İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Aklima, 14.10.2022 - 11:00 yazdı:

"Dava kesin olarak sonuçlanınca dava masraflarının ve avukatlık masraflarının tahsiline kararı da çıktı. " kısmında yanlışlık var. Hemen karar düzeltme dilekçesi yazıp, kabul edilmiş adli yardım başvurunuz olduğunu ve 2577 sayılı kanun gereğince istinaf süreci olduğunu belirtiniz.

İstinaf başvurusunda adli yardım yazmanıza mevzuat gereği gerek yok. Ancak, kandi kararınızdan yola çıkarak, ilk derece mahkemesi olarak kesin karar verdim denilebiliyorsa istinafta sizin adli yardım başvurunuzu görmeyebilir. Bu nedenle sağ üste adli yardım taleplidir yerine kabul edilmiş adli yardım talebi vardır. yazınız.

223 konusuna gelince. Muhtemelen dava dilekçenizde beraat aldığınız için masum olduğunuzu yazmışsınız. Bu durumda idare mahkemesi beraat kararınızla irtibat iltisak yönünden araştırma yapma arasındaki bağı size anlatmaya çalışmış. 223/b olsa idare mahkemesinin her hangi bir konuda söz hakkı kalmıyor. Söz konusu karardan alıntı yapamaz, aleyhinizde bu karar içinden bir kısmı kullanmaz. Ancak 223/e olunca durum değişiyor. e maddesi basit anlatımla delil yetersizliğinden beraat demek. Yani hakkınızda bir şeyler var ancak kanunun suç olarak kabul ettiği durumlar değil demek. Bu durumda idare mahkemesi bu kararın içinden irtibat ve iltisak kapsamında alıntı yapabilir.

Sonuç olarak sizi suçlamıyor, yada beraatinizi yok saymıyor. Bu durumun önüne geçmek için 223/e den beraat aldığınızda b maddesinden verilmesi için itiraz edebilirdiniz. Haklı olarak bilmiyordum diyeceksiniz, avukatınız olduğuna göre zaten sizin bilmeniz gerekmiyor. Avukatınıza bu alıntıyı gösterip benim beraatim sonrası neden itiraz etmedik diye sorunuz. Ancak şu aşamada yapabilecek bir şey yok.

(Dipnot Adalete ve yargıya olan inancım kesinlikle kalmadı ve sırf haklarım kaybolmasın diye başvuruda bulunuyorum.) kısmına üzüldüm. İnsan olarak üzüldüm. Bu forumda verilen çaba adına üzüldüm. Sizin adınıza üzüldüm. Yukarda sizin kendi durumunuzdan verdiğim örnekle, adalet her zaman kendisi gelmiyor. Mücadele etmek gerekebiliyor. Adalet ve hukuk hiç bir zaman kendiliğinden olmamıştır. Hep mağdur olanların yada kendisi mağdur olmasa da mağdurlar adına öne çıkanların çabaları hatta bedel ödemeleriyle olmuştur. 

223/2 e konusunda avukatımız Beraat talebini savcı talep ettiği için itiraza gerek olmadığını söyledi. Adli yardım talebinin kabul edilip mahkeme masraflarının karar kesinleştiğinde tarafıma ödettirilmesi konusunda da istinaf mahkemesine şu şekilde itirazımı yazdım göndereceğim.

