İçeriği gör
Mağdur Türkçeci

SGK Ödemeleri ve Prim İadeleri Forumu

Önerilen Yorum

Merhabalar, komisyon tarafindan gorevime iade edildim.Ihrac oldugum surede sgklı çalıstim.Birikmis maas odenirken sgk primleri kesilir mi veya sonradan geri istenir mi?

672 KHK / Öğretmen / Takipsizlik alındı. / Sendika ve digitürk / İnceleme devam ediyor. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Genel olarak yaşanan, sigortalıyken aldığınız maaş kadar aylık maaşınızdan kesilip ödeniyor. SGK ya başvuru yaparak yatan SGK primlerinizide geri alıyorsunuz. 

sayfasına bir bakın isterseniz.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Benim kardeşim 3 ay önce ohal komisyonu tarafından görevine döndü ve kesinti olmadan bütün toplu parasını aldı özel sektörde aldığın maaşı toplu paradan kesmediler. özel sektörde çalıştığı 3 yıldaki sigortası da fazladan eklendi.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

MERHABALAR 

İHRAÇ SÜRESİ BOYUNCA COK FARKLI ALANLARDA ÇALIŞMAK ZORUNDA KALDIM GÜNLÜK İŞLER OLSUN DÖNERCİDE GARSONLUK OLSUN VS VS. ŞİMDİLERDE İSE BİR FİRMADA ÖN MUHSEBECİLİK VE SEKRETERLİK YAPIYORUM ŞUNU İFADE ETMELİYİM Kİ ÖZEL SEKTÖR GERÇEKTEN ÇOK ZOR. KONUMUZA GELEYİM İHRAÇ OLALI 14 AY OLDU VE BU SURE İÇİNDE 4 AYLIK SİGORTAM VAR EĞER İADE OLURSAM (HAYAL KURUYORUM  :) ) SGK DAN ÖDENEN BU PRİMLERİ TALEP EDEBİLİYOR MUYUM BUNUN EMSAL KARARI VAR MI ? DİLEKÇE ÖRNEĞİ İLE PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM .. İADE OLMADIN NEDEN BUNU MERAK EDİYORSUN DİYE DÜŞÜNEN OLURSA CEVABIM ŞU ; BURASI TÜRKİYE 

ihraç oldum bekliyorum

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Selamlar, kurum adalet bakanlığı,  ihraç döneminde SGK li çalıştığım için biriken maaşlar kesintiye uğradi, idari mahkemesine dava açsak kazanma ihtimslimiz var mi

6666

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

https://forum.khkhaber.com/topic/1184-iade-olanlar-ve-tazminatlar-forumu/page/9/#comments kısmında yaptığım paylaşımdan faydalanabilirsiniz.

Kurum maaşı keser doğrudur. Ancak SGK olayı farklı. Siz KHK lı iken 4A kapsamında sigortalandınız. Ama memur olmanız itibariyle 4C kapsamında sigorta piriminiz yatacak. SGK 4A dan alıp 4C ye aktarma yapmaz. Zaten kesintileride farklı.

