İçeriği gör
Konuk

Güvenlik Soruşturması

Önerilen Yorum

Konuk

Herkese iyi günler dilerim. 

2015-2020 arasında polislik, subaylık, infaz koruma gibi alımlarda toplam 11 kere mülakata girdim sadece 2016daki polislik mülakatın sözlü mülakat aşamasını da başarılı geçerek yedek olabildim. 2016dan sonra hiçbir mülakatta başarılı olamadım ne olabilir diye düşünmekten kafayı yemek üzereyken bir akşam emniyetten babamı aradılar ifadeniz için emniyete gelebilir misiniz dediler ertesi gün gittik, 2017 yılında babamın okulunda görev yaparken ihraç olan bir öğretmen toplam 5 6 kişinin ismini vererek bir eğitim derneğinde gördüğünü söylemiş ifade bunun içinmiş bu dernek 2013 yada 2014 yılında kendiliğinden kapanmış bir dernek , bu isim veren öğretmen beraat edip göreve iade edilmiş babam hiç açığa alınma ihraç olma gibi bir durumla karşılaşmadı böyle bir şey yaşanınca benim 2017den 2020ye kadar bütün başarız olmamın sebebi babam hakkında açılmış olan ama bizim haberimiz olmadığı bu soruşturmaya bağlıyorum. Bu süreçte 10bin tlden fazla sadece sınavlara girebilmek için para harcadım yitirdiğim gençliğim, umutlarım, hayallerim hiçbirini söylemiyorum bile sonuç olarak babama bir dava bile açılmadan KYOK ile sonuçlandı şimdi devletim beni halen daha terörist olarak görüyormudur tekrar gireceğim polislik vs sınavlarında resmi olarak değilde sözlü mülakatta başarısız oldu denilerek tekrar eleme yapılır mı bu KYOK olması soruşturmanın böyle sonuçlanması olumlu bir şey mi lütfen bilgi sahibi biri bir şeyler söyleyebilir mi teşekkür ederim şimdiden. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Sayın Dimitri sançes,

Mülakatlarda başarılı olamamanızı babanızın soruşturmasına nasıl bağladığınızı anlayamadım. Bu durumu sığınacak bir liman olarak görmek yerine keşke kazanamadığınız sınavlar hakkında zamanında dilekçe vererek gerçeği öğrenseydiniz. Bu tür hususlar mülakat aşamasından ziyade okul yada mesleğin ilk yılında ortaya çıkar. Kaldık ki AYM nin son kararından sonra böyle bir sıkıntı yaşamazsınız. Terörist olarak görünmeniz falan bunlar çok uçuk durumlar. Bence farkında olmadan babanızın günahını alıyorsunuz. Yeni gireceğiniz sınavlarda önceden şu kadar sınavda başarısız oldu diye bir istatistik yada bilgiyle sınav heyetinin işi olmaz. KYOK kararı babanız açısından elbetteki sevindiricidir.

Belirttiğim gibi sınavlardan sonra yasal başvuru yaparak gerçek nedeni öğrenseniz daha iyi olurdu. Çünkü özellikle mülakatlar hususu mahkemelere taşınan bir konudur. Yönetmeliklerde sıkıntı olan husustur. Bu nedenle kamera kaydı yapılır.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Mülakatlardan sonra cimere başvurdum sözlü mülakattan 70 almam gerekirken 65 almışım 60 almışım bu şekilde olmuş. Neden babamın durumuna bağladım çünkü sözlü mülakatlardan sonra ön soruşturma yapılıyor mülakatlar bitiyor 1 2 ay sonra sonuçlar açıklanıyor ön soruşturmada bu tip sıkıntılı durumlar baştan eleniyor beni güvenlik soruşturması adı altında eleseler itiraz etme hakkım var zaten bu hakkım olmaması için sözlü mülakattan geçirmiyorlar. Polis okullarında bitirmek üzereyken 10larca insan bitirme mülakatı adı altında 1 sene 2 sene okul okumuş eğitim almış insanlar 1 dkda eleniyor nedeni sadece mülakatta soruyu bilemedi deniliyor güvenlik soruşturması olumsuz gelenler mahkemeden dönemesin diye bu şekilde yapılıyor terörist olarak görme konusu da ben öyle düşünüyorum bu bir leke gibi çıkmayan leke size yapışması da önemli değil babanıza abinize karşinize yapıştıysa sizi de götürüyor maalesef. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Dimitri sançes, 39 dakika önce yazdı:

Mülakatlardan sonra cimere başvurdum sözlü mülakattan 70 almam gerekirken 65 almışım 60 almışım bu şekilde olmuş. Neden babamın durumuna bağladım çünkü sözlü mülakatlardan sonra ön soruşturma yapılıyor mülakatlar bitiyor 1 2 ay sonra sonuçlar açıklanıyor ön soruşturmada bu tip sıkıntılı durumlar baştan eleniyor beni güvenlik soruşturması adı altında eleseler itiraz etme hakkım var zaten bu hakkım olmaması için sözlü mülakattan geçirmiyorlar. Polis okullarında bitirmek üzereyken 10larca insan bitirme mülakatı adı altında 1 sene 2 sene okul okumuş eğitim almış insanlar 1 dkda eleniyor nedeni sadece mülakatta soruyu bilemedi deniliyor güvenlik soruşturması olumsuz gelenler mahkemeden dönemesin diye bu şekilde yapılıyor terörist olarak görme konusu da ben öyle düşünüyorum bu bir leke gibi çıkmayan leke size yapışması da önemli değil babanıza abinize karşinize yapıştıysa sizi de götürüyor maalesef. 

