İçeriği gör
MSA

dilekçe İdari Tedbirlerin Kaldırılması Talep Dilekçesi - 7265 SK

Önerilen Yorum

YENİ BİR BAŞVURU İMKANI GETİRİLEN TEDBİRLER

İhraç, öğrencilikle ilişiğin kesilmesi, kurumların kapatılması, emekli personelin rütbesinin alınmasına bağlı olarak getirilen ilave tedbirlere karşı başvuru yolu getirilmiştir. Peki bu ilave tedbirler nelerdir? Bunu tespit etmek için doğrudan yapılan ihraç, kurumun kapatılması, öğrenciliğin sona erdirilmesini düzenleyen KHK (kanun) hükmüne bakmak gerekir. Örneğin 672 sayılı KHK (7080 sayılı KANUN) ile ihraç edilmiş bir kişi için bu KHK’nın 2. Maddesinin 2. Ve 3. Fıkrası hükmünde yer alan ilave tedbirler için başvuru yapılabilecektir. Bu kanun hükmü de şu şekilde düzenlenmiştir:

“(2) Birinci fıkra gereğince kamu görevinden, Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatından, Jandarma Genel Komutanlığı teşkilatından ve Sahil Güvenlik Komutanlığı teşkilatından çıkarılan kişilerin, mahkûmiyet kararı aranmaksızın, rütbe ve/veya memuriyetleri alınır ve bu kişiler görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmezler; bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemezler, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemezler; bunların uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılır. Bunların silah ruhsatları, gemi adamlığına ilişkin belgeleri ve pilot lisansları iptal edilir ve bu kişiler oturdukları kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından onbeş gün içinde tahliye edilir. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamazlar. Bu kişiler hakkında ilgili bakanlık ve kurumlarca ilgili pasaport birimine derhal bildirimde bulunulur. Bu bildirim üzerine ilgili pasaport birimlerince pasaportlar iptal edilir.

(3) Birinci fıkra kapsamında kamu görevinden çıkarılanlar, varsa uhdelerinde taşımış oldukları büyükelçi, vali gibi unvanları ve müsteşar, kaymakam ve benzeri meslek adlarını ve sıfatlarını kullanamazlar ve bu unvan, sıfat ve meslek adlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamazlar.”

Şu halde, örnek olarak 672 sayılı KHK ile ihraç edilmiş biri, bu ihraca bağlı olarak kendisinden alınmış aşağıdaki hakları için başvuru yapabilir:

• Rütbe ve/veya memuriyetin alınması
  • Görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmeme
  • Bir daha kamu hizmetinde istihdam edilememe
  • Doğrudan veya dolaylı olarak (kamu hizmetinde) görevlendirilememe
  • Uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevlerin sona ermiş sayılması
  • Silah ruhsatlarının iptali
  • Gemi adamlığına ilişkin belgelerinin iptali
  • Pilot lisanslarının iptali
  • Özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamama
  • Büyükelçi, vali gibi unvanları ve müsteşar, kaymakam ve benzeri meslek adlarını ve sıfatlarını kullanamama ve bu unvan, sıfat ve meslek adlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamama

Bu ilave tedbirlerden hangisinin kişi için söz konusu olduğu, kişinin mesleğine ve durumuna göre değişkenlik gösterir. Ancak belirtmek gerekir ki sadece “görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmeme”, “Bir daha kamu hizmetinde istihdam edilememe”, “Doğrudan veya dolaylı olarak (kamu hizmetinde) görevlendirilememe” gibi ilave tedbirlerin KHK ile ihraç edilmiş herkes için geçerli olduğu ortadadır.

Bu durumda sonsuza kadar ilave tedbirlerin etkisini devam ettirmemesi adına, ihraç edilen herkesin bu başvuru yolunu kullanmasının uygun olacağını değerlendirmekteyiz. Bu ölçüsüz tedbirlerin sonsuza kadar devam etmesini önlemek, hak ihlalini tescil ettirmek ve ileride AYM veya AİHM tarafından başvuru yollarını tüketmeme gerekçesiyle başvuruların reddedilmesinin önüne geçmek adına bunun yapılmasında yarar olduğu kanaatindeyiz.

