İçeriği gör
Engin Oğuz

İdare Mahkemeleri veya OHAL Komisyonunun Süresini Kaçırma

Önerilen Yorum

Kamudan ihraç olanlar, OHAL komisyonu ve idare mahkemesine başvurmaktadır. Bende ohal komisyonuna başvuru yaptım ve red kararı aldım. Komisyon kararının süresi geçtiği için idare mahkemesine başvuru yapamadım. Süreyi kaçırmış oldum. Hali hazırda almış olduğum ceza bulunmakta ve istinafta. Bu konu üzerine hukukçularla görüştüğüm zaman, bunun sorun olmayacağını, zaten ceza yargılaması devam ederken idareden göreve dönüş kararı çıkmayacağını belirttiler. İstinaftan beraat kararı çıkması halinde, zaten idareye karşı göreve iade davası açılabileceğini söylediler. Kısacası, idarede süreyi kaçırmanın sorun teşkil etmeyeceğini, ceza davasından beraat almam halinde idareye işe iade devası açabileceğimi belirttiler. Sizlerin bu konuda düşüncesi nedir ? İdari süreçte mahkemenin süresini kaçıranlar için. 

689 KHK - Ret - Bylock

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

İyi günler,

Komisyona başvurduğunuza göre 685 nolu KHK' ya tabisiniz. 685 nolu KHK dada itiraz başlığı altında komisyon kararlarına karşı dava açabileceğiniz yer ve süre konusunda açıklama var. Anladığım kadarıyla siz bu süreyi geçirmişsiniz. Bu durumda 2577 sayılı kanuna göre durumu kabullenmeniz manasına gelir.

Bunun yanında İYUK 13 üncü madde kapsamında dava açarız diyenler olabilir. Ancak İYUK 13 de ilgili idareye başvurarak hakkınızın yerine getirilmesini istemeniz gerekmekte ancak OHAL komisyonunun kurulmasını ve çalışmasını düzenleyen 685 nolu KHK veya kanun haline dönüştürülmüş şeklinde böyle bir müracata yer verilmemekte red kararlarına karşı izlenecek yol tarif edilmektedir.

İdare mahkemesine dava elbette açarsınız. Bu durumda mahkeme "dava açma süresi" ni geçirdiğinizi belirterek davayı red edecek yada bu durum karşı tarafın savunmasında kullanılacaktır. Yani davanız süre aşımı nedeniyle red edilecektir.

2577, 685 nolu KHK ve "süre aşımı", "dava açma süresi" gibi ifadelerle yapılan aramalarda karşımıza çıkan danıştay kararlarınada bakılacak olursa bahsettiğiniz hukukçuların dayanaklarını merak ettim. Bu hususta bir tek karar yada ictihat gösterebilirlerse aydınlatıcı ve bilgilendirici olur, sevinirim.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 13 saat önce yazdı:

İyi günler,

Komisyona başvurduğunuza göre 685 nolu KHK' ya tabisiniz. 685 nolu KHK dada itiraz başlığı altında komisyon kararlarına karşı dava açabileceğiniz yer ve süre konusunda açıklama var. Anladığım kadarıyla siz bu süreyi geçirmişsiniz. Bu durumda 2577 sayılı kanuna göre durumu kabullenmeniz manasına gelir.

Bunun yanında İYUK 13 üncü madde kapsamında dava açarız diyenler olabilir. Ancak İYUK 13 de ilgili idareye başvurarak hakkınızın yerine getirilmesini istemeniz gerekmekte ancak OHAL komisyonunun kurulmasını ve çalışmasını düzenleyen 685 nolu KHK veya kanun haline dönüştürülmüş şeklinde böyle bir müracata yer verilmemekte red kararlarına karşı izlenecek yol tarif edilmektedir.

İdare mahkemesine dava elbette açarsınız. Bu durumda mahkeme "dava açma süresi" ni geçirdiğinizi belirterek davayı red edecek yada bu durum karşı tarafın savunmasında kullanılacaktır. Yani davanız süre aşımı nedeniyle red edilecektir.

