İçeriği gör

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve daha fazla yanıtlara kapatıldı

KHK Mağdurları Forum

OHAL Ve KHK Mağdurları 3

Önerilen Yorum

werwer, Bir saat önce yazdı:

Bilgisi olan var mıdır ?  Bilmiyorum .

O yüzden şu soruyu soruyorum:

Borsa neden yükseldi ? Yükselişi uzun süreli mi görünüyor yoksa kısa süreli bir şey mi ?

19.05.19 da 86000 olan Bist100 neden şimdi 110.000 ?

Sorma nedenim ise acaba ülkemize köklü bir yatırım yapanlar mı var yoksa yatırımcıların ADALETE güvenmelerini sağlayacak bir takım sözler mi verildi ?  Temennim 2. seçenekten yana . 

İşin aslını bilen arkadaşlar yorumlarını esirgemezse sevinirim. 

Yatırımcı değilim. Sadece adaletin kokusunu bulmaya çalışıyorum. 

Takip ettiğim kadarıyla, Amerika ile olan ilişkiler, faizin kâğıt üzerinde düşmesi, abd Çin arasında ki mutabakat,ingiltere seçimleri vs.vs.vs yani etken çok borsanın % 65 i yabancının elinde herzaman öyle oldu zaten,dış gündem pozitif şimdilik, ama ocak tan sonra zorlu bir süreç bekliyor,abd yaptırımları filan,yorumladığım bu,yanlış eksik olabilir

679khk.beklemede

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
vergici672, 1 saat önce yazdı:

Geçmiş olsun. Hayır dosya sayısına göre dağıtıyorlar. Herhangi birine düşme ihtimaliniz hemen hemen aynı.

Olumlu bir rakam bile söylemiş @Ophelia. Çünkü kalan kişi sayısı 26-28 binlerde. %50 kabul oranı bile olsa 13-14 bin red gelecektir. 

Kötü bir niyetim yoktu, amacım @Ophelia ya umut vermekti. Hayatta bazen bu kadar da gerçekçi olmamak lazım:)

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

180. Anayasa’nın 38. maddesinde idari suç ve cezalar ile adli suç ve cezalar arasında bir ayrım yapılmadığından her ikisi de bu maddede öngörülen ilkelere tabidir. Adli ve idari suçlarda davranış normlarına aykırı ve haksızlık teşkil eden bir fiille kanun koyucunun koruma altına aldığı bir hukuki değerin ihlali söz konusu olup adli ve idari cezaların her ikisi de cebir içermektedir.

181. Korunan hukuki değer ile ihlalin neden olduğu hukuki sonuçların aynı olmaması ise idari suç ve cezalar ile adli suç ve cezalar arasındaki temel farklılığı oluşturmaktadır. Adli para cezalarından daha yüksek miktarlarda idari para cezalarının verilebilmesine imkân tanıyan düzenlemeler de bulunmakla birlikte adli suçlar için öngörülen cezaların idari suçlar için öngörülen cezalardan genellikle daha ağır olması, hürriyeti bağlayıcı cezaların kural olarak adli suçlar yönünden geçerli olabilmesi, idari suçlarda kanun koyucunun daha az önem atfettiği bir hukuki değerin ihlal edilmesi ve öngörülen yaptırımın da genellikle idari bir makam tarafından idari usuller izlenerek uygulanması nedeniyle Anayasa’nın 38. maddesindeki ilkelerin aynı boyut ve kapsamıyla idari suçlara da uygulanması işin mahiyetine uygun düşmemektedir. Bu bağlamda yasama organının ağır işleyen yapısı ile ekonomik ve teknik hayatın hızla değişen ve gelişen şartları gözetilerek suç ve cezalarda kanunilik ilkesinin idari suçlar yönünden daha esnek uygulanması gerekmektedir.

