İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

dgnn, 11 dakika önce yazdı:

Hocam kurum zaten onu yapmayacak mı.

Walla hocam 7 aydır yapmadı mahkeme kararında özlük hakları iadesi diye ibare olmadığından daha yapmadı. Tayin oldum bide vs derken yeni birliğime dilekçe vermem gerekiyor

693 KHK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Okutans, 24 dakika önce yazdı:

Walla hocam 7 aydır yapmadı mahkeme kararında özlük hakları iadesi diye ibare olmadığından daha yapmadı. Tayin oldum bide vs derken yeni birliğime dilekçe vermem gerekiyor

Peki geriye dönük maaşlarınızı aldınız mı. Benim kararda da birşey yazmıyor. Sakıncası yoksa hangi kuvvet bende yeni tayın oldum burda benzer durumu yaşayanlar var bir soralım. 

679

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
dgnn, 3 dakika önce yazdı:

Peki geriye dönük maaşlarınızı aldınız mı. Benim kararda da birşey yazmıyor. Sakıncası yoksa hangi kuvvet bende yeni tayın oldum burda benzer durumu yaşayanlar var bir soralım. 

Yok hiç birşey alamadım daha maaşlar.icin dilekçe yazdık ibare olmadığından ödenmeyecektir diye cevap verdiler mahkemeye verdim avukatimla onu bekliyorum sizde durum nedir 

dgnn, 4 dakika önce yazdı:

Kara kuvvetleri 

693 KHK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Okutans, 2 dakika önce yazdı:

Yok hiç birşey alamadım daha maaşlar.icin dilekçe yazdık ibare olmadığından ödenmeyecektir diye cevap verdiler mahkemeye verdim avukatimla onu bekliyorum sizde durum nedir 

Kara kuvvetleri 

Hocam cimere yaz mahkemeyi bekleme bak bir ay içinde nasil ödüyör. Geriye dönük maaşları öderken SGK ve oyak katkı payını da ödeyecek. Şuan yazın cimere hiç beklemeyin. 

679

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Okutans, 4 saat önce yazdı:

Kara kuvvetleri 

O ''ibare'' dediğiniz şey ''geçmişe dönük tüm özlük ve mali hakların ödenmesine'' şeklindeki bir ibarenin mahkeme kararında olmaması ise, ödemeyen birlik çok büyük hata yapmış demektir. Zira, İdare'nin (KKK teklifi MSB onayıyla) kamu görevinden ihraç edilme şeklindeki işlemi, idare mahkemesi tarafından İPTAL edildi ve siz göreve geri başladınız.

İdare mahkemelerinin verdikleri iptal kararları, Danıştay 2. Dairesinin 27.08.2007 tarihli ve E:2007/7076 sayılı kararından açıkça şöyle belirtilmiştir: 

''Hukuka aykırı bulunan idari işlemler hakkında verilen iptal kararları; varlıklarını hukuka uygunluk karinesinden yararlanmak suretiyle sürdüren idari işlemleri tesis edildikleri tarihe kadar geriye yürür şekilde ortadan kaldırır. Dolayısıyla, dava konusu edilen idari işleme bağlı olan diğer işlemler de ortadan kalkar.’’

İptal kararlarının bu özelliği, dava konusu yönetsel tasarruftan önceki hukuki durumun sağlanması gereğinden kaynaklanmaktadır. Bir başka ifadeyle, İPTAL KARARLARI; İPTAL EDİLMİŞ OLAN İDARİ İŞLEMİ HUKUK ÂLEMİNDE HİÇ DOĞMAMIŞ HALE GETİRMEKTEDİR. Bununla birlikte iptal kararları herkes bakımından geçerlidir. Aynı idari işlemin iptali amacıyla başkalarının da iptal davası açmasına gerek bulunmamaktadır. İptal kararı, davacının yanı sıra iptal olunan idari işlemin etkide bulunduğu diğer kimseler hakkında da  hüküm ifade etmektedir."

