İçeriği gör
MSA

emsal karar Fazla Çalışma ve Faiz - 4 - Göreve İade Edilen Personelin Fazla Çalışma Ücreti - Danıştay - Egm Savunmasının Kabulü

Önerilen Yorum

Alıntı

Söz konusu düzenlemelerden 3201 sayılı kanunun ek-21. maddesi uyarınca ödenen fazla çalışma ücretinin mesai dışında YAPILAN fazla çalışma karşılığı olarak değil, görevin niteliği, yapılan işin zorluğu ve önemi doğrultusunda emniyet hizmeti sınıfı kadrolarında bulunanlardan görev yapılan birime göre sal bu görevi yerine getirmeleri nedeniyle her ay sabit olarak yapılan bir ödeme olduğu VE 657 SAYILI DMK 178. MADDESİNDE DÜZENLENEN VE GÜNLÜK ÇALIŞMA SAATLERİ DIŞINDA YAPILAN ÇALIŞMALARIN KARŞILIĞI (alanlar için) ÖDENEN (almayan E.H.S.P. için ÖDENECEK) FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİNDEN NİTELİK OLARAK FARKLI OLDUĞU ANLAŞILMAKTADIR.

açıklanan nedenlerle davanın reddine

T.C.

DANIŞTAY

ONBİRİNCİ DAİRE

Esas: 2006/6559

Karar: 2009/6677

Davacı : Kadir ÖZDEMİR. 4. sın. Emniyet müdürü - AMASYA

Davalı : İçişleri Bakanlığı - ANKARA

Davanın Özeti : Başkomiser olarak görev yapan davacı tarafından 3201 ETK ek-21. madde gereğince ödenen fazla çalışma ücreti usul ve esaslarına ilişkin 10.11.2003 gün ve 4206 sy. İçişleri Bakanlığı OLURunun; fazla çalışma ücretinin çalışılan süreye bağlı olmaksızın ve peşin olarak aylık ile birlikte ödenmesinin ve yıllık izinde geçen çalışılmayan süreler içinde fazla çalışma ücreti ödenmesinin anayasaya aykırı olduğu iddialarıyla iptali ve bu işlem nedeniyle eksik ödenen tutarın yasal faizi ile birlikte ödenmesine karar verilmesi istenilmektedir.

Savunmanın özeti : emniyet Teşkilatında çalışan personel fazla çalışma ücretinin 3201 sy.ETK ek-21 maddesinde yer alan hüküm uyarınca ödendiği, anılan yasa hükmüyle; fazla çalışma ücretinin ödenmesine ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisinin içişleri bakanlığına bırakıldığı, bu yetki doğrultusunda dava konusu bakan OLURunun alınarak uygulamaya konulduğu ve bu uygulamanın halen devam ettiği, bu doğrultuda fazla çalışma yapıp yapmadığına bakılmaksızın en yüksek devlet memuru aylığı esas alınarak aylık alınan dereceye göre belirli oranlarda maktuen fazla çalışma ücreti ödendiği ileri sürülerek davanın reddi gerektiği savunulmaktadır.

Danıştay Tetkik Hakimi : Sibel Kaya SAÇMALI

Danıştay Savcısı : Nazlı YANIKDEMİR

TÜRK MİLLETİ ADINA

?

Bu durumda Emniyet Hizmetleri sınıfında görev yapan personel yönünden ödenecek fazla çalışma ücretinin 3201 ETK ek-21 maddesinde düzenlenmesi, anılan madde ile ödenecek fazla çalışma ücretinin üst sınırının görev yapılan birim dikkate alınarak belirlenmesi ve bu çerçevede fazla çalışma ücretinin ödenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek ve ilave ödeme yapma konusunda içişleri bakanlığının yetkilendirilmesi karşısında davalı idarece yasada ön görülen kıstaslar doğrultusunda fazla çalışma ücretinin görev yapılan birim ve yürütülen hizmet esas alınarak ödenmesine söz konusu ücretin emniyet hizmetleri sınıfında bulunan personelce yürütülen hizmet niteliği ve devamlılığı göz önünde bulundurularak aylık alınan dereceye göre maktu olarak ödenmesine ve fazla çalışma ücretini ödenmesinde ve hak kazanılmasında aylığa iliştin hükümlerin uygulaması ilişkin olarak tesis edilen dava konusu 10.11.2003 gün ve 4206 sayılı Bakan OLURu düzenlemede dayanağı yasanın 3201 ETK ek-21 madde hükmüne aykırılık görülmemiştir.

