İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

OHAL Ve KHK Mağdurları 4

Önerilen Yorum

ali akca, Bir saat önce yazdı:

Komisyon kararı kaç günde elimize ulaşır.bilgisi olan var mı?

Hocam ortalama 1 hafta. Daha kısa da sürebiliyor. 15 günü geçerse takip edin. Kararı kurum gönderiyor. 

KHK Forum Editörü - 672 Maliye - VDK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@vergici672 banka da hesabın TMSF ye kadar kalmış olmasi avantaj mi bloke konmustu

686

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
tarikomer, 16 dakika önce yazdı:

@vergici672 banka da hesabın TMSF ye kadar kalmış olmasi avantaj mi bloke konmustu

Hocam sorunuzu tam anlamadım. Para tmsf dönemine kadar mı kaldı yoksa tmsf döneminde mi kaldı? Eğer tmsf döneminde kaldıysa avantaj. Ancak tmsfye geçişle birlikte çekildi ise. Bu sıkıntı olabilir. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@vergici672 2014 te açıldı hesap hiç kapatilmadi para TMSF blokesinden sonra vakifkatilima aktarıldı 2019 bloke kalktı  

686

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Guardian, 10 saat önce yazdı:

@farahzeynep hanım eşiniz red almıştı 25 idareden. geçmiş olsun. Bende 25 idaredeyim. Dosya numarası nedir acaba? Biz bekleyenlere bilgi açısından iyi olur. 

390 larda idi dosya numarasi

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
tarikomer, 12 dakika önce yazdı:

@vergici672 2014 te açıldı hesap hiç kapatilmadi para TMSF blokesinden sonra vakifkatilima aktarıldı 2019 bloke kalktı  

Hocam 2014'te açılması iyi değil. Ama TMSF sonrasında paranın tutulması bir avantaj. Yatan para, amaç, para yatma sıklığı, para yatış tarihleri burada önemli olacak. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Badi Ekrem, 21.02.2020 - 11:52 yazdı:

Bugün günlerden Cuma, komisyon kararı bekleyenler ümit ederim ki güzel haberler alsınlar. 

Ben kendimce bir durum analizi yapmak istiyorum:

Komisyon iade: %8-9

İdare Mahkeme iade: %1

Bölge İ.M.: Yok

Danıştay: Yok

AYM: Yok

şeklinde istatistiki bilgiler var. 120 bin başvurudan : 11 bini iade olur komisyondan. Geriye kalan 109binin 1100 tanesi idari mahkemeden iade olsa, toplamda 12.100 iade olacak demektir.

Geriye 99.900 luk bir kitle var. Bunların arasında benim edindiğim bilgilere göre toplam 30 bin kadar Takipsizlik/beraat alan var.

Burada

a) siyasi bir hamle ile, seçime doğru yeni kurulan partilere koz vermemek adına  30 bin iade edilir

b) Yeni bir iktidar gelir ve adalet düzenlemeleri ile yapar.

c) Danıştay, geçmişte ihraç olan 1402'liklere yönelik 1986-1988'dekine benzer bir içtihadi karar verir ve düzeltir.

d) AİHM'e kadar yolu var.

a-> 1-2 yıl

b-> 2-3 yıl

c-> 2-4 yıl

d-> 6-10 yıl

şeklinde bir bekleme süresi var minimum.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İadeleri beklemek dışında:

a) Başka bir sektörde ya da kendi işinde çalışmak ve hayatı bundan sonrası için kurgulamak. (Çalışamıyoruz falan demeyin, çalışanlar var, ya da en kötü dediğim gibi kendiniz iş kurun)

b) Sizi de, ülkenizi de, hayatınızı da ...... deyip, yurt dışına gidip UBER, pizzacılık vs. yaparak artık bu haksız/hukuksuz döngüden çıkmak (pasaportunuzu aldıktan sonra).

c) Bir tane DAYI bulup, ya da borsaya para verip iade için yasa dışı, gayri ahlaki bir girişimde bulunmak.

Aklıma gelenler bunlar, acaba eklemek istediğiniz maddeler olabilir mi?

NOT: İstatistiki bilgiler, twitter, Komisyon vs. gibi yerlerden edindiğim bilgilere dayalıdır. Yanılsam bile 99.000 komisyon red yerine 90.000 olur. Dedim ya istatistik ?

Yukarılarda bir yerde kendimce Komisyon Sonrası yorumlar yapmıştım. 

Şimdi buraya bir ilave not daha düşmek isterim:

d) şıkkında bahsettiğim AİHM yoluna düştüğümüzü varsayacak olursak:

AİHM bugüne kadar, Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin ülkelerine gelmemesi adına hukuki olan bu KHK konusunu politik olarak değerlendirerek görmemezden/bilmemezden geldi. Hatta OHAL Komisyonunun kurulmasına da öncülük ederek, hükümete siz bu 120bin kişiyi mümkün olduğunca OHAL KOMİSYONU->OHAL İDARE MAHKEMELERİ->OHAL BİM(İstinaf)->DANIŞTAY->AYM şeklinde iç potanızda oyalayın, sonra bıkmazlar ve usanmazlarda bize gelirlerse o zaman değerlendiririz minvalinde bir yol açtı.

Dediğim gibi, tutumdan çok "Sonra ne olur?" u düşünelim.