İPTAL kararları doğası gereği, sizin geçmişe dönük tüm mali ve özlük haklarınızın ödenmesi gerekir. Eğer mahkemenin iptal kararında faizin ödenmesine dair bir husus (ibare) yoksa, geçmişe dönük mali ve özlük haklarınızı ödenirken İdare faiz ödemeyebilir. Faiz ödenmesi için ayrıca dava açmanız gerekir

Danıştay 2. Dairesinin 27.08.2007 tarihli ve E:2007/7076 Kararının ilgili bölümü

Ekran-Resmi-2023-09-25-23-51-45.png

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bla Bla Bla, 5 dakika önce yazdı:

O ''ibare'' dediğiniz şey ''geçmişe dönük tüm özlük ve mali hakların ödenmesine'' şeklindeki bir ibarenin mahkeme kararında olmaması ise, ödemeyen birlik çok büyük hata yapmış demektir. Zira, İdare'nin (KKK teklifi MSB onayıyla) kamu görevinden ihraç edilme şeklindeki işlemi, idare mahkemesi tarafından İPTAL edildi ve siz göreve geri başladınız.

İdare mahkemelerinin verdikleri iptal kararları, Danıştay 2. Dairesinin 27.08.2007 tarihli ve E:2007/7076 sayılı kararından açıkça şöyle belirtilmiştir: 

''Hukuka aykırı bulunan idari işlemler hakkında verilen iptal kararları; varlıklarını hukuka uygunluk karinesinden yararlanmak suretiyle sürdüren idari işlemleri tesis edildikleri tarihe kadar geriye yürür şekilde ortadan kaldırır. Dolayısıyla, dava konusu edilen idari işleme bağlı olan diğer işlemler de ortadan kalkar.’’

İptal kararlarının bu özelliği, dava konusu yönetsel tasarruftan önceki hukuki durumun sağlanması gereğinden kaynaklanmaktadır. Bir başka ifadeyle, İPTAL KARARLARI; İPTAL EDİLMİŞ OLAN İDARİ İŞLEMİ HUKUK ÂLEMİNDE HİÇ DOĞMAMIŞ HALE GETİRMEKTEDİR. Bununla birlikte iptal kararları herkes bakımından geçerlidir. Aynı idari işlemin iptali amacıyla başkalarının da iptal davası açmasına gerek bulunmamaktadır. İptal kararı, davacının yanı sıra iptal olunan idari işlemin etkide bulunduğu diğer kimseler hakkında da  hüküm ifade etmektedir."

İPTAL kararları doğası gereği, sizin geçmişe dönük tüm mali ve özlük haklarınızın ödenmesi gerekir. Eğer mahkemenin iptal kararında faizin ödenmesine dair bir husus (ibare) yoksa, geçmişe dönük mali ve özlük haklarınızı ödenirken İdare faiz ödemeyebilir. Faiz ödenmesi için ayrıca dava açmanız gerekir

Danıştay 2. Dairesinin 27.08.2007 tarihli ve E:2007/7076 Kararının ilgili bölümü

Ekran-Resmi-2023-09-25-23-51-45.png

Hocam öncellikle yorumunuz ve bilgiler için teşekkürler. Özel mesaj kutunuza bı resim bıraktım bana verilen dilekçede ki cevap bu acaba belirttiğiniz maddelere istinaden dilekçe yazmam yeterli olur mu. Çok teşekkürler 

693 KHK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Herkese merhaba arkadaşlar. Haziran ayında iade olduğumu, temmuz ayında istinafta yürütmeyi durdurma verildiğini sizlere duyurmustum. Ağustos ayında tekrar ihraç edildim. Bugün ise 13.idd den tekrar iade edildim. Kurumun istinaf talebi reddedildi.

Bu son olsun,bekleyen herkese umut olsun inşallah.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhabalar,

AİHM'in bugün açıkladığı karardan haberdar olan arkadaşlar, kararı nasıl değerlendiriyorsunuz acaba? 

• Beğeni 1
  • Onaylama 2

672-Ret

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhabalar,

Ankara 21. İdare Mahkemesinin kararı ile OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu RED kararı iptal edilerek kamu görevime iade olmuştum.