Bu işlem bir anda düzelecek bir durum değil. Zamanla ve takiple tamamlanacak. Kurumunuz sizin iadeniz üzerine 4c sigorta primini 685 nolu KHK nın yukarıda da paylaştığım maddesi gereğince mecbur yatıracak. Maaşınızı ise (belki) sen çalışmışsın diye kesecek. Bazıları yapıyor. Kessin önemli değil, şahıslarla mücadele etmeyin. O durumda kuruma dilekçe yazarak "685 sayılı KHK nın "Kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvurunun kabulü halinde ilgili kanun hükmünde kararname hükümleri, söz konusu kurum ve kuruluş bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte söz konusu kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılır." kapsamında maaşınızın kesilen kısımlarının ödenmesini istediğinizi, Kamu görevinden çıkarıldıktan yaşamınızı devam ettirebilmek için çalışmak zorunda olduğunuzu T.C. kanunları gereği sigortasız olarak çalışmanızın mümkün olmadığını, Kamu görevinden haksız yere çıkarıldıktan sonraki çalışmanız karşılığında aldığınız paranın alın teriniz ve emeğinizin karşılığı olduğunu ve bu meblağın görevinize iade edilmeniz nedeniyle 685 sayılı KHK nın "Kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvurunun kabulü halinde ilgili kanun hükmünde kararname hükümleri, söz konusu kurum ve kuruluş bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte söz konusu kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılır."  kapsamında hakkınız olan alacaktan kesilemeyeceğini burada hata varsa bu hatanın hakkınızda .... KHK ile işlem yapılmasına neden olan idarede ve çalışanlarında olduğunu eğer rücu edilecek bir meblağ varsa bu meblağın Kamu Zararlarının Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte kapsamında adınızı ... nolu KHK ya ekletenlerin tespit edilerek kendilerinden tahsil edilmesi yoluna gidilmesini,  tereddütte olunan bir durum olması durumunda ilerde idarenin tazminat ödemesine neden olmamak için gerekirse görüş alınması ve sonucun 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanunun ilgili maddesi gereğince 30 gün içerisinde tarafıma yazılı olarak bildirilmesini, her halde 2577 sayılı İdari yargılama usulü kanunu 10 uncu maddesi, 2 nci fıkrası gereği 60 gün içinde cevap verilmemesi durumunda müracaatımla ilgili durum "İdari makamların sükutu" olarak değerlendirilecektir. Gereğini arz ederim." deyiniz. Önemli olan yasal süreler ve her şeyin yazılı olması.

Dilekçelerinizi verdiğinizde teslim alındı kağıdını alınız. Yada sizde kalan suretin müsait bir yerine "aynı dilekçe ..... tarihinde teslim alınmıştır" gibi bir ifade, tarih ve kimlik bilgisi yazdırınız.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

https://forum.khkhaber.com/topic/1184-iade-olanlar-ve-tazminatlar-forumu/page/9/#comments kısmında yaptığım paylaşımdan faydalanabilirsiniz.

Kurum maaşı keser doğrudur. Ancak SGK olayı farklı. Siz KHK lı iken 4A kapsamında sigortalandınız. Ama memur olmanız itibariyle 4C kapsamında sigorta piriminiz yatacak. SGK 4A dan alıp 4C ye aktarma yapmaz. Zaten kesintileride farklı.

Bu işlem bir anda düzelecek bir durum değil. Zamanla ve takiple tamamlanacak. Kurumunuz sizin iadeniz üzerine 4c sigorta primini 685 nolu KHK nın yukarıda da paylaştığım maddesi gereğince mecbur yatıracak. Maaşınızı ise (belki) sen çalışmışsın diye kesecek. Bazıları yapıyor. Kessin önemli değil, şahıslarla mücadele etmeyin. O durumda kuruma dilekçe yazarak "685 sayılı KHK nın "Kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvurunun kabulü halinde ilgili kanun hükmünde kararname hükümleri, söz konusu kurum ve kuruluş bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte söz konusu kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılır." kapsamında maaşınızın kesilen kısımlarının ödenmesini istediğinizi, Kamu görevinden çıkarıldıktan yaşamınızı devam ettirebilmek için çalışmak zorunda olduğunuzu T.C. kanunları gereği sigortasız olarak çalışmanızın mümkün olmadığını, Kamu görevinden haksız yere çıkarıldıktan sonraki çalışmanız karşılığında aldığınız paranın alın teriniz ve emeğinizin karşılığı olduğunu ve bu meblağın görevinize iade edilmeniz nedeniyle 685 sayılı KHK nın "Kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvurunun kabulü halinde ilgili kanun hükmünde kararname hükümleri, söz konusu kurum ve kuruluş bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte söz konusu kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılır."  kapsamında hakkınız olan alacaktan kesilemeyeceğini burada hata varsa bu hatanın hakkınızda .... KHK ile işlem yapılmasına neden olan idarede ve çalışanlarında olduğunu eğer rücu edilecek bir meblağ varsa bu meblağın Kamu Zararlarının Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte kapsamında adınızı ... nolu KHK ya ekletenlerin tespit edilerek kendilerinden tahsil edilmesi yoluna gidilmesini,  tereddütte olunan bir durum olması durumunda ilerde idarenin tazminat ödemesine neden olmamak için gerekirse görüş alınması ve sonucun 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanunun ilgili maddesi gereğince 30 gün içerisinde tarafıma yazılı olarak bildirilmesini, her halde 2577 sayılı İdari yargılama usulü kanunu 10 uncu maddesi, 2 nci fıkrası gereği 60 gün içinde cevap verilmemesi durumunda müracaatımla ilgili durum "İdari makamların sükutu" olarak değerlendirilecektir. Gereğini arz ederim." deyiniz. Önemli olan yasal süreler ve her şeyin yazılı olması.

