İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Bla Bla Bla, 4.10.2023 - 13:23 yazdı:

İdare mahkemesi davaları hakkında uzman olan Avukat Nevra Kadıgil tarafından, AİHM kararı doğrultusunda İdare, Bölge İdare ve Danıştay'a sunulmak üzere 3 tane örnek dilekçe bugün kendi blog sayfasında paylaşılmıştır. 

Mahkemelere dilekçe vermeyi düşünenler, bu dilekçelerden faydalanabilir. (Kendisine bir teşekkür etmeyi de unutmayalım)

https://x.com/NevraKadigil/status/1709457936638951426?s=20

https://nevrakadigil.blogspot.com/2023/10/AİHM-yalcinkaya-karari-uyarinca-idari.html?m=1

AİHM'in Yalçınkaya kararının idari davalara bakan yönünü ele almaya devam eden Av. Nevra Kadıgil tarafından bu konuda seri paylaşımlar yapılmaya başlandı. Paylaşımın ilk bölümü aşağıdaki linkte. Gerek OHAL KHK'sı gerekse Bakan onayı ile ihraç edilenler dilekçelerinde Sayın Kadıgil'in bahsettiği hususlara yer verebilirler. 

https://x.com/NevraKadigil/status/1712516482964316167?s=20

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Karagöz, 12.10.2023 - 20:09 yazdı:

Geçmiş olsun. Anayasa mahkemesi...

Anayasa mahkemesi için dilekçe örneği var mı acaba. Bilgi sahibi arkadaşlar yönlendirebilirlerse çok iyi olur 🙏@Karagöz 

@Niloya geçmiş olsun.

701 KHK ile gerekçesiz ihraç

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bla Bla Bla, 13.10.2023 - 00:06 yazdı:

AİHM'in Yalçınkaya kararının idari davalara bakan yönünü ele almaya devam eden Av. Nevra Kadıgil tarafından bu konuda seri paylaşımlar yapılmaya başlandı. Paylaşımın ilk bölümü aşağıdaki linkte. Gerek OHAL KHK'sı gerekse Bakan onayı ile ihraç edilenler dilekçelerinde Sayın Kadıgil'in bahsettiği hususlara yer verebilirler. 

https://x.com/NevraKadigil/status/1712516482964316167?s=20

AİHM'in Yalçınkaya kararının idari davalara bakan yönünü ele almaya devam eden Av. Nevra Kadıgil tarafından bu konuda yazılan yeni seri twitlere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

https://x.com/NevraKadigil/status/1712867090791538973?s=20

https://x.com/NevraKadigil/status/1713960279191519467?s=20

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
bilyusran, 30.12.2022 - 22:46 yazdı:

Sn. @adım yok cevap için teşekkür ederim.Şuan sigortalı değilim.Sizin iletinizi teyid eden bir görüşmem oldu ilgililerle.

SGK çağrı merkezi 170 i aradım. Ayrıntılı bilgi verdiler, Cumartesi günü de mesai varmış SGK da. Yarın gidip halledebilirim sanırım.

İletilen bilgi şu şekilde; kamudan ayrıldığımdan beri 4/A SSK’ lı olarak kaydım olmadığından, sistemde son iş yeri verisi görüldüğü için halen 4/C liymiş gibi  E- Devlet işlem algoritmasına tabi oluyorum. Dolayısıyla son iş yeri ve prim kaydım 4/C ye göre olduğundan askerlik borçlanması  yapamıyorum.

Kamudan ayrıldıktan sonra herhangi bir işyerinde SSK lı olarak işe başlamış olsaydım askerlik borçlanmasını e-devletten yapabilirmişim. Fakat şimdi mecburen SGK Müdürlüklerinden fiili olarak müracaat yapılması gerekmekteymiş.

Yarın ola hayrola bakalım, inşallah çağrı merkezinin dediği gibidir de bir sıkıntı çıkmaz, zamanmasam borçlanabilirim. 

Olası aynı durumu yaşama ihtimaline karşın herkesin bilgisine..

Merhaba,

Askerlik borçlanması yapamıyorum. Sizin yazdığınız gibiC li göründüğümden,  kapsamınızdan dolayı diyor. 

