İçeriği gör
Aklima

Kamu Görevine Geri Döndükten Sonra Geçmişe Dönük Mali Haklarınızın Ödenmesi Esnasında Girilen Çalışma Bilgilerinizin Karşılığı Primlerin Ödendiğinin Kontrolü

Önerilen Yorum

Her hangi bir şekilde kamu görevine geri dönmeyi müteakip, kamu görevinden ayrı kalınan dönmeme dair mali ve sosyal hakların ödenmesi kapsamında kamu görevinden ayrı kaldığınız döneme dair 4C hizmet bilgileri, Fiili Hizmet Zammı, itibari Hizmet verileride girilmektedir.

Yani kamu görevinden çıkarılmamış gibi verileriniz girilmektedir. Daha doğrusu girilmesi gerekmekte.

Bu noktada iki husus var. Birincisi; Bilgiler doğru giriliyormu?

İkincisi; girilen verilerin karşılığı olan primler SGK ya gidiyormu?

Veriler doğru girilse dahi bu verilerin karşılığı olan primler SGK' ya gitmezse bu durumda emekli olmak istediğiniz zaman sıkıntı yaşayabilir yada emeklilik aşamasında kaç gün üzerinden emekli edileceğinizi SGK dan sorgulamazsanız primi ödenmeyen gün kadar eksik sürede emekli olursunuz. 25 yılını doldurur doldurmaz emekli olmak isteyen kişi bu durumu emeklilik başvurusunda anlar. Çünkü karşına çıkar. sistemde 25 yıl gözüküyor ama .... primleriniz yatmamış yani görünmesinin manası yok denilir ve siz bu durumu düzeltmek için uğraşırsınız. Burada asıl mağdur 25 yılın çok üzerinde hizmeti olupta emeklilik aşamasında kaç yıldan emekli olduğunu sorgulamayanlar içindir. İlgili birisine denk gelmezseniz, zaten 25 yılı geçmiş emekli olabiliyor deyip emeklilik işleminizi tamamlar. fark ederseniz sizde düzeltmek için uğraşırsınız.

Bu durumun önüne geçmek için, geçmişe dönük maaşları yatan herkesin  öncelikle E-devlet sistemi üzerinden “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü / İşyeri Unvan Listesi” altında “S.G.K Uzun Vade Hizmet Dökümü” nde ve “Hitap Hizmet Dökümünde” kontrol yapmasını sonrasında aşağıda sunduğum dilekçeyi kendisine uygun olarak düzenleyip SGK ya göndermesini tavsiye ederim. Gönderim için CİMER i kullanabilirsiniz.

SGK Kontrol.docx

• Beğeni 2
  • Teşekkür 2

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 5 saat önce yazdı:

Her hangi bir şekilde kamu görevine geri dönmeyi müteakip, kamu görevinden ayrı kalınan dönmeme dair mali ve sosyal hakların ödenmesi kapsamında kamu görevinden ayrı kaldığınız döneme dair 4C hizmet bilgileri, Fiili Hizmet Zammı, itibari Hizmet verileride girilmektedir.

Yani kamu görevinden çıkarılmamış gibi verileriniz girilmektedir. Daha doğrusu girilmesi gerekmekte.

Bu noktada iki husus var. Birincisi; Bilgiler doğru giriliyormu?

İkincisi; girilen verilerin karşılığı olan primler SGK ya gidiyormu?

Veriler doğru girilse dahi bu verilerin karşılığı olan primler SGK' ya gitmezse bu durumda emekli olmak istediğiniz zaman sıkıntı yaşayabilir yada emeklilik aşamasında kaç gün üzerinden emekli edileceğinizi SGK dan sorgulamazsanız primi ödenmeyen gün kadar eksik sürede emekli olursunuz. 25 yılını doldurur doldurmaz emekli olmak isteyen kişi bu durumu emeklilik başvurusunda anlar. Çünkü karşına çıkar. sistemde 25 yıl gözüküyor ama .... primleriniz yatmamış yani görünmesinin manası yok denilir ve siz bu durumu düzeltmek için uğraşırsınız. Burada asıl mağdur 25 yılın çok üzerinde hizmeti olupta emeklilik aşamasında kaç yıldan emekli olduğunu sorgulamayanlar içindir. İlgili birisine denk gelmezseniz, zaten 25 yılı geçmiş emekli olabiliyor deyip emeklilik işleminizi tamamlar. fark ederseniz sizde düzeltmek için uğraşırsınız.

