İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Vardırbirhayr, 3 saat önce yazdı:

Millî güvenliğe karşı faaliyette bulunduğu kabul edilen yapılara üyelik, mensubiyet veya iltisakını ya da bunlarla irtibatını ortaya koyan delil, bulgu ve bu yönde değerlendirme yapılmasına neden olan hususların idare tarafından ortaya konulması gerekmektedir. (Danıştay 5.D.,E.2017/4423 K.2020/3645 T.15.9.2020; E.2017/5204 K.2020/2983 T.1.7.2020; E.2017/6928 K.2020/4249 T.12.10.2020; E.2016/57078 K.2020/4156 T.7.10.2020 ) 

Ek olarak Millî güvenliğe karşı faaliyette bulunduğu kabul edilen yapılara üyelik, mensubiyet veya iltisakını ya da bunlarla irtibatını ortaya koyan delil, bulgu ve bu yönde değerlendirme yapılmasına neden olan hususların idare tarafından ortaya konulması gerekmektedir. Danıştay 5. D., E. 2017/6924 K. 2020/4486 T. 20.10.2020

• Beğeni 1
  • Teşekkür 1

VardırBirHayr

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

DEĞERLENDİRDİM DEMEK İLE DE OLMUYOR, NEYE GÖRE DEĞERLENDİRDİN DAYANAKLARIN NE DOSYAYA SUN! 

iltisaklı olduğu değerlendirildiğinden dolayı yenilenmediği savunulmakta ise de; davacının sözleşmesinin yenilenmemesini haklı kılacak hukuken kabul edilebilir somut gerekçelerin sunulmasının istenilmesine rağmen bu yönde herhangi bir bilgi ve belge gönderilmediği gibi davacının, milli güvenliğe tehdit oluşturan terör örgütleri ile iltisakı olduğu yönündeki tespitin de dava dosyasına sunulmadığı dikkate alındığında, davacının sözleşmesinin yenilenmemesine ilişkin işlemde kamu yararına, hizmet gereklerine ve hukuka uyarlık görülmemiştir.Danıştay 12. D., E. 2019/1001 K. 2021/405 T. 3.2.2021

Güncelleme • • Vardırbirhayr

VardırBirHayr

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aysegul Oz, 16 saat önce yazdı:

Bu haberlerin bende bir etkisi yok artık

Aynen altı ay önce Haziran'da çalışma var deniyordu gene boş çıktı bu da aynısıdır altı senedir hep aynı terane

• Beğeni 1
  • Onaylama 6

672 KHK 2018 Mayıs takipsizlik komisyon sonuç bekliyor

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Dil to pagal ha, 17.06.2022 - 17:19 yazdı:

Bilgisi olan arkadaşlar bu lehimemi?Nasıl yorumlamalıyız?

Yeni başlattıkları standart uygulama.  Guncelde olumsuzluk varsa kurumun lehine olsun hem zamanda geçer... diye düşünüyorum. Yoksa biz Komisyon kararına itiraz ediyoruz. Eksik fazla ne varsa ona göre dosya üzerinden  hukuka uygunluk değerlendirmesi yapılması gerekir. Bunlar yeni tespitler yapıp kurumları haklı çıkarmanın peşinde. Hatta benim benzer ara kararda sosyal cevre arastirmasiyla ilgili .....duzenlenmis veya duzenlenecek olan .... diye ibare var. 

Sonuç ;şu aşamada diyelimki mahkemenin evrak talep hakki var ki olmalı ancak aynı yetki Komisyonda da vardı. Komisyon demek ki kapsamlı araştırma yapmamış diyebiliriz.

689-KKK-2019 ekim KYOK-komisyon ret- kurum kanaati-  idare mahkemesi süreci başladı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Herşeyeinanabiliri, 13 dakika önce yazdı:

Yeni başlattıkları standart uygulama.  Guncelde olumsuzluk varsa kurumun lehine olsun hem zamanda geçer... diye düşünüyorum. Yoksa biz Komisyon kararına itiraz ediyoruz. Eksik fazla ne varsa ona göre dosya üzerinden  hukuka uygunluk değerlendirmesi yapılması gerekir. Bunlar yeni tespitler yapıp kurumları haklı çıkarmanın peşinde. Hatta benim benzer ara kararda sosyal cevre arastirmasiyla ilgili .....duzenlenmis veya duzenlenecek olan .... diye ibare var. 