Dilekçelerinizi verdiğinizde teslim alındı kağıdını alınız. Yada sizde kalan suretin müsait bir yerine "aynı dilekçe ..... tarihinde teslim alınmıştır" gibi bir ifade, tarih ve kimlik bilgisi yazdırınız.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Kurumunuza iade olduğunuzda eğer  sigortalı bir işte çalıştıysanız resmiyette aldığınız maaş neyse o kadar kurum kesinti yapacaktır. Örneğin asgari ücretle çalışıyorsanız bir yerde asgari ücret kadarı düşülerek hesaplanacak ve o şekilde ödeme tutarı belirnecek. Çalıştığınız ne kadar firma var ise tek tek dolaşmanız gerekecek, çalıştığınız firmalara devlet priminlerinizi geri ödeyecek ve orada hiç çalışmamış gibi olacaksınız ve durumu tabiykide açıklamak sorunda kalan siz olacaksınız. Geri dönen arkadaşlarımdan biliyorum.

672 KHK - KOMİSYONDA - NEDENİ BELLİ DEĞİL

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM İLGİ ALAKANIZ İÇİN İYİ Kİ VARSINIZ GÜZEL İNSANLAR...

ihraç oldum bekliyorum

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk, 22.07.2019 - 13:13 yazdı:

Benim kardeşim 3 ay önce ohal komisyonu tarafından görevine döndü ve kesinti olmadan bütün toplu parasını aldı özel sektörde aldığın maaşı toplu paradan kesmediler. özel sektörde çalıştığı 3 yıldaki sigortası da fazladan eklendi.

Kurumum yapılacak olan toplu ödemede ek ödemeleri yapmayacağını söyledi eğer ki emsal teşkil edecek ödeme tablosu varsa o şekilde öderiz dediler bu konuda yardım eder misiniz ?

