İçeriği gör
bahadirhoca

İdare Mahkemesi'ne İtiraz Dilekçesi MEB Sendika, Dernek, Banka

Önerilen Yorum

Öncelikle gerçeği ve neyi niye yaptığınız siz biliyorsunuz. Bilmediğim, emin olmadığım hususlarda beyan vermem niyet okumak olur. Bunu da yapmam. Bilmediklerim konusunda sorumluluk size aittir.

Aşağıdaki kısmı girişte kullanabilirsiniz, Vurgulamak istediğiniz kısımları koyu yapınız.

25 inci idare mahkemesi itiraza konu kararında "Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen “yapı”, “oluşum” veya “gruplar”la bağ kurulmasının yeterli olduğu görüldüğünden, ilgililer hakkında üyelik suçlamasıyla yürütülen ceza soruşturmasında kovuşturma yapılmasına yer olmadığı veya soruşturma sonucunda açılan ceza davasında beraat kararı verilmiş olsa dahi, idari yargı merciileri irtibat ve iltisak unsurları yönünden dava konusu işlemi incelemek zorundadır." ifadesini kullanmıştır.

Gerek bu ifadede gerekse kararın herhangi bir yerinde "bağ kurulmasının yeterli görüldüğünden" kısmından ne kastettiğini, nasıl, ne şekilde, hangi zamana ait, kime göre olduğunu konusunda bir yasal yada hukuksal bir dayanak göstermiştir.

Bunun yanında aynı ifadede geçen "irtibat ve iltisak unsurları yönünden dava konusu işlemi incelemek zorundadır." kısmındaki irtibat ve iltisak kelimelerinin tanımları halen herhangi bir yasal yada hukuksal mevzuatta geçmediği gibi emsal bir yargı kararında da geçmemektedir.

Bu kavramlarla ilgili ilk ve tek tanım benzer davalara bakan ankara 13 üncü idari dava dairesi kararlarında geçen şekliyle;

"irtibat; yani bir çıkar ilişkisi nedeniyle gönüllü veya gönülsüz kendi davranışlarını bireysel iletişim yoluyla ya da yazılı ve görsel basın, sosyal medya paylaşımları üzerinden gelen mesajları dikkate alarak belirleme hali

iltisak; yani yapışıkmış gibi birlikte hareket etme, gönüllü şekilde tabi olma, aynı yöne bakma, olayları aynı bakış açısıyla değerlendirme, eylemlerini bir grubun, örgütün ya da yapının işaretleri, talimatları, yönlendirmelerine göre gerçekleştirme ve bunu yaparken dünyevi ya da uhrevi faydalar umma hali"

şeklinde açıklanmaktadır. Ancak bu tanımlar incelendiğinde de birden fazla gerekçeye dayandırlıdığı görülmekle beraber tanımlarda geçen ve virgülle ayrılan gerekçelerin, hangi zamana dair olduğu yada olacağı, kim için, kime göre, neye göre vb. olacağı gibi hususlar yine belli değildir. Tamamen takdire dayalı olarak kişiden kişiye değişebilecek yani yoruma açıktır. Buna rağmen; 

İrtibat tanımından hareketle; hakkımda ne fetö/pdy nede başka herhangi bir örgütle irtibatım olduğuna dair bu güne kadar ispatlanmış, dile getirilmiş, beyan edilmiş tek bir çıkar ilişkisi yoktur, davranışlarımı kendi iradem dışında başkası yada başkalarının etkisinde kalarak belirlediğime dair tek bir örnek yoktur, sunulamamıştır.

