İçeriği gör

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve daha fazla yanıtlara kapatıldı

Aklima

emsal karar Danıştay 2. Daire E 2004/1822 K 2005/1657 İstihbari bilgi ile işlem yapılamaz.

Önerilen Yorum

T.C. D A N I T A Y

İkinci Daire Esas No : 2004/1822 Karar No : 2005/1657

Özeti : Davacının köyün ve ilçenin huzuru için ne gibi sakıncalar yaratacağı hususu somut olarak ortaya konulmadan, hakkında içeriği itibariyle hukuki bir delil olarak kullanılması mümkün olmayan doğruluğu kanıtlanmamış istihbari bilgilere dayanılarak tesis edilen atama işleminde hukuka uyarlık bulunmadığı hakkında.

Temyiz İsteminde Bulunan (Davalı): Milli Eğitim Bakanlığı - ANKARA

Karşı Taraf : …

Vekili : Av. …

İsteğin Özeti : Gaziantep İdare Mahkemesi'nin 31.1.2001 günlü, E:2000/850, K:2001/97 sayılı kararının dilekçede yazılı nedenlerle temyizden incelenerek bozulması isteminden ibarettir.

Cevabın Özeti : Cevap verilmemiştir.

Danıştay Tetkik Hakimi : ... Düşüncesi : Sonucu itibariyle yerinde olan İdare Mahkemesi kararının onanması gerektiği düşünülmüştür.

Danıştay Savcısı :...

Düşüncesi : Adıyaman … İlköğretim Okulu Öğretmeni olarak görev yapan davacının Kütahya … İlköğretim Okuluna öğretmen olarak atanmasına ilişkin 14.1.1998 günlü işlemin iptali yolunda verilen Gaziantep İdare Mahkemesinin 31.1.2001 günlü E:2000/850, K:2001/97 sayılı kararının bozulması istenilmektedir. 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 8/c maddesiyle, valilere il memurlarının il içinde görev ve görev yerlerinin değiştirilmesi konusunda takdir yetkisi verilmiş olup, bu yetkinin kamu yararı ve hizmetin gerekleriyle sınırlı kullanılabileceği kuşkusuzdur. Dosyanın incelenmesinden; Adıyaman … İlköğretim Okulu Öğretmeni olarak görev yapan davacının, Adıyaman Valiliğinin 12.9.1997 günlü teklif yazısı esas alınarak Kütahya … İlköğretim Okuluna Öğretmen olarak atamasının yapıldığı, Valiliğin söz konusu yazısında; davacının grup oluşturarak diğer öğretmenlere ve halka yasa dışı örgüt propagandası yaptığı diğer öğretmenler üzerinde baskı kurmaya çalıştığı ayrıca bazı legal ve illegal kuruluşların üyesi olduğu bunlar adına faaliyette bulunduğu gerekçesiyle il dışına naklinin teklif edildiği anlaşılmaktadır. Bu durumda içeriği itibariyle somut belge niteliği taşıyan valilik teklifi değerlendirilerek 657 sayılı Kanunun 76.maddesiyle tanınan takdir yetkisi çerçevesinde tesis 113 edilen işlemde kamu yararı ve hizmet gereklerinin gözetildiği ve hukuka aykırı bir durumun bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Her ne kadar davacı tarafından, yapılan atamada eş durumu dikkate alınmadığı iddia edilmekte ise de, dava konusu işlemin tesis edildiği tarihte evli olmayan, ancak işlemin tebliğ edildiği tarih itibariyle evli olan davacının, eşinin tayininin Yozgat İline yapıldığı, ancak 27.4.1998 günlü olurla bu durumun düzeltildiği davacının görev yaptığı görev yeri Kütahya'ya atanması karşısında aile bütünlüğünün korunmadığından söz edilemeyeceği açıktır. Belirtilen nedenlerle temyize konu İdare Mahkemesi kararının bozulmasının uygun olacağı düşünülmüştür.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Hüküm veren Danıştay İkinci Dairesi'nce işin gereği düşünüldü: Dava; Adıyaman … İlköğretim Okulu Öğretmeni olarak görev yapan davacının, Kütahya … İlköğretim Okuluna öğretmen olarak atanmasına ilişkin 14.1.1998 günlü işlemin iptali istemiyle açılmıştır. Gaziantep İdare Mahkemesi'nin 31.1.2001 günlü, E:2000/850, K:2001/97 sayılı kararıyla; 5442 sayılı Yasanın 8/C maddesi uyarınca Adıyaman Valiliğinin teklifi doğrultusunda davacının il dışına nakli yönünde tesis edilen atama işleminde kamu yararı ve hizmet gereklerine aykırı bir yön bulunmamakla birlikte dava konusu işlemin tesis tarihinde evli olmacada tebliğ tarihinde evli oldukları anlaşılan davacı öğretmenin kamu yararı ve hizmet gereği olarak yapılan atamasında, Anayasanın 41. maddesi ve ilgili yönetmelik hükümleri uyarınca aile bütünlüğünün korunması gerekmekte olup, eş durumu dikkate alınmadan yapılan atama işleminde bu yönüyle hukuka uyarlık bulunmadığı, diğer taraftan davalı idare tarafından, davacının eşi …'nen eş durumu nedeniyle atanma isteğini içeren başvurusu üzerine 27.4.1998 günlü işlemle Kütahya ili emrine öğretmen olarak atamasının yapılarak eşlerin birleştirildiği ileri sürülmesine karşın, idari işlemin hukuka uygunluk denetiminin işlemin tesis edildiği tarih itibariyle yapılması gerektiği gerçeği karşısında bu görüşe itibar etmenin mümkün olamayacağı gerekçeleriyle dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir. Davalı idare dava konusu işlemin kamu yararı ve hizmet gereği olarak ve mevzuata dayanılarak tesis edildiğini öne sürmekte ve İdare Mahkemesi kararının temyizden incelenerek bozulmasını istemektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Memurların Kurumlarınca Görevlerinin ve Yerlerinin Değiştirilmesi" başlıklı 76. maddesinde kurumların, görev ve unvan eşitliği gözetmeden kazanılmış hak aylık dereceleriyle memurları bulundukları kadro derecelerine eşit veya 68. maddedeki esaslar çerçevesinde daha üst, kurum içinde aynı veya başka yerlerdeki diğer kadrolara naklen atayabilecekleri öngörülmüştür. Anılan maddeyle idarelere kamu görevlilerinin naklen atanmaları konusunda takdir yetkisi tanınmış ise de, bu yetkinin kullanımı kamu yararı ve hizmet gerekleriyle sınırlı olup, bu açıdan yargı denetimine tabi bulunduğu İdare Hukukunun bilinen ilkelerindendir. Dosyadaki bilgi ve belgelerin incelenmesinden; Adıyaman il Jandarma Komutanlığı tarafından 11.9.1997 gün ve … sayılı İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yazılan yazıda, Adıyaman İli ... İlçesi … Köyünde bulunan davacının da aralarında yer aldığı 8 öğretmenin bir araya gelerek diğer öğretmenlere ve halka bölücü örgütün propagandasını yaptıkları, bu vesile ile diğer öğretmenler üzerinde baskı kurdukları, bölge halkını Devletten soğutmak amacıyla faaliyetlerde bulundukları, bu bölgenin hassas arazi yapısının olması ve örgütün Şu ana kadar yeterli alt yapı bulamaması nedeniyle bu öğretmenler vasıtası ile taraftar bulmaya çalıştıkları, ayrıca bu öğretmenlerin bazı legal veya illegal kuruluşların üyesi oldukları ve bunların adına faaliyette bulundukları yönünde duyumlar aldıkları adı geçen öğretmenlerin köyün ve ilçenin huzuru için il dışına tayinlerinin yapılmasının uygun olacağının belirtildiği, bu teklifin 114 Adıyaman Valiliğince de uygun bulunması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dava konusu işlemin tesis edildiği anlaşılmaktadır. Bu durumda, davacının köyün ve ilçenin huzuru için ne gibi sakıncalar yaratacağı hususunun somut olarak ortaya konulamadığı, faaliyette bulunduğu Şeklindeki duyumların hukuki değerinin olmadığı ve bu Şekliyle içeriği itibariyle hukuki bir delil olarak kullanılması mümkün olmayan doğruluğu kanıtlanmamış istihbarı bilgilere dayanılarak tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle, davalı idarenin temyiz isteminin reddiyle, Gaziantep İdare Mahkemesi'nin 31.1.2001 günlü, E:2000/850, K:2001/97 sayılı kararının gerekçesinin yukarıda belirtildiği Şekilde değiştirilerek sonucu itibariyle onanmasına, temyiz giderlerinin istemde bulunan davalı üzerinde bırakılmasına, 12.5.2005 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Pdf uzantısı yokmuydu

