İçeriği gör
Bitlibalik1

Kabul kararı tebliğ edildi 10 günü geçti ise baslayis olmadi nasıl bir yol izlemeliyim?

Önerilen Yorum

Saglik bakanlığından 692 ile ihraç oldum. Komisyon kabul kararını gördük. 15 gün içinde karar elimize ulaştı. Görev yerime gittim. Güvenlik soruşturması yapılıyor dedi. Ankaraya gittim bakanlığa. Adli sicil kaydında anlamadıkları bişey olduğunu söylediler. (Bu anlamadıkları şey memurlugum devam ederken de vardi. Üniversitedeyken bir kavgaya karışmıştım onun dosyası. Kanunlara göre memuriyete engel değil.) Avukatımla görüştüm uyaptan ıslak imzalı kararı gönderdi. Kurum avukati inceliycek uygun gorurlerse ataman yapılır dediler. Şimdi yapmam gereken bişey var mi ? Kurum içinde herkes farklı bişey söyledi.

692khk, kritersiz, komisyon kabul, ise baslayis yapilmadi

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Komisyondan iade kararı alanlar için, 7075 sayılı kanunun 10 uncu maddesi gereği "...İlgililerin kamu görevinden çıkarılmasına ilişkin kanun hükmünde kararname hükümleri, bu fıkrada belirtilen kişiler bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkmış sayılır." Dolayısıyla siz 692 sayılı KHK öncesi döneme dönüyorsunuz. O zaman içim kamuda görev yapmanıza engel bir durum yoksa şu anda da yoktur. Konu hakkında kurumunuza, bu maddeyi de belirterek yapılan uygulamanın keyfi olduğu ve mağduriyetinizin devam ettirildiğini bir an önce haklarınızın iadesini istediğinizi belirten dilekçe yazın. 60 gün içinde cevap vermek zorundalar. Sonrasında idare mahkemesine/ombudsmana başvurabilirsiniz.  Cimer' ede durumu belirten dilekçe yazınız. Yapacağınız bütün başvuruları, müracaatları yazılı yapın. İspatlı olsun. 7075 sayılı kanunun 10 uncu maddesi gereği sizi göreve başlatmak zorunda oldukları süre belli. Ayrıca aynı kanun KHK hükümlerinin ortadan kalkacağını da belirtmiş. "İade edilenler yeniden güvenlik soruşturmasına tabi olur" dememiş. Yaşadığınız uygulama tamamen keyfi bir uygulama.

Güncelleme • • Aklima

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 27.08.2019 - 10:08 yazdı:

Komisyondan iade kararı alanlar için, 7075 sayılı kanunun 10 uncu maddesi gereği "...İlgililerin kamu görevinden çıkarılmasına ilişkin kanun hükmünde kararname hükümleri, bu fıkrada belirtilen kişiler bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkmış sayılır." Dolayısıyla siz 692 sayılı KHK öncesi döneme dönüyorsunuz. O zaman içim kamuda görev yapmanıza engel bir durum yoksa şu anda da yoktur. Konu hakkında kurumunuza, bu maddeyi de belirterek yapılan uygulamanın keyfi olduğu ve mağduriyetinizin devam ettirildiğini bir an önce haklarınızın iadesini istediğinizi belirten dilekçe yazın. 60 gün içinde cevap vermek zorundalar. Sonrasında idare mahkemesine/ombudsmana başvurabilirsiniz.  Cimer' ede durumu belirten dilekçe yazınız. Yapacağınız bütün başvuruları, müracaatları yazılı yapın. İspatlı olsun. 7075 sayılı kanunun 10 uncu maddesi gereği sizi göreve başlatmak zorunda oldukları süre belli. Ayrıca aynı kanun KHK hükümlerinin ortadan kalkacağını da belirtmiş. "İade edilenler yeniden güvenlik soruşturmasına tabi olur" dememiş. Yaşadığınız uygulama tamamen keyfi bir uygulama.

Komisyonun iade karari geçen pazartesi teblig edildi. Kurumla irtibata gecmem mi gerek yoksa beklemeli miyim? 

689 numaralı KHK kriter yok. Komisyondan iade. Adli süreç yok.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Harun Müzik ve Video, 11 saat önce yazdı:

Komisyonun iade karari geçen pazartesi teblig edildi. Kurumla irtibata gecmem mi gerek yoksa beklemeli miyim? 

