bulunmadığı, örgütün dernek ve vakıflarında üyeliği bulunmadığı, Şüphelinin mali kayıtlarının incelenmesinde, bankasya hesabı bulunmadığı, örgüte para aktardığına dair şüpheli para trafiğine rastlanmadığı,

HUKUKİ DEĞERLENDİRME:

Şüphelinin lise döneminde örgüte ait dershanelere gittiği, 2012-2017 yılları arasında 3 sene boyunca, üniversite eğitimi sırasında X ilinde örgüte ait evlerde kalarak ev abiliği ve BTM olarak vazife yürüttüğü, 17/25 Aralık 2013 tarihinde örgüt mensuplarınca gerçekleştirilen hukuksuz operasyonlardan sonra cemaat olarak bilinen bu yapının devletin kurumlarına casusluk amacıyla sızdığının ortaya çıkması üzerine örgütten kopuşların başladığı ancak şüphelinin örgüt içerisinde kalmaya devam ederek ev abiliği ve BTM vazifeleri alarak örgüt hiyerarşisi dahilinde hareket ettiği, HTS kayıtları ile hakkındaki beyanların da bu hususu doğruladığı, şüphelinin örgütle organik bağ kurarak örgüt hiyerarşisinde bulunduğu, bu şekilde üzerine atılı Fetö/Pdy Silahlı Terör Örgütüne Üye olma suçunu işlediğinin anlaşıldığı, Şüphelinin davet üzerine kendiliğinden emniyete müracaat ederek örgüt içerisinde bulunduğu dönemlere ilişkin olarak samimi beyanlarda bulunarak teşhis işlemlerinde bulunduğu, bu nedenle TCK 221/4.1.cümle Maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması gerektiğinin değerlendirildiği,

NETİCE ve TALEP:

Şüphelinin mahkemenizce yargılamasının yapılarak eylemine uyan yukarıda yazılı sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasına, 3713 Sayılı Yasanın 3 maddesi delaletiyle 5/1 maddesi gereğince arttırım yapılmasına, şüphelinin işlemiş olduğu kasıtlı suç nedeniyle 5237 Sayılı TCK'nun 53 maddesi gereğince belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına, şüpheli hakkında TCK'nun 58/9 maddesi hükmü gereği tekerrür hükümlerinin uygulanmasına, Karar verilmesi Kamu Adına iddia ve talep olunur.

Arkadaşlar  ben bu fetö evlerinde sadece eğitimimi tamamlamak üzere kaldım  ve psikolojik baskı sebebiyle göreve zorlandım. 3. sınıfın sonunda (2015 haziran) ayrıldım.zaten inanın 2011 de dersane haricinde( ki ozaman herhangi problem yoktu ) hic bir kurumuna gitmedim para yatirmadım. bylock vb. hiç bir program kullanmadım.

Kendimi bu doğrulukta anlatmak istiyorum. sizce bir yararı olur mu şuan mali müşavir olmak üzereydim ki bu belgemde yanıcak zira  bu dava kuvvetle muhtemek ceza ile bitecek yıllarca uğraştiğim 3 yil staj 2 yıl Yüksek Lisans hepsi çöp olacak. En büyük ümidim HAGB ile bu beladan kurtulmak benim gibi 2 3 kişi bu şekilde HAGB Almış sizce ümit var mı benim için. Kapalı alan fobimde cabasi aylardır bunun stresiyle boğuşuyorum. Fikirlerinize ihtiyacım var.

Hocam ne karar çıktı?

Mağdur değilim bilgi almak için burdayım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aktuğ, 08.01.2021 - 14:37 yazdı:

Sizin paylaştığınız mevzuatla ilgili bir şüphe duymuyorum. Ayrıca bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Yazdıklarınız benzer durum yaşayan farklı insanlara da yol gösterici olacaktır.

Şahsen adli süreç başladığından beri o kadar çok mevzuata uygunsuz davranışla karşılaştım ve hatta benim karşılaştığımdan kat be kat daha fazla hukuksuzluk yaşandığını gördüm ki segbisin kaydedilmemesi diğerlerine göre sıradan kalıyor bile diyebilirim. Ek beyan dilekçesi vererek EP'den faydalanıp faydalanmadığımla ilgili hususu segbis kaydedilmemesi konusundaki uygunsuzluğa değinmeden netliğe kavuşturmaya çalıştım. Zaten hadi segbis kayıtlarını açalım bakalım deseler bile böyle bir karar mevcut olmadığını onlar da görecek ve ikinci verdiğim dilekçeyi geçerli sayacaklardır diye düşünüyorum.

Sizin genel olarak gördüğünüz, msb.nin söz konusu yapıya ait öğrenci evlerinde 2010 öncesi kalmayla ilgili verdiği idari karar nedir? Forumda okuduğum kadarıyla genel olarak msb.nin diğer kurumlara göre hassas davrandığı ve en ufak bir bilgi kırıntısıyla bile ihraç sürecini tamamlandığı yönünde.. ACM kararını bile beklemeden ihraç ederler mi sizce?

Hukuken beklerler ancak dosya içeriğinde sizin EP den faydalandığınız/faydalanmak istediğiniz yönünde bir ikrar olduğunu öğrenirlerse sonucu beklemeden işlem yaparlar. Nasıl öğrenirler derseniz mahkeme kararları, soruşturmalar kişi devlet memuruysa kurumuna gönderilir, bildirilir. Bir kaç kez duyduğum bir husus EP den faydalanmak isteyenler hakkında ilgili kuruma idari işlem başlatılması için adliyelerin yazı yazdığı yönünde. Bu durum kısmen haberlere de yansıdı.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba bende de aynı durum söz konusu bende etkin pişmanlıktan yararlandım mahkeme sürecim devam ediyor daha Hagb kararı verilmedi bı mali müşavirlik sürecim var stajım Haziran ayında bitiyor bu durum engel olur mu acaba sizin durumunuz nasıl sonuçlandı bi engel oldu mu?

Bylock etkin pişmanlık

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Herkese selam. İstinafa beyan dilekçesi yazacağım.  Başlık ile alakalı çıkmaza düştüm. Örneğin Ankara 13. Bölge idare mahkemesi başkanlığına  sunulmak üzere Ankara 19. İdare Mhahlemesi başkanlığına gönderilmek üzere İstanbul nöbetçi idare mahkemesi başkanlığına    bu mudur acaba ? Nasıl olmalı 
    • Benim de 2 yil aradan sonra 15. Idare mahkemesinde kuzu gibi yatan dosyamdan 5 gün önce nüfus kayıt örneği çıkartılmış gözüküyor. Bir hareketlilik var sanırım artık karara çıkacak. Hadi bakalım hayırlısı ☺ dualarinizda bana da yer verin😊
    • Danıştay Onama kararından sonra ne yapıyorduk arkadaşlar? AYM 'ye başvuru yapıyoruz galiba ama kaç gün içinde bilen var mı? Bir de sağlam idare hukukçusu avukat lazım yoruldum bıktım artık...
    • @Karagöz çok teşekkür ediyorum hocam darısı herkesin başına olsun tüm üyelerimizden güzel haberleri görmek dileğiyle 🙏🏻☺️
    • @Gül reçeli ve diğer idare Mahkemesinden iade olanlar için yararlı bir başlık: https://forum.khkhaber.com/forum/68-i̇stinaf/ ( Burada oldukça fazla Örnek var )  ben kendi dilekçemi buraya yorum olarak yazdım.   Dosya Linki : https://file.io/ldKx08FKHqhd 
  • Yeni Oluştur...