BAŞVURU HANGİ KURUMA YAPILACAKTIR?

Kanun hükmü başvuru yapılacak kurumları tek tek saymamıştır. Sadece “tedbiri uygulayan veya tedbirle ilgili olan kamu kurum ve kuruluşlarına” ifadesine yer verilmiştir. Buna göre, esas olarak hangi kurum ilave tedbiri uyguluyorsa o kuruma başvuru yapılması gerekir. Ancak bu konuda tereddüde düşülebilir. Belirtmek gerekir ki yanlış kuruma başvurmak da herhangi bir hak kaybına yol açmayacaktır. Zira kanun maddesi “(8) Bu madde uyarınca yetkili olmayan kamu kurum ve kuruluşuna yapılan başvurular yetkili olduğu değerlendirilen kamu kurum ve kuruluşuna gönderilir ve durum başvurana bildirilir.” Şu halde yanlış kuruma başvurulsa dahi, başvuruyu alan kurumun bu başvuruyu yetkili olan kuruma göndermesi kanunen zorunludur. Yani yanlış kuruma başvurulmuş olsa bile kamu kurumları başvurunun muhatabını bulup ona göndermekle yükümlüdürler. Bu durumda başvuru yapılacak kurum konusunda net bir kanaat varsa o kuruma, tereddüde düşülüyorsa en son görev yapılan kuruma başvuru yapılabilir. Örneğin öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığına, İl ya da İlçe Müdürlüklerine, Polis olanlar İçişleri Bakanlığı, Valilik ya da Kaymakamlıklara başvurularını teslim edebilirler.

BAŞVURUDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Başvurunun, KHK ile doğrudan yapılan işlem (ihraç) açıklandıktan sonra yeni düzenlemeden bahsedilip, bu hüküm çerçevesinde ilave tedbirlerin kaldırılması talep edilmelidir.

İletişim bilgilerinizin mutlaka dilekçede yer almasına dikkat edilmelidir. Zira cevap verileceği ya da ek bilgi istenileceği zaman size ulaşılması sağlanmalıdır.

Hazırlanan başvuru dilekçesi kuruma verildiğinde MUTLAKA EVRAK KAYIT NUMARASI teslim alınmalıdır. İleride dava açmak gerekirse, başvurunuzu yaptığınızın ispatı için önemlidir.

BAŞVURU HANGİ TARİHE KADAR YAPILMALIDIR?

Kanun hükmü “maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde başvurulur” ifadesine yer verdiği için, başvurunun kanunun yürürlüğe girdiği 17/11/2020 tarihinden itibaren 3 ay içinde yapılmalıdır. Bu durumda başvuru süresinin 17/02/2021 tarihinde sona ereceğinin kabulü gerekir. Ancak başvurunun son güne bırakılmaması tavsiye olunur.

İLAVE TEDBİRLERİN KALDIRILMASI ŞABLON DİLEKÇE - kısaltılmış.docx

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Slm bilgilendirme için çok teşekkürler, üniversiteden ihraç akademisyenim, bu durumda başvurumu ihraç edildiğim üniversiteye mi, yoksa YÖK'e yapmam mı daha uygun olur. OHAL komisyonundan henüz bir cevap gelmedi, inceleme devam ediyor şeklinde başvuru dosyam.

689 KHK, Morbeyin mağduru, Adli İşlem Beraat, Akademisyen, Komisyon-inceleme devam etmekte

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhabalar ben askeriyede ihraç oldum uzman çavuşum hani daha o halden cevap almadım bu konuda nasıl yol izlemeliyim bilgi verirmisiniz

Mustafa kuyupınar 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Ben öğretmenlikten ihraç oldum. Bu dilekceden faydalanarak cimer uzerinden basvuru yaptim. Görev yaptığım teşkilatın ismi eksik goruldu. Tekrar basvuru yapacağım. 

