İçeriği gör
701KHKegm

Oy çokluğu ile beraat

Önerilen Yorum

ağir ceza mahkemesinde gorulen davam oy çokluğu ile beraat ile sonuçlandı. istinafa goturmelimiyim sizce. mahkeme baskani muhalif şerh koymuş. karar daha kesinleşmedi. ayrıca bu sekildeki bir karar bölge idare mahkemesinde istinafta olan idare mahkemesi kararına faydalı olur mu? kendim avukat tutmadım. şimdiden teşekkürler.

701 KHK - RET - ANKARA 24.İDARE - İSTİNAF

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
701KHKegm, 27 dakika önce yazdı:

ağir ceza mahkemesinde gorulen davam oy çokluğu ile beraat ile sonuçlandı. istinafa goturmelimiyim sizce. mahkeme baskani muhalif şerh koymuş. karar daha kesinleşmedi. ayrıca bu sekildeki bir karar bölge idare mahkemesinde istinafta olan idare mahkemesi kararına faydalı olur mu? kendim avukat tutmadım. şimdiden teşekkürler.

- Eğer savcı beraatinizi talep etmediyse, başka bir deyişle, savcı ceza almanızı talep etti ve mahkeme buna rağmen oy çokluğu ile beraat kararı verdiyse, çok büyük ihtimalle savcı istinafa götürecektir. Bu durumda sizin istinafa götürüp götürmemenizin pek bir önemi kalmayacaktır.

- Dosyanızın içeriğini bilmediğimizden, yorum yapmak zor. 

- Hangi maddeden beraat ettiniz? 223/e mi? Yoksa diğerlerinden biri mi? Eğer dosyanızda delil yoksa ve buna rağmen 223/e'den beraat ettiyseniz, 223/b'den beraat almak için istinafa başvurabilirsiniz (savcının da istinafa gideceği varsayımı ile)...

Her dosyayı kendi özelinde değerlendirmek gerekir. Dosyanın detaylarını bilmeden ''istinafa götürün / götürmeyin'' demek doğru bir yaklaşım olmaz.

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bla Bla Bla, 35 dakika önce yazdı:

- Eğer savcı beraatinizi talep etmediyse, başka bir deyişle, savcı ceza almanızı talep etti ve mahkeme buna rağmen oy çokluğu ile beraat kararı verdiyse, çok büyük ihtimalle savcı istinafa götürecektir. Bu durumda sizin istinafa götürüp götürmemenizin pek bir önemi kalmayacaktır.

- Dosyanızın içeriğini bilmediğimizden, yorum yapmak zor. 

- Hangi maddeden beraat ettiniz? 223/e mi? Yoksa diğerlerinden biri mi? Eğer dosyanızda delil yoksa ve buna rağmen 223/e'den beraat ettiyseniz, 223/b'den beraat almak için istinafa başvurabilirsiniz (savcının da istinafa gideceği varsayımı ile)...

Her dosyayı kendi özelinde değerlendirmek gerekir. Dosyanın detaylarını bilmeden ''istinafa götürün / götürmeyin'' demek doğru bir yaklaşım olmaz.

savcı mütaalasını 1.celsede de 2.celsede de (karar) delil yetersizliğinden beraat yönünde kullandı. duruşma tutanağını baro tarafından atanan avukat aldı. telefonumda whatsap çalışmadığından bende tutanak yok. UYAP sistemine yüklenir yüklenmez beraat maddesini paylaşırım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
701KHKegm, 26 dakika önce yazdı:

savcı mütaalasını 1.celsede de 2.celsede de (karar) delil yetersizliğinden beraat yönünde kullandı. duruşma tutanağını baro tarafından atanan avukat aldı. telefonumda whatsap çalışmadığından bende tutanak yok. UYAP sistemine yüklenir yüklenmez beraat maddesini paylaşırım.

Savcının beraatinizi talep etmesi güzel. Demek ki savcı istinafa götürmeyecek.

Delil yetersizliğinden beraat etmeniz, 223/2-e maddesinden beraat ettiğinizi gösterir.

Bu durumda, sizin istinafa götürme amacınız ne? Neden istinafa götürmek istiyorsunuz? 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bla Bla Bla, 38 dakika önce yazdı:

Savcının beraatinizi talep etmesi güzel. Demek ki savcı istinafa götürmeyecek.

Delil yetersizliğinden beraat etmeniz, 223/2-e maddesinden beraat ettiğinizi gösterir.

Bu durumda, sizin istinafa götürme amacınız ne? Neden istinafa götürmek istiyorsunuz? 

idare mahkemesi surecine faydası olur mu diye düşünmüştüm. oy çokluğu mu oy birliği mi ya da ikisi de sonuç olarak beraat aynı mı?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
701KHKegm, 32 dakika önce yazdı:

idare mahkemesi surecine faydası olur mu diye düşünmüştüm. oy çokluğu mu oy birliği mi ya da ikisi de sonuç olarak beraat aynı mı?