Kurum, göreve başlattı ancak geçmişe dönük ekonomik ve sosyal haklarımın ödenmesi konusunda bir gelişme olmadı. Mahkemenin İPTAL kararına istinaden göreve başlama olurumda sadece kamu görevine iadesi yazılmış.

Kurum, mahkeme kararı haricinde sosyal ekonomik haklarım konusunda dilekçe vermemi istedi. Göreve başladıktan bir gün sonra sosyal ve ekonomik haklarımın verilmesi konusunda detaylı bir dilekçe yazdım. 30 günlük cevap süresinin dolmasından bir gün sonra İdare mahkemesinde dava açacağım. 7 yıl bekledim 3 ay daha beklerim. 

Kurum bütün ödemeli yapsa dahi FAİZ talebim için zaten dava açmam gerekiyordu. sosyal ve ekonomik haklarım ile FAİZ talebimi  içeren davayı birleştirmiş oldum. Şu ana ekonomik ve sosyal haklarımı sağlamaya odaklandım. 

Beni atanların imzası bulunan TUTANAĞI, daha sonra işleme aldırmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığına vereceğim. Arkasından umudum yok ama Manevi tazminat konusunu gündeme getireceğim.

İnceleme devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Moda Dünyası, 6 dakika önce yazdı:

Beni atanların imzası bulunan TUTANAĞI, daha sonra işleme aldırmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığına vereceğim. Arkasından umudum yok ama Manevi tazminat konusunu gündeme getireceğim.

Manevi tazminat davası açmak için -İdare mahkemesi kararı kesinleştikten sonra- doğrudan İdare mahkemesine tam yargı davası açmanız gerekir.

İhraç kararında imzası olanlar hakkında ise savcılığa ise 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun Görevi Kötüye Kullanma maddesinden suç duyurusunda bulunabilirsiniz. 

Her iki durumda da en önemli husus, hakkınızdaki kararların kesinleşmiş olmasıdır. Hakkınızdaki mahkeme kararları kesinleşmeden dava açmamanızın daha doğru olacağını düşünüyorum. 

Ayrıca, manevi tazminat konusu oldukça soyut bir konu olduğu için, manevi tazminat davasında elinizde güçlü ''olguların'' olmasına dikkat edin. Örneğin, ''ihraç olduğum için psikolojim bozuldu'' gibi bir argümanla mahkeme karşısına çıktığınızda, eğer bunu ispatlayacak hastane raporu, ilaç kullanım raporu, reçete vb gibi somut belgeler yoksa, bu husus hiç dikkate alınmayabilir veya en düşük seviyeden manevi tazminata hükmedilebilir...

Gözaltı ve hapis dahil ceza yargılaması geçirmiş, bunun neticesinde davası KESİNLEŞMİŞ BERAAT ile kapanmış biri olarak, maddi & manevi tazminat davası açalı 2 yıla yakın süre oldu. Mahkeme henüz karar vermedi. Mahkemenin vereceği maddi & manevi tazminat kesinleştikten ve bu parayı aldıktan sonra, hakkımda iddianame hazırlayan savcı ile bu iddianameyi kabul eden hakim hakkında 5237 sayılı kanunun 257'inci maddesi gereğince görevi kötüye kullanmaktan dava açacağım ve aldığım tazminatların bu kişilere rucü etmesini talep edeceğim. 

Benzer şekilde, göreve iade kararımın kesinleşmesi halinde de beni ihraç edenler hakkında hem maddi ve manevi tazminat davası hem görevi kötüye kullanmaktan dava açacağım.

Bugün açıklanan AİHM kararında olduğu gibi, 7 yıl sürse de, dava AİHM'e kadar gitse de takipçisi olacağım. Hayatında adli ve idari hiç bir suça bulaşmamış biri olarak nasıl şu anda UYAP'ta bir sürü kayıt varsa, bu insanların da UYAP kayıtlarında isimlerinin çıkmasını istiyorum en azından..  

Görevi kötüye kullanma

Madde-257

(1) Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) (Mülga: 2/7/2012-6352/105 md.)

• Beğeni 2
  • Onaylama 1

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Yeni Oluştur...