Tebligat elime ulasmadi

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
689khk, 19 saat önce yazdı:

Slm bilgilendirme için çok teşekkürler, üniversiteden ihraç akademisyenim, bu durumda başvurumu ihraç edildiğim üniversiteye mi, yoksa YÖK'e yapmam mı daha uygun olur. OHAL komisyonundan henüz bir cevap gelmedi, inceleme devam ediyor şeklinde başvuru dosyam.

Yök e yapıyorsunuz hocam.

• Beğeni 1
  • Teşekkür 1

6775 kriter yok

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Feride ÇETİNKAYA Slm Feride Hanım, Cimer üzerinden yaptığınız başvuruda, ihraç olduğunuz kurumunuzu belirtmediğiniz için mi geri geldi, birde başvuru yaparken hangi türü (istek, görüş/öneri, ihbar vb) kullandınız? Başvurumu takip edebilmek adına bende Cimer'den başvurmayı düşünüyorum. Bilgi verebilirseniz sevinirim. İyi günler. 

689 KHK, Morbeyin mağduru, Adli İşlem Beraat, Akademisyen, Komisyon-inceleme devam etmekte

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

E devletten basvurabilirmiyim 

701-Polis-Beraat-Ret-ELHAMDÜLİLLAH

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
EsEsPolis, 7 saat önce yazdı:

E devletten basvurabilirmiyim 

Hazırlanan başvuru dilekçesi kuruma verildiğinde MUTLAKA EVRAK KAYIT NUMARASI teslim alınmalıdır. İleride dava açmak gerekirse, başvurunuzu yaptığınızın ispatı için önemlidir.

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
689khk, 08.02.2021 - 15:01 yazdı:

@Feride ÇETİNKAYA Slm Feride Hanım, Cimer üzerinden yaptığınız başvuruda, ihraç olduğunuz kurumunuzu belirtmediğiniz için mi geri geldi, birde başvuru yaparken hangi türü (istek, görüş/öneri, ihbar vb) kullandınız? Başvurumu takip edebilmek adına bende Cimer'den başvurmayı düşünüyorum. Bilgi verebilirseniz sevinirim. İyi günler. 

Istek ve kurum olarak MEB secmistim hangi ilde ve okulda çalıştığımı belirterek tekrar yazdim cimere ama ptt üzerinden taahhütlü dilekce de gönderdim mebe

Tebligat elime ulasmadi

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

701 dzkk dan ihracım. bu rütbe ve gemi adamlığı hakkının alınması sadece içişleri personeli için mi geçerli.teşekkürler