Siz bu sorunu hangi müdürlüğe giderek çözdünüz veya çözdünüz mü?

Bana sadece Ankara çözer dediler. Ama neresi ve hangi birim adı diye bişey söylemiyorlar. Mektup ile dilekçe yazdım. Orası değil mi bilmiyorum. Çünkü aylar oldu haber yok. İstanbuldayım. Ankaraya nereye gitmeliyim bilemiyorum

Siz hangi birimde / adreste çözdünüz acaba. 

'' İletilen bilgi şu şekilde; kamudan ayrıldığımdan beri 4/A SSK’ lı olarak kaydım olmadığından, sistemde son iş yeri verisi görüldüğü için halen 4/C liymiş gibi  E- Devlet işlem algoritmasına tabi oluyorum. Dolayısıyla son iş yeri ve prim kaydım 4/C ye göre olduğundan askerlik borçlanması  yapamıyorum.

Kamudan ayrıldıktan sonra herhangi bir işyerinde SSK lı olarak işe başlamış olsaydım askerlik borçlanmasını e-devletten yapabilirmişim. Fakat şimdi mecburen SGK Müdürlüklerinden fiili olarak müracaat yapılması gerekmekteymiş.''

İstanbul / MEB / Coğrafya Öğretmeni / 672 KHK - Ret - Banka - Ankara 14. İdari Dava Dairesi

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
tartar10, 12.07.2023 - 14:53 yazdı:

Teşekkür ederim, Üstadım. Bu gün bulunduğum ildeki SGK'ya gittim. Görevli nazikti. Ancak, yeterli bilgi veremiyor. Anlattıklarıyla "bana sizin gibiler arafta" demek istedi. 4C'den yorumladı, başka bir sonuç, 4A'dan yorumladı, başka bir sonuç çıkardı. 4C 'den mi yoksa 4A'dan mı emekli olacağıma karar veremedi. Kimin karar vereceğini de bilemedi.

Her koşulda, prim gün sayımın 9000 güne tamamlanması gerektiğini söyledi.

Askerlik borçlanması yapsamda pek işe yaramayacağını, sadece prim gün sayısına katkı sunacağını söyledi.

EYT den yararlanamazsın dedi. 4A'dan emekli olabilmem için 3 yıl daha sigortalı çalışmam gerektiğini söyledi.

Ankara'ya yaptığım itirazın sonucunu beklemektan, istinaftan olumlu karar çıkmasını ummaktan başka seçeneğim kalmadı.

Moralim gerçekten bozuldu.

Arkadaşlar, bu ayın 28'ünde 9000 gün prim günü doluyor.

a) Ayın 30'unda (30.10.2023) te emeklilik dilekçesi verebilirim. Verirsem, ilk maaş ne zaman ödenir.

b) 5.11.2023'te de emeklilik dilekçesi verebilirim. Bu tarihte verirsem, ilk maaş ne zaman ödenir.

En erken maaş bağlanması için ne zaman emeklilik başvurusu yapmamı önerirsiniz.

Teşekkür ederim.

679 - YÖK 18.06.2018 KYOK, 14.10.2020 tarihinde Komisyon ret kararını gördü. 28.11.2020'de idare mahkemesine başvurdu. 31.03.2023 tarihinde 26. idare mahkemesi 2/3 oy çokluğu ile red verdi. 21.06.2023 tarihinde İstinaf'ta dosya açıldı. Kriterler; 26. İdarenin red kararındaki gerekçeler: 2001 yılı öncesi SGK kaydı, 2009 yılında büyük kızımın dershaneye gitmesi, Türkiye geneli denemeleri için gazete aidatı ödemek, 2014 yılında kızımın dershaneye gitmesi, dershaneye ödenen ücret terörizmin finansmanı, 2015 yılında büyük kızımın yurtta kalması ve yurt için ödenen ücret, 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba arkadaşlar iade konusunda bilgi sahibi olan arkadaşlara birşey sormak istiyorum tecrübeli hakim yada avukat arkadaşlar varsa idare mahkemesi tarafından iade edildikten sonra kurumun bir üst mahkemeye itirazını bekleyebilirmiyiz işe başlamak için yoksa idare mahkemesinin iade kararından sonra başlamamız mi gerekiyor 

