İçeriği gör
MSA

dilekçe İdari Dava Dilekçesi - 1- EGM - Fazla Çalışma ve Yasal Faiz

Önerilen Yorum

………………… NÖBETÇİ İDARE MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

DAVACININ                        

Adı Soyadı                            : …………….

T. C. Kimlik Numarası        : ………………..

Adresi                                    : ……………………………………………..

……………………..

DAVALI                                 : EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Adresi                                    : AYRANCI MAH.DİKMEN CAD.NO:11

ÇANKAYA/ANKARA

İDARİ İŞLEME KONU      :

Yazının Tarihi                       : 12.04.2019

Yazının Sayısı                       : 66319745-841.02.17-E.12256

Tebliğ Tarihi                         : 15.04.2019

DAVANIN KONUSU           : Görevden uzakta geçirdiğim dönemlere ilişkin zamanında alamadığım ve eksik almış bulunduğum maaş ve maaş farkları, ödenmeyen maaş taltifleri ve Emniyet Hizmetleri Tazminatı vs. ödemeler için yasal faizlerinin ve enflasyon değer kaybının ödenmesi için kurumuma vermiş olduğum 03.04.2019 tarihli dilekçe ile talep ettim. 12.04.2019 tarih ve 66319745-841.02.17-E.12256 sayılı yazı ile talebimin reddedilmesi üzerine bu idari işlemin iptal edilmesi talebimden ibarettir.

AÇIKLAMALAR                 : ………… İl Emniyet Müdürlüğü ………. Şube Müdürlüğü ………. Büro Amirliğinde …………. Olarak görev yapmakta iken Emniyet Genel Müdürlüğünün 03/10/2016 tarih ve 37373650.802.(32393)-Müf:2016/820 sayılı yazısı tarafıma 04.10.2016 tarihinde tebliğ edilerek görevden uzaklaştırıldım.

06.01.2017 tarih ve mükerrer 29940 sayılı Resmî Gazete ‘de yayımlanan 679 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Kanun Hükmünde Kararname ile de 06.01.2017 tarihi itibariyle kamu görevinden çıkarıldım.

23.01.2017 tarih ve 29957 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan 685 sayılı OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname gereği kurulan bu komisyona 28.07.2017 tarihinde yaptığım 17019572 sayılı müracaat sonucunda terör örgütleri ile Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliğim, mensubiyetim veya iltisakım yahut bunlarla irtibatım olduğu gerekçesiyle tesis edilen kamu görevinden çıkarılma işlemine karşı yaptığım kamu görevine iade talebim yerinde görülerek başvurumun oy birliğiyle kabul edilmesine karar verilmiştir. Söz konusu 22.11.2018 tarih ve 2018/46023 sayılı kararda “UYAP’ tan temin edilen bilgilerde; başvurucu hakkında, silahlı terör örgütüne üye olma suçu kapsamında Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda 2020/………. sayılı karar ile kamu adına kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiği, Komisyon tarafından ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yapılan yazışmalardan; başvurucu hakkında terör örgütleri ile Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatını ortaya koyan herhangi bir bilgi ve belge edinilmediği” tespiti yapılmıştır.

Ben açıkta geçirdiğim süre içerisinde maaşlarımın 1/3 lük kısımları ile kamu görevinden çıkarılmamdan dolayı dışarıda geçirdiğim süre ile ilgili olarak maaşlarımın tamamını haksız yere zamanında alamamış bulunmaktayım. Göreve iade edildikten sonra haksız yere zamanında alamadığım maaşlar tahakkuk ettirilmiş, ancak tarafıma ödenen tutarların geç ödemesinden kaynaklanan kayıplarımı gidermek için yasal faiz ve enflasyon değer kaybı ödemesinde bulunulmamıştır.

Bunun üzerine Kütahya İl Emniyet Müdürlüğüne 03.04.2019 tarihinde vermiş olduğum dilekçe ile haksız yere ödenmemiş olan miktarlar için göreve başladığım 25.02.2019 tarihine kadar ki yasal faiz ve enflasyon değer kaybının yıllara göre hesaplanıp tarafıma ödenmesini talep ettim. Tarafıma 15.04.2019 tarihinde 12.04.2019 tarih ve 50569643-841.02.17-E.12283 sayılı yazı ekinde tebliğ edilen 12.04.2019 tarih ve 66319745-841.02.17-E.12256 yazı ile bu talebimin uygulanmasının mümkün olmadığı bildirilerek yasal talebim reddedilmiştir.