Sonuç ;şu aşamada diyelimki mahkemenin evrak talep hakki var ki olmalı ancak aynı yetki Komisyonda da vardı. Komisyon demek ki kapsamlı araştırma yapmamış diyebiliriz.

idari yargı mercilerince 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 20. maddesinde öngörülen resen araştırma ilkesi uyarınca uyuşmazlığın çözümü için her türlü inceleme ve araştırmanın yapılması da mümkün hatta olayın niteliğine göre gereklidir.

Mahkemece öncelikle; davalı idareye, davacı hakkında terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı yahut irtibatı olduğu yönünde değerlendirme yapılmasına dayanak teşkil eden tespitlerin sorulması, öte yandan 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 20. maddesi uyarınca uyuşmazlığın çözümü için;

"Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığından; davacının FETÖ/PDY terör örgütüne ait örgüt içi iletişim programı (ByLock) kullandığına ya da ankesörlü telefon görüşme kaydı bulunduğuna ilişkin tespit olup olmadığının sorulmasına, var ise tespitlere ilişkin belge ve raporların, (mahiyetleri ve kullanım bilgileri yer alacak şekilde) FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında var ise davacının adının geçtiği ifade tutanaklarının,

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonundan; davacının, müflis Asya Katılım Bankası AŞ’de katılım ya da cari hesabının bulunup bulunmadığının sorularak var ise ilgili belge ve raporların, (şahıs, hesap no, hesap açılma tarihi, işlem tarihleri, işlemlerin mahiyeti, tutarı yer alacak şekilde)

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünden; davacının FETÖ/PDY terör örgütüne ait özel öğretim kurum ve kuruluşlarına ilişkin eğitim kaydı ile özel öğrenci yurtları vb. ilişkin kayıt bilgileri (istihbari olanlar dâhil) olup olmadığı sorularak var ise tespitine ilişkin belge ve raporların,

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulundan (MASAK); davacının FETÖ/PDY terör örgütü ile ilişkili gerçek (sivil imamlar vb) veya tüzel (Kimse Yok Mu Derneği vb) kişilere bağış ya da para transferinin olup olmadığının sorularak var ise ilgili belge ve raporların,(şahıs, dernek/vakıf, miktar ve tarih yer alacak şekilde)

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünden; davacının FETÖ/PDY terör örgütüne ait olduğu gerekçesiyle kapatılan dernek ya da sendika/federasyon/konfederasyonlarda yönetim/denetim/genel kurul üyelik/aidat bilgisi olup olmadığı sorularak var ise ilgili belge ve raporların, (şahıs, tarih aralığı ve ilgili kuruluş yer alacak şekilde)

Vakıflar Genel Müdürlüğünden; davacının FETÖ/PDY terör örgütüne ait olduğu gerekçesiyle kapatılan vakıflarda üyeliği ya da mütevelli heyeti üyeliği olup olmadığı sorularak var ise ilgili belge ve raporların, (şahıs, tarih aralığı ve ilgili kuruluş yer alacak şekilde)

Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon Anonim Şirketinden; davacının Digitürk aboneliğinin bulunup bulunmadığı, aboneliği bulunuyorsa bu aboneliği iptal ettirip ettirmediği, iptal ettirmiş ise hangi tarihte iptal ettirdiği, var ise müşteri hizmetleri ile yapılan görüşmenin çözümü ve diğer bilgi ve belgelerin birer örneğinin istenilmesine" yönelik yapılacak ara kararı neticesinde davalı idare ile yukarıda anılan kurum ve kuruluşlarca gönderilecek bilgi ve belgeler davacıya tebliğ edilerek karşı beyanlarının da alınmasından sonra davacının terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı yahut irtibatının bulunup bulunmadığının değerlendirilmesi gerekmektedir. 

VardırBirHayr

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Vardırbirhayr, 4 saat önce yazdı:

idari yargı mercilerince 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 20. maddesinde öngörülen resen araştırma ilkesi uyarınca uyuşmazlığın çözümü için her türlü inceleme ve araştırmanın yapılması da mümkün hatta olayın niteliğine göre gereklidir

Tabiki kanunen yetki ve sorumlulukları var. Dikkat çektiğim nokta bizler zaten idarenin işlemi sonrasında hukuken arastirildik + bu mevzuatta yazmayan bi sekilde ustune birde komisyona tabi tutulduk. Mevzuatin gucuyle ayni seyleri tekrar tekrar yasayarak oyalaniyoruz. Halen daha eksik evrakla oyalaniyorsak ya alalade bir sekilde ret aldik yada evraklar dosyaya konmamış. 

