İçeriği gör

Önerilen Yorum

İdari hakimle bir diyaloğum oldu. Dosyanın tekemmülü yada duruşma sonrası karar 15 gün içinde yazılır diyor. Ama açıklanması 3 ayı bulabilir. Yalnız 3 ay karar için nadir görülen bir süredir diyerek ekledi.

Ortalama 60 gün içinde karar verileceğini söyledi. Bekleyenlere duyuralım

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Alıntı

Bu ara kararda Kurum Kanaatinin ve dayandığı tüm bilgi ve belgelerin istenmesi önemli. Mahkemenin dosyayı talep etmesi en azından kurum kanaati konusunu incelemeyi düşündüğünü gösteriyor. Kriterler azaldıkça kurum kanaatinin incelenmesi davacılar için önem kazanıyor. 

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Çokça gelen sorulardan bir de duruşma istemeli miyim? Kişisel önerim duruşma talep edin. Kurumdan gelen cevaba binaen savunma yada cevabınızda unuttuğunuz yeni ortaya çıkan bir gelişme yada delili beyan etmeniz gerekebilir.

Gerek görülmezse de dilekçe ile vazgeçersiniz.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

18 Mart 2019

Ankara 19. 20. 21. 22. 24 İdari Mahkemeleri Bilgileri

• Toplam Dava Sayısı 37.000
  • Toplam Karar Sayısı 5.867 - Çoğunluk RET

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir çok formda KURUM KANAATİ olarak,  İdare Mahkemesi yargılamalarında dosyaya kurum tarafından evrak gönderildiğini okuyorum. Bahsedilen kanaat;

1.  Kurumun, bizim İdare Mahkemesine yazdığımız ilk savunmaya vermiş olduğu cevap mıdır? Yoksa, mahkemeye gizliden gönderdiği bir evrak mıdır. 

2. Gizli olarak gönderdiği bir evrak ise kesinlikle istihbarat raporudur. Bu evrak üzerinden yargılamalarda davacılara soru soruluyor mu?

3. Sadece mahkeme heyetinin  kanaatine etki etmesi için dosyada gizli mi kalıyor.?

4. Bizim bu evraka ulaşma imkanımız var mı?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Bende komisyondan ret aldım. İdare mahkemesine davayı kendim açmayı düşünüyorum. Örnek dilekçelere baktım . Dilekceyi nereye vereceğiz. Kaç nüsha olacak . Bu gibi konularda yardım istiyorum .Başlığa Turgutlu İdare mahkemesi başkanlığına diye mi yazacağız . Kusura bakmayın bu konularda acemiyim . Bilgi istiyorum. 

672#Banka#Beraat#24. İdare

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Mutlu Yorgun, 13 saat önce tarihinde yazdı:

Bir çok formda KURUM KANAATİ olarak,  İdare Mahkemesi yargılamalarında dosyaya kurum tarafından evrak gönderildiğini okuyorum. Bahsedilen kanaat;

1.  Kurumun, bizim İdare Mahkemesine yazdığımız ilk savunmaya vermiş olduğu cevap mıdır? Yoksa, mahkemeye gizliden gönderdiği bir evrak mıdır. 

2. Gizli olarak gönderdiği bir evrak ise kesinlikle istihbarat raporudur. Bu evrak üzerinden yargılamalarda davacılara soru soruluyor mu?

3. Sadece mahkeme heyetinin  kanaatine etki etmesi için dosyada gizli mi kalıyor.?

Merhaba.

Kurum kanaati denilen şey hala gizemini koruyor. Bazıları istihbarat raporu derken bazıları kurumun kendi içinde verdiği bir karar olduğunu söylüyor. Aslında tüm bunların birleşimi. Bence, kurumdaki insanlar oturup şuna karar veriyorlar: Bu insan fetöden mi, değil mi... Asıl soru bu. Aynısı sadece kurumda değil idare mahkemesinde de geçerli. Hakim soruyor: sen bu yapıyı fikir olarak destekliyor musun, desteklemiyor musun. Geri kalan her şey hikaye. 

Bazı kurumlar idari soruşturma yaptılar ve kendi soruşturmalarında suçlu bulduklarına kurum görüşü, kurum kanaati yazdılar. Bazıları üst amir kanaati olarak geçiyor ret kararlarında, bazılarında ise daha farklı ifadeler ama hepsi aynı. Kurum geri dönmenizi istemiyor işte.