Açıkta geçirdiğim süre zarfında maaşımdan yapılan kesintiler ile kamu görevi dışında geçirdiğim sürelerde alamadığım birikmiş maaşlarımdan; fazla çalışma, v.s kısımlar kesildikten sonra kalan farklar 25.02.2019 tarihinde tarafıma ödenmekle bu yöndeki mağduriyetim kısmen giderilmiş, ancak aldığım maaş, kesinti ve farklarına ilişkin bir yasal faiz ve enflasyon değer kaybının ödemesi yapılmamıştır. Açıktayken maaşımdan kesintilerin yapıldığı tarihlerden ve kamu görevi dışındayken zamanında ödenmemiş bulunan maaşlarımın ilgili dönemlerinden ödemenin yapıldığı tarihe kadar geçen sürelerdeki enflasyon oranları dikkate alındığında mülkiyet hakkı kapsamında gördüğüm alacaklarımın enflasyon oranları karşısında önemli ölçüde değer kaybına uğratılarak ödenmiş olduğu aşikardır.

Anayasamızın mülkiyet hakkı başlıklı 35. maddesinde; herkesin mülkiyet ve miras haklarına sahip olduğu, bu hakların ancak kamu yararı amacıyla kanunla sınırlanabileceği, mülkiyet hakkının kullanılmasının toplum yararına aykırı olamayacağı, hak arama hürriyeti başlıklı 36. maddesinde; herkesin meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahip olduğu, yargı yolu başlıklı 125. maddesinin ilk cümlesinde; idarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolunun açık olduğu, son cümlesinde de; idarenin kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlü olduğu hükümleri düzenlenmiş bulunmaktadır. İdare dava konusu ettiğim idari işlemde; kamu görevine iademe cevaz veren düzenlemede mali ve sosyal hakların ödenmesini hükmettiğini, idarece tesis edilen işlemler nedeniyle faiz yada başka bir tazminat ödenmesini öngören bir hükmün bulunmadığını belirtmiştir. Fakat söz konusu düzenlemede faiz ödenmesini engelleyici bir hüküm de bulunmamaktadır. Yukarıda da belirttiğim gibi anayasamızdaki hüküm gayet açık ve nettir. İdare kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür.

Ayrıca, Devlet Personel Başkanlığının konu ile ilgili yapmış olduğu 20.07.2016 tarihli basın açıklamasında; "Suçsuz bulunan kamu görevlileri mahrum bırakıldıkları hakları ile birlikte görevine iade edilmektedir." açıklamasına yer verilerek göreve döndürülenlerin tüm haklarının ödeneceği açıkça ifade edilmiştir.

Ayrıca 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 141. Maddesinde ‘’Görevden uzaklaştırılan ve görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurlara bu süre içinde aylıklarının üçte ikisi ödenir. Bu gibiler bu Kanunun öngördüğü sosyal hak ve yardımlardan faydalanmaya devam ederler.

143 üncü maddede sayılan durumların gerçekleşmesi halinde, bunların aylıklarının kesilmiş olan üçte biri kendilerine ödenir ve görevden uzakta geçirdikleri süre, derecelerindeki kademe ilerlemesinde ve bu sürenin derece yükselmesi için gerekli en az bekleme süresini aşan kısmı, üst dereceye yükselmeleri halinde, bu derecede kademe ilerlemesi yapılmak suretiyle değerlendirilir.’’  Hükmü yer almaktadır.

