İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli Forumu

Önerilen Yorum

Jasbra, 06.04.2020 - 12:53 yazdı:

Merhaba Forum dostları. Mart 2020 de bakanlık oluru ile ihraç oldum maalesef. Bir kaç sorum olacaktı. Cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.

1- İdare Mahkemesine başvurmalı mıyım.? Başvursam Mahkeme 35. Maddeyi gerekçe gösterip boşa mı uğraşmış olurum.

2- Oyakta biriken paramı nasıl ve hangi belgelerle almam gerekiyor.? Herkese iyi Forumlar dilerim.

Mahkeme konusuna sayın varex cevap vermiş.

OYAK konusunda KHK lılara göre şanslısınız.

OYAK iletişim numaralarını arayarak işlemleri sorabilirisiniz. Değişmediyse postayla dahil dilekçe göndermeniz yetiyor.

Dilekçenizde hakkınızda tesis edilen işlem nedeniyle ... tarihinden itibaren TSK ile ilişiğinizin kesildiğini OYAk nezdindeki birikiminizin adınıza kayıtlı ... bankasındaki .... IBAN numarasına yatırılmasını istediğinizi belirtin.

3 aya kadar sürebiliyor.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Özgür Barış, 31.03.2020 - 23:38 yazdı:

Hayırlı olsun adınıza çok sevindim. Umarım yakın zamanda bir çok kişinin mağduriyeti giderilir. Biz de bir gelişme yok hala bekliyoruz.

Çok teşekkür ederim tek temennimi bütün mağduriyetlerin giderilmesi darısı hepimizin başına.

AdaletBekleyen701, 02.04.2020 - 11:58 yazdı:

@administrator Hayrlı olsun.

sizin kurum jandarma iç işleri bakanlığına bağlı olunca uygulama farklı olabilir mi? 

"uygulama farklı olabilir mi ?" kısmını anlamadım. Yani ne tür uygulamalar yapıldığına dair bir bilgim yok malesef ama TSK ve EGM personeli için daha detaylı inceleme olacağını düşünüyorum diğer kurumlara nazaran

672-kriter yok- Adli - idari yok - Jandarma

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
administrator, 43 dakika önce yazdı:

Çok teşekkür ederim tek temennimi bütün mağduriyetlerin giderilmesi darısı hepimizin başına.

"uygulama farklı olabilir mi ?" kısmını anlamadım. Yani ne tür uygulamalar yapıldığına dair bir bilgim yok malesef ama TSK ve EGM personeli için daha detaylı inceleme olacağını düşünüyorum diğer kurumlara nazaran

Pasaport başvurusu için 3 aylık sürenin sonunda nüfus müdürlüğünden aradılar; Emniyet ve Adliye kanaat belirtmemiş en son çalıştığım kurumu sordular  idari soruşturmam olup olmadığım hakkında bilgi almak için yazı yazacaklarını söylediler.

1. Kurumun idari soruşturma dışında herhangi bir sebeple şerh koyması mümkün mü?
  2. Hiç bir kurum kanaat bildirmemiş olması pasaport almaya engel teşkil eder mi?  (genelgede gerekçe belirtilmeli yazıyor ama arayan memur gerekçe belirtilmemiş şeklinde bilgi verdi)  

695 khk ihraç-red

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Özgür Barış, 19 dakika önce yazdı:

Pasaport başvurusu için 3 aylık sürenin sonunda nüfus müdürlüğünden aradılar; Emniyet ve Adliye kanaat belirtmemiş en son çalıştığım kurumu sordular  idari soruşturmam olup olmadığım hakkında bilgi almak için yazı yazacaklarını söylediler.

1. Kurumun idari soruşturma dışında herhangi bir sebeple şerh koyması mümkün mü?
  2. Hiç bir kurum kanaat bildirmemiş olması pasaport almaya engel teşkil eder mi?  (genelgede gerekçe belirtilmeli yazıyor ama arayan memur gerekçe belirtilmemiş şeklinde bilgi verdi)  

Bende herhangi bir arayan olmadı gün aşırı kontrol ederdim e devletten. En son kontrol ettiğimde herhangi pasaport kaydınız bulunmamaktadır demişti bende tahdit bürosunu aradım tc den sorguladılar ve tahdit in kalktığını söylediler. Ayrıca benim hakkımda herhangi bir adli yada idari soruşturma yoktu bildiğim kadarıyla ihraç edilen herkese şerh konulmuş yani kurumla alakalı değil diye düşünüyorum

672-kriter yok- Adli - idari yok - Jandarma

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@administrator farklı uygulama derken fetömetre TSK personeline uygulanırken diğer kurumlarda uygulanmıyor. Jandarmada çok dönen duyuyoruz ama TSK da mağlesef çok az 

Komisyon - RET

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Özgür Barış, 18 saat önce yazdı:

https://www.nvi.gov.tr/kurumlar/nvi.gov.tr/mevzuat/nufusmevzuat/genelge/idari_Karar_islemleri.pdf adresinde bulunan genelge der ki;

haklarında aynı nedenlerden dolayı; devam etmekte olan herhangi bir idari veya adli soruşturma  veya  kovuşturma bulunmayanlara, kovuşturmaya yer olmadığına, beraatine, ceza verilmesine yer olmadığına,  davanın reddine veya düşmesine karar verilenlere,  mahkûmiyet  kararı bulunanlardan cezası  tümüyle  infaz  edilenlere  veya ertelenenlere, hükmün  açıklanmasının  geri  bırakılmasına  karar  verilenlere,  başvurmaları hâlinde  kolluk  birimlerince  yapılacak  araştırma  sonucuna  göre  İçişleri  Bakanlığınca pasaport  verilebilir." hükmü eklenmiştir.

