İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Bilindiği üzere iade olanlar geçmiş dönem ödemelerini YASAL FAİZİYLE birlikte alıyorlar.

Yasal faiz 3095 sayılı Kanunun 1. maddesi dikkate alınarak %9 olarak uygulanmakta.

Ancak yıllık enflasyon oranı da, merkez bankasının reeskont yada avans oranı da, yada mevzuat faiz oranları da %9'un çok üzerinde.

Dolayısıyla %9 faiz ödense bile reel olarak kaybın gerçek değeri karşılanmamaktadır. Zarar çok büyük aslında. Doğru olmayan enflasyon rakamları dikkate alındığında bile ciddi kayıplar söz konusu.  

Bu durum esasında mülkiyet hakkının ihlali anlamına gelmektedir. Dayanak bir kanun maddesi bile olsa (ki bu bile tartışmalı-çünkü söz konusu madde borçlar ve ticaret kanunundan doğan alacaklara yönelik bir madde) idarenin hizmetinin geç işlemesi nedeniyle (iadelerin çok uzun sürmesi) ortaya çıkan gerçek bir zarar var.

İade olanların toplu ödemede sadece yasal faiz esas alınmışsa, buna da dava açıp, AYM'ye kadar götürmeleri gerekebilir. Şahsen ben iade olursam, yasal faize razı olmam. Bu konunun gündeme geldiğini pek görmedim. 

Varmı acaba bu şekilde dava açan ve yasal faizden daha fazla faiz hükmedilen karar?

672, Komisyon Red, Olmayan SMS + Kurum Kanaati, Dosya İdare Mahkemesinde

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
desensiz, 18 saat önce yazdı:

Bu hafta hem SGK hem MEB'te teftiş kurulu başkanları görevden alındı. KHK listelerinin hazırlanmasında görevleri olan bu kişiler neden şimdi ve eş zamanlı görevden alınmış olabilir?

Bizimle bir ilgisi yoktur ?

• Beğeni 1
  • Kahkaha 1
  • Onaylama 2

672 MEB 28 ay sendika adlı idarii işlem yok

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@defterdarzade Danıştay Vergi Dava Daireleri Kurulu;Fazla tahsil edilen verginin yargı kararıyla iadesine hükmedilmesi halinde yersiz alınan miktar TECİL FAİZİYLE ödenmesi gerekir.Önemli karar olup uygulamadaki karışıklık giderilmiştir,GÖREVE İADE HÂLİNDE UYGULANAN YÜKSEK G.VERGİSİNİN İADESİ İÇİN DE EMSAL TEŞKİL EDER.Dava dilekçesindeki YASAL FAİZ ibaresinden TECİL FAİZİNİN anlaşılması gerektiği ifade edilmiştir.

https://resmim.net/i/SfFAv1
https://resmim.net/i/SfFh6G

Güncelleme • • Klarnet

672 KHK incelemeye devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
defterdarzade, 3 saat önce yazdı:

Bilindiği üzere iade olanlar geçmiş dönem ödemelerini YASAL FAİZİYLE birlikte alıyorlar.

Yasal faiz 3095 sayılı Kanunun 1. maddesi dikkate alınarak %9 olarak uygulanmakta.

Ancak yıllık enflasyon oranı da, merkez bankasının reeskont yada avans oranı da, yada mevzuat faiz oranları da %9'un çok üzerinde.

Dolayısıyla %9 faiz ödense bile reel olarak kaybın gerçek değeri karşılanmamaktadır. Zarar çok büyük aslında. Doğru olmayan enflasyon rakamları dikkate alındığında bile ciddi kayıplar söz konusu.  

Bu durum esasında mülkiyet hakkının ihlali anlamına gelmektedir. Dayanak bir kanun maddesi bile olsa (ki bu bile tartışmalı-çünkü söz konusu madde borçlar ve ticaret kanunundan doğan alacaklara yönelik bir madde) idarenin hizmetinin geç işlemesi nedeniyle (iadelerin çok uzun sürmesi) ortaya çıkan gerçek bir zarar var.

İade olanların toplu ödemede sadece yasal faiz esas alınmışsa, buna da dava açıp, AYM'ye kadar götürmeleri gerekebilir. Şahsen ben iade olursam, yasal faize razı olmam. Bu konunun gündeme geldiğini pek görmedim. 

Varmı acaba bu şekilde dava açan ve yasal faizden daha fazla faiz hükmedilen karar?

Geçmiş dönem eksik ödemeleri için açtığım davada bunu avukata söyledim, ama yasal faiz haricinde ( enflasyon oranı veya başka bir faiz oranı) başka istekte bulunursak dava aleyhimize neticelenir dedi. 

679 KHK Komisyon inceleme sürüyor.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Editör

• Beğeni 5
  • Teşekkür 1
  • Onaylama 1

KHK Forum Editörü | 686 khk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
defterdarzade, 5 saat önce yazdı:

Ben de buna kafa yormuştum biraz. Paranın bugünkü değerini ÜFE veya TÜFE ya da bunların ortalamaları üzerinden hesaplama araçları var. Yasal adi faizle kıyaslandığında bariz fark çıkıyor. Ben de iade olursam bunun takibini bırakmayacağım. Sonuç alacağımı da düşünüyorum.