AİHM'e elene elene en fazla (sanmam o kadar çok giden olacağını.) 100.000 kişi gitsin. kişi başına 10-20 bin € tazminata hükmederek bu işi tatlıya! bağlar. O miktarlar genelde veriliyor bu gibi durumlarda (Burada bazı arkadaşlar 100bin - 1 milyon € gibi rakamlar bekleyebilir ama realite malesef öyle değil). Bunun AB'ye maliyeti 100.000 kişi x 20.000 € = 2 milyar€ eder. Onlar için eski bakan M.Şimşek'in dediği gibi bu para ÇEREZ parası. Çünkü sayıları her geçen gün değişen suriyeli mülteciler (3 milyon-4 milyon) için AB'nin verdiği "aman bize gelmesinler" parası 6 milyar€.

Bir de bu paranın 10 yıl sonra çıkacağını düşünürseniz, Hükümet mutlu, AB mutlu, kimin mutsuz olduğunu söylemeye gerek yok. 

Yani kaderdaşlarım, köprüden önce 2 çıkış var: 

1) Komisyon ile iade (İade oranı %8-9)

2) İdari mahkeme ile iade (İade oranı %1)

Saygılarımla...

• Beğeni 2
  • Onaylama 3
  • Katılmama 1

672 KHK - Komisyon: Ret - Banka,Okul - 21. İdari

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
caş, 13 saat önce yazdı:
  • SGK dosyalarina daha bakmaya gecmemis komisyon...(büyük ihtimal lacivert dosyaları kastetti söyleyen kişi)

SGK li çalışıpda iade olan cok az , benim gibi bekleyenler de var

• Beğeni 2

672 KHK- sendika -SGK-başvuru inceleniyor

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Banka kriterinden bekleyen kişi sayısı epey fazla ve sanırım en sona bizi bekletiyorlar, bir belirsizlik hakim banka ile ilgili artık bir şey bekliyorlar ama ney? Kestirmek mümkün değil

• Onaylama 2

672 KHK Banka–Sendika beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
namutenahi46, 8 dakika önce yazdı:

Banka kriterinden bekleyen kişi sayısı epey fazla ve sanırım en sona bizi bekletiyorlar, bir belirsizlik hakim banka ile ilgili artık bir şey bekliyorlar ama ney? Kestirmek mümkün değil

Ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Banka durumu olanları bekletme değil, kurumlar üzerinden sırayla çekiyorlar dosyaları.

Sizinkine fikir versin diye yazayım: Banka - Okul - Beraat -> RET verdi bana. (672 KHK)

İlk ve baba KHK olan 672'de ihraç olanların çoğu önceden hazırlanan fişleme listelerinde bulunanlar. Bu KHK'de iadeler diğerlerine daha göre biraz daha güç. İrtibat-İltisak ve kanaat denilen şey ile atıldıkları için (ben dahil), bunlara karşı daha iadesiz kararlar veriliyor. 

İlginçtir, en az delile dayalı yapılan ihraçlar 672'de ama, her ne hikmetse burada bir çözülme yok.

672 KHK - Komisyon: Ret - Banka,Okul - 21. İdari

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.

• İletiler

• Arkadaşlar dosyam 2.5 yıldır 13 idd de bu kadar uzun süre bekleyen var mı ? 
    • Geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda hastalığınızı tamamen atlatırsınız. Malülen emeklilik hakkı, kazanılmış bir hak olduğundan ihraç olsanız bile bu hakkınız saklıdır. İhraç olmanız durumudan (ki inşallah olmazsınız) malülen emeklilik haklalarınızı alabileceksiniz. Benzer durumda olan bir tanıdığım var. Malülen emekli olma hakkı olduğu halde, kendisine sunulan geri hizmette çalışmayı kabul etmiş. Daha sonra ihraç olunca, malülen emekli olmak için gerekli girişimlerde bulundu ve ihraçken malülen emekli maaşı almaya başladı.
    • Merhabalar. Başvurmuş olduğunuz iş yeri İK yada Muhasebe birimleri farklı kurumlara ait SGK kayıt bilgilerini gizlilik gereği göremez rapor edemez. Ancak çok kurumsal iş yerleri ayrıntılı SGK döküm bilgilerinizi sizden isteyebilir. Ancak o dökümde KHK çıkış bilgileriniz görülebilir. Onun dışında durumunuzu belirtmenize çok gerek yok bence. Ayrıca işe başladığınızı da yeni fark ettim. Hayırlı olsun, rabbim utandırmasın inşallah. 
    • Merhaba polis memuru olarak çalışırken hakkımda soruşturma açıldı ve kanser oldum. SGK Malülen emekli hakkı ve gih memuru olarak çalışma hakkı sundu. Şu anda gih memuru olarak çalışıyorum. Soruşturma devam ediyor eğer ihraç olursam Malülen emekli olabilirmiyim. Bu hakkım saklı kalıyor mu.
    • Sayın The Oracle; 2017- 2023 arasında KHK' lı ve sigortalı olarak özel hastanelerde çalıştım. Kasım 2023' de memuriyete döndüm. SGK' dan çakışmalı hizmet nedeniyle adıma yatan sigorta primlerini geri istedim. ( Foruma genel not: Üniversite geriye dönük maaşlarımı verdi. Döner sermaye, ek ders ve promosyonları, nöbet ücretlerini vermedi. Bunlar için dava açtım. SGK almış olduğum emekli maaşlarımın üniversitece geri alınarak SGK' na iadesini istedi. Üniversite emekli ikramiyemi geri almak için beni  icraya verdi. Tüm arkadaşlarımın bu tatlı dertlerle uğraşacağı günleri en kısa zamanda görmelerini dilerim.)
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...