Bu durumun önüne geçmek için, geçmişe dönük maaşları yatan herkesin  öncelikle E-devlet sistemi üzerinden “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü / İşyeri Unvan Listesi” altında “S.G.K Uzun Vade Hizmet Dökümü” nde ve “Hitap Hizmet Dökümünde” kontrol yapmasını sonrasında aşağıda sunduğum dilekçeyi kendisine uygun olarak düzenleyip SGK ya göndermesini tavsiye ederim. Gönderim için CİMER i kullanabilirsiniz.

SGK Kontrol.docx 18 kB · 1 indirme

Konu hakkındaki detaylı bilgilendirme ve dilekçe için teşekkür ederim sayın @Aklima Hocam.

Bir sorum olacak: Diyelim ihraç olduğunuz dönemde çalışmadınız ve haliyle sigortalı değildiniz. Kamu hastanelerindeki hizmetlerde yazılan reçetelerdeki ilaçları indirimli alabilmek için İşsiz statüsündeki (Gelir Seviyesi: 60/g) asgari miktardaki Genel Sağlık Sigortası (GSS) Primlerini kendiniz her ay düzenli olarak yatırdınız. Göreve iade olunca, sigorta primleri çalışmış gibi yatırılacak. Bu durumda, ihraçken yatırdığınız GSS primlerinizi iade alabilir miyiz?

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bla Bla Bla, 11.08.2022 - 20:27 yazdı:

Konu hakkındaki detaylı bilgilendirme ve dilekçe için teşekkür ederim sayın @Aklima Hocam.

Bir sorum olacak: Diyelim ihraç olduğunuz dönemde çalışmadınız ve haliyle sigortalı değildiniz. Kamu hastanelerindeki hizmetlerde yazılan reçetelerdeki ilaçları indirimli alabilmek için İşsiz statüsündeki (Gelir Seviyesi: 60/g) asgari miktardaki Genel Sağlık Sigortası (GSS) Primlerini kendiniz her ay düzenli olarak yatırdınız. Göreve iade olunca, sigorta primleri çalışmış gibi yatırılacak. Bu durumda, ihraçken yatırdığınız GSS primlerinizi iade alabilir miyiz?

Kamu görevine döndükten sonra, kamuda olmadığınız döneme dair bütün SGK prim ödemeleri hiç görevden çıkarılmamışsınız gibi ödeneceği için  ödeme yapılması sonrasında sahsen ödediğiniz GSS primlerini SGK dan talep edebilirsiniz. Verilmezse ombudsmana başvurabilir ve sonrasında dava açabilirsiniz. Yada ombudsmana başvurmadan direk dava açabilirsiniz. Sonrasında sizi kamu görevinden çıkaran kurumdan GSS primleriyle ilgili olarak ödeme yaptığınız her ay için, ödediğiniz tarihten itibaren her ay için ayrın ayrı hesaplanacak yasal faizde isteyebilirsiniz.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 19.08.2022 - 13:53 yazdı:

Kamu görevine döndükten sonra, kamuda olmadığınız döneme dair bütün SGK prim ödemeleri hiç görevden çıkarılmamışsınız gibi ödeneceği için  ödeme yapılması sonrasında sahsen ödediğiniz GSS primlerini SGK dan talep edebilirsiniz. Verilmezse ombudsmana başvurabilir ve sonrasında dava açabilirsiniz. Yada ombudsmana başvurmadan direk dava açabilirsiniz. Sonrasında sizi kamu görevinden çıkaran kurumdan GSS primleriyle ilgili olarak ödeme yaptığınız her ay için, ödediğiniz tarihten itibaren her ay için ayrın ayrı hesaplanacak yasal faizde isteyebilirsiniz.