182. Buna karşılık suçta ve cezada kanunilik ilkesinin daha esnek uygulandığı idari yaptırımlara ilişkin düzenlemelerin yalnızca kanun metninde yer alması yeterli değildir. Anayasa Mahkemesinin 14/1/2015 tarihli ve E.2014/100, K.2015/6 sayılı kararında da vurgulandığı üzere söz konusu düzenlemelerin içerik bakımından da belirli amacı gerçekleştirmeye elverişli olması gerekir. Bu açıdan kanun, bireylerin hangi somut fiil ve olguya hangi hukuksal yaptırımın veya sonucun bağlandığını belirli bir açıklık ve kesinlikte öngörebilmelerine imkân verecek nitelikte olmalıdır.

183. Hukuk devletinin temel ilkelerinden biri belirliliktir. Belirlilik ilkesi, yalnızca yasal belirliliği değil daha geniş anlamda hukuki belirliliği de ifade etmektedir. Yasal düzenlemeye dayanarak erişilebilir, bilinebilir ve öngörülebilir olma gibi gereklilikleri karşılaması koşuluyla mahkeme içtihatları ile de hukuki belirlilik sağlanabilir. Hukuki belirlilik ilkesinde asıl olan, bir hukuk normunun uygulanmasıyla ortaya çıkacak sonuçların o hukuk düzeninde öngörülebilir olmasıdır.

184. Terör kavramı 3713 sayılı Kanun’da tanımlanmıştır. Kanun’un 1. maddesine göre terör; cebir ve şiddet kullanarak, baskı, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemlerinden biriyle, Cumhuriyet’in Anayasa’da belirtilen niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal, laik, ekonomik düzeni değiştirmek, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk devletinin ve Cumhuriyet’in varlığını tehlikeye düşürmek, devlet otoritesini zaafa uğratmak, yıkmak veya ele geçirmek, temel hak ve hürriyetleri yok etmek, devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak amacıyla bir örgüte mensup kişi veya kişiler tarafından girişilecek her türlü suç teşkil eden eylemlerdir. Terör örgütleri de anılan maddede sayılan amaçlara yönelik olarak suç işlemek üzere meydana getirilmiş örgütlerdir.

185. Kuralla terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiiller arasında sayılmıştır. Kurala göre devlet memurluğundan çıkarma cezasının uygulanabilmesi için öncelikle 3713 sayılı Kanun’un 1. maddesinde belirtilen amaçlara ulaşmak için meydana getirilmiş bir örgüt tarafından gerçekleştirilen somut bir terör eylemi olması, devlet memurunun da aynı amaçla bu eyleme fiilî olarak müdahil olması gerekmektedir.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI

Esas Sayısı    : 2018/73                                     

Karar Sayısı : 2019/65

Karar Tarihi: 24/7/2019

R.G. Tarih – Sayı: 29/11/2019 – 30963

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
geçer elbet..., 6 saat önce yazdı:

yaklasik 7 ay once takipsizlik aldigim halde hala tarafima iade edilmeyen materyallerin iade edilmesi icin cimer üzerinden adalet bakanlığına dilekce yolladım. bu şekilde sonuç almış olan var mi aramızda? Yaklasik 3.5 yil once alinmisti esyalarim

Valla hocam bende cimere yazdım soruşturma oldugumu öğrendim     ben sok takipszlik alalı 21 ay olmuştu tam net öğrenemedim ama avukat mukerrer dedi savcı izindeymis gelince ogrencem çok enterasan ,?

701 ihraç takipszilik alındıktan sonra ihraç hava kuvvetleri  komisyon inceliyordu inceliyor.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
ahusenk, 22 saat önce yazdı:

Nasil yani haftadonu karar yuklemiyo ki..

Bir arkadaş da komisyon sayfasinda inceleniyor yazmasina ragmen milli egitimden aramislar.Bir gun sonra goreve başlamiş.sayfa da halen inceleniyor yaziyormus.kriteri sendika..

Benim anlamadigim sey şu;komisyonakiler memur ve neden hafta sonu mesai yapsinlar. Varsayalim yapiyorlar diyelim. O zaman bu kadar komisyonun yavaş ilerledigi eleştirisi yapiliyorken neden kendilerini aklamak adina hafta sonu dahil karar yuklemesi yapiyoruz diye aciklama yapmiyorlar.

