İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

defterdarzade, 4 saat önce yazdı:

Sıcağı sıcağına, henüz hiçbir yerde haber olmamış bir bilgi paylaşayım.

Anayasa Mahkemesi, 6755 sayılı Kanunda yer alan,

"Yürütmenin durdurulması

MADDE 38- (1) Olağanüstü hal süresince yayımlanan kanun hükmünde kararnameler kapsamında alınan kararlar ve yapılan işlemler nedeniyle açılan davalarda yürütmenin durdurulmasına karar verilemez."

Şeklindeki maddeyi iptal etmiş. Karşı oy çok enteresan. Merak edenler okuyabilir. 

İptal kararları Resmî Gazetede yayımlandığı tarihte yürürlükten kalktığından bundan sonra idare mahkemelerinde dava açacak olanlar YD talepli açabilirler.

KHK ile ilgili alınan şimdiye kadar en önemli karar.

BU KHK'da ihraç listeleri de vardı. Ancak listelerin dayanağı olan 2. maddenin 1. ve 2. fıkralarına CHP dava açmadığından, bu maddeler yönelik doğal olarak bir karar alınmamış.

Bildiğim kadarıyla diğer KHK'lardaki ihraç listelerinin dayanağı maddelere CHP iptal davası açmıştı. Ancak henüz gündem alınmadı bu başvurular maalesef.  

Ayrıca;

Sorumluluk

MADDE 37- (1) 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında karar alan, karar veya tedbirleri icra eden, her türlü adli ve idari önlemler kapsamında görev alan kişiler ile olağanüstü hal süresince yayımlanan kanun hükmünde kararnameler kapsamında karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin bu karar, görev ve fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmaz.

Şeklindeki madde Anayasaya aykırı görülmemiş. Daha önce benzer bir maddeye yönelik olarak AYM red vermişti. Yani mağduriyetlere sebep olanları sorumluluktan kurtaran madde artık 10 yıl boyunca iptale konu olamaz, gündeme alınamaz. 

Darısı diğer KHK'ların başına. Biran önce gündeme alınır inşallah

Bu bilgiyi nerede gördünüz 

667 EGM

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Yengeç, 20 dakika önce yazdı:

Bu bilgiyi nerede gördünüz 

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/04/20210408-9.pdf

İlgili AYM kararini yukarıda sunuyorum, karara göre bundan sonra idare mahkemesinde dava açacak KHK'lilar davayı YD talepli açabilecek gibi anlıyorum (YD ile ilgili kısım kararda 5. Sayfada), bu bence bundan sonra komisyondan red kararı alacaklar için nispeten güzel bir gelişme, Sn. @Aklima ne dersiniz?

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Yukarıda bahsettiğim alanlarda doktora şartı var. Doktoralı arkadaşlar ulaşsınlar bana lütfen. 

Hasan 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Sabır, 11 saat önce yazdı:

Karar tarihi ile u yapa yüklenme tarihi arasında kac gün vardi 

3 gün vardı..

701 KHK MEB

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

• Beğeni 3
  • Teşekkür 2

Yurtdışında yaşıyor , Mağdur , Sicil temiz , Adli Soruşturma yok, idari işlem ile pasaport iptali 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
defterdarzade, 7 saat önce yazdı:

Sıcağı sıcağına, henüz hiçbir yerde haber olmamış bir bilgi paylaşayım.

Anayasa Mahkemesi, 6755 sayılı Kanunda yer alan,

"Yürütmenin durdurulması

MADDE 38- (1) Olağanüstü hal süresince yayımlanan kanun hükmünde kararnameler kapsamında alınan kararlar ve yapılan işlemler nedeniyle açılan davalarda yürütmenin durdurulmasına karar verilemez."

Şeklindeki maddeyi iptal etmiş. Karşı oy çok enteresan. Merak edenler okuyabilir. 

İptal kararları Resmî Gazetede yayımlandığı tarihte yürürlükten kalktığından bundan sonra idare mahkemelerinde dava açacak olanlar YD talepli açabilirler.

KHK ile ilgili alınan şimdiye kadar en önemli karar.