İltisak tanımından hareketle; herhangi bir konuda birlikte hareket ettiğim tek bir eylemim yada söylemim yoktur bu yönde somut hiç bir iddia, beyan, delil, vb. yoktur. Bütün hayatım boyunca "gönüllü" olarak tabi olduğum legal bir husus gösterilemeyeceği gibi gönüllü olarak tabi olduğum tek bir yasal olmayan eylem yada söylem olmadığı gibi, bu yönde tarafıma yöneltilmiş hiç bir isnad, delil, tanık, beyan vb de yoktur. Hiç bir gerçek yada tüzel kişilik yada gurupla aynı yöne baktığıma dair somut tek bir örnek, delil, paylaşım, eleştiri, beyan vb yoktur, bu yönde aleyhimde sunulmuş hiç bir gerekçede mevcut değildir. Bu gün dahil olmak üzere hakkımda her hangi bir konuda gerçek yada tüzel kişilerle aynı bakış açısıyla değerlendirme yaptığıma dair somut tek bir delil, paylaşım, eleştiri, beyan sunulmamıştır. Örgüt, yapı yada bir gurubun işareti talimatı yada yönlendirmesiyle yaptığım tek bir eylem yada paylaşımım gösterilemez, bu güne değin gösterilememiştir. Hele ki; hayatım boyunca dünyevi bir fayda umduğum yönünde yaşayan yada yaşamış hiç kimse bir delil, paylaşım, söylem vb sunamaz. Mesleğe nerde ve hangi konumda başladığım ve son olarak hangi durum ve konumdayken hakkımda KHK ile işlem yapıldığı mesleki safahatim ortadadır. Uhrevi fayda umma husus ise; en azından müslüman olan herkesin yaptıklarında, konuştuklarında dikkat ettiği bir husustur. Müslüman olan birisinin cennet, cehennem, helal, haram, kul hakkı gibi hususları hayatından çıkarması, rafa kaldırması gibi bir husus söz konusu olamaz. Dolayısıyla hayatım boyunca uhrevi fayda görmek yani cennete ulaşmak ve uhrevi zarar görmemek yani cehennemden korunmak için dikkat ettim. Ben hayatımda cennet-cehennem konusuna hiç önem vermedim diyecek, yada şu şu aşamalarda bu konuyu rafa kaldırdım diyecek bir müslüman olabileceğini sanmıyorum.

Gerek irtibat ve gerekse iltisak tanımlarına bakıldığında özellikle maddi olguların ispat edilmesi gereken hususlar olduğu maddi olmayan hususların irdelenmesinin ise niyet okumaktan başka bir şey olmadığı açıktır.

Gerek OHAL komisyonu ve gerekse 25 inci idare mahkemesi kararlarında sadece aleyhimde kullanabilecekleri hususları almış ve kendilerince niyetimi okuyarak hakkımda hüküm vermişlerdir.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

İstinaf dilekçenizde; bankasya konusunda  "Bank Asya’da banka görevlileri ile yaptığım görüşmede, bu bankada hesap açmamın bir çok bankacılık işleminde kolaylık sağlayabileceğine ikna olduğumu, bankada bir hesap açtırdığımı ve bütün diğer bankalarda hesap açma işlemi sırasında karşılaştığım bir işlem olan, yeni açılan hesaba az da olsa bir para yatırma, işleminin istendiğini ve benim de 50,00 TL yatırdığımı belirttim. Aynı mahkeme kararında 07/02/2015 tarihinde 100,00 TL ve 09/02/2020 tarihinde 200,00 TL yatırmış olduğum belirtilmiş ancak bu parayı 15/02/2015 tarihinde geri çekmiş olmam hiçbir şekilde dikkate alınmamıştır. Bahsedilen tarihlerde devlet memuru olarak çalışıyor olmam dikkate alındığında Ocak 2014 maaşımdan arta kalan 300,00 TL tutarı yanımda taşımak istememem ve hesabıma yatırmam ardından da " yazmışsınız. Burada insana niyet okutan yazım ve çelişki var. "Bank Asya’da banka görevlileri ile yaptığım görüşmede, bu bankada hesap açmamın bir çok bankacılık işleminde kolaylık sağlayabileceğine ikna olduğumu," ne demek, ne alaka. Bank asya da hesap açmak size diğer bankalarda nasıl bir avantaj sağlayacak. İkna olduğunuz nedir? Bunun hemen sonrasında hesap açmak için gerekli parayı yatırdım diyorsunuz ama aşağıda "Ocak 2014 maaşımdan arta kalan 300,00 TL tutarı yanımda taşımak istememem" diyorsunuz. hangisi gerçek olan durum. Soru, niye maaş aldığınız bankaya yatırmadınız? Bu sorular ve çelişkilere ancak siz cevap verebilirsiniz. Sadece bu yazımınız niyet okutmaya yeter.

Banka konusunda olabilecek yaklaşım, 2014 eylül ve 2015 şubat aylarındaki çağrılara denk gelen ilk olarak hesap açmanın sonra da cüz-i de olsa para yatırmanın mantıklı açıklaması. Başka bir bankada yakın tarihlerde hesap açtıysanız yazınız açıklayınız, görmemezlikten gelindiğini belirtiniz. Başka bir bankada yatırım hesabı açtıysanız önce yada sonra bunu da çeşitlilik açısından yazınız. En büyük sıkıntı adli ve bankacılık hareketleri olarak dikkat çeken 3 dönemden 1 sinde hesap açmanız, 2 sinde para yatırmanız.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Benzer bir hususta sendika üyeliği hususunda var. İstinaf başvurunda sendika konusuna hiç değinmediğiniz dikkatimi çekti.

