İçeriği gör

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve daha fazla yanıtlara kapatıldı

MSA

emsal karar İdare Farklı Kuruma Atamalarda Somut Kriter Bulunmadan Geniş Takdir Yetkisi Kullanamaz

Önerilen Yorum

Danıştay Emsal Kararları

Özet:

"bu görevlere atama konusunda idareye takdir yetkisi taninmis ise de, bu memuriyetlerde çalisan kisilerin görevden alinmalari konusunda idarenin mutlak bir takdir yetkisinin bulunmadiginin, bu konuda tesis edilecek islemlerin de, diger idari islemler gibi yargi denetimine tabi oldugunun belirtilmesi gerekir.
Bu itibarla, ilgililerin sayilan görevlerden alinmalarinin hukuki denetimi yapilirken, idarece görevden alinmalarina gerekçe olarak gösterilen sebeplerin yanisira; nitelikleri, geçmis hizmetleri, bu görevlerdeki basarilari gibi hususlarin da dikkate alinmasi gerekir.

Davacinin yürütmekte oldugu göreviyle ilgili olmak üzere, yetersizligine, basarisizligina ve/veya olumsuzluguna iliskin hukuken geçerli olabilecek somut tespitler bulunmaksizin, dogrudan takdir hakkina dayali olarak görevinden alinmasina iliskin dava konusu islemde kamu yarari ve hizmet gerekleri yönünden hukuka uyarlik bulunmadigi sonucuna varilmistir."

Kararlar aşağıda sunulmuştur.

20163790 E. , 20173426 K..txt 20152387 E. , 20158821 K..txt 20168901 E. , 20191876 K..txt 20181873 E. , 20195545 K..txt 20192336 E. , 20196426 K..txt

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

• İletiler

• @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
    • Yanıbaşlarında bu kadar insan o kadar acı çekerken bu nasıl oluyor çok merak ediyorum. Hepsinin akrabaları, komşuları, eski dostlarıyız aslında. Bence tek başına milletin bencilliği ile de açıklanacak bir durum değil bu. Bizi "dehumanize" ettiler akıllarında. İnsan olarak görmüyorlar. Hatta hayvan olarak bile görmüyorlar. O yüzden empati sıfır. Benzeri bir durumun bir zamanlar Amerika'da siyahların da başına geldiğini düşünüyorum. Psikoloji bilimi bu duruma mutlaka el atmalı ve gelecekte atar diye umuyorum.
    • Hiç kimsenin gündeminde yokuz. Hiç kimsenin bizleri düşündüğü yok. Koca ülke için bir 'hiç' ten ibaretiz😔Böyle şeyler yazıp paylaşan biri değilim.Biraz iç dökme gibi oldu kusura bakmayın lütfen. 
    • Adam derdini "bu parayı nasıl ödeyeceğiz" diye belirtmiş. Zamanında AİHM kararları için "parası neyse veririz" demişlerdi sanki kendi cebinden veriyormuşçasına. Zaten kararlarıda uygulamıyorlar. Tamamını okudumda hiç "yahu bu insanlar yıllardır mağdur, ne iyip ne içiyorlar, toplumda kendilerini ifade bile edemiyorlar, psikolojileri ne oldu" diye bir cümle geçmiyor. Sonunda da "al başına belayı" diye yazmış. Bizi bela olark gören bir zihniyet!
    • Süreç çok uzun sürdü/sürüyor ama bir gün herkes bu noktaya gelecek. 
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...