İçeriği gör
MSA

dilekçe İdari Kararla İhraç Edilenlerin (OHAL Sonrası) İdari Dava Başvuru Dilekçesi

Önerilen Yorum

Mehmet Ali Dinçer, 27.06.2019 - 22:41 yazdı:

Emekli olunduğu için işlemi tesis eden idarenin bulunduğu yerdeki idare Mh.ne dava açılır. (2577 s.lı Kanun md 32.) Burada yetkili Mh, Ankara'daki idare mahkemesidır. 

muğlada ikamet ediyorum ancak avukatımız 14. idare mahkemesi/ankaraya açmış davayı bu normalmi

asker yakını

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba. Ankarada görev yaparken ihraç oldum. Ankarada 18 tane idare mahkeme var görünüyor. Ben hangisine dava açmalıyım.  Dilekçemin başına ne yazmalıyım bilemedim. Malum avukatlar çok paralar istiyor ben sizinde örneğinizle birşeyler yazmaya çalıştım.  

şşş

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Mesleğe dönüş için 60 gün içerisinde yaptığım işe iade telebimi zımmen reddeden bakanlığa karşı açtığım Ankara idare  mahkemesinde açtığım davaya red geldi. Bu durumu yorumlayıp, yol gösterirmisiniz. 

Bakanlık savunma dilekçesinde OHAL komisyonunu göstermişti. Dava red nedenleri arasında böyle bir şey göremedim.

Maddi imkansızlıklardan dolayı, yoluma avukatsız devam ediyorum. Karar metni aşağıdadır.

Mahkemesi'nce işin gereği görüşüldü:
05.07.2012 günlü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6352 sayılı Kanunun 57. maddesi ile değiştirilen 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. maddesinin 2. fıkrasında; “Danıştay veya idari mahkemeler, idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkânsız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda, davalı idarenin savunması alındıktan veya savunma süresi geçtikten sonra gerekçe göstererek yürütmenin durdurulmasına karar verebilirler. Uygulanmakla etkisi tükenecek olan idari işlemlerin yürütülmesi, savunma alındıktan sonra yeniden karar verilmek üzere, idarenin savunması alınmaksızın da durdurulabilir. Yürütmenin durdurulması kararlarında idari işlemin hangi gerekçelerle hukuka açıkça aykırı olduğu ve işlemin uygulanması halinde doğacak telafisi güç veya imkânsız zararların neler olduğunun belirtilmesi zorunludur. Sadece ilgili kanun hükmünün iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurulduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulması kararı verilemez.” hükmü düzenlenmiştir.
Dosyanın incelenmesinden, olayda yukarıda anılan kanun hükmünde öngörülen şartların gerçekleşmediği anlaşıldığından, yürütmenin durdurulması isteminin reddine, tebligatın tamamlanmasına, kararın tebliğini izleyen günden itibaren 7 gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz yolu açık olmak üzere .......... tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

692 KHK - Banka

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
masum köylü, 2 saat önce yazdı:

Mesleğe dönüş için 60 gün içerisinde yaptığım işe iade telebimi zımmen reddeden bakanlığa karşı açtığım Ankara idare  mahkemesinde açtığım davaya red geldi. Bu durumu yorumlayıp, yol gösterirmisiniz. 

Bakanlık savunma dilekçesinde OHAL komisyonunu göstermişti. Dava red nedenleri arasında böyle bir şey göremedim.

Maddi imkansızlıklardan dolayı, yoluma avukatsız devam ediyorum. Karar metni aşağıdadır.

Mahkemesi'nce işin gereği görüşüldü:
05.07.2012 günlü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6352 sayılı Kanunun 57. maddesi ile değiştirilen 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. maddesinin 2. fıkrasında; “Danıştay veya idari mahkemeler, idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkânsız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda, davalı idarenin savunması alındıktan veya savunma süresi geçtikten sonra gerekçe göstererek yürütmenin durdurulmasına karar verebilirler. Uygulanmakla etkisi tükenecek olan idari işlemlerin yürütülmesi, savunma alındıktan sonra yeniden karar verilmek üzere, idarenin savunması alınmaksızın da durdurulabilir. Yürütmenin durdurulması kararlarında idari işlemin hangi gerekçelerle hukuka açıkça aykırı olduğu ve işlemin uygulanması halinde doğacak telafisi güç veya imkânsız zararların neler olduğunun belirtilmesi zorunludur. Sadece ilgili kanun hükmünün iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurulduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulması kararı verilemez.” hükmü düzenlenmiştir.
Dosyanın incelenmesinden, olayda yukarıda anılan kanun hükmünde öngörülen şartların gerçekleşmediği anlaşıldığından, yürütmenin durdurulması isteminin reddine, tebligatın tamamlanmasına, kararın tebliğini izleyen günden itibaren 7 gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz yolu açık olmak üzere .......... tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Yürütmeyi durdurma isteminiz reddedilmiş. İptal davanız devam edecek

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Mustafa Kargı, 06.07.2019 - 08:31 yazdı:

muğlada ikamet ediyorum ancak avukatımız 14. idare mahkemesi/ankaraya açmış davayı bu normalmi

ankara idare mahkemesi davayı muğla idare mahkemesine sevketti. BİLGİ en son görev yaptığınız yere açmanız gerekiyor davayı...