İdare mahkemesi açısından, dosyanızın detayları ve içeriği önemli. Örneğin; etkin pişmanlıktan faydalanan ve geçmişte cemaatle bağını kabul ederek bilgi veren bir kişi de beraat ediyor ancak bu kişi İdare Mahkemesine gittiğinde, İdare mahkemesi: ''örgütle irtibat/iltisakınızı kendiniz itiraf etmişsiniz'' diyerek göreve iade etmiyor. Bu nedenle, ceza mahkemesinden aldığınız beraate dayanak teşkil eden olayların detaylarını bilmeden yorum yapmak zor.

Bir de şunu karıştırmayın: ceza mahkemesinde ''örgüt üyeliği/mensubiyeti''nden yargılanıyorsunuz ve orada delillerin yoğunluk, çeşitlilik, süreklilik gibi çok kesin ve somut olması gerekiyor. Ancak İdare mahkemelerinde kurumun ''değerlendirmesi''' bile mesleğe dönmenize engel oluyor çoğunlukla.

Dosyanızın içeriğine göre, 223/2-e'den (delil yetersizliği) yerine 223/2-b'den (suçun sizin tarafınızdan işlenmediğinin sabit olması) beraat almak için istinafa gidebilirsiniz ama oyçokluğu yerine oybirliğinden istinafa gitmek süreci uzatacağı için bana çok mantıklı gelmiyor. Dediğim gibi, dosyanızın içeriği önemli burada. Ezbere ve standart yorum yapmak doğru değil.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bla Bla Bla, 4 dakika önce yazdı:

İdare mahkemesi açısından, dosyanızın detayları ve içeriği önemli. Örneğin; etkin pişmanlıktan faydalanan ve geçmişte cemaatle bağını kabul ederek bilgi veren bir kişi de beraat ediyor ancak bu kişi İdare Mahkemesine gittiğinde, İdare mahkemesi: ''örgütle irtibat/iltisakınızı kendiniz itiraf etmişsiniz'' diyerek göreve iade etmiyor. Bu nedenle, ceza mahkemesinden aldığınız beraate dayanak teşkil eden olayların detaylarını bilmeden yorum yapmak zor.

Bir de şunu karıştırmayın: ceza mahkemesinde ''örgüt üyeliği/mensubiyeti''nden yargılanıyorsunuz ve orada delillerin yoğunluk, çeşitlilik, süreklilik gibi çok kesin ve somut olması gerekiyor. Ancak İdare mahkemelerinde kurumun ''değerlendirmesi''' bile mesleğe dönmenize engel oluyor çoğunlukla.

Dosyanızın içeriğine göre, 223/2-e'den (delil yetersizliği) yerine 223/2-b'den (suçun sizin tarafınızdan işlenmediğinin sabit olması) beraat almak için istinafa gidebilirsiniz ama oyçokluğu yerine oybirliğinden istinafa gitmek süreci uzatacağı için bana çok mantıklı gelmiyor. Dediğim gibi, dosyanızın içeriği önemli burada. Ezbere ve standart yorum yapmak doğru değil.

zaman ayırıp bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
701KHKegm, 36 dakika önce yazdı:

zaman ayırıp bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. 

Rica ederim. Umarım en kısa zamanda kaybolan tüm haklarınızı alarak mesleğinize geri dönersiniz.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

701KHKegm, 03.03.2022 - 14:14 yazdı:

İyi akşamlar arkadaşlar. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davam oy çokluğu ile beraatla sonuçlanmıştı. UYAP sisteminde gerekçeli kararın yazıldığı görülüyor. Ancak aradan bir buçuk ay geçmesine rağmen gerekçeli karar halen tarafıma tebliğ edilmedi. Bilerek mi geciktiriliyor acaba, gerekçeli kararı mahkemeden yazılı olarak talep etsem uygun olur mu sizce, yoksa akışına mı bırakmalıyım?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
701KHKegm, 13.04.2022 - 21:17 yazdı:

İyi akşamlar arkadaşlar. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davam oy çokluğu ile beraatla sonuçlanmıştı. UYAP sisteminde gerekçeli kararın yazıldığı görülüyor. Ancak aradan bir buçuk ay geçmesine rağmen gerekçeli karar halen tarafıma tebliğ edilmedi. Bilerek mi geciktiriliyor acaba, gerekçeli kararı mahkemeden yazılı olarak talep etsem uygun olur mu sizce, yoksa akışına mı bırakmalıyım?

Hayırlı Ramazanlar kaderdaşlarım. Gerekçeli kararı Adliye ye giderek sormam üzerine bir hafta sonra UYAP sistemine yüklemişler. Karar kesinleşmiş ve UYAP sisteminde dosya KAPALI görülüyor. 5271 sayılı yasanın 223/2-e maddesi uyarınca Delil yetersizliğinden OY ÇOKLUĞU ile beraat etmişim. Kararda, kararın bir örneğinin en son görev yaptığı birime de gönderileceği yazıyor. Bilgilendirme için olsa gerek, yoksa en son çalıştığım kurum bu karara istinaden beni geri çağıracak değildir herhalde.

İdari davam halen istinafta. Kararı Bölge İdare Mahkemesine de göndersem uygun olur mu? Belki neticeye etki etmeyecektir, ancak dosyaya bakan hakimlerin vicdanlarına etkisi olur inşaallah. 

Bu mübarek günlerin hürmetine, tüm kaderdaşlarımın  içinde bulunduğumuz bu sıkıntılı süreçten tez zamanda kurtulmasını diliyorum. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...