İçeriği gör
Karagöz

BM Başvuruları Genel Forumu

Önerilen Yorum

Konuk
RosedewittbukateR, 10 dakika önce yazdı:

Bu konuya hakim birden fazla hukukçunun yorumu lazım...

Aklıma Sn @hukuknediyor geldi...

Sizin bu konuda bir fikriniz var mı S @hukuknediyor?..

Ben bu konuya hakim ulkemizde hukukçu sayısının çok az olduğunu düşünüyorum. Bu konuya hakim gibi gozukenler de çok para istiyor. Eminim Cenevre de bu konuya cok hakim firmalar vardır, ilgili BM kurulusunun merkezi de Cenevre'de zaten ama kimbilir ne para isterler...

O yüzden iş başa düştü, kendimiz birşeyler yapmak zorundayız diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Sn @Hüdayi Hocam sizin de fikrinizi merak ediyorum...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Başvuruda sözleşmenin hangi maddeleri ihlal edildiği soruluyor. 

675 / yök / inceleme devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

BM sizi haklı bulursa ilgili ülkeyi tavsiye kararlarıyla zorluyor. İlgili ülke bu kararlara uygun hareket etmezse, dava açık kalıyor ve ayrıca dava süreci tüm dünyaya açık olarak takip ediliyor, bir nevi ülkenin uluslararası itibari sarsiliyor (ilgili kısmı bold yaptım), tabiki hiçbirimiz ülkemizin itibarının sarsilmasini istemeyiz ama surecbu şekilde isliyor. Bu uluslararsı ilişkiler mezunu olmayan pek cogunuza etkisiz bir yöntem gibi gelebilir ama bu işler böyle oluyor, ülkemizin uygulanmadığı AİHM kararları olduğunu hepiniz duymuşsunuzdur, yahut aihmden önce aymnin konuya müdahil olup davayı sonuclandirdigini yani olay büyümeden AYM devreye girebilir.

What happens once a Committee decides a case?

It should be noted at the outset that there is no appeal against Committee decisions and that, as a rule, the decisions are final. What happens to the case subsequently depends on the nature of the decision taken.

When the Committee decides that the facts before it disclose a violation by the State party of the complainant’s rights under the treaty, it invites the State party to supply information within a set time frame on the steps it has taken to give effect to its findings and recommendations.

When the Committee decides that there has been no violation of the treaty or that the complaint is inadmissible, the case is closed.

The Committees’ decisions represent an authoritative interpretation of the treaty concerned. They contain recommendations to the State party. All Committees have developed procedures to monitor whether States parties have implemented their recommendations (so-called follow-up procedures), since they consider that by accepting the procedure, States parties have also accepted to respect the Committee’s findings.

When the Committee concludes that a violation of the Covenant has taken place, the State is invited to provide information, within 180 days, on the steps it has taken to implement the recommendations. The State’s response is then transmitted to the complainant for comments. If the State party fails to take appropriate action, the case is kept under consideration by the Committee under the follow-up procedure. A dialogue is thus pursued with the State party and the case remains open until satisfactory measures are taken. Information related to follow-up to the Committees’ Views and recommendations is not confidential and the meetings during which this information is discussed are public.

ahmet bel, 10 dakika önce yazdı:

Başvuruda sözleşmenin hangi maddeleri ihlal edildiği soruluyor. 

Sözleşmelerin hepsi mevcut. Önemli olan sözleşmeye ülkemiz taraf mi, bu bilgi de web'de mevcut. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
ahmet bel, 4 saat önce yazdı:

Ergenekon’la ilgili BM tazminata hükmetmişti. Aynı dosya AİHM götürülmüş. AİHM, BM bu konuda karar verdiği için kabul edilemez demiş. 

İşte bu kuralı bile bilmeyen hukukcularimiz var... Gerçi ben de bugün öğrendim:) hukukçu değilim ya da bu konuda uzman olduğumu iddia etmiyorum

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

https://humanrightscenter.bilgi.edu.tr/media/uploads/2015/08/03/MedeniVeSiyasiHaklaraIliskinSozlesme.pdf

Avukat Baştimar bu sözleşme ve Mandela kanunları uyarınca başvuru yapıyoruz demiş ama ben bu sözleşmede bizim alanımızla ilgili bi madde göremedim.  Ben mi gözden kaçırıyorum acaba?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
ahmet bel, 17 dakika önce yazdı:

https://humanrightscenter.bilgi.edu.tr/media/uploads/2015/08/03/MedeniVeSiyasiHaklaraIliskinSozlesme.pdf

Avukat Baştimar bu sözleşme ve Mandela kanunları uyarınca başvuru yapıyoruz demiş ama ben bu sözleşmede bizim alanımızla ilgili bi madde göremedim.  Ben mi gözden kaçırıyorum acaba?

Emin misiniz, ilk gözüme çarpan 9. 10. 12. 14. 15. Madde oldu mesela 

Bu anlaşma tam bizimle alakalı bence...

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Aslında bir boşanma davası bile 10.000₺den başlıyor. Daha önce de belirttiğim gibi Bastimar bey çok istememiş, maddi durumu iyi olanlar degerlendirebilir. Ancak adigecen bu işi ne kadar iyi yapar, orasını kimse bilemez, herkes kendi kararını vermeli, ayağını yorganına göre uzatmali. Maalesef çok defa avukatların işi aldıktan sonra tavır ve yaklaşımlarının değiştiğine üzülerek şahit oldum.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

KHK’lar hem sosyal hem ekonomik durumumuzu sıfırladı. Rakam yüksek olmayabilir ama asgari ücretlinin nerdeyse 6 aylık maaşı. 

Hak arama adına başvuru yapmamız lazım. Kendi çabalarımızla bi sonuca varabiliriz bence. Mücadeleye devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
ahmet bel, 14 dakika önce yazdı:

KHK’lar hem sosyal hem ekonomik durumumuzu sıfırladı. Rakam yüksek olmayabilir ama asgari ücretlinin nerdeyse 6 aylık maaşı. 

Hak arama adına başvuru yapmamız lazım. Kendi çabalarımızla bi sonuca varabiliriz bence. Mücadeleye devam

Hocam, toplu başvuru olasılığımızı da değerlendirmeliyiz bence. Mesela 10 kişi için 9 bin çok da yüksek bir rakam olmayabilir diye düşünüyorum.

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

• Yeni Oluştur...