Bankanın ve sendikanın işlem yaptığınız dönemlerde yasal olduğunu, faaliyetlerinin denetlendiğini ve her ikisi konusunda da sıralı amirleriniz ve devlet yönetimi tarafından isimleri vurgulanarak legal görünümlü ancak iyi niyetli olmadıkları yönünde niyet okutmayacak bir uyarı, açıklama vb. yapılmadığını mutlaka belirtiniz.

Özellikle sendika konusunda, açık olduğu müddetçe primlerin devlet tarafından yatırıldığını, sizin üyeliğiniz bir terör örgütüyle bağlantısı olan bir sendikayla taraf belli etmek, bağ kurmak kapsamında değerlendiriliyorsa aynı dönemde devlet tarafından ödenen primlerinde terör örgütünün devlet eliyle gizlice desteklenmesi şeklinde de yorumlanabileceğini çünkü devletin elindeki istihbarat gücü nedeniyle söz konusu sendikadan ve faaliyetlerinden haberdar olmamasının mümkün olamayacağını, haberi varsa da müdahale etmemesi yada açık açık ifşa etmemesinin en başta devletin zafiyeti ve güçsüzlüğü olarak değerlendirilebileceği ancak bunun kabul edilemeyeceği, akılla ve mantıkla açıklanamayacağı izahtan varestedir. Bu kapsamda ne benim sendika üyeliğim nede aynı dönem için devletin ödediği primlerin bir terör örgütüyle bağ kurumak için kullanılması hayatın doğal akışıyla ve gerçeklerle izah edilemez. Ancak niyet okumaktır. Pek çok insan hatta devlet yöneticisi gibi bende fetö/pdy denen terör örgütünü 15 Temmuz hain darbe girişimin de tanıdım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Son olarak; Çeşitlilik ve farklılık açısından herhangi bir şekilde ispatlanabilecek şekilde farklı yardım, sosyal kurumlarla bağış, çalışma vb şeklinde ilişkiniz olduysa bunları da yazınız. Kızılay, lösev, mehmetçik vakfı, husurevlerine bağış, çocuk esirgeme kurumu, TEMA, Atatürkçü düşünce derneğine bağış vb. https://www.siviltoplum.gov.tr/izin-almadan-yardim-toplama-hakkina-sahip-kuruluslar sayfasında liste var.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba. Allah yardımcınız olsun. Benim de bir sorum var. İstinaf başvurusunda da adli yardım talep ediliyor mu? İdare mahkemesine dava açarken muhtardan belge alıp eklemiştim. İstinafta da aynı şey oluyor mu scaba?

672 khk ret idare mah devam 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Yardımlarınız için teşekkürler.

672 Meb Ret Sendika Banka Dernek

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Yaban, 13.11.2020 - 15:24 yazdı:

Merhaba. Allah yardımcınız olsun. Benim de bir sorum var. İstinaf başvurusunda da adli yardım talep ediliyor mu? İdare mahkemesine dava açarken muhtardan belge alıp eklemiştim. İstinafta da aynı şey oluyor mu scaba?

İlk derece mahkemesi adli yardımı kabul ettiyse normalde belirtmeniz gerekmiyor ancak yaşadığımız ortamda işi garantiye almak iyidir. Adli yardım talebini eklemenizde fayda var. "Davaya konu .....idare mahkemesi kararında da geçtiği üzere söz konusu dava adli yardım talebim kabul edilerek görülmüştü. Maddi durumumda bir değişiklik olmaması nedeniyle karar kesinleşinceye kadar olan bütün aşamalarda adli yardım talebimin dikkate alınması istiyorum" gibi bir cümleyi son kısımda bir madde olarak ekleyebilirsiniz.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Teşekkür ederim sn. Aklima, bir de idare mahkemesi vekalet ücreti ve dosya masrafının ödenmesi demiş. Bu ücretler ne zaman ödenecek acaba? Bütün süreç bitince mi yoksa şimdi mi?

672 khk ret idare mah devam 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@bahadirhoca hocam benim de benzer bir durumum var. banka, sendika vs..  mahkeme red cevaı vermiş.  sıra bana geldi, istinaf için dilekçe hazırlamam gerekiyor.  rica etsem, başvuru yaptığınız en son metni  tekrar paylaşabilmeniz mümkün müdür?  

672/ohal-idare'den red

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Yaban, 16.11.2020 - 21:06 yazdı:

Teşekkür ederim sn. Aklima, bir de idare mahkemesi vekalet ücreti ve dosya masrafının ödenmesi demiş. Bu ücretler ne zaman ödenecek acaba? Bütün süreç bitince mi yoksa şimdi mi?

Şikayetinize konu karar kesinleşince. Ancak istinaf ve olası danıştay başvurusunda adli yardım talebinde bulunduğunuzu ve talebinizin devam ettiğini vurgulamayı unutmayınız.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...