701 KHK-ret-sohbet-ist 29.ağır ceza

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Benim de 2 yil aradan sonra 15. Idare mahkemesinde kuzu gibi yatan dosyamdan 5 gün önce nüfus kayıt örneği çıkartılmış gözüküyor. Bir hareketlilik var sanırım artık karara çıkacak. Hadi bakalım hayırlısı ☺ dualarinizda bana da yer verin😊
    • Danıştay Onama kararından sonra ne yapıyorduk arkadaşlar? AYM 'ye başvuru yapıyoruz galiba ama kaç gün içinde bilen var mı? Bir de sağlam idare hukukçusu avukat lazım yoruldum bıktım artık...
    • @Karagöz çok teşekkür ediyorum hocam darısı herkesin başına olsun tüm üyelerimizden güzel haberleri görmek dileğiyle 🙏🏻☺️
    • @Gül reçeli ve diğer idare Mahkemesinden iade olanlar için yararlı bir başlık: https://forum.khkhaber.com/forum/68-i̇stinaf/ ( Burada oldukça fazla Örnek var )  ben kendi dilekçemi buraya yorum olarak yazdım.   Dosya Linki : https://file.io/ldKx08FKHqhd 
    • T.C. ANKARA BÖLGE İDARE MAHKEMESİNE Gönderilmek üzere ANKARA                                                XX. İDARE MAHKEMESİNE     ESAS NO                    : 2023/xxx KARAR NO               : 2024/xxx   İSTİNAFA CEVAP VEREN DAVACI                     : Sizin Kendi Bilgileriniz   DAVALI                     : TÜRKİYE CUMHURİYETİ MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI                                         Devlet Mah. Yahya Galip Cad. 06100 Bakanlıklar / ANKARA   KONU                           : Usul ve hukuka uygun Ankara xx.İdare Mahkemesinin Esas No: 2023/xxx, Karar No: 2024/xxx sayılı karara karşı Davalı tarafından yapılan istinaf başvurusunun reddine karar verilmesi talepli istinafa cevap dilekçesi     AÇIKLAMALAR        :   1. FETÖ/PDY terör örgütüyle irtibatlı ya da iltisaklı olduğum gerekçesiyle kamu görevimden çıkarılma işlemine karşı açtığım iptal davası Ankara xx. İdare Mahkemesince görülmüş ve mahkemece alınan ara kararlar ile 12 farklı kurumdan bilgi ve belgeler talep edilmiştir. Bahse konu kurumlardan mahkemeye gönderilen belgelerde, FETÖ/PDY terör örgütüyle irtibatlı ya da iltisaklı olduğumu gösteren somut, kesin, hukuken denetlenebilen herhangi bir bilgi olmadığından, davalı idarece hakkımda tesis edilen kamu görevinden çıkarılma işleminde hukuka uyarlılık bulunmamış ve dava konusu işlem oybirliği ile iptal edilmiştir.   2. Davalı idare ise söz konusu karara karşı, aleyhime tek bir somut bulgu ortaya koymaksızın istinaf talebinde bulunmuştur. Söz konusu istinaf talebi usule ve hukuka açıkça aykırı olduğundan reddine karar verilmelidir. Şöyle ki;   Dava dilekçem ekinde sunduğum deliller, mahkemece yapılan geniş çaplı araştırmalar, şahsımın FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği ve mensubiyeti veya irtibat yahut iltisak noktasında dahi en ufak bir bağlantısının olmadığını ortaya koyan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2020/xxxxxx soruşturma 2020/xxxxx karar sayılı Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Kararı (KYOK) ve yine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2020/xxxxxxx sayılı soruşturma 2022/xxxxx karar sayılı Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Kararı (KYOK), davalı idarenin soyut savunması ile şahsımın FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile irtibat, iltisak veya bağlantılı olduğuna dair hiçbir somut delil, veri, bilgi, yahut emarenin dahi bulunmadığı tartışmasız bir biçimde sübuta ermiştir.   Her ne kadar davalı idare sadece şahsımın irtibatlı yahut iltisaklı olduğu "değerlendirmesinin" yeterli olduğunu savunmakta ise de idarenin kanunda "terör örgütleri ile irtibat yahut iltisaklı oldukları değerlendirilen" ibaresinde geçen "değerlendirmenin" tatbikinin keyfi veya takdiri olamayacağı, bu türden bir değerlendirmenin veya kanaatin kuşku götürmez bir tespite, bilgi veya belgeye dayandırılmasının zorunlu olduğu tartışmasızdır.   Davalı idare tarafından şahsım hakkındaki "kanaatin" somut, kesin, hukuken denetlenebilir herhangi bir tespite, bilgi veya belgeye dayandırılamadığı davalı idare tarafından verilen cevapla ortaya çıkmıştır. Hal böyle iken dava konusu işlemin hukuka aykırı olduğu ve idare mahkemesince verilen iptal kararının da yerinde olduğu konusunda hiçbir duraksama bulunmamaktadır.     SONUÇ VE TALEP            : Yukarıda açıklanan gerekçeler ve re’sen tespit edilecek nedenlerle;   Davalı idare tarafından hakkımda tesis edilen kamu görevinden çıkarılma işleminin iptaline dair İdare Mahkemesi kararında usule ve hukuka aykırılık bulunmadığından, davalı idarece hiçbir haklı gerekçeye dayanılmaksızın yapılan istinaf başvurusunun esastan reddine, karar verilmesini talep ederim.                                                                                                                       Ad  SOYAD                                                                                                            TCKN       LİNK ==> https://file.io/ldKx08FKHqhd    
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...