TSK sayfası altında kurumun size tebligat gönderdiğini paylaşmışsınız. Dolayısıyla cervaplanacak bir husus kalmamış.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 27.08.2019 - 10:08 yazdı:

Ben kendi isteğimle istifa ettim memuriyet haklarım baki kalarak. Sonra ihraç edildim. Ama işe dönmek istediğimde dönemediö ihraçtan dolayı tüm özlük haklarım elimden alındı. Şimdi ise ohalde kabul yazıyor benim şuanki durumum ne olur? Kurum bana geriye dönük ödeme yapar mı? Bununla alakalı bir emsal karar var mı 

692 KHK - KABUL - ADLİ İŞLEM YOK- BANKA KRİTER YOK - İSTANBUL

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
ruzgargulu, 04.05.2022 - 02:19 yazdı:

Ben kendi isteğimle istifa ettim memuriyet haklarım baki kalarak. Sonra ihraç edildim. Ama işe dönmek istediğimde dönemediö ihraçtan dolayı tüm özlük haklarım elimden alındı. Şimdi ise ohalde kabul yazıyor benim şuanki durumum ne olur? Kurum bana geriye dönük ödeme yapar mı? Bununla alakalı bir emsal karar var mı 

Sayın @ruzgargulu

Ben sizin bildiklerinizi bilmiyorum bu nedenle durumunuzu açarak anlatmanızı istemek durumundayım.

Memuriyet haklarım baki kalarak istifa etmek ne demek? İstifa etmişseniz ve kabul edilmişse memuriyetle yani 657 sayılı kanunla alakanız kalmamış demektir. İstifa sonrası kamu görevinden çıkarılmak teknik olarak mümkün değil. İstifa ettim şeklindeki ifadenizin hukuki karşılığı 657 sayılı kanunda geçen memurluktan çekilme değil anladığım kadarıyla.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 6 saat önce yazdı:

Sayın @ruzgargulu

Ben sizin bildiklerinizi bilmiyorum bu nedenle durumunuzu açarak anlatmanızı istemek durumundayım.

Memuriyet haklarım baki kalarak istifa etmek ne demek? İstifa etmişseniz ve kabul edilmişse memuriyetle yani 657 sayılı kanunla alakanız kalmamış demektir. İstifa sonrası kamu görevinden çıkarılmak teknik olarak mümkün değil. İstifa ettim şeklindeki ifadenizin hukuki karşılığı 657 sayılı kanunda geçen memurluktan çekilme değil anladığım kadarıyla.

Ya bildiğiniz kendi isteğim üzerne istifa ettim. Kurumdan bana gelen onay yazısında “ 657 sayılı kanunun 94.maddesi gereği memuriyet hakları saklı kalmak koşulu ile istifanın kabulune” şeklinde 6 ay süreden sonra” tekrar göreve başlanabilir yazısı verildi. Bunu demek istedim baki kalarak derken. Sonra istifadan sonra 1 yıl sonra ihraç ettiler adım KHK da geçti. Mümkün değil diyorsunuzda bende oldu işte. Ve şuan ohal sisteminde “kabul yazıyor” herhangibi kriter yok bişi yok. Yani istifa eden bir memur, memur bile değilken nasıl khkdan ihraç edilir anlamadım. Ve edilsi şuanda kabul yazıyor kurumdan aradılar gelin işe başlayın imza atmanız gerekıyor diye.yani ben istifa ettikten 6 ay sonra süremi doldurum geri dönmek istedim memuriyete doğal olarak haklarım saklı kaldığı için. Fakat dönemedim sebep ise ihraç edilmişim bu nedenle alamayız dediler. İşte tamda burda benim tekrardan memur olma hayallerimi bitirdiler.  Benim sormak ıstediğim şuan kabul yazıyıor. Herhangibir adli işlem yok mahkemem falan olmadı hiç bişi yok. Kurum bana maddı haklarımı geri verir mi? Siz mümkün değil derken” maalesef bencede nasıl böyle bir hata yapılır ama yapıyorlar işte görüyorsunuz. Ölüyü bile KHK dan ihraç ettiklerine göre diri memur olmayan birini nasıl ihraç etmesınler

Güncelleme • • ruzgargulu

692 KHK - KABUL - ADLİ İŞLEM YOK- BANKA KRİTER YOK - İSTANBUL

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
ruzgargulu, 22 saat önce yazdı:

Ya bildiğiniz kendi isteğim üzerne istifa ettim. Kurumdan bana gelen onay yazısında “ 657 sayılı kanunun 94.maddesi gereği memuriyet hakları saklı kalmak koşulu ile istifanın kabulune” şeklinde 6 ay süreden sonra” tekrar göreve başlanabilir yazısı verildi. Bunu demek istedim baki kalarak derken. Sonra istifadan sonra 1 yıl sonra ihraç ettiler adım KHK da geçti. Mümkün değil diyorsunuzda bende oldu işte. Ve şuan ohal sisteminde “kabul yazıyor” herhangibi kriter yok bişi yok. Yani istifa eden bir memur, memur bile değilken nasıl khkdan ihraç edilir anlamadım. Ve edilsi şuanda kabul yazıyor kurumdan aradılar gelin işe başlayın imza atmanız gerekıyor diye.yani ben istifa ettikten 6 ay sonra süremi doldurum geri dönmek istedim memuriyete doğal olarak haklarım saklı kaldığı için. Fakat dönemedim sebep ise ihraç edilmişim bu nedenle alamayız dediler. İşte tamda burda benim tekrardan memur olma hayallerimi bitirdiler.  Benim sormak ıstediğim şuan kabul yazıyıor. Herhangibir adli işlem yok mahkemem falan olmadı hiç bişi yok. Kurum bana maddı haklarımı geri verir mi? Siz mümkün değil derken” maalesef bencede nasıl böyle bir hata yapılır ama yapıyorlar işte görüyorsunuz. Ölüyü bile KHK dan ihraç ettiklerine göre diri memur olmayan birini nasıl ihraç etmesınler

