İçeriği gör
MSA

OHAL Komisyonu Kararlarına Karşı İptal Davası Açma Süreci 1

Önerilen Yorum

KHK ile ihraç olan gerçek kişiler ile kapatılan dernek vakıf gibi tüzel kişilerin OHAL KHK larına ilişkin başvuru süresi 14 eylül 2017 tarihinde sona ermiştir. Bu süreçten sonra komisyonun incelemesine göre OHAL Komisyonu kararlarına karşı iptal davası açılabilecektir. Bu yazımızda iptal davasının açılması konusunda genel bilgilere değinilmiştir.

Komisyon aldığı başvuruları öncelikle incelenebilir olup olmadığına dair bir ön incelemeye tabi tutacaktır. İncelemeye uygun başvurular için esasa geçilecek ve kişinin ihracına sebep olduğu düşünülen terör örgütleriyle iltisakının olup olmadığı araştırıldıktan sonra, başvuruyu ya kabul edecek ya da reddedecektir.

Başvurunun kabulü halinde; kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılan ya da ilişiği kesilenlere ilişkin başvurunun kabulü halinde karar Devlet Personel Başkanlığına bildirilecektir. Bu kişilerin kadro unvanlarına göre atamaları ilgili hükümler uyarınca yapılacaktır.

Kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvurunun kabulü halinde ilgili kanun hükmünde kararname hükümleri, söz konusu kurum ve kuruluş bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte söz konusu kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılacaktır.

Başvurunun reddi halinde; idari yargıda dava açma hakkı tanınmıştır.

Yargısal süreç; OHAL Komisyonu kararları da idari işlem olduğundan bu kararlara karşı idare mahkemesinde khk iptal davası açılabilecektir. Ancak; normal usuldekinden ayrı olarak İYUK 10. Madde başvurusu yapılamayacaktır. Yani, bu karara karşı, kararın düzeltilmesi için üst makama başvurulamayacak olup direk dava açılması gerekecektir.

Davada husumet hangi kuruma yöneltilecek?

690 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 55 inci maddesi ile 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen “Açılacak Davalarda Husumet” başlıklı Ek 1 inci maddede şu hüküm bulunmaktadır:

Komisyon kararlarına karşı açılacak iptal davaları;

a) Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılan ya da ilişiği kesilenlerce en son görev yapılan kurum veya kuruluş,

b) Devlet memurları ve işçiler dahil Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılanlarca Milli Savunma Bakanlığı,

c) Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı teşkilatlarından çıkarılanlarca İçişleri Bakanlığı,

ç) Öğrencilikle ilişiği kesilen öğrencilerce Milli Eğitim Bakanlığı,

d) Kapatılan derneklerce İçişleri Bakanlığı,

e) Kapatılan vakıflarca Vakıflar Genel Müdürlüğü,

f) Kapatılan sendika, federasyon ve konfederasyonlarca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,

g) Kapatılan özel sağlık kuruluşlarınca Sağlık Bakanlığı,

ğ) Kapatılan özel öğretim kurumları, özel öğrenci yurt ve pansiyonlarınca Milli Eğitim Bakanlığı,

h) Kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarınca Milli Eğitim Bakanlığı,

ı) Kapatılan özel radyo ve televizyon kuruluşlarınca Radyo ve Televizyon Üst Kurulu,

i) Kapatılan gazete, dergi, yayınevi, dağıtım kanalı ve haber ajanslarınca Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü,

j) Resen emekliye sevk edilmiş, kendi isteğiyle emekli olmuş, Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü hükümlerine göre meslekten veya Devlet memurluğundan çıkarılmış ya da müstafi sayılmış olup rütbeleri alınan Emniyet Teşkilatı personelince İçişleri Bakanlığı,

Aleyhine açılır.”

Dolayısıyla başvurunun OHAL Komisyonunca reddedilmesi halinde davalı tarafta OHAL Komisyonu değil, yukarıdaki bahsedilen maddede belirtilen kurum ve kuruluşlar olacaktır.

Görevli ve yetkili mahkeme; Bu davalar da görevli ve yetkili mahkeme ise Ankara 19. 20. 21. 22. İdare Mahkemeleri’dir.

Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde bir üst başlıkta belirttiğimiz kurum ve kuruluşlar aleyhine ohal komisyonu kararlarına karşı iptal davası açılabilir.

Kanun yolları; Ankara İdare Mahkemelerinin vereceği davanın reddi kararları 30 gün içinde Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne götürülecektir. Burdan verilen karara göre ise Danıştay’da temyiz isteminde bulunulabilir.

Davaları adli yardım talepli ve duruşmalı olarakaçabilirsiniz. Fakat yürütmeyi durdurma istemli açamazsınız

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...