İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

1) İDDK,hakkında açılan ceza davasının karara bağlanması üzerine göreve iade edilen davacının, görevden uzaklaştırıldıktan sonra maaşlarından kesilen 1/3 oranındaki tutarlara yasal faiz ödenmesi istemiyle açtığı davada idare mahkemesinin ısrar ederek verdiği ret kararını onadı.

2) Danıştay İDDK 23.12.2020 tarihli kararı ile faiz konusunda yine yerleşmiş içtihadın tersine karar vermiştir. (E:2020/2803, K:2020/3389) Karar sosyal medyada paylaşılmış ve artık bu tür davalarda faiz ödenmeyeceği algısı oluşmuştur.

3)Esasen, AYM, Danıştay ve idare mahkemesi fark etmese de Anayasa’nın 125. maddesinin son fıkrasında, “İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür.” hükmü yer almaktadır. 

4)Görevden uzaklaştırma ve 1/3 oranında aylıktan kesme işlemi, idarenin bir işlemidir ve zararın bu işlem nedeniyle oluştuğu açıktır. İdarenin işlemi nedeniyle oluşan zararın ödenmesi için başka bir yasa kuralına ihtiyaç yoktur, çünkü yasanın da üstünde açık Anayasa kuralı var. 

5) Davacı aleyhine verilen bazı İdare Mahkemesi kararlarının Danıştay İlgili Dairesince davacı lehine bozulması sonucunda Mahkemenin eski kararında ısrar etmesi durumunda bu dosyaların Danıştay İDDK önüne gelebileceği düşünüldüğünde tüm davalarda artık bu karar verileceğine ilişkin genel bir kanaat yanlıştır.

Ancak incelenen kararda olduğu gibi benzer şekilde hak kaybına uğrayan kişilerin AYM ve AİHM dahil sonuna kadar haklarını aramaları gerektiğini de hatırlatmak isteriz

✔ ✔ ✔ ✔ANAYASA MAHKEMESİ

NECAT COŞKUN BAŞVURUSU

(Başvuru Numarası: 2018/2994)

Karar Tarihi: 8/9/2021

R.G. Tarih ve Sayı: 9/12/2021-31684

I. BAŞVURUNUN KONUSU

1. Başvuru, kamu görevlisinin açığa alındığı dönemde kesilen ancak sonradan ödenen aylıkları için faiz tahakkuk ettirilmemesi nedeniyle mülkiyet hakkının ihlal edildiği iddiasına ilişkindir.

Açıklanan gerekçelerle;

A. Mülkiyet hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA,

B. Anayasa'nın 35. maddesinde güvence altına alınan mülkiyet hakkının İHLAL EDİLDİĞİNE,

✔ ✔✔ ✔Yine AİHM’nin de enflasyonist ortamda yapılan geç ödemeler nedeniyle mülkiyet hakkı ihlaline ilişkin benzer kararları bulunmaktadır. (Akkuş/Türkiye, B. No: 19263/92, 9/7/1997, § 29).

VardırBirHayr

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
yalcin ates, 1 saat önce yazdı:

Yaklaşık 3 hafta önce komisyondan ret kararı gelmişti. Bugün tebliğ edildi 31 ay sendika ve kurum kanaati.  Karar no 21672.  672 peşimizi bırakmadı bir türlü.

Geçmiş olsun. Karar tarihini de paylaşabilir misiniz lütfen.

-692    -Adli durum yok  - inceleme Devam ediyor. - Maliye Bakanlığı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Ümitli, 5 saat önce yazdı:

Evet aynen öyle....Hepimiz ve kendim için de bir temenni....Yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiğim için kusura bakmayın.( inşallah sizin anladığıniz gibi olur.???)

Ben direk Kabul görünce... Algıda seçicilik ?

yalcin ates, 2 saat önce yazdı:

Yaklaşık 3 hafta önce komisyondan ret kararı gelmişti. Bugün tebliğ edildi 31 ay sendika ve kurum kanaati.  Karar no 21672.  672 peşimizi bırakmadı bir türlü.

Geçmiş olsun ? Allah kolaylık versin

Niksiz, 33 dakika önce yazdı:

Geçmiş olsun. Karar tarihini de paylaşabilir misiniz lütfen.

Karar Kasım son hafta sanırım.

672 MEB 28 ay sendika adlı idarii işlem yok

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Anayasa Mahkemesi :No 2018/26461 Kişisel / ailevi verilerin ve istihbari notların idari makamlarla paylaşılması ve bu nedenle güvenlik soruşturmasının olumsuz sonuçlanması hukuk aykırıdır. Bu kişilerin mülakatta başarısız sayılmaları ise özel hayata saygı hakkına aykırıdır.

• Beğeni 1
  • Teşekkür 2

VardırBirHayr

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Arkadaşlar komisyon uzatılmayacak. Eskinin cemaati şimdinin terör örgütüne selam vermişliği olmayacak insanlar kaldı çoğunlukta ve benim görüşüm öncesinde kabul ağırlıklı olacak yönündeydi ama Sezgin Tanrıkulu nun son açıklamasından sonra hepimizi öpebilirler. Bu ülkede ne oluyorsa boşa olmuyor ve adamlar biz zaten battık sizde beter olun diye red verecekler yönünde. Yani redler kabullerin çok üstünde olacak arkadaşlar. Umarım haksız çıkarım. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Tecokhk, 29 dakika önce yazdı:

701 KHK Adalet Bakanlığı RET bu aksam gördüm sabah bakmıştım yoktu.tanık ifadesi 2019 beraat.Hayırlısı olsun

2008 yılı Tanık ifadesine bağlı olarak kurum kanaati bende red aldım. 701 İKM. 25 idare mahkemesi de red verdi şimdi 13 idd istinaftayım. Komisyon dan red aldığın için maalesef süreç biraz uzadı. Danıştay/AYM yada siyasetin kararını bekleyeceğiz.  Geçmiş olsun. 

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
yarsub, 37 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar komisyon uzatılmayacak. Eskinin cemaati şimdinin terör örgütüne selam vermişliği olmayacak insanlar kaldı çoğunlukta ve benim görüşüm öncesinde kabul ağırlıklı olacak yönündeydi ama Sezgin Tanrıkulu nun son açıklamasından sonra hepimizi öpebilirler. Bu ülkede ne oluyorsa boşa olmuyor ve adamlar biz zaten battık sizde beter olun diye red verecekler yönünde. Yani redler kabullerin çok üstünde olacak arkadaşlar. Umarım haksız çıkarım. 

Çok sağolun yüreğimize su serptiniz!

• Beğeni 1
  • Onaylama 1

-692    -Adli durum yok  - inceleme Devam ediyor. - Maliye Bakanlığı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Guardiann, 3 dakika önce yazdı:

2008 yılı Tanık ifadesine bağlı olarak kurum kanaati bende red aldım. 701 İKM. 25 idare mahkemesi de red verdi şimdi 13 idd istinaftayım. Komisyon dan red aldığın için maalesef süreç biraz uzadı. Danıştay/AYM yada siyasetin kararını bekleyeceğiz.  Geçmiş olsun. 

Sağolun sizede geçmiş olsun. ilk mahkemede tanık yanlış beyan verdiğini söyledi ve beaat ettim.Olumlu bekliyordum aslında üzüldüm.

Adalet Bakanlığı 701 ihraç 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...