3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun Ek 21.Maddesinde – (Ek Madde: 13/7/1993 - KHK - 486/17 md.) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen en yüksek Devlet Memuru aylığının (ek gösterge dahil);

a) Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda bulunanlardan;

1. Özel harekât ve istihbarat birimlerinde görev yapanlara; % 35,

2. Siyasi hizmet, çevik kuvvet birimleri ile köprü ve hassas bölgeleri koruma görevlerinde fiilen çalışanlarla, panzer sürücüsü ve operatörü olarak görev yapanlara % 31,

3. Diğer birimlerinde görevli olanlara % 27,

b) ( Değişik ibare: 08/05/2007 – 5757 s.k/md1. Emniyet hizmetleri sınıfına dahil kadrolarda bulunan çarşı ve mahalle bekçilerine % 13, (1) tutarını geçmemek üzere İçişleri Bakanlığınca belirlenecek usul ve esaslara göre fazla çalışma ücreti ödenir. ( Ek ibare: 06/04/2001 – 4638/3 md.) Ayrıca, İçişleri Bakanı, büyük ölçekli yolsuzluk, terör ve benzeri faaliyetlere karşı ülke çapında gerçekleştirilen operasyonlara katılanlar ile bunlara idari, teknik, lojistik ve sair destek hizmetleri sağlayan personele hizalarında gösterilen oranların en çok yarısına kadar ilave ödeme yapmaya, bu ödemeyi, görev yeri ve süresi, görevin zorluk ve risk derecesi, görevlinin kıdemi ve sorumluluğu ile benzeri durumları dikkate alarak farklı miktar veya oranlarda belirlemeye, buna ilişkin diğer usul ve esasları tespit etmeye yetkilidir.’’ hükmü bulunmaktadır.

Nitekim, Danıştay 11. Dairesi'nin 23/06/2009 tarih ve E:2006/6559, K:2009/6677 sayılı kararı da dava konusu işlemin iptaline, davacının fazla çalışma  ücreti ödenmesine ilişkin isteminin kabulüne, ihraçta geçen sürelere ait fazla çalışma ücretinin idareye başvuru tarihinden itibaren işletilecek yasal faizi ile birlikte hesaplanarak davacıya ödenmesine aynı yöndedir.

Ekli Kayseri 1.İdare Mah. Esas No: 2019/884, Karar No: 2019/1032 nolu mahkeme kararında (…. Dava konusu işlemin davacının göreve başladığı …./…./2019- …./…./2019 tarihleri arası ödenmesi gereken aylık çalışma ücretinin ödenmesi istemine ilişkin kısım yönünden; (……… iptal edilen kısımlar yönüyle davacının parasal hak talebinin kabulü ile görevden uzak kaldığı ve ihraç edildiği döneme ait ödenmeyen fazla çalışma ücretinin ve bahse konu dönem için davacıya ödenen ücretlerin ödenmesi gereken faizinin dava tarihinden itibaren (10/09/2019) hesaplanacak yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesine,……..) oy birliği ile karar verilmiştir. şeklinde karar verildiği, ayrıca;

Ekli Rize İdare Mahkemesinin Esas No:2019/164, Karar No: 2019/657 nolu mahkeme kararının da (………Nitekim  Anayasa Mahkemesinin 12.03.2019 tarih ve 30712 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 07/02/2019 tarih ve 2015/4812 bireysel başvuru nolu kararı ile görevden uzaklaştırma kararı uygulanarak maaşından kesinti yapılan kamu görevlisinin göreve iade edildikten sonra yapılan kesintilerin değer kaybına uğratılarak ödenmesi nedeniyle Mülkiyet Hakkının İhlal edildiğine ilişkin kararında bu yönde olduğu;

Öte yandan benzer uyuşmazlıklarda İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 2.İdare Dava Dairesi’nin 05.04.2019 tarih ve E:2018/3157 ve K:2019/678 sayılı kararı ile İzmir Bölge İdare Mahkemesi 2.İdari Dava Dairesi’nin 02/07/2019 tarih E:2019/819 ve E:2019/1576 sayılı kararı da aynı mahiyettedir. Bu nedenler ile dava konusu işlemlerin iptal edilerek açıkta kalınan ve ihraçta geçen dönemlere ilişkin yasal faiz ödemelerine karar verilmiştir.) şeklinde karar verildiği görülmektedir.

