İçeriği gör
Konuk

Haksiz i̇hraç Tazmi̇nati (!!konu Taşınmasın Herkes Görsün!!)

Önerilen Yorum

Konuk

BİLDİĞİNİZ ÜZERE HAKSIZ İHRAÇTAN DOLAYI TAZMİNAT DAVASI AÇAMIYORUZ. 

Ergenekon sürecinde mağdur olanlara yaklaşık 1.000.000 TL ( 1  Milyon TL ) tazminat ödedikleri için böyle bir kanun getirilmiş olmalı bence. Yaklaşık 4 yıl boşu boşuna ihraç kaldık.

Göreve iade sonrası yaşanan ihraç süreci nedeniyle manevi veya maddi tazminat davası açılabilmesi için yasal düzenleme ile getirilen; 'kamu görevinden çıkarılmalarından dolayı herhangi bir tazminat talebinde bulunamaz.' hükmünün anayasa mahkemesi tarafından iptal edilmesi gerekmektedir. Anayasa Mahkemesi de önüne getirilmeyen hiç bir düzenleme hakkında kendiliğinden iptal kararı veremez.

Anayasa Mahkemesi önüne götürmenin de iki yolu vardır. Mecliste iki büyük grubu olan milletvekilleri aracılığıyla veya idare mahkemeleri yoluyla...

Birinci yol benim bildiğim kadarıyla yapılmadı. Zaten yasal süresi de geçti. 60 gündü. Aym'ye götürülmedi.

Şuan için sadece ikinci yol olan somut norm denetimi denilen idare mahkemesi aracılığıyla Aym'ye götürme seçeneği var. Bunun herhangi bir süresi yok. İdare mahkemesine açılacak idari dava da söz konusu kanuni düzenlemenin anayasaya aykırı olduğu iddia edilerek hükmün Aym önüne götürülmesi sağlanabilir. İdare mahkemesi bu hükmü Aym'ye götürürse Aym büyük olasılık maddeyi iptal eder. O vakit tazminat davası açmak isteyen herkes davasını açabilir.

İADE OLANLAR EK DERS ÜCRETLERİN TAMAMINI ALABİLİR BKZ
http://memurlar.net/haber/639686/aciga-alinan-veya-ihrac-edilmis-iken-goreve-iade-edilenlerin-haklari-nelerdir.html

Bunu geçmişte iade olan arkadaşlarımız yapmadı belki biz bir adım atmasak hiç kimse yanaşmayacaktı.

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

hocam çok haklısınız;ben de tam bu konuyu araştırıyordum.avukat ;bu işte seni biraz yoracaklar demişti.istediğimiz tazminat miktarına göre 4-10.000 tl arası para yatırmamız isteniyor galiba.bu konuda yol gösterecek kim vardır?

'idarenin hiç bir tasarrufu,kararı yargı denetimi dışında olamaz ' anayasa maddesi idi sanırım.

672 KHK-komisyon kabul:göreve iade edildim/görevdeyim-muhbir vatandaş ihbarı(atılma sebebi)-banka(örgüt üyesi ithamı gerekçesi)-istanbul 27.ağır ceza(istinafa gidilmeksizin beraat elhamdülillah)

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Herkese selam. İstinafa beyan dilekçesi yazacağım.  Başlık ile alakalı çıkmaza düştüm. Örneğin Ankara 13. Bölge idare mahkemesi başkanlığına  sunulmak üzere Ankara 19. İdare Mhahlemesi başkanlığına gönderilmek üzere İstanbul nöbetçi idare mahkemesi başkanlığına    bu mudur acaba ? Nasıl olmalı 
    • Benim de 2 yil aradan sonra 15. Idare mahkemesinde kuzu gibi yatan dosyamdan 5 gün önce nüfus kayıt örneği çıkartılmış gözüküyor. Bir hareketlilik var sanırım artık karara çıkacak. Hadi bakalım hayırlısı ☺ dualarinizda bana da yer verin😊
    • Danıştay Onama kararından sonra ne yapıyorduk arkadaşlar? AYM 'ye başvuru yapıyoruz galiba ama kaç gün içinde bilen var mı? Bir de sağlam idare hukukçusu avukat lazım yoruldum bıktım artık...
    • @Karagöz çok teşekkür ediyorum hocam darısı herkesin başına olsun tüm üyelerimizden güzel haberleri görmek dileğiyle 🙏🏻☺️
    • @Gül reçeli ve diğer idare Mahkemesinden iade olanlar için yararlı bir başlık: https://forum.khkhaber.com/forum/68-i̇stinaf/ ( Burada oldukça fazla Örnek var )  ben kendi dilekçemi buraya yorum olarak yazdım.   Dosya Linki : https://file.io/ldKx08FKHqhd 
  • Yeni Oluştur...