BU KHK'da ihraç listeleri de vardı. Ancak listelerin dayanağı olan 2. maddenin 1. ve 2. fıkralarına CHP dava açmadığından, bu maddeler yönelik doğal olarak bir karar alınmamış.

Bildiğim kadarıyla diğer KHK'lardaki ihraç listelerinin dayanağı maddelere CHP iptal davası açmıştı. Ancak henüz gündem alınmadı bu başvurular maalesef.  

Ayrıca;

Sorumluluk

MADDE 37- (1) 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında karar alan, karar veya tedbirleri icra eden, her türlü adli ve idari önlemler kapsamında görev alan kişiler ile olağanüstü hal süresince yayımlanan kanun hükmünde kararnameler kapsamında karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin bu karar, görev ve fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmaz.

Şeklindeki madde Anayasaya aykırı görülmemiş. Daha önce benzer bir maddeye yönelik olarak AYM red vermişti. Yani mağduriyetlere sebep olanları sorumluluktan kurtaran madde artık 10 yıl boyunca iptale konu olamaz, gündeme alınamaz. 

Darısı diğer KHK'ların başına. Biran önce gündeme alınır inşallah

ohal komisyonu kararınına karşı iptal davası açıyorduk. şimdi ohal kom kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali şeklinde açabileceğiz sanırım. ohal kom kararının yürütmesinin durdurulması göreve başlama anlamına gelir mi bilmiyorum. Hukukçular ne diyecek bakalım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
ilter, 2 saat önce yazdı:

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/04/20210408-9.pdf

İlgili AYM kararini yukarıda sunuyorum, karara göre bundan sonra idare mahkemesinde dava açacak KHK'lilar davayı YD talepli açabilecek gibi anlıyorum (YD ile ilgili kısım kararda 5. Sayfada), bu bence bundan sonra komisyondan red kararı alacaklar için nispeten güzel bir gelişme, Sn. @Aklima ne dersiniz?

kararın ayrıntısı 53. sayfada bu arada arayanlar için kolaylık olsun. Anayasaya aykırı olan bu maddenin iptali 7 karşı oya karşı 8 oyla alınmış. 

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Victim, 2 saat önce yazdı:

Yukarıda bahsettiğim alanlarda doktora şartı var. Doktoralı arkadaşlar ulaşsınlar bana lütfen. 

Doktora yapmadım maalesef ?

Herkes icin adalet

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
vergici672, 58 dakika önce yazdı:

Bugün yayımlanan AYM kararını detaylıca olmasa da inceledim. Bir kaç şey dikkatimi çekti.

1-Raportörün görüşleri çok önemli. AYM'nin 1990'daki içtihatına benzer bir yönde yorumlamış. 

2-İlgili KHK'nın 2'nci maddesi iptal edilmiş. Buradaki iptal gerekçesi çok önemli. Temel hak ve hürriyetlerin OHAL dönemini aşacak şekilde etkileyen sınırlamaların Anayasaya aykırı olduğunu belirtiyor. Aynı gerekçe KHK ihraçlarında da mevcut. Çok çok olumlu bir haber.

3-Üyeler arasındaki görüş farklılıkları dikkat çekici. Aynı partinin atadığı yargıçlar olmasına rağmen, görüş farklılıkları dikkat çekici. Umarım ileride bu görüşler olumsuza dönmez.

4-15 temmuzda darbe bastırma kapsamında suç işleyenlere getirilen sorumsuzluk hükmü oy birliği ile anayasaya aykırı bulunmadı. Burada halen bu konuda yargıçların görüş değiştiremediğini gösteriyor.

AYM nasıl görüş değiştirsin, kendi arkadaşlarına karşı suç işlediler.  Diğer kararı almaları bile çok büyük gelişme. Gerçi atı alan Üsküdarı geçti. Geri kalan 12 bin dosyanın yarısı red olsa. 6 bin kişi için geçerli bir karar. Belki de idare geri kalan dosyaları göreve iade edeceği için böyle bir karar alabilmişlerdir. 

672 MEB, beraat (2-b) (okul,banka kredi kartı) komisyon incelemede

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...