Bu kapsamda;

"1) İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri tarafından;

"Kurumlarının bildirimi üzerine sistemde idari karar kaydı bulunanlardan; milli güvenliğe  tehdit  oluşturduğu  tespit  edilen  yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği  veya  iltisakı ya da bunlarla  irtibatı  nedeniyle, devam eden idari soruşturması bulunup bulunmadığı hususu bildirim yapılan kurumdan,  

İlgili  kişiler  hakkında devam eden adli soruşturma veya kovuşturma olup/olmadığı ile idari  karar  kayıtlarının  kaldırılmasında genel güvenlik açısından mahzur bulunup/bulunmadığı  hususu  İl Emniyet  Müdürlüklerinden," sorulacaktır." demektedir.

kurumunuzun şerh koyma gibi bir durumu yok, kurumunuzun pasaportunuzu iptal yada dondurma gibi bir yetkisi yok. Kurumlar KHK ekli listelerine eklettirdikleri kişilerin listelerini işlem yapılan KHK larda geçen metin gereği pasaportlarına idari tahdit koyulması için bildirmek zorundaydılar ve bildirdiler.

Mevcut aşamada müracaatınız üzerine nüfus müdürlüğü kurumunuza "bu kişi hakkında devam eden bir idari soruşturma var mı?" diye yazı yazmak zorunda. Cevap var yada yok diye gelecek.

Beraberinde il emniyet müdürlüğüne hakkınızda devam eden adli bir durum varmı birde bu kişi hakkındaki tahdidi kaldıralım mı bunu soracak. Sonuçta kaldırılsın yada kaldırılmasın denilecek.

"Emniyet ve adalet kanaat belirtmemiş" adaletin kanaat belirtme gibi bir durumu yok, bu genelgede yeride yok. Ama olur ya hazırlık soruşturması vardır diye yazmışlardır. "Emniyetin kanaati yok" diye bir şey olamaz. Emniyet kararı verecek olan yer zaten. Genelge açık.

Sizinkinde muhtemel sıkıntı nüfus müdürlüğü kurumdan cevap almadan emniyete de yazı yazmış. Muhtemelen emniyette topa girmemiş. Nüfus kurumunuzdan gelecek olan yazının cevabını da ekleyerek yada içeriğini yazısına dahil ederek emniyete tekrardan yazı yazacak. Neticede son kararı veren yer emniyet altında kurulan komisyon.

Dilekçenizde ne yazdınız, bilemiyorum ancak sadece adresini paylaştığım genelgeyi ilgi göstererek, "ilgi genelge kapsamında, hakkımda varsa pasaport kapsamında idari karar kaydı varsa bunun kaldırılmasını ve pasaport başvurusunda bulunabilmek için 3071 sayılı dilekçe kanununun 7 inci maddesi kapsamında cevap verilmesini" yazsanız yeterli gelecektir.

Adli bir durumunuz yoksa hakkınızda idari bir durum zaten yoktur. (kamudan ilişiğiniz kesilmiş çünkü) Birilerinin iş bilmemesi yada kulağı farklı yerden göstermesi nedeniyle gecikme yaşıyorsunuz.

Bence nüfusa gidin ve yüzyüze görüşün. Ayrıca 3 ay beklemenizde normal değil. Şu ana kadar bir başvuru yapmalıydınız. Yazılı olarak gerekirse CİMER üzerinden dilekçe yazarak durumu sorunuz.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Msb den komisyonda bekleyen kaç dosya kalmıştır. Yakın zamanda karar çıkan var mı? 

Yine yaprak kıpırdamıyor... 

695 TSK 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 08.04.2020 - 10:08 yazdı:

https://www.nvi.gov.tr/kurumlar/nvi.gov.tr/mevzuat/nufusmevzuat/genelge/idari_Karar_islemleri.pdf adresinde bulunan genelge der ki;

haklarında aynı nedenlerden dolayı; devam etmekte olan herhangi bir idari veya adli soruşturma  veya  kovuşturma bulunmayanlara, kovuşturmaya yer olmadığına, beraatine, ceza verilmesine yer olmadığına,  davanın reddine veya düşmesine karar verilenlere,  mahkûmiyet  kararı bulunanlardan cezası  tümüyle  infaz  edilenlere  veya ertelenenlere, hükmün  açıklanmasının  geri  bırakılmasına  karar  verilenlere,  başvurmaları hâlinde  kolluk  birimlerince  yapılacak  araştırma  sonucuna  göre  İçişleri  Bakanlığınca pasaport  verilebilir." hükmü eklenmiştir.