672 j.gn.k.lığı subay soruşturma devam ediyor, kriter YOK.. ?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Klarnet, 3 saat önce yazdı:

@defterdarzade Danıştay Vergi Dava Daireleri Kurulu;Fazla tahsil edilen verginin yargı kararıyla iadesine hükmedilmesi halinde yersiz alınan miktar TECİL FAİZİYLE ödenmesi gerekir.Önemli karar olup uygulamadaki karışıklık giderilmiştir,GÖREVE İADE HÂLİNDE UYGULANAN YÜKSEK G.VERGİSİNİN İADESİ İÇİN DE EMSAL TEŞKİL EDER.Dava dilekçesindeki YASAL FAİZ ibaresinden TECİL FAİZİNİN anlaşılması gerektiği ifade edilmiştir.

https://resmim.net/i/SfFAv1
https://resmim.net/i/SfFh6G

Tabi burada özel kanun genel kanun ve uygulanacak faiz oranına ilişkin bir belirlilik var. Bundan dolayı, yasal faiz olarak tecil faizi esas alınabilmiş. 

İhraç edilip daha sonra idari veya yargısal bir kararla görevine iade edilen bir kişinin mahrum kaldığı maaş ve benzeri para alacaklarına hangi faizin uygulanacağı konusunda mevzuatta hiçbir düzenleme yok. En azından benim bildiğim yok. Yasal faiz de genel uygulaması olan bir hüküm değil. Kanunda açıkça borçlar ve ticaret kanunundan kaynaklanan alacaklar için olduğu söylenmiş.

Tecil faizi 25.01.2000 - 20.12.2000 tarihleri arası için %48. Daha önceki dönemler için kademeli bir azalış var ama 30.12.2019 tarihinden itibaren hep %15'in üzerinde.

%9  nerde  %48 nerde. 

Hatalı tahsil edilen vergi ile hatalı bir hukuki işlemle ücret alacağının ödenmemesi ekonomik anlamda aynı sonucu doğuruyor. Hiçbir farkları yok. 

İdare mahkemelerini bilmem ama AYM'den hak ihlali kararı çıkması son derece yüksek. 

İdare mahkemelerinin red etmeyeceği şekilde, alacağa faiz uygulanması belki talep edilebilir. Uygulanacak faiz oranıyla ilgili bir talepte bulunulmazsa, mahkeme yasal faize hükmetse bile, bu faiz her durumda ödenir, ancak ödenmesi gereken faizin yasal faiz olmadığı ileri sürülerek daha sonra istinafa gidilebilir. 

Tabi herkes avukatıyla bu konuyu konuşması lazım. İyi bir idare hukukçusundan sağlam bir görüş almakta fayda var. 

672, Komisyon Red, Olmayan SMS + Kurum Kanaati, Dosya İdare Mahkemesinde

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Arkadaslar kac dosya kalmistir 

672 inceleme dvm

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Umitvar, 1 saat önce yazdı:

Arkadaslar kac dosya kalmistir 

Haftada 150 dosya desek. İki hafta oldu açıklama yapalı. 8043 diyorum ben. Var mı azaltan ?

672 MEB 28 ay sendika adlı idarii işlem yok

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Herkese selam. İstinafa beyan dilekçesi yazacağım.  Başlık ile alakalı çıkmaza düştüm. Örneğin Ankara 13. Bölge idare mahkemesi başkanlığına  sunulmak üzere Ankara 19. İdare Mhahlemesi başkanlığına gönderilmek üzere İstanbul nöbetçi idare mahkemesi başkanlığına    bu mudur acaba ? Nasıl olmalı 
    • Benim de 2 yil aradan sonra 15. Idare mahkemesinde kuzu gibi yatan dosyamdan 5 gün önce nüfus kayıt örneği çıkartılmış gözüküyor. Bir hareketlilik var sanırım artık karara çıkacak. Hadi bakalım hayırlısı ☺ dualarinizda bana da yer verin😊
    • Danıştay Onama kararından sonra ne yapıyorduk arkadaşlar? AYM 'ye başvuru yapıyoruz galiba ama kaç gün içinde bilen var mı? Bir de sağlam idare hukukçusu avukat lazım yoruldum bıktım artık...
    • @Karagöz çok teşekkür ediyorum hocam darısı herkesin başına olsun tüm üyelerimizden güzel haberleri görmek dileğiyle 🙏🏻☺️
    • @Gül reçeli ve diğer idare Mahkemesinden iade olanlar için yararlı bir başlık: https://forum.khkhaber.com/forum/68-i̇stinaf/ ( Burada oldukça fazla Örnek var )  ben kendi dilekçemi buraya yorum olarak yazdım.   Dosya Linki : https://file.io/ldKx08FKHqhd 
  • Yeni Oluştur...