İçeriği gör

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve daha fazla yanıtlara kapatıldı

MSA

emsal karar Ankara 4. Ağir Ceza Mahkemesi 2018/258 K. Kurumda Çalışma Sendika

Önerilen Yorum

T.C.

ANKARA

4. AĞIR CEZA MAHKEMESİ

DOSYA NO                                             : 2018/280 Esas

KARAR NO                                    : 2018/258

C.SAVCILIĞı ESAS NO                 : 2018/38863

"Beraat"

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 13/08/2018 tarih ve 2018/38863 esas sayılı İddianamesi İle ;

667 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2.maddesi uyarınca milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile aidiyeti, iltisakl ve irtibatı tespit edilerek kapatılmasına karar verilen Ufuk Basın Yayın ve İletişim Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikasının kurucusu, yönetim üyesi ve genel başkan yardımcısı olduğu,

Şüphelinin FETÖ/PDY silahlı terör örgütüyle İltisakl tespit edilen Ufuk Başın Yayın ve İletişim Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikasının kurucusu, yönetim üyesi ve genel başkan yardımcısı olduğu, örgütün amaç ve stratejileri doğrultusunda, sendikal faaliyetlerde de yapılanmasını tamamlamak ve sürdürmek kapsamında sendikanın kunılmasında görev aldığı, örgütün konumunu ve kamu oyu nezdinde gücünü arttırmak İçin sendikal faaliyette bulunduğu, böylelikle üzerinc atılı FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye Olma suçunu İşlediği anlaşılmıştır.

Şüphelinin mahkemenizde yargılamasının yapılarak eylemlerine uyan;

I-SilahIı terör örgütüne üye olma suçundan TCK'nun 314/2.maddesi uyarınca cezalandırılmasına;

2-Tayİn olunacak temel cezanın 3713 Sayılı Kanunun 3. ve 5/1.maddeIerİ uyarınca arttırılmasına;

3-Kaşten İşlemiş Olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkumiyetin kanuni sonucu olarak TCK'mın 53/1 .maddeşİnde düzenlenen belirli haklardan yoksun bırakılmasına;

4-TCK'nun 58/9.maddesi uyarınca hükmolunacak sonuç cezanın mükerirlere özgü infaz rejimine göre çektirilmesine ve cezanın infazından sonra haklarında denetimli serbestlik tedbirlerinin uygulanmasına;

5-GözaItında geçirdiği sürenin TCK'mın 63.maddesİ uyarınca cezasından mahsubuna karar verilmesi, talebiyle mahkememizde kamu davası açılmıştır. SAVUNMA

Samk mahkememizdeki savunmasında:

Başkanım, TRT'de çalışıyordum, 1991'de girdim. Teknisyen olarak işe başladım, kadroluydum başkanım, kadrolu sözleşmeli diye geçiyoruz. Oradan Sivas'a tayinim çıktı. Orada 2 yıla yakın hizmetimiz oldu. Sivas'tan taşra merkezi olduğu için, merkez müdürlüğe tayin İstedim. Orada da Şentepe gene orada da taşra müdürlüğüne tayinimiz çıktı. 95-97 yıllarında Güneydoğu'da askerlik yaptım Özel Harekat Grup Komutanlığında. Oradan tekrar İşe dönüş dilekçemiz kabul edildi, İşe başladım. O zamandan beri TRT Ankara Bölge Vericiler Müdürlüğünde teknisyen olarak da, son en son 17 Temmuz'a kadar orada kadrolu sözleşmeli olarakdan çalışmaktaydım başkanım. Çeşitli geçmişte de hem Türk Haber Sen'de, hem Birlik Haber Sen'de başkanım hem delege hem de üyelik işlemlerim vardı. Basın Yayın İletişimi de kurduk, 2014 yılında kurduk Başkanım,TRTde, hem arkadaşımdı, mesai arkadaşımızdı, onla beraber geçmişteki sendika tecrübelerimizden beraber kurumumuzun veya diğer kurumlarımızla beraber başkanım, daha sağlıklı, daha verimli bir ortamda çalışanlarımızı, sosyal haklarını kazanmak amaçlı bir STK olaraktan kurulduk, 4688 Sayılı. Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin her vatandaşa tanıdığı hakkı yararlanmak hem de teşvik... BİZ 7 arkadaş. Daha doğrusu çağırdı beni başkanım. Böyle böyle bir sendika kurmak İstiyoruz, ne dersin dedi. Ben de başkanım ne yapacağız, nasıl kuracağız, nedir efendim işte, 0 anlamda biz de oturduk, düşündük başkanım. 7 arkadaşımızla beraber sendika kurmamızı başvurduk devletimizin ilgili kurumlarına. Uygun gördüler, biz 2014 yılında sendikamızı kurduk başkanım. 10-20 Temmuz muydu Allahü Alem Başkanım herhalde 0 zaman kapatıldı, kapatıldığımızda ben kurucu üyeyim başkanım, 7 kişiyle kurduyduk, 8, CII son kapatıldığında da başkanım küçük bir sendikaydık zaten, 78 kişiydik. Bizim üyelerimizin sorunları, kurumlarımızla ilgili, çalışmış olduğumuz ortamların veya efendim işte sosyal haklarımızın, giyim olsun, diğeryani çalışma ortamımızın düRnlcnmeşİ İçin projelerimiz Oldu başkanım. Onlarla beraber, arkadaşlarla alınan uygulanan düşündüğümüz, tarttığımız, hayata geçirmek İstediğimiz projelerimiz vardı. Üyelerimizle ilgilendik, hem eğitimlcriylc, mesleki eğitimler, semincrlcr düzenledik. Aile pikniklerimiz oldu. İnsanlarımızın daha birbirlerine kaynaşması açısından, motive etmek amaçlı böyle faaliyetlerimiz oldu. Fetöyle bir irtibatım17 yoktur Başkanım benim yok, sendikanın da yoktur, biz de son işte darbeden sonra, Fetönün yapmış olduğu darbeden sonra bir duyduk ki böyle bir tebliğ geldi, sendikanız kapatılmıştır diye. 20 TemmuÎmu, 19 Temmuz'mu tam hatırlamıyorum başkanım tarihini. O anlamda biz de, hatta OHAL komisyonuna da sendikamızın geri açılması konusunda dilekçemiz de var başkanım. Başvuru da yaptık oraya. Beraatİmİ İstiyorum yüce mahkemenizden şeklinde beyanda bulunmuştur.