689-KKK-2019 ekim KYOK-komisyon ret- kurum kanaati-  idare mahkemesi süreci başladı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Herşeyeinanabiliri, 13 saat önce yazdı:

Tabiki kanunen yetki ve sorumlulukları var. Dikkat çektiğim nokta bizler zaten idarenin işlemi sonrasında hukuken arastirildik + bu mevzuatta yazmayan bi sekilde ustune birde komisyona tabi tutulduk. Mevzuatin gucuyle ayni seyleri tekrar tekrar yasayarak oyalaniyoruz. Halen daha eksik evrakla oyalaniyorsak ya alalade bir sekilde ret aldik yada evraklar dosyaya konmamış. 

Hayır efendim. Mahkemelerin böyle bir yetkisi yok. İdari yargıda re'sen araştırma ilkesi, tesis edilen işlemin (sebep unsuruyla birlikte) hukuka uygun olup olmadığının re'sen araştırılmasıdır. Yoksa tesis edilen işlemin dayanağı olan sebeplerin ikame edilmesi, önceki sebeplerin yerinde ve hukuka uygun olmaması halinde re'sen yeni sebepler araştırıp tesis edilen işlemin hukuka uygunluğuna bu sebeplere dayanarak karar vermesi  idari yargıdaki re'sen araştırma değildir.

Mahkemeler idarenin yerine geçerek kişinin irtibat-iltisak araştırmasına girip bulduğu yeni hususları tesis edilen işleme gerekçe yapması kesinlikle hukuka aykırı. Zaten bu davalar haricindeki hiçbir davada böyle bir şey yapılmıyor.

Şöyle düşünün; bir idare memuruna, mesai arkadaşların hakaret etti diye disiplin cezası vermiş. Memur buna karşı dava açmış. Mahkeme hakaret yapılmadığı tespitini yapmış, ancak re'sen araştırma yaparak memurun ticaret yaptığını tespit etmiş ve davanın reddine karar vermiş. Böyle bir şey mümkün mü ya? Tek bir örneği var mı? 

Yargı sürecini uzatmak, yargılama sürecini daha karmaşık hale getirmek, sorumlu kişilerin kim olduğunu tespit etmeyi imkansız kılmak vs. amaçlarla yapılıyor bence. Başka bir sebep bulamıyorum. 

Birde ohal komisyonun kurumlara ilettiği dosyalarda, bütün kurumlara yazılan yazılar ve bunların cevapları yok. Halbuki her dosyada bilmem kaç kuruma yazı yazıp araştırma yapıyoruz diyorlardı. Acayip şeyler dönüyor. Herkes daha önce yaptığı işlemleri gizlemeye çalışıyor. Bakalım bu hukuksuzluklarda ihale en son kimde kalacak.  

• Beğeni 7
  • Onaylama 1

672, Komisyon Red, Olmayan SMS + Kurum Kanaati, Dosya İdare Mahkemesinde

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Arkadaşlar yargıtay da cezası bozulanlar var mı kriter EA birde tanık başka bişey yok tanık ta ifadesini düzeltti 

701 KHK 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
gardi3606, 19.06.2022 - 19:03 yazdı:

arkadaşlar merhaba. uzun zamandır okuyordum ama yazmak bu zamana nasip oldu .

adalet bakanlığı İKM idim. 701 sayılı KHK ile ihraç oldum. salı günü mahkemem var ankara 25. ağırda .

tanık beyanı . yurtta kalma 1 hafta ve sınava hazırlama iddaları var. dosyada sadece tanık beyanı var. kendimi 6yıl 3 aya hazırlıyorum ama sizlerinde görüşlerini almak istedim. tanıklar 2013 yılı sohbete katılma ve 1 hafta yurtta kalma olayından bahsediyorlar. benim durumda olupta mahkemesi sonuçlanan var mıdır ?

İnşallah güzel haberlerinizi alırız.

672 MEB 28 ay sendika adlı idarii işlem yok

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Yeni Oluştur...