2577, 685 nolu KHK ve "süre aşımı", "dava açma süresi" gibi ifadelerle yapılan aramalarda karşımıza çıkan danıştay kararlarınada bakılacak olursa bahsettiğiniz hukukçuların dayanaklarını merak ettim. Bu hususta bir tek karar yada ictihat gösterebilirlerse aydınlatıcı ve bilgilendirici olur, sevinirim.

Merhaba, öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum. 689 sayılı KHK ile ihraç olduğum için OHAL komisyon hükümlerine tabiiyim. Burada anlatmak istediğim, süreyi geçirdim. İtiraz hakkım kayboldu. Şu an için istinafta 6 yıl 5 ay cezam var. Bu hüküm bozulur ve beraat alırsam. Bu kararı ek olarak yapıp, idareye karşı "mesleğe iade davası" açacağım. Sonuçta beraat kararını aldıktan sonra yeni bir süreç başlıyor. Yoksa beraat almadan tekrar idareye "işe iade" davası açmam mümkün değil. Siz farklı mı düşünüyorsunuz ?

689 KHK - Ret - Bylock

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Engin Oğuz, 8 saat önce yazdı:

Merhaba, öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum. 689 sayılı KHK ile ihraç olduğum için OHAL komisyon hükümlerine tabiiyim. Burada anlatmak istediğim, süreyi geçirdim. İtiraz hakkım kayboldu. Şu an için istinafta 6 yıl 5 ay cezam var. Bu hüküm bozulur ve beraat alırsam. Bu kararı ek olarak yapıp, idareye karşı "mesleğe iade davası" açacağım. Sonuçta beraat kararını aldıktan sonra yeni bir süreç başlıyor. Yoksa beraat almadan tekrar idareye "işe iade" davası açmam mümkün değil. Siz farklı mı düşünüyorsunuz ?

İlk olarak 689 nolu KHK ya adınızın eklenme sebebi almış olduğunuz ceza mı? Büyük bir ihtimalle hayır. 

ikincisi siz ceza davanız yada sonucu nedeniyle bakan onayı ile kamu görevinden çıkarılmış olsanız, beraat kararı sonrası idareye geri beni alın dersiniz. Ancak yasamanın bir KHK sı ile çıkarıldınız. Yasama tarafından düzenlenen KHK ile kamudan çıkarmalarada idare mahkemeleri zamanında bakmadı, AYM bakmadı. Bunun üzerine 685 çıkarıldı. 685 le yani OHAL komisyonu ile yasamanın yaptığı işlem idari işlem kılıfına büründürüldü ve mahkeme yolu açıldı. Siz komisyona kadar olan süreci izleyip sonrasını bir nedenle yapamamışsınız. Yani komisyon kararına karşı kanunda gösterilen sürede kanunda gösterilen mahkemelere itiraz etmemişsiniz. Bu durum Hukuki manada hak düşürücü bir sebeptir.

Sonrasında ise ceza davasından beraat edersem beni işe alın diyeceğim şeklinde dava açacağım diyorsunuz. Davayı kime açacaksınız? MSB ye. Farz edelim idare mahkemesi davayı kabul etti. MSB savunmasında ne diyecek. "arkadaş bu kişiyi ben kamu görevinden çıkarmadım ki. Yasama çıkardı. Bunun içinde itiraz mekanizması kurdu. Bu kişi bu mekanizmayı takip etmemiş. Bu davanın muhatabı ben değilim" haklımı, haklı.

Bunlar benim bilgi ve tecrübem. Sizin bahsettiğiniz hukukçular bu durumu nasıl izah ediyor o kısmı hala anlayamamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 4 saat önce yazdı:

İlk olarak 689 nolu KHK ya adınızın eklenme sebebi almış olduğunuz ceza mı? Büyük bir ihtimalle hayır. 