Dolayısıyla, yukarıda izah edildiği üzere açığa alınmış iken görevine geri döndürülen / ihraç edilmiş iken görevine geri iade edilen kamu görevlisine, kendilerinden kaynaklanmayan sebepler nedeniyle görevde olamadıkları açıkta kaldığı ya da ihraç edildiği süre içerisinde eğer görevde olsalardı alabilecekleri tüm özlük, mali ve sosyal hakların verilmesi gerekmektedir.

Yukarıda arz ve izahına çalıştığım hususlar göz önünde bulundurulduğunda idari işlemin iptal edilmesinin, kesinti ve farklarla ilgili olarak hesaplanacak yasal faiz ve enflasyon değer kaybının yıllara göre hesaplanarak (faizlerinin) tarafıma ödenmesinin hukuka uygun olacağı kanaatini taşımaktayım. Takdir şüphesiz yüce mahkemenizindir.

SONUÇ VE TALEP : Yukarıda arz ve izahına çalıştığım ve mahkemenizin de resen gözeteceği hususlar nedeniyle;

1- İdari işlemin iptali, 04.10.2016 - 06.01.2017 tarihleri arasında açıkta geçirdiğim süre içinde kesinti yapılan tutarlara ait yasal faiz ve enflasyon değer kaybı ile 06.01.2017 - 00.00.2020 tarihleri arasında kamu hizmeti dışında geçirdiğim dönemlere ait tarafıma toptan ödenen maaş ve farkların ilgili dönemlerinden göreve başladığım tarihine kadar olan kısmı ile tarafıma ödemesi yapılmayan Emniyet Hizmetleri tazminatları ile 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen hain FETÖ Terör Örgütü mensuplarınca kalkışılan darbe girişimi sonrasında yapılan görev karşılığında yapılan ( 8 ) maaşlık taltif ödemesini de kapsayacak şekilde düzenlenerek 04.10.2016 tarihi ile …/…./2020 tarihleri arasında  hesaplanacak farkların yasal faizlerinin ve enflasyon değer kaybının ödenmesi,

2- Tüm yargılama harç ve giderleri ile vekalet ücretlerinin davalı kurum üzerinde bırakılması,

Yönünde karar verilmesi hususunda gereğini saygıyla arz ederim.  .../.../2020

…………………

EKLER       :

1- 12.04.2019 tarih ve 50569643-841.02.17-e.12283 sayılı yazı.

2- 12.04.2019 tarih ve 66317945-841.02.17-E.12256 sayılı yazı.

3- 03.04.2019 tarihli dilekçem.

4- Anayasa Mahkemesi Kararı.

5- Kayseri 1.İdare Mahkemesi Kararı

6- Rize İdare Mahkemesi Kararı

Fazla Çalışma ve Faiz İdari Dava Dilekçesi 1.docx

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

teşekkürler

689 KHK - RET - BANKA - DERNEK - CİHAN MEDYA - 21. İdare

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Bende zaten o dava dosyasini örnek alarak hazırladım dosyayı 12 tane de  emsal kararlar var elimde onlarida ekledim bir idari dava avukatı bulamadım danışmanlık ve kontrol ettirmek için sizin varmı acaba 

677 kabul belediye ohal komisyonu

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

TSK ler .

677 KHK SGK2007 kayidiEgm kanaati olumsuz komisyon sonucRed 19.idare 1 yil olducvp yok.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba ben göreve döndükten 2 yıl sonra yasal faiz geri ödeme haberler çıkınca kuruma başvuru yaptım kurum reddeti ve idare mahkemesine başvurdum kurum savunmasında geri döndüğünden 2 ay içinde itiraz etmem gerektiğini belirtmiş ve reddedilmesini istemiş. mahkemede aynı şekilde kabul etmiş.

Üst mahkemeye başvuracağım. örnek davalar kararlar varmı acaba ?

672 KHK komisyondan göreve başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
msevik, 03.11.2022 - 08:20 yazdı:

Merhaba ben göreve döndükten 2 yıl sonra yasal faiz geri ödeme haberler çıkınca kuruma başvuru yaptım kurum reddeti ve idare mahkemesine başvurdum kurum savunmasında geri döndüğünden 2 ay içinde itiraz etmem gerektiğini belirtmiş ve reddedilmesini istemiş. mahkemede aynı şekilde kabul etmiş.