İstihbarat raporu diye bir şey VAR, ve her kuruma gitti liste olarak. Kendini kurtarmak/birilerine yaranmak isteyen veya ne yapılacağına dair hiç bir fikri olmayan kurumlar ise bu gelen listeleri baz aldılar ve başka bir sorgulama yapmadan insanları attılar. 

Sonuç olarak mahkemede bu raporlar geliyor. Bazı kurumlar göndermişler. Raporları ohal kriterlerinin özeti gibi düşünün. Adınızın yanında bir kaç cümle o kadar. (farklı bir şey varsa bilemiyorum - daha paylaşılmadı) 

Eğer kurum bu gizli/çok gizli belgeler dahil bu raporu göndermez ise kurum kanaati geçersiz kalıyor ve kurum bu konuda savunma hakkını kaybetmiş oluyor. 

Sonuç olarak kurum kanaatinin (belgesi sunulamayacağı için) çok geçerli bir şey olduğunu düşünmüyorum. 

Genel Editör • KHK Mağdurları Forum

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@nmelihkutlu 

Ben Jandarma personeli idim. Ayrıca Adli Bilişim Uzmanıyım. Kurumumda ben ihraç olduktan sonra gıyabımda idari soruşturma yapmış. Ben ihraç olduktan 2 yıl sonra!  Nereye baksan hukuk garabeti.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Mutlu Yorgun, 22 saat önce tarihinde yazdı:

Kurumun (taraf olması lazım değilse zaten ara karar cevabıdır) gönderdiği evrak üzerinde savunma yazıyor ise bu savunma değilse ara karar cevabıdır. Ayrıca savunma yapmaya yetkili kişi tarafından imzalanmamış bir savunma da savunma olarak kabul edilmez.

Mah.ye gizli evrak verilse de tarafların bunu görmesi engellenemez. Ama maalesef günümüzde bu tür fişleme evrakları sunuluyor. Ancak mah. bu belgeyi kararına esas alacaksa belirtmek zorundadır. Aksi halde savunma hakkı kısıtlanmış ve adil yargılanma hakkı ilkesi ihlal edilmiş olur. Adına İstihbarat raporu da dense bu bir fişleme belgesidir. Buna göre mah.nin taraflara soru soracağını sanmıyorum. 

Dosyayı her zaman inceleme imkanınız var.  Dosyada ne var ne yoksa not alın. Karar çıktıktan sonra da bakabilirsiniz. Sizin görmediğiniz bir evraka göre karar verilirse itiraz edersiniz.

.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba

Bu bölümde mağdurlar, Ankara 20. İdare Mahkemesi karar, bilgi ve içerik paylaşımı yapabileceklerdir.

Hayırlı Olsun.

•  KHK Forum Otomatik Sistem Hesabıdır • Özel Mesaj Göndermeyinizİletişim İçin Buraya Tıklayın

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
    • Arkadaşlar dosyam 2.5 yıldır 13 idd de bu kadar uzun süre bekleyen var mı ? 
    • Geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda hastalığınızı tamamen atlatırsınız. Malülen emeklilik hakkı, kazanılmış bir hak olduğundan ihraç olsanız bile bu hakkınız saklıdır. İhraç olmanız durumudan (ki inşallah olmazsınız) malülen emeklilik haklalarınızı alabileceksiniz. Benzer durumda olan bir tanıdığım var. Malülen emekli olma hakkı olduğu halde, kendisine sunulan geri hizmette çalışmayı kabul etmiş. Daha sonra ihraç olunca, malülen emekli olmak için gerekli girişimlerde bulundu ve ihraçken malülen emekli maaşı almaya başladı.
    • Merhabalar. Başvurmuş olduğunuz iş yeri İK yada Muhasebe birimleri farklı kurumlara ait SGK kayıt bilgilerini gizlilik gereği göremez rapor edemez. Ancak çok kurumsal iş yerleri ayrıntılı SGK döküm bilgilerinizi sizden isteyebilir. Ancak o dökümde KHK çıkış bilgileriniz görülebilir. Onun dışında durumunuzu belirtmenize çok gerek yok bence. Ayrıca işe başladığınızı da yeni fark ettim. Hayırlı olsun, rabbim utandırmasın inşallah. 
  • Yeni Oluştur...