1-            Kararın hüküm kısmında, adli yardımdan yararlanmam nedeniyle “yargılama gideri, posta gideri ile davalı idareye ödenmek üzere avukatlık ücretinin”, karar kesinleştikten sonra şahsımdan tahsil edilmesine hükmedilmiş olup, bu durum mahkemeye erişim hakkını (AİHS m. 6 § 1) ihlal eder. Adli yardımdan yararlanan bir davacıya, davayı kaybetmesi halinde tüm bu masrafları ödetme tehdidi, hiçbir geliri olmayan bireyler açısından mahkemeye başvurma açısından caydırıcı bir etki yapar ve mahkemeye erişim hakkını (access to a court) ihlal eder. AİHM içtihatlarına aykırı olan bu gerekçe nedeniyle de karar kaldırılmalı ve hukuka aykırı olan işlem iptal edilmelidir.1-            Kararın hüküm kısmında, adli yardımdan yararlanmam nedeniyle “yargılama gideri, posta gideri ile davalı idareye ödenmek üzere avukatlık ücretinin”, karar kesinleştikten sonra şahsımdan tahsil edilmesine hükmedilmiş olup, bu durum mahkemeye erişim hakkını (AİHS m. 6 § 1) ihlal eder. Adli yardımdan yararlanan bir davacıya, davayı kaybetmesi halinde tüm bu masrafları ödetme tehdidi, hiçbir geliri olmayan bireyler açısından mahkemeye başvurma açısından caydırıcı bir etki yapar ve mahkemeye erişim hakkını (access to a court) ihlal eder. AİHM içtihatlarına aykırı olan bu gerekçe nedeniyle de karar kaldırılmalı ve hukuka aykırı olan işlem iptal edilmelidir.

Adalete ve yargıya olan inancım kesinlikle kalmadı. Çünkü 15 temmuzdan bir ay sonra ihraç oldum. Altı sene bitti yedinci sene içerisindeyim. Davalar ve süreçler iki ileri bir geri mantığıyla devam ediyor. Hiç ama hiç ilerlemiyor. İlk sene ilk idari dava akabinde istinaf, onun akabinde 4 yıllık ohal komisyonu süreci, onun akabinde iki seneye yakın 28. idare mahkemesi süreci, onun akabinde istinaf mahkemesi devam süreci ile ayrıca değinmediğim adli dava soruşturma ve kovuşturma süreçleri bir dünya avukatlık ücretleri vs. Bu davalar Kemal SUNAL'ın filmindeki gibi uzayıp giden ve neticelenmeyen yıpratıcı süreçlerdir. Bu davalar siyasi davalardır. Siyasi iklim değişmedikçe polyannacı yaklaşım benim adıma doğru değildir. Geçim derdidimizin arasında birde bu davalar artık hepimizi çok yıpratmıştır.

Sormak istediğim son konuda 28. idare mahkemesinin ret kararını istinaf dilekçe ekine koymalımıyız, yada gerek yokmudur. Teşekkürler.

670 KHK EGM 25.09.2020 tarihinde ret görüldü.  4 yıl sonra Adli soruşturma açıldı. Mahkemeden Beraat alındı. 28. İdare mahkemesinden ret kararı çıktı. Şu anda istinaf aşamasında. (Dipnot hukuka ve yargıya olan inancım ve beklentim hiç kalmadı. Bu davalar siyasi davalardır.)

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

26.idare mahkemesinde ekim 2020 tarihinde acılan dosyam için 22 kasim da durusma günü verilmiş. En son ara karar(yazışmalar sonrası 2nci toplamda 4ncu ara karar- ilk iki ara karar; adlı yardım talebi reddi ve kurumun ek süre talebinin kabulü idi) 18 temmuzda çıkmıştı. Benzer surec ve mahkemede olanlara fikir vermesi amacıyla yazdım. Başka 26.idarede olan varmıydı durumlarını kontrol etseler iyi olur.

@The Oracle

689-KKK-2019 ekim KYOK-komisyon ret- kurum kanaati-  idare mahkemesi süreci başladı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Hayat Değerlidir, 26 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar merhaba. Koskoca 6 yılın ardından Ohal komisyonundan red aldım. Yani son ana kadar neden beklettiler ne yaptılar anlamadım. Adli idari davam olmadı. Karar Ekim başinda elime ulaştı. SGK kaydını gerekçe göstermişler. Ve Bank Asya'da eşimin az miktarda katılım hesabı vardı. Onu da irtibat iltisak diye yazmışlar. 

Bu kararın moral bozukluğunu 20 günde anca üzerimden atabildim 😞 ve Ohal komisyonu kararımı forumda paylaşmasam olmazdı.

İstanbul'da avukat tavsiyesi olan var mı arkadaşlar. Artık hakkımı mahkemelerde arayacağım 

Çok çok geçmiş olsun Hocam. Hakkınızı almayan bir adım daha yaklaştınız. 