asker yakını

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

muğla idare mahkemesi 400 gün hedef süre verdi ?

asker yakını

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Ben  emekli TSK personeliyim ve Hakkımda MSB kararıyla rütbenin geri alınması işlemi tesis edilmiştir, İzmir’de ikamet ediyorum ve nereye nasıl bir dilekçe ile başvurmam gerekir, bilgilendirirseniz sevinirim, örnek ayrıntılı dilekçe formunu nasıl edinebilirim, mesela Ankara’da açılacak ise: kaçıncı idare mahkemesine açacağım ve evrakı nasıl ulaştıracağım çünkü ben İzmir’de oturuyorum. Bunun gibi ayrıntılı bir bilgilendirme yapabilirmisiniz, sanırım pek çok kişiyede yol gösterici olacaktır, Teşekkür ediyorum şimdiden Allah razı olsun 

Güncelleme • • Zeybek35

Rütbenin geri alınması

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Anksr, 27.06.2019 - 15:57 yazdı:

Dilekçe örneğinde "Savunma Hakkı Kullandirilmaksizin" başlığı var. Ben 2019'da OHAL sonrasında ve savunma verdikten sonra ihraç oldum. Bu dilekçe örneği uygun mu benim için? teşekkürler

Merhabalar. Bende sizin gibi Ohal sonrası ihraç oldum ve savunmam alındı. Dilekçe de nasıl değişiklik yaptınız? Birde dilekçedeki KHK hükümlerini de çıkarmalı mıyız?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba,

8.8.2016 da öğretim üyesi kadrosunda bulunduğum üniversiteden 668 KHK ya dayandırılarak iş akdim fesh edildi. Savunmam alınmadı. Mahkeme 2018 de ilk olarak KHK lara bakmadığı için red etti, istinaf bakmak zorundasın diye kararı bozdu. Şimdi de aynı iş mahkemesi "idare mahkemesi yetkilidir" diye davayı reddetti., görevsizlik kararı verdi

2019 yılında (tahminen şubat ayında) hakkımda ihbar çıktı, ihbar dosyasında gizlilik kararı var olduğundan içeriğini bilmiyorum. İhbardan sonra 2017 de açılmış bir soruşturma dosyasına eklendim, ve bankadaki param sebebiyle ifade verdim. TMSF nin yetkilileri bankadaki hareketlerimde süphe olmadığını belirleyerek bankadaki paramın blokesini kaldırmıştı. 

İş mahkemesi sürecinde idarenin hakkımda sadece şüphe olduğundan ihraç ettiğini bildiren yazısıyla karşılaştım. Başka hiçbir somut bilgi ve belge görmedim.

Avukatım idare mahkemesi şüpheye dayandırılarak işten çıkarmalarda idareyi haklı bulup davayı reddediyor diyor ve iş mahkemesi üzerinden gidersek kazanma ihtimalimiz var diyor, yargıtay hukuk genel kurulunun E. 2015/7-1738 K. 2017/523 kararına dayanarak iş mahkemesini yetkili olduğunu söylüyorMahkeme ise Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Esas No:2018/8772
Karar No:2019/4778 dayanarak idare mahkemesi yetkili diyor. Benim okuduğumdan anladığım benim durumum 9.Hukuk dairesinin kararına daha uyuyor.

Sizce idare mahkemesine mi geçmeliyim, iş mahkemesinde istinafa mı gideyim.

Teşekkürler, saygılar.

668 KHK - İstanbul 15. İş

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Herkese selam. İstinafa beyan dilekçesi yazacağım.  Başlık ile alakalı çıkmaza düştüm. Örneğin Ankara 13. Bölge idare mahkemesi başkanlığına  sunulmak üzere Ankara 19. İdare Mhahlemesi başkanlığına gönderilmek üzere İstanbul nöbetçi idare mahkemesi başkanlığına    bu mudur acaba ? Nasıl olmalı 
    • Benim de 2 yil aradan sonra 15. Idare mahkemesinde kuzu gibi yatan dosyamdan 5 gün önce nüfus kayıt örneği çıkartılmış gözüküyor. Bir hareketlilik var sanırım artık karara çıkacak. Hadi bakalım hayırlısı ☺ dualarinizda bana da yer verin😊
    • Danıştay Onama kararından sonra ne yapıyorduk arkadaşlar? AYM 'ye başvuru yapıyoruz galiba ama kaç gün içinde bilen var mı? Bir de sağlam idare hukukçusu avukat lazım yoruldum bıktım artık...
    • @Karagöz çok teşekkür ediyorum hocam darısı herkesin başına olsun tüm üyelerimizden güzel haberleri görmek dileğiyle 🙏🏻☺️
    • @Gül reçeli ve diğer idare Mahkemesinden iade olanlar için yararlı bir başlık: https://forum.khkhaber.com/forum/68-i̇stinaf/ ( Burada oldukça fazla Örnek var )  ben kendi dilekçemi buraya yorum olarak yazdım.   Dosya Linki : https://file.io/ldKx08FKHqhd 
  • Yeni Oluştur...