İDDİA MAKAMI ESAS HAKKINDAKİ MÜTALASINDA:

Sanık hakkında her ne kadar silahlı terör örgütüne üye olma suçundan cezalandırılması İçin kamu davası açılmış İşe de sanığın üzerine alill suçu İşlediğine dair savunması aksine mahkumiyetine yeterli her türlü şüpheden uzak keşin ve İnandırıcı delil bulunmadığından sanık hakkında beraat karan verilmesi kamu adına talep ve mütala olunur dedi.

DELİLLER

Şüpheli savunması, adli kontrol karan, Bank Asya cevabi yazısı, Havuz Sorgusu, şüphelinin nüfus ve adli sicil kayıl Örneği İle lüm soruşturma evrakları.

DELİLLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ, KABUL VE GEREKÇE :

Yargıtay 16. CD'nin 2015/3 esas 2017/3 karar, 2017/1443 esas 2017/4758 ve

2017/1809 esas 2017/5155 karar sayılı kararlan İle diğer yargısal kararlar kapsamında İstikrar kazanmış uygulamalara göre;

Örgüt üyesi, örgüt amacını benimseyen, örgütün hiyerarşik yapısına dahil olan ve bu suretle verilecek görevleri yerine getirmeye hazır olmak üzere kendi İradesini Örgüt İradesine terk eden kişidir. Örgüt üyeliği, Örgüte katılmayı, bağlanmayı, Örgüte hakim Olan hiyerarşik gücün emrine girmeyi İfade etmektedir. Örgüt üyesi örgütle organik bağ kurup faaliyetlerine katılmalıdır. Organik bağ, canlı, geçişken, etkin, faili emir ve talimat almaya açık tutan ve hiyerarşik konumunu tespit eden bağ Olup, üyeliğin en önemli unsurudur. Örgüte yardımda veya örgüt adına suç işlemede de, örgüt yöneticileri veya diğer mensuplarının emir ya da talimatları vardır. Ancak Örgüt üyeliğini belirlemede ayırt edici fark, Örgüt üyesinin Örgüt hiyerarşisi dahilinde verilen her türlü emir ve talimatl sorgulamaksızın tamamen teslimiyet duygusuyla yerine getirmeye hazır olması ve öylece İfa etmesidir.

Silahlı Örgüte üyelik suçunun oluşabilmesi İçin örgütle organik bağ kurulması ve kural olarak süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk gerektiren eylem ve faalİyctlcrİn bulunması aranmaktadır. Ancak niteliği, İşleniş biçimi, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı, Örgütün amacı ve menfaatlerine katkısı İtibariyle süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk özelliği olmasa da ancak Örgüt üyeleri tarafından İşlenebilen suçların faillerinin de örgüt üyesi olduğunun kabulü gerekir. Örgüte sadece sempati duymak ya da örgütün amaçlarını, değerlerini, ideolojisini benimsemek, buna ilişkin yayınları okumak, bulundurmak, Örgüt liderine saygı duymak gibi eylemler Örgüt üyeliği İçin yeterli değildir.