677 KHK incelemeye devam ediyor..

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Benim de 2 yil aradan sonra 15. Idare mahkemesinde kuzu gibi yatan dosyamdan 5 gün önce nüfus kayıt örneği çıkartılmış gözüküyor. Bir hareketlilik var sanırım artık karara çıkacak. Hadi bakalım hayırlısı ☺ dualarinizda bana da yer verin😊
    • Danıştay Onama kararından sonra ne yapıyorduk arkadaşlar? AYM 'ye başvuru yapıyoruz galiba ama kaç gün içinde bilen var mı? Bir de sağlam idare hukukçusu avukat lazım yoruldum bıktım artık...
    • @Karagöz çok teşekkür ediyorum hocam darısı herkesin başına olsun tüm üyelerimizden güzel haberleri görmek dileğiyle 🙏🏻☺️
    • @Gül reçeli ve diğer idare Mahkemesinden iade olanlar için yararlı bir başlık: https://forum.khkhaber.com/forum/68-i̇stinaf/ ( Burada oldukça fazla Örnek var )  ben kendi dilekçemi buraya yorum olarak yazdım.   Dosya Linki : https://file.io/ldKx08FKHqhd 
    • T.C. ANKARA BÖLGE İDARE MAHKEMESİNE Gönderilmek üzere ANKARA                                                XX. İDARE MAHKEMESİNE     ESAS NO                    : 2023/xxx KARAR NO               : 2024/xxx   İSTİNAFA CEVAP VEREN DAVACI                     : Sizin Kendi Bilgileriniz   DAVALI                     : TÜRKİYE CUMHURİYETİ MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI                                         Devlet Mah. Yahya Galip Cad. 06100 Bakanlıklar / ANKARA   KONU                           : Usul ve hukuka uygun Ankara xx.İdare Mahkemesinin Esas No: 2023/xxx, Karar No: 2024/xxx sayılı karara karşı Davalı tarafından yapılan istinaf başvurusunun reddine karar verilmesi talepli istinafa cevap dilekçesi     AÇIKLAMALAR        :   1. FETÖ/PDY terör örgütüyle irtibatlı ya da iltisaklı olduğum gerekçesiyle kamu görevimden çıkarılma işlemine karşı açtığım iptal davası Ankara xx. İdare Mahkemesince görülmüş ve mahkemece alınan ara kararlar ile 12 farklı kurumdan bilgi ve belgeler talep edilmiştir. Bahse konu kurumlardan mahkemeye gönderilen belgelerde, FETÖ/PDY terör örgütüyle irtibatlı ya da iltisaklı olduğumu gösteren somut, kesin, hukuken denetlenebilen herhangi bir bilgi olmadığından, davalı idarece hakkımda tesis edilen kamu görevinden çıkarılma işleminde hukuka uyarlılık bulunmamış ve dava konusu işlem oybirliği ile iptal edilmiştir.   2. Davalı idare ise söz konusu karara karşı, aleyhime tek bir somut bulgu ortaya koymaksızın istinaf talebinde bulunmuştur. Söz konusu istinaf talebi usule ve hukuka açıkça aykırı olduğundan reddine karar verilmelidir. Şöyle ki;   Dava dilekçem ekinde sunduğum deliller, mahkemece yapılan geniş çaplı araştırmalar, şahsımın FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği ve mensubiyeti veya irtibat yahut iltisak noktasında dahi en ufak bir bağlantısının olmadığını ortaya koyan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2020/xxxxxx soruşturma 2020/xxxxx karar sayılı Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Kararı (KYOK) ve yine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2020/xxxxxxx sayılı soruşturma 2022/xxxxx karar sayılı Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Kararı (KYOK), davalı idarenin soyut savunması ile şahsımın FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile irtibat, iltisak veya bağlantılı olduğuna dair hiçbir somut delil, veri, bilgi, yahut emarenin dahi bulunmadığı tartışmasız bir biçimde sübuta ermiştir.   Her ne kadar davalı idare sadece şahsımın irtibatlı yahut iltisaklı olduğu "değerlendirmesinin" yeterli olduğunu savunmakta ise de idarenin kanunda "terör örgütleri ile irtibat yahut iltisaklı oldukları değerlendirilen" ibaresinde geçen "değerlendirmenin" tatbikinin keyfi veya takdiri olamayacağı, bu türden bir değerlendirmenin veya kanaatin kuşku götürmez bir tespite, bilgi veya belgeye dayandırılmasının zorunlu olduğu tartışmasızdır.   Davalı idare tarafından şahsım hakkındaki "kanaatin" somut, kesin, hukuken denetlenebilir herhangi bir tespite, bilgi veya belgeye dayandırılamadığı davalı idare tarafından verilen cevapla ortaya çıkmıştır. Hal böyle iken dava konusu işlemin hukuka aykırı olduğu ve idare mahkemesince verilen iptal kararının da yerinde olduğu konusunda hiçbir duraksama bulunmamaktadır.     SONUÇ VE TALEP            : Yukarıda açıklanan gerekçeler ve re’sen tespit edilecek nedenlerle;   Davalı idare tarafından hakkımda tesis edilen kamu görevinden çıkarılma işleminin iptaline dair İdare Mahkemesi kararında usule ve hukuka aykırılık bulunmadığından, davalı idarece hiçbir haklı gerekçeye dayanılmaksızın yapılan istinaf başvurusunun esastan reddine, karar verilmesini talep ederim.                                                                                                                       Ad  SOYAD                                                                                                            TCKN       LİNK ==> https://file.io/ldKx08FKHqhd    
  • Yeni Oluştur...