İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

OHAL Ve KHK Mağdurları 4

Önerilen Yorum

AYM tarafından 6 mayıs tarihinde görüşülecek olan iki konu dikkatimi çekti. https://www.anayasa.gov.tr/tr/mahkeme-gundemi/genel-kurul/6-mayis-2020-genel-kurul-gundemi/ adresindeki dökümde 15 ve 16 ncı sırada bulunan ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava Dairesinin AYM ye başvurduğu aynı konudaki iki husus. "26/10/1994 tarihli ve 4045 sayılı Güvenlik Soruşturması, Bazı Nedenlerle Görevlerine Son Verilen Kamu Personeli ile Kamu Görevine Alınmayanların Haklarının Geri Verilmesine ve 1402 Numaralı Sıkıyönetim Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun" un 1 inci maddesinin iptali konusunda. 

28.04.2020 tarihinde yayınlanan, AYM nin güvenlik soruşturmaları konusundaki iptal kararında aynı kanunun, aynı maddesinin 2 nci fıkrası iptal edilmişti. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava Dairesi ise maddenin iptalini istiyor olarak görünüyor.

4045 sayılı kanun https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.4045.pdf linkinde mevcut. Güncel olduğu için 28.04.2020 tarihinde iptal edilen kısım çıkarılmış.

Diğer konuysa Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu' na eklenen güvenlik soruşturmasıyla ilgili yine aynı mahkeme tarafından yapılmış. Aynı linkte 17 nci sırada.

"f) (Değişik: 15/8/2017-KHK-694/164 md.; Aynen kabul: 1/2/2018-7078/159 md.) Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmış olmak; güvenlik soruşturmasının sonucunun henüz gelmediği hallerde arşiv araştırması olumlu sonuçlanmış olmak." maddesinin iptali isteniyor.  Bakalım sonuç ne olacak.

• Beğeni 1
  • Teşekkür 2

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Barabbaslari yeğleyen toplumlar Allahın lanetini beklesinler... 

Ahmet rabbine ve gerçek hayatına kavuştu. Şimdi 30 lu yaşlarda kusursuz bir insan olarak Allah'ın takdiriyle inşallah  cennete girecektir. Ya onun ölümüne sebp olanlar, sonlarını hayal ediyorlar mı  acaba...

• Beğeni 1
  • Onaylama 3

679 KHK - EGM - DANIŞTAY AŞAMASI 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Çay toplama uzmanı Danıştay kraliçemiz değişmiş. Zihniyet nasıl olsa aynı lakin meşhur atasözümuzu tekrar edelim:

İnşallah gelen gideni aratmaz...

• Beğeni 3
  • Şaşırma 1

679 KHK - EGM - DANIŞTAY AŞAMASI 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
akademili, 2 saat önce yazdı:

Çay toplama uzmanı Danıştay kraliçemiz değişmiş. Zihniyet nasıl olsa aynı lakin meşhur atasözümuzu tekrar edelim:

İnşallah gelen gideni aratmaz...

2013 yılından itibaren YSK üyesi olması ve özellikle son seçimlerdeki verilen kararlardaki imzası düşünülünce umarım aratmaz.

http://www.ysk.gov.tr/doc/karar/dosya/78053/2019-4219.pdf yenilenen istanbul seçimleri,

http://www.ysk.gov.tr/tr/karar/liste sayfasında 7nci sayfa 560 nolu karar. Referandum oylamasında mühürsüz zarfların geçerli kabul edildiği karar.

• Beğeni 1
  • Teşekkür 1

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...