Üst mahkemeye başvuracağım. örnek davalar kararlar varmı acaba ?

Yanlış olan kısımlar var. Sizinde mağdur olmamanız adınıa;

Kamu görevine dönmenizle mali haklarınızı almanın yada faiz isteminin 2 ay gibi bir kıstı yok.

1. Komisyonla döndüyseniz, mali haklarınız ödenir. Yasal faiz için kurumdan talepte bulunursunuz talep red edilirse dava açarsınız bu durumda 2577 sayılı kanunda;

"Doğrudan doğruya tam yargı davası açılması:
Madde 13 – 1. İdari eylemlerden hakları ihlal edilmiş olanların idari dava açmadan önce, bu eylemleri yazılı bildirim üzerine veya başka süretle öğrendikleri tarihten itibaren bir yıl ve her halde eylem tarihinden itibaren beş yıl içinde ilgili idareye başvurarak haklarının yerine getirilme-sini istemeleri gereklidir. Bu isteklerin kısmen veya tamamen reddi halinde, bu konudaki işlemin tebliğini izleyen günden itibaren veya istek hakkında otuz gün içinde cevap verilmediği takdirde bu sürenin bittiği tarihten itibaren, dava süresi içinde dava açılabilir."

şeklinde düzenlenmiştir.

2. Siz kurumunuzdan yasal faiz istediniz ve red edildi yada cevap verilmeyerek zımmen red edildiyse, 60 gün içinde dava açmalısınız.

3. Bu güne değin hiç kurumdan faiz talebinde bulunmadıysanız şimdi bulup gerekirse dava açabilirisiniz.

4. Mahkeme kararıyla döndüyseniz ve mahkeme kararında faiz konusunda hüküm varsa zaten uygulanmalıydı, uygulanmamaşsa ve siz bu duruma itiraz etmediyseniz yapacak bir şey yok.

5. Mahkeme kararında faizle ilgili hüküm yoktuysa yine kurumdan isteyip sonrasında gerekirse dava açabilirsiniz.

Önemli olan, sizin bu güne değin neyi yapıp neyi yapmadığınız. Bu da ancak mahkeme kararını paylaşırsanız net olarak anlaşılır. Belki davada yanlış bir talepte bulundunuz ve o nedenle red edildi. Yani sorulacak çok soru var.

Durumunuzu netleştirmeden üst mahkemeye gitmenizi tavsiye etmem. Çünkü üst mahkeme, ilk mahkeme gibi detaya girmeyecek. Verilen kararın hukuki olup olmadığına bakacak.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Herkese selam. İstinafa beyan dilekçesi yazacağım.  Başlık ile alakalı çıkmaza düştüm. Örneğin Ankara 13. Bölge idare mahkemesi başkanlığına  sunulmak üzere Ankara 19. İdare Mhahlemesi başkanlığına gönderilmek üzere İstanbul nöbetçi idare mahkemesi başkanlığına    bu mudur acaba ? Nasıl olmalı 
    • Benim de 2 yil aradan sonra 15. Idare mahkemesinde kuzu gibi yatan dosyamdan 5 gün önce nüfus kayıt örneği çıkartılmış gözüküyor. Bir hareketlilik var sanırım artık karara çıkacak. Hadi bakalım hayırlısı ☺ dualarinizda bana da yer verin😊
    • Danıştay Onama kararından sonra ne yapıyorduk arkadaşlar? AYM 'ye başvuru yapıyoruz galiba ama kaç gün içinde bilen var mı? Bir de sağlam idare hukukçusu avukat lazım yoruldum bıktım artık...
    • @Karagöz çok teşekkür ediyorum hocam darısı herkesin başına olsun tüm üyelerimizden güzel haberleri görmek dileğiyle 🙏🏻☺️
    • @Gül reçeli ve diğer idare Mahkemesinden iade olanlar için yararlı bir başlık: https://forum.khkhaber.com/forum/68-i̇stinaf/ ( Burada oldukça fazla Örnek var )  ben kendi dilekçemi buraya yorum olarak yazdım.   Dosya Linki : https://file.io/ldKx08FKHqhd 
  • Yeni Oluştur...