Şuan araftayım

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Zaza2173, 13 saat önce yazdı:

Merhaba arkadaşlar iade konusunda bilgi sahibi olan arkadaşlara birşey sormak istiyorum tecrübeli hakim yada avukat arkadaşlar varsa idare mahkemesi tarafından iade edildikten sonra kurumun bir üst mahkemeye itirazını bekleyebilirmiyiz işe başlamak için yoksa idare mahkemesinin iade kararından sonra başlamamız mi gerekiyor 

İdare mahkemesinin göreve iade kararının ilgili kuruma tebliğ edildikten sonra, kurumun size 30 gün içinde göreve başlatması gerekiyor. Göreve başlamak için üst mahkemeleri beklemezsiniz. 

2577 sayılı İYUK maddesi şöyle (https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=2577&MevzuatTur=1&MevzuatTertip=5

Kararların sonuçları:

Madde 28 – 1.(Değişik:10/6/1994-4001/13 md.) Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Arkadaşlar yaklaşık 18 aydır dosyam BIM de bekliyor sadece kurumun cevabı işlenmiş 1,5 yıl önce EYT için başvurayım mı yoksa sonucu mu bekleyeyim.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
tartar10, 19.10.2023 - 15:41 yazdı:

Arkadaşlar, bu ayın 28'ünde 9000 gün prim günü doluyor.

Sayin @tartar10 su anda cok musait degilim ancak azcok bu konuda tecrube sahibi oldum. 

Dilekce verdiginiz tarih onemli. Eger 4c kapsaminda emekli olacaksaniz ayin 1i veya 30u arasinda fark yok alacaginiz tutar konusunda. Emeklilik baslangic tarihi bir sonraki ayin 1inden itibaren sayilir.( Islemler bitince toplu alirsiniz/ Muracaat ettiginiz yerin hizina bagli)

Ancak 30u yerine bi sonraki ayin 1inde verirseniz aylik olarak 1 ay kaybetmis olursunuz. 

SGK ile gorusmenizi tam okuyamadim. Gece musaitim okuyup tecrube ettigim kadariyla cevap yazmaya calisagim.

689-KKK-2019 ekim KYOK-komisyon ret- kurum kanaati-  idare mahkemesi süreci başladı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Herşeyeinanabiliri, 15 saat önce yazdı:

Sayin @tartar10 su anda cok musait degilim ancak azcok bu konuda tecrube sahibi oldum. 

Dilekce verdiginiz tarih onemli. Eger 4c kapsaminda emekli olacaksaniz ayin 1i veya 30u arasinda fark yok alacaginiz tutar konusunda. Emeklilik baslangic tarihi bir sonraki ayin 1inden itibaren sayilir.( Islemler bitince toplu alirsiniz/ Muracaat ettiginiz yerin hizina bagli)

Ancak 30u yerine bi sonraki ayin 1inde verirseniz aylik olarak 1 ay kaybetmis olursunuz. 

SGK ile gorusmenizi tam okuyamadim. Gece musaitim okuyup tecrube ettigim kadariyla cevap yazmaya calisagim.

4C'den emekli olacağım. Bu nedenle, bu ay bitmeden başvuru yapmam gerektiğini anlamış oldum. Cevabınız için çok teşekkür ederim.

679 - YÖK 18.06.2018 KYOK, 14.10.2020 tarihinde Komisyon ret kararını gördü. 28.11.2020'de idare mahkemesine başvurdu. 31.03.2023 tarihinde 26. idare mahkemesi 2/3 oy çokluğu ile red verdi. 21.06.2023 tarihinde İstinaf'ta dosya açıldı. Kriterler; 26. İdarenin red kararındaki gerekçeler: 2001 yılı öncesi SGK kaydı, 2009 yılında büyük kızımın dershaneye gitmesi, Türkiye geneli denemeleri için gazete aidatı ödemek, 2014 yılında kızımın dershaneye gitmesi, dershaneye ödenen ücret terörizmin finansmanı, 2015 yılında büyük kızımın yurtta kalması ve yurt için ödenen ücret, 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...