İçeriği gör

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve daha fazla yanıtlara kapatıldı

MSA

emsal karar Ankesörlü Telefondan Aranmanın Tek Başına Delil Olmayacağı Diğer Delillerle Desteklenmesi Gerekliliği 16. Ceza Dairesi 2018/1862 2018/2425

Önerilen Yorum

Esas No: 2018/1862

Karar No: 2018/2425

YARGITAY

16. Ceza Dairesi

Karar Tarihi: 13.07.2018

T.C.

YARGITAY KARARI

YARGITAY KARARI

Mahkemesi :Ceza Dairesi

Suç: Silahlı terör örgütüne üye olma

Hüküm: TCK’nın 314/2, 3713 sayılı Kanunun 5, TCK’nın 62, 53, 58/9, 63. maddeleri uyarınca mahkumiyet kararına iliskin istinaf basvurusunun esastan reddi Bölge Adliye Mahkemesince verilen hüküm temyiz edilmekle; Temyiz edenin sıfatı, basvurunun süresi, kararın niteligi ve temyiz sebebine göre dosya incelendi, geregi düsünüldü;

Temyiz talebinin reddi nedenleri bulunmadıgından isin esasına geçildi;

Vicdani kanının olustugu durusma sürecini yansıtan tutanaklar, belgeler ve gerekçe içerigine göre yapılan incelemede;

1) Yargıtay Ceza Genel Kurulunun 26.09.2017 tarih, 2017/16.MD-956 E. 2017/370 sayılı kararı ile onanarak kesinlesen Dairemizin ilk derece mahkemesi sıfatıyla verdigi 24.04.2017 tarih, 2015/3 Esas 2017/3 sayılı kararında; “Bylock iletisim sisteminin FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının kullanmaları amacıyla olusturulan ve münhasıran bu suç örgütünün bir kısım mensupları tarafından kullanılan bir ag olması nedeniyle örgüt talimatı ile bu agadahil olundugunun ve gizliligi saglamak için haberlesme amacıyla kullanıldıgının her türlü süpheden uzak, kesin kanaate ulastıracak teknik verilerle tespiti halinde kisinin örgütle baglantısını gösteren bir delil” olacagının kabul edildigi gözetilerek;

ByLock kullanıcısı oldugunu kabul etmeyen sanıgın, ByLockuygulamasını kullandıgının kuskuya yer vermeyecek sekilde teknik verilerle tespiti halinde, bu delilin suçun sübutu açısından belirleyici nitelikte olacagından, ilgili birimlerden ayrıntılı ByLock tespit ve degerlendirme tutanagı getirtilip durusmada sanık ve müdafiine okunup diyecekleri sorulduktan sonra bir karar verilmesi gerekirken, Kayseri Il Emniyet Müdürlügü tarafından düzenlenen yetersiz belgelere dayanılarak eksik arastırmayla yazılı sekilde karar verilmesi,

2) Örgüt mensupları hakkında sorusturma ve kovusturmalarındevam ettigi bir çok itirafcı tanıgın beyanları ile örgüt mensuplarının ortaya çıkarıldıgı, Ankesörlü telefon tespitleriyle örgütle irtibatlı olan süphelilerle ilgili delil elde edildigi anlasılmakla, sanıgınörgütle irtibatını ortaya koyucu tüm deliller arastırılarak, sonucuna göre sanıgın hukuki durumunun tayini gerekirken,

Kanuna aykırı, sanık ve müdafiinin temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde görülmüs oldugundan bu sebeplerden dolayı hükmün BOZULMASINA, verilen ceza miktarı ve tutuklulukta geçirilen süre dikkate alındıgında tahliye talebinin reddine, 13.07.2018 tarihinde oybirligiyle karar verildi.

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...