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Hayat Değerlidir, 29 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar merhaba. Koskoca 6 yılın ardından Ohal komisyonundan red aldım. Yani son ana kadar neden beklettiler ne yaptılar anlamadım. Adli idari davam olmadı. Karar Ekim başinda elime ulaştı. SGK kaydını gerekçe göstermişler. Ve Bank Asya'da eşimin az miktarda katılım hesabı vardı. Onu da irtibat iltisak diye yazmışlar. 

Bu kararın moral bozukluğunu 20 günde anca üzerimden atabildim 😞 ve Ohal komisyonu kararımı forumda paylaşmasam olmazdı.

İstanbul'da avukat tavsiyesi olan var mı arkadaşlar. Artık hakkımı mahkemelerde arayacağım 

İdari dava için avukata falan para vermeye gerek yok. Süresini kaçırmadan dilekçe örnekleri ile başvuruda bulunun. Ayrıca maddi imkanınız iyi değilse adli yardım talepli başvuruda bulunun derim.

• Beğeni 2
  • Onaylama 2

670 KHK EGM 25.09.2020 tarihinde ret görüldü.  4 yıl sonra Adli soruşturma açıldı. Mahkemeden Beraat alındı. 28. İdare mahkemesinden ret kararı çıktı. Şu anda istinaf aşamasında. (Dipnot hukuka ve yargıya olan inancım ve beklentim hiç kalmadı. Bu davalar siyasi davalardır.)

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Herşeyeinanabiliri, Bir saat önce yazdı:

26.idare mahkemesinde ekim 2020 tarihinde acılan dosyam için 22 kasim da durusma günü verilmiş. En son ara karar(yazışmalar sonrası 2nci toplamda 4ncu ara karar- ilk iki ara karar; adlı yardım talebi reddi ve kurumun ek süre talebinin kabulü idi) 18 temmuzda çıkmıştı. Benzer surec ve mahkemede olanlara fikir vermesi amacıyla yazdım. Başka 26.idarede olan varmıydı durumlarını kontrol etseler iyi olur.

@The Oracle

Ben Eylül 2020' de açmıştım davayı. 2. ara karar Şubat 2022 ve dosyaya en son Nisan 2022' de evrak girişi oldu. An itibariyle UYAP'a baktım değişen bir şey yok. Ne yeni bir evrak nede duruşma tarihi! Hiç bir şey yok. Ellerinden geldikçe uzatmaya çalıştıkları zaten belli. Galiba benim hakkımda henüz "nasıl olsa da RET versek" diye bir yol bulamadılar. Herkesin tabi durumu farklı ama genel kanaate göre dava süresi uzunsa kabul olma olasılığı daha fazla. Bu keyfiyet ortamında hayırlısı demekten başka çare yok!

679 KHK - RET - KRİTER YOK (KURUM KANAATİ) - ANKARA 26. İDARİ (RET) - MART 2023' TE İSTİNAFA BAŞVURDUM.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Herşeyeinanabiliri, Bir saat önce yazdı:

@The Oracle

Eşimin dosyası 26 idarede. İlk ara karar adli yardım talebinin kabulü. İkinci ara karar Mart ayında üçüncü ara karar 18 temmuz. Duruşma talebimiz olmadı.

692 KHK Adalet bakanlığı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Hayat Değerlidir, 47 dakika önce yazdı:

Hocam geçmiş olsun, SGK kaydı dediğiniz kapatılan bir kurumda çalışmış olmanızmı?

692 KHK Adalet bakanlığı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Cihaneymen, 1 dakika önce yazdı:

Hocam geçmiş olsun, SGK kaydı dediğiniz kapatılan bir kurumda çalışmış olmanızmı?

Evet

Uçurtma, 6 dakika önce yazdı:

@Hayat Değerlidir Geçmiş olsun Hocam:(

Sağolun 

677 khk- Akademisyen- inceleme devam ediyor- Adli idari dava yok,  niçin ihraç oldum bilmiyorum

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Yeni Oluştur...