İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Bank Asya Mağdurları Forumu

Önerilen Yorum

Uzman Görüşü

Alıntı

Beyanla belirtmek yeterlidir. Çünkü pozitif hukuk normlarına göre böyle bi suç olamaz.

Beyan yeterli

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

İdari yargıda tanık dinleme üsulü yoktur. Ancak tanıkların delil tespiti yoluyla sulh hukuk mahkemesinden alınıp veya noterden tespit ettirip,yazılı hale getirilmesini mahkemelerin yazılı delil olarak değerlendirdiği istisnai uygulamalar mevcuttur.

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Emsal Karar

Alıntı

T.C.
DANIŞTAY
8. DAİRE
E. 2003/3369
K. 2004/917
T. 25.2.2004
• DOKTORA TEZİ SAVUNMA SINAVI ( Davacının Başarılı Olduğu ve Tutanağa Sehven Oybirliğiyle Ret Kararı Yazılmış Olabileceği İddiası - İdari Yargıda Tanık Veya Şahit Dinlenmesi Yada İfade Alınması Şeklinde Bir Yöntem Bulunmadığı )
• İDARİ YARGILAMA USULÜ İLKELERİ ( Tanık Veya Şahit Dinlenmesi Yada İfade Alınması Şeklinde Bir Yöntem Bulunmadığı - Yazılı Yargılama Yapmak Zorunluluğu )
• TANIK DİNLENMESİ ( İdari Yargılama Usulü İlkelerinde Böyle Bir Yöntem Bulunmadığı - Bilirkişi İncelemesi Yaptırılabileceği )
• İFADE ALINMASI ( İdari Yargılama Usulü İlkelerinde Böyle Bir Yöntem Bulunmadığı - Bilirkişi İncelemesi Yaptırılabileceği )
• BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ ( İdari Yargılama Usulü İlkelerinde Tanık Veya Şahit Dinlenmesi Yada İfade Alınması Şeklinde Bir Yöntem Bulunmadığı - Bilirkişi İncelemesi Yaptırılabileceği )
• YAZILI YARGILAMA USULÜ ( İdari Yargı Yerlerinde Zorunluluk - Lüzum Gördükleri ve Taraflar Veya İlgili Yerlerden Evrak ve Bilgiler İsteyebilecekleri )
2577/m.1,20,31
ÖZET : İdare mahkemesince, davacının tez savunma sınavında başarılı olduğu ve tutulan tutanağa sehven oybirliğiyle ret kararı yazılmış olabileceği yolundaki iddialar üzerine, ara kararı ile 5 jüri üyesine, ilgilinin doktora tez sınavında başarılı olup olmadığının, oybirliğiyle verilen ret kararının sehven verilip verilmediği sorulmuş, cevaben gönderilen jüri üyelerinin ifadelerinden, 3 jüri üyesinin olumlu oy kullandığının anlaşıldığı gerekçesiyle dava konusu işlem iptal edilmiştir. 

Anılan Yasa hükümleri ve yerleşmiş idari yargılama usulü ilkelerine göre; yazılı yargılama yapmak zorunda olan idari yargı yerlerinin kendiliğinden yapacakları her çeşit inceleme için, lüzum gördükleri ve taraflar veya ilgili yerlerden isteyebilecekleri evrak ve bilgiler kapsamında, tanık veya şahit dinlenmesi yada ifade alınması şeklinde bir yöntem bulunmamaktadır. Ayrıca, Hukuk Usulü Muhakemeleri Yasasına atıfta bulunulan konular arasında da bu yönde bir kural mevcut değildir. 

Bu durumda, davacının iddiası ciddi bulunuyorsa başarılı olup olmadığı konusunda bilirkişi incelemesi yaptırılarak doğacak sonuca göre karar verilmesi gerekir.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Görüş 2

Alıntı

Idari yargıda tanık dinletme imkanı yok.ilgili kişi abisinin yazılı bir beyanını alıp dosyaya sunsun ama mahkemenin dikkate alacağını sanmıyorum dolaylı olarak belki hâkimler dikkate alabilir

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Bilir kişi raporu nsl oluyor.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

hakımda bank asya nedeniyle dava açıldığını öğrendim, ilk duruşma tarihi 27 mart. 

ev almak için bir girişimim oldu o esnada da bekar olduğum için 2000 tl paramı ayırıp daha önceden hesabım olan bank asyaya faizsiz diye param da kazansın diye yatırdım.

daha sonra devlet büyüklerimizin uyarısı ile bu bankadan tüm paramı 4 ay sonra çektim (haziran 2014).

eğer ben ev almamış olsaydım çeyiz parası diye bir para ayırıp ta bank asya ya yatırmayacaktım.

ayrıca bank asyada param olduğu dönemde halk bank maaş hesabımda 17.000-20.000tl param vardı bunları da kademeli olarak ev aldığım koopoeratife aktardım bank asya ya aktarmadım.

memurlar net haber sitesinde 3 çağrı döneminden söz edilmiş ocak 2014, eylül 2014, şubat 2015 bu tarihlerde halk bankta param olmasına rağmen bank asya ya yatırmadım.

haziran 2014 te hesabımı kapattım birdahada işlem yapmadım.

okuduğum haberlere göre çağrı döneminde kimisi arabasını kimisi evini satıp bu bankaya yatırmış. ben arabamı satıp buraya yatırmadım, bekar bir bayan olarak ev almak benim için zorunlu değilken ev almayı erteleyip 35.000 tl peşinatı bu bankaya yatırmadım (tüm belgelerim mevcut). ben talimat la para yatırmadım o dönem böyle bir talimattan da haberim olmadı.  biri 1 yaşında diğeri 2,5 yaşında iki kızım var sizce ceza alır mıyım. çok korkuyorum

khk679

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Bu konuda yorum yapmak yanlış olur dosyanın bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Ama sadece böyle bir husus varsa anlatımlarınıza göre ceza verilme ihtimali düşük bir durumdur. Tabi delilleri elimde var dediğiz için. 

675 KHK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

teşekkür ederim, dosyada şüpheli konaklama bilgileri denilmiş oteller bazında, buralarda kurumun görevlendirmesi ile gittiğim kongreler ve kurslardan dolayı kaldım, katılım belgelerim mevcut . o tarihlerde de çalıştığım kurumda görevli izinli resmi kaydım var. hts daha önce işlem görmüş kişilerle hts kaydı denilmiş, bunlar da aynı kurumda çalıştığım iş gereği görüştüğüm amir memur insanlar

khk679

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Çalıştığınız kurum neresi.bir çok örnek mahkeme kararı var bu şekil beraat eden.dava hangi ilde .anlattığınız deliller ile sabit ise bilir kişi raporu  da önemli .beraat inşallah 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Durumumuz aynı sizinle.il neresi.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Yeni Oluştur...