GSS Primlerini basit bir dilekçe ile SGK İl/İlçe müdürlüğünden göreve başladıktan sonra alabilirsiniz. Dava açmaya gerek kalmıyor. Ama önce ihraç süresince 4/C primlerinizin yatması ve hitapta görünmesi gerekli. Göreve başladıktan 1-2 ay sonra alabilirsiniz. Ben bu şeklide yaptım.

• Beğeni 1
  • Teşekkür 1

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba ben de 30 temmuz 2022 375 KHK ihracıyım , idari davamı henüz yeni açtım ve dava uzun süreceği için iş bakıyorum , ancak duyduğum bazı bilgilere göre ben şuan sigortalı/maaşlı bir işte çalışırsam geri döndüğümde çalıştığım dönemin tazminatını hesaplamayıp geri kalan kısmı hesaplıyorlarmış doğru mu ? örneğin ben şuan meslekte olsam 10 alacaktım ancak işe girdiğim için 5500 alıyorum , bunun sonucunda 10-5,5 = 4500 üzerinden mi tazminat alacağım .?  bilgi ve tecrübe eden arkadaşlar bilgi verirse çok memnun olurum

375 - 35/B

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
emeklihacker, 12 saat önce yazdı:

Merhaba ben de 30 temmuz 2022 375 KHK ihracıyım , idari davamı henüz yeni açtım ve dava uzun süreceği için iş bakıyorum , ancak duyduğum bazı bilgilere göre ben şuan sigortalı/maaşlı bir işte çalışırsam geri döndüğümde çalıştığım dönemin tazminatını hesaplamayıp geri kalan kısmı hesaplıyorlarmış doğru mu ? örneğin ben şuan meslekte olsam 10 alacaktım ancak işe girdiğim için 5500 alıyorum , bunun sonucunda 10-5,5 = 4500 üzerinden mi tazminat alacağım .?  bilgi ve tecrübe eden arkadaşlar bilgi verirse çok memnun olurum

Öncelikle geçmiş olsun, umarım bir an önce davayı kazanır ve haklarınızı geri alırsınız.

Evet, aynen verdiğiniz örnekte olduğu gibi ihraç dönemde elde edilen gelirler, davanın kazanılması sonrasında size ödenecek geçmişe yönelik tazminatlardan düşülüyor. 

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
emeklihacker, 27.08.2022 - 01:08 yazdı:

Sayın @emeklihacker ,

Kamu görevine dönünce size ödenen tazminat değildir.

Kamu görevine geri döndüğünüzde hakkınızdaki işlem hiç yapılmamış gibi geçmişe dönük mali ve sosyal haklarınız ödenmekte. Bir kısmı mahkeme yoluyla alınmakta. Bu kapsamda, kamu görevinden ayrı kaldığınız dönemde sigortalı olarak çalışırsanız bu SGK hizmet cetvelinde 4A olarak görünmekte. Bu nedenle kamu görevinden çıkarıldığınız dönemde sigortalı çalıştığınız döneme dair aldığınız maaşlarınız size ödenecek geçmiş döneme dair maaşlardan kesilmektedir.

Benzer durum kamu görevinden çıkarıldıktan sonra emekli olanlar içinde geçerli. geri döndüklerinde emekli maaşı, bayram ikramiyeleri ve emekli ikramiyesi kendisine ödenecek olan toplu maaş ödemesinden mahsup edilmekte.

Bu durumun olmamasının tek yolu, kamu görevinden ayrı kaldığınız dönemde sigortalı çalışmayıp GSS primi ödemek yada eşiniz üzerinden sağlık güvencesi yaptırmaktır. Hukuken ve yasal olarak bu bir tavsiye değildir. Ne yazık ki bir Türkiye gerçeğidir.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Aklima Peki 4B li yani kendi şahıs şirketimi kurup çalışsam nasıl oluyor devlet çalıştığım için yine mi kesecek , ayrıca örnek verelim ben polis maaşından fazla kazandım o ay için bana hakedişimi vermeyecekmi ?

375 - 35/B

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...