Örgüt üyesinin, örgüte bilerek ve isteyerek katılması, katıldığı örgütün niteliğini ve amaçlarını bilmesi, onun bir parçası olmayı istemesi, katılma iradesinin devamlılık arz etmesi gerekir. Örgüte üye Olan kimse, bir Örgüte girerken örgütün kanunun suç saydığı fiilleri işlemek amacıyla kurulan bir örgüt olduğunu bilerek üye olmak kastı ve iradesiyle hareket etmelidir. Suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüte üye olmak suçu için de saikin "suç işlemek amacı" olması aranır.

Bu açıklamalar ışığında somut olay değerlendirildiğinde;

Kuruluş, amaç, Örgüt yapılanması ve faaliyet yöntemleri Yargısal kararlarda anlatılan ve nihai amacı, Dewletin Anayasal nizamını cebir ve şiddet kullanarak değiştirmek olduğu anlaşılan FETÖ/PDY terör örgülünün başlangıçla bir ahlak ve eğilim hareketi olarak ortaya çıkması ve toplumun her katmanının büyük bir kesimince de böyle algılanması, amaca ulaşmak İçin her yolu mübah gören fakat sözde meşruiyetini sivil alanda dinden, kamusal alanda İsc hukuktan aldığı izlenimi vermek için yeterli güce ulaşıncaya kadar alenen

T.C. ANKARA 4. AĞIR CEZA MAHKEMESİ                           Dosva-Karar   201S2SO Esas . 2019258

kriminalize olmamaya özen göstermesi gerçeği nazara alındığında, örgütün sözde meşruiyet vitrini olarak kullanılan katlarla İrtibatlı olduğu anlaşılan ve fakat örgütün nihai amacını bildiği, Örgütle organik bir bağ kurarak hiyerarşisinc dahil Olduğu yönünde herhangi bir delil bulunmayan sanığın 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2.maddesi uyarınca milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen FETÖ/PDY silahlı terör örgütü İle aidiyeti, İltişakl ve İrtibatı tespit edilerek kapatılmasına karar verilen Ufuk Basın Yayın ve İletişim Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikasının kurucusu, yönetim üyesi ve genel başkan yardımcısı olduğu belirtilerek örgüt üyesi olduğu iddia edilmiş ise de; iltisaklı kurumda görev almasının savunmanın aksine örgütsel amaçlı olduğunu ortaya koyan başkaca bir delilin bulunmadığı, iltisaklı kurum ve sendika dönem itibari le Devletin resmi kayıtlarında yer alan kurumlardan olması nedeniyle, burada görev almanın başkaca delillerle desteklememesi halinde münhasıran Örgüte üyeliği İçin yeterli kabul edilemeyeceği, İsnat edilen eylemlerin, sanığın konum ve kişisel özellikleri de nazara alındığında sempati ve iltisak boyutunu aşan, örgüt üyesi olduğunu ispat etmeye yeterli örgütsel faaliyetler kapsamında değerIendirilemeyeceği gözetilerek atıll suçu işlediğine dair başkaca delil bulunmadığı da dikkate alınarak beraatİne karar verilerek aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM                     Kierekçeşİ yukarıda açıklandığı üzere

Sanığın üzerine atılı Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak" suçunun sanık tarafından İşlendiğinin sabit olmadığı kanaatine varıldığından 5271 sayılı CMK'nun 223/2-e maddesi, gereğince BERAATİNE,

Sanık hakkındaki adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasına,

Yargılama gİdcrlcrİnİn kamu üzerinde bırakılmasına,

Beraat eden sanık kendini vekille temsil ettirdiğinden avukatlık ücret tarifesi uyarınca 4360 TL maktu vekalet ücretinin hazineden alınarak sanığa verilmesine,

Dair, Samk ile sanık müdafi Av. Erşan Canseven'in yüzüne karşı, iddia makamının katılımı İlc teflliın tarihinden İtibaren 7 gün süre İçerişinde hükmü veren mahkemeye veya bulunan yer mahkemesine bir dilekçe verilmesi veya zabıt katibine beyanda bulunulması veya ceza infaz kurumu aracılığıyla mahkememizc dilekçe gönderilmesi suretiyle Ankara Bölge Adliye Ceza Mahkemesine İstinaf yaşa yolu açık olmak üzere mütalaaya uygun oy birliğiyle verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı. 08/1 1/2018

clip_image006.gif

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...