Selametle sayın Dimitri sançes.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Mülakattan elenmeniz durumunda mülakat iptal davası açabilirsiniz . Zira ortada güvenlik soruşturmasına dair bir işlem yoktur. Evet altında yatan neden güvenlik soruşturması olabilir. Ama kurum mülakat ile elediği için yapılacak şey mülakata karşı iptal davası açmaktır. Güvenlik soruşturmasına dair detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

https://kadimhukuk.com.tr/makale/guvenlik-sorusturmasi-ve-arsiv-arastirmasi-nedir-nelere-bakilir-ne-yapmaliyim/

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• @werwer17 @geçer elbet... Öncelikle zaman ayırıp cevap veren siz değerli arkadaşlara teşekkürler. Maalesef sindirilmişçesine ve bu ülkede yaşama hakkımız yokmuş gibi bir muamele ile karşılaştığımızdan dolayı bu tip sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Pazartesi mülakata gittim ve KHK' lı olduğumu söylediğimde karşımdaki insan başını öne eğip "hımm" yaptı ama pek oralı olmadı ve ayrıntıda sormadı. Bugün ise katılış yaptım. Katılışımı yapan personel "önceden 4c kaydınız varmış son çalıştığınız yer size sigorta kaydı yapmadı mı" diye sordu. Bende "sigorta yapmadığı için işyerinden kaçarcasına ayrıldım" dedim. Başka da birşey sormadı. Bugün e-devlet' ten kontrol ettiğimde 4a girişimi gördüm. Dediğiniz gibi kimi umursuyor, kimisi içinde hiç önemli değil. Sorulmadığı sürecede söylemeyede gerek duymuyorum.İleride de sorun olacağını düşünmüyorum. İhraç edileli 7 yıl + 3.5 ay oldu. 2023 seçimlerinden çok umutluydum ama maalesef beklediğim gibi olmadı. Birşeyler yapıp sigortalı bir işe girmek için bazı nedenler ve bekletilerden dolayı çok geç oldu ama bir yerden başlamak lazımdı. Hayırlısı böyleymiş demek. Allah hepimizin sonunu hayır eylesin ve çalınmış hayatlarımızı geri almayı nasip etsin inşallah.
    • @The Oracle hocam işveren geçmiş çalışma bilgilerinize ulaşamıyor merak etmeyin siz soylemedikce onlar tespit edemez. Ben de bazı yerlerde söyledim bazı yerlerde söylemedim. Söylediğim yerlerde sıkıntı yapmadi. Özel sektörde işveren işine bakar. Zaten artik herkesin çevresinde illaki tanıdığı bir KHK li tanıdığı ya da yakını var.  
    • @The Oracle hocam öncelikle merhabalar; Benim ilk  SGK 4/A kaydım devlete oldukça çok miktarda borcu olan bir özel kurum tarafından yapıldı. İlk sigorta kaydım 1 temmuz 2019 da yapılmış dün baktım. Toplamda 3 kurumda SGK kaydım var.Durumu 1 i önceden biliyordu. Diğer 2 sine zamanla ben söyledim. Açıkçası yapılan işten memnun olunca işverenler/ IK / Muhasebe departmanı bu konuyu çok önemsemiyor. Hatta birisine gittim özellikle sordum öyle bir KHK ile kodlama çıkmıyor demişti. Ben SGK konusunda zorlukla karşılaşmadım. KHK lı olduğunuzu söylemenize gerek yok. Sigorta bildirimi yaparken çıkacağını zannetmiyorum çünkü sizde 4/A hanesi boş. ( Daha önceden özel sektörde çalışmadıysanız boş olmalı ) 4/C ye de onlar erişemeyeceğine göre içiniz rahat olsun.
    • Değerli arkadaşlar öncelikle hepinize iyi günler. Daha önceden bilgi edinmek istediğim bu konu hakkında farklı meslek gruplarını ilgilendiren sorular sorulduğunu ve forumda birçok cevap verildiğini biliyorum ama acaba son durum nedir diye tekrar sormak istedim. İhraç edildiğim Ocak 2017' den itibaren çalışıyorum ama SGK kaydım yok ve maalesef işyeride kayıt yapmaya yanaşmıyor. Bunun böye devam edemeyeceğine geçte olsa karar verdim ve sigorta kaydı olacak şekilde iş aramaya başladım. Bazı işyerlerine görüşme için gittiğimde KHK' lı olduğumu söylemedim. Söylesem muhtemelen baştan reddecekler. Herhangi bir işyerine KHK' lı olduğumu söylemeden girsem acaba sigorta bildirimi veya kaydı yaparken bu bilgiler gözüküyor mu? Net bir bilgisi olan varsa cevap verebilirse sevinirim. İş yerine girersem tabiri caizse sonradan papaz olma ihtimalimiz var. :(( Maalesef toplum hala bu konuda bilgisiz ve duyarsız.
    • geçmiş olsun bende aynı durumdayım halledebildiniz mi bende dilekçe aramaktayım fazla zamanım kalmadı eğer başvurduysanız bana da izah edermisiniz hangi adımları gerçekleştirdiniz  
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...