Baska konuya deginmek istiyorum. Sözum her iade olanlar icin degil ama iade olan bazi kisiler yeterli ve dogru bilgi vermiyorlar.o yuzden benzer kriterim var diye iade olanla umutlanmaya, ne de ret alacagim diye uzulmeye degmez. Cunku bazi iade olanlar belki hakli veya haksiz sebeple gercekleri soylemiyorlar. Saygi duymak lazim.

Ayrica 28 bin muhabbeti. Khk icin yapilan kulis calismasi diye dusunuyorum. Burdaki amac magdur oldugunu mevcut iktidara hatirlatmak adina ortaya atiyorlar. Belki iyi niyetle yapiyorlar. Ama farkinda olarak veya olmayarak bizi umutlandirarak üzuyorlar.Maksat adim atilsin diye cabaladiklarini dusunuyorum. Kisacasi bir deli kuyuya tas atiyor.kirk akilli cikaramiyor.

Soyle dusunun khk ile iade olan ihrac olani, aciktan iade olan komisyon ile iade olani bile anlamayanlarin oldugu donemdeyiz. Ayni sureci yasamak bile yeterli olmuyor. Bu sureci herkes kendi maddi ve manevi durumuna gore cok farkli yasiyor. Allah bizlere yardim etsin.

672 KHK YÖK 24 ocak iade kriter banka

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Mazlum07 Full Komisyonun haftasonu yükleme yapmasi şöyle açıklanabilir: UYAP sisteminde en son üst amir kararı onaylamadikça sisteme düşmez. Onaylar üst amirin ekranında birikir ne zaman onaylarsa o zaman kararlar sisteme düşer. Burda da böyle bir sistem olmalı. 

Adalet bakanlığı Cte personeli, takipsizlik alındı , incelemeye devam ediyor.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bu da geçer, Bir saat önce yazdı:

@Mazlum07 Full Komisyonun haftasonu yükleme yapmasi şöyle açıklanabilir: UYAP sisteminde en son üst amir kararı onaylamadikça sisteme düşmez. Onaylar üst amirin ekranında birikir ne zaman onaylarsa o zaman kararlar sisteme düşer. Burda da böyle bir sistem olmalı. 

Tesekkurler. Anladim.

672 KHK YÖK 24 ocak iade kriter banka

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Yeni hafta yeni umutlar.....olsun inşallah ???

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Mazlum07, 28 dakika önce yazdı:

Benim anlamadigim sey şu;komisyonakiler memur ve neden hafta sonu mesai yapsinlar.

Benim anlamadığım şey ise şu; neden haftasonu dahil çalışmıyorlar? Ortada bir sürü başvuru var ve çok uzun süren bir inceleme süreci var . Hafta içi ve sonu dahil extra mesai yaparak çok rahat bitirebilirler. Yeter ki bitir desinler. Zamanında 7/24 çalıştık. ( genellikle askerler ve polisler ) ama şimdi memurlar mesai yapacak ta dosyamıza sıra gelecek onu bekliyoruz. Belki de incelendi sadece imzayı bekliyor ya da birileri bekletiyor.Ben hala neden bekliyoruz bilmiyorum.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

ya da şöyle diyelim. 15 temmuz sonrasında savcılar , hakimler ve kolluk kuvvetleri harıl harıl çalışıyordu . Neden suçluları bulmak için. Peki suçluların çoğu bulunduğuna göre , neden şimdi masumları aklamak için harıl harıl çalışılmıyor? Ya da çalışıyorlar bizim mi haberimiz yok ?

Şu an nasıl çalıştıklarını bilmiyorum. Ama masumların sayısı suçlulardan az olduğuna göre ve suçlular kaçsalar bile hayatlarının sonuna kadar aranacaklarına göre, ben olsam ana suçluları bulduktan sonra temiz insanların haklarının yerini bulması için çalışırdım. Zaten suçlu olan adam rahat nefes alamaz ya da ortalıkta gezemez değil mi ? Çünkü peşinde bir dünya devlet görevlisi var .

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Yeni Oluştur...