Söz konusu düzenlemelerden 3201 sayılı kanunun ek-21. maddesi uyarınca ödenen fazla çalışma ücretinin mesai dışında YAPILAN fazla çalışma karşılığı olarak değil, görevin niteliği, yapılan işin zorluğu ve önemi doğrultusunda emniyet hizmeti sınıfı kadrolarında bulunanlardan görev yapılan birime göre sal bu görevi yerine getirmeleri nedeniyle her ay sabit olarak yapılan bir ödeme olduğu VE 657 SAYILI DMK 178. MADDESİNDE DÜZENLENEN VE GÜNLÜK ÇALIŞMA SAATLERİ DIŞINDA YAPILAN ÇALIŞMALARIN KARŞILIĞI (alanlar için) ÖDENEN (almayan E.H.S.P. için ÖDENECEK) FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİNDEN NİTELİK OLARAK FARKLI OLDUĞU ANLAŞILMAKTADIR.

açıklanan nedenlerle davanın reddine 23.06.2009 tarihinde oy birliği ile karar verildi.

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba, iade olduğumda,  ihraçta geçen sürede sigortalı çalıştığım maaşlar kesilerek ödeme yapıldı, bu konuda idari dava örneği var mı veya bu konuyu da içeren?

Yasal faiz, çalıştığım dönemin maaş kesintisi ve yüksek vergiden hesaplanarak ödendiği için dava dilekçesi hazırlayacağım,

yardımcı olursanız sevinirim @MSA

672 KHK- Kabul

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
tude, 11 dakika önce yazdı:

Merhaba, iade olduğumda,  ihraçta geçen sürede sigortalı çalıştığım maaşlar kesilerek ödeme yapıldı, bu konuda idari dava örneği var mı veya bu konuyu da içeren?

Yasal faiz, çalıştığım dönemin maaş kesintisi ve yüksek vergiden hesaplanarak ödendiği için dava dilekçesi hazırlayacağım,

Hangi il devrem. SGK konusu çok muallak. 

670 EGM. Gyapta takipsizlik. Sd kart Ad ve Mml

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
tude, 3 saat önce yazdı:

SGK konusunda danıştay kararına binaen ödeme yapılmıyor. Aksi yönde karar gelirse ekleyeceğim.

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Adnan104 ANKARa

@MSA Ödeme yapmıyorlarsa da ben yine davada istemeliyim değil mi

672 KHK- Kabul

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@MSA  Bu durumda yalnızca yasal faiz ödeniyor,

sigortalı döneme ait maaş kesintisi ödenmiyor, yüksek vergi diliminden hesaplanarak ödeme yapılması  için de bir işlem yapılmıyor sanırım 

672 KHK- Kabul

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@tude Evet. haklarınızın talebi için dava açmanıza engel değil. Yasal faiz için zaten dava açacaksanız, ilgili kesinti kalemleri de eklemenizde bir sakınca görmüyorum.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@tude ben de şuanda sigortalı calisiyorum.iade alınca maaşın kaçta kaçı kesiliyor acaba net bilginiz nedir

JANDARMA

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@tude derece kademe ilerlemesinde problem var mı

670 EGM. Gyapta takipsizlik. Sd kart Ad ve Mml

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Adnan104 derece kademe ilerlemesinde bir problem olmuyor

Hala ihraçta iseniz tez zamanda iadenizi dilerim

@Epzn bir oran yok, maaşların tamamı kesilip ödeme yapılıyor

tez zamanda iadenizi dilerim

@MSA teşekkürler

672 KHK- Kabul

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Herkese selam. İstinafa beyan dilekçesi yazacağım.  Başlık ile alakalı çıkmaza düştüm. Örneğin Ankara 13. Bölge idare mahkemesi başkanlığına  sunulmak üzere Ankara 19. İdare Mhahlemesi başkanlığına gönderilmek üzere İstanbul nöbetçi idare mahkemesi başkanlığına    bu mudur acaba ? Nasıl olmalı 
    • Benim de 2 yil aradan sonra 15. Idare mahkemesinde kuzu gibi yatan dosyamdan 5 gün önce nüfus kayıt örneği çıkartılmış gözüküyor. Bir hareketlilik var sanırım artık karara çıkacak. Hadi bakalım hayırlısı ☺ dualarinizda bana da yer verin😊
    • Danıştay Onama kararından sonra ne yapıyorduk arkadaşlar? AYM 'ye başvuru yapıyoruz galiba ama kaç gün içinde bilen var mı? Bir de sağlam idare hukukçusu avukat lazım yoruldum bıktım artık...
    • @Karagöz çok teşekkür ediyorum hocam darısı herkesin başına olsun tüm üyelerimizden güzel haberleri görmek dileğiyle 🙏🏻☺️
    • @Gül reçeli ve diğer idare Mahkemesinden iade olanlar için yararlı bir başlık: https://forum.khkhaber.com/forum/68-i̇stinaf/ ( Burada oldukça fazla Örnek var )  ben kendi dilekçemi buraya yorum olarak yazdım.   Dosya Linki : https://file.io/ldKx08FKHqhd 
  • Yeni Oluştur...