ikincisi siz ceza davanız yada sonucu nedeniyle bakan onayı ile kamu görevinden çıkarılmış olsanız, beraat kararı sonrası idareye geri beni alın dersiniz. Ancak yasamanın bir KHK sı ile çıkarıldınız. Yasama tarafından düzenlenen KHK ile kamudan çıkarmalarada idare mahkemeleri zamanında bakmadı, AYM bakmadı. Bunun üzerine 685 çıkarıldı. 685 le yani OHAL komisyonu ile yasamanın yaptığı işlem idari işlem kılıfına büründürüldü ve mahkeme yolu açıldı. Siz komisyona kadar olan süreci izleyip sonrasını bir nedenle yapamamışsınız. Yani komisyon kararına karşı kanunda gösterilen sürede kanunda gösterilen mahkemelere itiraz etmemişsiniz. Bu durum Hukuki manada hak düşürücü bir sebeptir.

Sonrasında ise ceza davasından beraat edersem beni işe alın diyeceğim şeklinde dava açacağım diyorsunuz. Davayı kime açacaksınız? MSB ye. Farz edelim idare mahkemesi davayı kabul etti. MSB savunmasında ne diyecek. "arkadaş bu kişiyi ben kamu görevinden çıkarmadım ki. Yasama çıkardı. Bunun içinde itiraz mekanizması kurdu. Bu kişi bu mekanizmayı takip etmemiş. Bu davanın muhatabı ben değilim" haklımı, haklı.

Bunlar benim bilgi ve tecrübem. Sizin bahsettiğiniz hukukçular bu durumu nasıl izah ediyor o kısmı hala anlayamamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

KHK ile ihraç edilenlerin neredeyse tamamı mahkeme kararı beklenmeden yasama organının kararı ile ihraç edildi. Sonrasında ise 685 sayılı KHK ile izlenecek yolu gösterdiler. Buraya kadar dediklerinize katılıyorum. Yasama bu ihraçlara sebep olarak devletin güvenliği için irtibat, iltisak gibi kavramları kullandı. Kişi beraat ettiği takdirde yapılan işlemin sebepten tamamen yoksun kalacağı açık olduğundan idareye başvurabileceğini düşünüyorum. Kaldı ki bu süreçte hukuk fakültesine başladım. Mesleğe geri dönüş yapmak istemiyorum. Tek sıkıntım Avukatlık kanunu m.5/b'de "Kesinleşmiş bir disiplin kararı sonucunda hâkim, memur veya avukat olma niteliğini kaybetmiş olmak" avukatlığa engel hal olarak tanımlanmıştır. Beraat alıp, memur olma niteliğini kaybeden hali ortadan kaldırmak istiyorum.

689 KHK - Ret - Bylock

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Herkese selam. İstinafa beyan dilekçesi yazacağım.  Başlık ile alakalı çıkmaza düştüm. Örneğin Ankara 13. Bölge idare mahkemesi başkanlığına  sunulmak üzere Ankara 19. İdare Mhahlemesi başkanlığına gönderilmek üzere İstanbul nöbetçi idare mahkemesi başkanlığına    bu mudur acaba ? Nasıl olmalı 
    • Benim de 2 yil aradan sonra 15. Idare mahkemesinde kuzu gibi yatan dosyamdan 5 gün önce nüfus kayıt örneği çıkartılmış gözüküyor. Bir hareketlilik var sanırım artık karara çıkacak. Hadi bakalım hayırlısı ☺ dualarinizda bana da yer verin😊
    • Danıştay Onama kararından sonra ne yapıyorduk arkadaşlar? AYM 'ye başvuru yapıyoruz galiba ama kaç gün içinde bilen var mı? Bir de sağlam idare hukukçusu avukat lazım yoruldum bıktım artık...
    • @Karagöz çok teşekkür ediyorum hocam darısı herkesin başına olsun tüm üyelerimizden güzel haberleri görmek dileğiyle 🙏🏻☺️
    • @Gül reçeli ve diğer idare Mahkemesinden iade olanlar için yararlı bir başlık: https://forum.khkhaber.com/forum/68-i̇stinaf/ ( Burada oldukça fazla Örnek var )  ben kendi dilekçemi buraya yorum olarak yazdım.   Dosya Linki : https://file.io/ldKx08FKHqhd 
  • Yeni Oluştur...