Bu kapsamda;

"1) İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri tarafından;

"Kurumlarının bildirimi üzerine sistemde idari karar kaydı bulunanlardan; milli güvenliğe  tehdit  oluşturduğu  tespit  edilen  yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği  veya  iltisakı ya da bunlarla  irtibatı  nedeniyle, devam eden idari soruşturması bulunup bulunmadığı hususu bildirim yapılan kurumdan,  

İlgili  kişiler  hakkında devam eden adli soruşturma veya kovuşturma olup/olmadığı ile idari  karar  kayıtlarının  kaldırılmasında genel güvenlik açısından mahzur bulunup/bulunmadığı  hususu  İl Emniyet  Müdürlüklerinden," sorulacaktır." demektedir.

kurumunuzun şerh koyma gibi bir durumu yok, kurumunuzun pasaportunuzu iptal yada dondurma gibi bir yetkisi yok. Kurumlar KHK ekli listelerine eklettirdikleri kişilerin listelerini işlem yapılan KHK larda geçen metin gereği pasaportlarına idari tahdit koyulması için bildirmek zorundaydılar ve bildirdiler.

Mevcut aşamada müracaatınız üzerine nüfus müdürlüğü kurumunuza "bu kişi hakkında devam eden bir idari soruşturma var mı?" diye yazı yazmak zorunda. Cevap var yada yok diye gelecek.

Beraberinde il emniyet müdürlüğüne hakkınızda devam eden adli bir durum varmı birde bu kişi hakkındaki tahdidi kaldıralım mı bunu soracak. Sonuçta kaldırılsın yada kaldırılmasın denilecek.

"Emniyet ve adalet kanaat belirtmemiş" adaletin kanaat belirtme gibi bir durumu yok, bu genelgede yeride yok. Ama olur ya hazırlık soruşturması vardır diye yazmışlardır. "Emniyetin kanaati yok" diye bir şey olamaz. Emniyet kararı verecek olan yer zaten. Genelge açık.

Sizinkinde muhtemel sıkıntı nüfus müdürlüğü kurumdan cevap almadan emniyete de yazı yazmış. Muhtemelen emniyette topa girmemiş. Nüfus kurumunuzdan gelecek olan yazının cevabını da ekleyerek yada içeriğini yazısına dahil ederek emniyete tekrardan yazı yazacak. Neticede son kararı veren yer emniyet altında kurulan komisyon.

Dilekçenizde ne yazdınız, bilemiyorum ancak sadece adresini paylaştığım genelgeyi ilgi göstererek, "ilgi genelge kapsamında, hakkımda varsa pasaport kapsamında idari karar kaydı varsa bunun kaldırılmasını ve pasaport başvurusunda bulunabilmek için 3071 sayılı dilekçe kanununun 7 inci maddesi kapsamında cevap verilmesini" yazsanız yeterli gelecektir.

Adli bir durumunuz yoksa hakkınızda idari bir durum zaten yoktur. (kamudan ilişiğiniz kesilmiş çünkü) Birilerinin iş bilmemesi yada kulağı farklı yerden göstermesi nedeniyle gecikme yaşıyorsunuz.

Bence nüfusa gidin ve yüzyüze görüşün. Ayrıca 3 ay beklemenizde normal değil. Şu ana kadar bir başvuru yapmalıydınız. Yazılı olarak gerekirse CİMER üzerinden dilekçe yazarak durumu sorunuz.

Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Nüfus müdürlüğü ile görüştüm ihraç olduğum ve ikamet ettiğim il farklı olduğu için başvuruyu Ankaradan yapmıştım. Onlarda ihraç olduğum ile yazı yazmışlar. Ordan gelecek cevabı beklediklerini sürecin o yüzden uzadığını ifade ettiler. Ben yazılı olarak tekrar başvurdum süreç hakkında tarafıma bilgi verilmesini talep ettim ilk başvuru dilekçem ve ikinci dilekçem ile içişleri bakanlığı açık kapı kanalı ile valiliğe ve CİMER'e ayrı ayrı durumu özetleyen bir dilekçeleri tavsiyelerinizi dikkate alarak  yazdım.

695 khk ihraç-red

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Komisyon İnceleme 2 senedir devam ediyor. Nüfus ve vatandaşlık il müdürlüğü olumlu görüp pasaport tahdidimi kaldırdığını, genel müdürlüğe kaldırılması diye yazı ile bildirmişler. Artık vatandaş da olduk. Çok vebal aldılar çok çok... 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

E-devletten protokol  yazdığımda nüfus müdürlüğünün sayfasında pasaport için nüfus müdürlüklerine başvurun yazıyor. Pasaport yasağını kaldırmam için hangi adımları izlemem lazım. dilekçe verilecekse dilekçe örneği var mı ? Herhangi bir kriter , sabıka kaydı mahkeme sorusturma gözaltı  vs.. hiç biri yok gecen sene emniyet pasaport işlemleri bölümüne gittiğimde TSK KHK listesini göndermiş . KHK listesinde olan herkesi yasak koymuşlar.

Komisyon - RET

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...