675 KHK ret

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

https://www.danistay.gov.tr/upload/yayinlar/20_05_2019_043056.pdf

linkinde sayfa 112 de yayınlanan bir karar. Danıştay sitesinde eski olduğu için yok. Bilgisayrada pdf yapmak kolay. Örnek olarak kullanacaksanız. Word' e aktarıp çıktı alabilirsiniz. Formatında ziyade esas no, karar no, hangi daire olduğu ve karar tarihi önemli olan.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Hocam siZe ulaşmam lazım benimde istihbari bilgi

Soruşturma mağduru istihbari

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Aktif var mı ?

Soruşturma mağduru istihbari

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

• İletiler

• Herkese selam. İstinafa beyan dilekçesi yazacağım.  Başlık ile alakalı çıkmaza düştüm. Örneğin Ankara 13. Bölge idare mahkemesi başkanlığına  sunulmak üzere Ankara 19. İdare Mhahlemesi başkanlığına gönderilmek üzere İstanbul nöbetçi idare mahkemesi başkanlığına    bu mudur acaba ? Nasıl olmalı 
    • Benim de 2 yil aradan sonra 15. Idare mahkemesinde kuzu gibi yatan dosyamdan 5 gün önce nüfus kayıt örneği çıkartılmış gözüküyor. Bir hareketlilik var sanırım artık karara çıkacak. Hadi bakalım hayırlısı ☺ dualarinizda bana da yer verin😊
    • Danıştay Onama kararından sonra ne yapıyorduk arkadaşlar? AYM 'ye başvuru yapıyoruz galiba ama kaç gün içinde bilen var mı? Bir de sağlam idare hukukçusu avukat lazım yoruldum bıktım artık...
    • @Karagöz çok teşekkür ediyorum hocam darısı herkesin başına olsun tüm üyelerimizden güzel haberleri görmek dileğiyle 🙏🏻☺️
    • @Gül reçeli ve diğer idare Mahkemesinden iade olanlar için yararlı bir başlık: https://forum.khkhaber.com/forum/68-i̇stinaf/ ( Burada oldukça fazla Örnek var )  ben kendi dilekçemi buraya yorum olarak yazdım.   Dosya Linki : https://file.io/ldKx08FKHqhd 
  • Yeni Oluştur...