Sayın @ruzgargulu,

Öncelikle sakin olunuz. Yazdığınız ve size tebliğ edilen evrakları önünüze alarak paylaşımımı okuyunuz.

657 sayılı kanuna göre 94. madde memurluktan çekilmeyi düzenliyor. Memurluğun sona ermesi ise 98 inci maddede düzenleniyor.

Son paylaşımınız da bir çelişki yada eksiklik var. "Sonra istifadan sonra 1 yıl sonra ihraç ettiler adım KHK da geçti." sonra ilerde "yani ben istifa ettikten 6 ay sonra süremi doldurum geri dönmek istedim memuriyete doğal olarak haklarım saklı kaldığı için. Fakat dönemedim sebep ise ihraç edilmişim bu nedenle alamayız dediler."

Yani istifanızdan 6 ay sonra dönmek istemişsiniz ancak kamu görevinden çıkarıldığınız için alamayız demişler ama istifadan 1 yıl sonra kamu görevinden çıkarılmışsınız.

Durum şu olabilir mi? İstifa ettiniz 6 sonra geri dönmek için 657 sayılı kanunun 97 inci maddesi gereği müracaat ettiniz. İşlemleriniz devam ederken adınız KHK ekli listesinde yayınlandı. Sonrada size kamu görevinden çıkarıldığın için sizi geri alamayız dediler.

Size verilen evraklar ve sizin yazdığınız dilekçe tarihlerine bakarsanız durum büyük ihtimalle budur. Yani siz 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi durumdayken KHK ekli listesine girdiniz. OHAL komisyonunun hakkınızda karar vermesinin nedeni de bu zaten. Siz istifa etmiş olduğunuzu sanıyorsunuz ancak istifa sonrası 6 sonra verdiğiniz dilekçe nedeniyle 657 ye tabi bir memursunuz. Hakkınızda kurumunuzdan bilgi istendiğinde istifa etmiş olduğunuz ortaya çıkar ve komisyon başvurunuzu red ederdi.

Komisyon kararı sonrası kurum size gel dedikten (Size tebliğ yapıldıktan sonra 10 gün. Tebliğ öncesi telefonla ararlarsa yine katılabilirsiniz.) sonra 10 gün içinde katılırsanız; istifanız sonrası verdiğiniz geri dönme dilekçesi itibariyle özlük haklarınızı alırsınız. 10 gün geçerse maddi ve sosyal hiç bir şey alamazsınız.

7075 sayılı kanunun ilgili kısmı "Atama emri, ilgili kamu kurum ve kuruluşu tarafından 11/2/1959 tarihli ve 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre ilgililere tebliğ edilir. Tebliğ tarihini takip eden on gün içerisinde göreve başlamayanların bu maddeden doğan atanma hakkı ile mali hakları düşer."

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
    • Arkadaşlar dosyam 2.5 yıldır 13 idd de bu kadar uzun süre bekleyen var mı ? 
    • Geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda hastalığınızı tamamen atlatırsınız. Malülen emeklilik hakkı, kazanılmış bir hak olduğundan ihraç olsanız bile bu hakkınız saklıdır. İhraç olmanız durumudan (ki inşallah olmazsınız) malülen emeklilik haklalarınızı alabileceksiniz. Benzer durumda olan bir tanıdığım var. Malülen emekli olma hakkı olduğu halde, kendisine sunulan geri hizmette çalışmayı kabul etmiş. Daha sonra ihraç olunca, malülen emekli olmak için gerekli girişimlerde bulundu ve ihraçken malülen emekli maaşı almaya başladı.
    • Merhabalar. Başvurmuş olduğunuz iş yeri İK yada Muhasebe birimleri farklı kurumlara ait SGK kayıt bilgilerini gizlilik gereği göremez rapor edemez. Ancak çok kurumsal iş yerleri ayrıntılı SGK döküm bilgilerinizi sizden isteyebilir. Ancak o dökümde KHK çıkış bilgileriniz görülebilir. Onun dışında durumunuzu belirtmenize çok gerek yok bence. Ayrıca işe başladığınızı da yeni fark ettim. Hayırlı olsun, rabbim utandırmasın inşallah. 
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...