İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Konuk
Raif Ekici, Bir saat önce yazdı:

Arkadaşlar dün itibariyle iade oldum.672 MEB sadece 23 ay sendika.Umarım herkes hayırlı haber alır.

Hayırlı olsun, hangi dönem üyeliğiniz vardı, istifa etmiş miydiniz?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

face de sendikadan iki tane iade var. Biri 22 diğeri 12 ay üyelik

672 KHK-inceleme devam-sendika

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

iadeler hayırlı olsun darısı bekleyenlerin başına...

672 KHK- ret-  banka- ankara -21.idare

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
ayla, 15.06.2021 - 10:13 yazdı:

Bir uzmanlık sorusu. Vardiya değişiminde 11 saat dinlendirilir diyor yönetmelikte. 

Peki vardiya değişiminde vardiyayı 24 saat dinlendirilip hafta tatiline sayıyorsa işletme bu hak kaybı olmuyor mu? 

11 saatide hafta tatilininin içine katmış oluyor. 

Uzman arkadaşlardan yorumları bekliyrm. 

Teşekkürler 

Hocam merhaba,

Bu konuda ufak kelime farkları ile 4857 sayılı İş Kanunu ve Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik çelişiyor. Birbiriyle çelişen iki mevzuat olduğunda normlar hiyerarşisine bakılır. Bu durumda öncelikli olan ve uygulanması gereken İş Kanunudur. İş Kanunu ise iki vardiya arasında 24 saatlik kesintisiz dinlenmeyi yeterli görmüştür ve sonuç olarak olarak işçinin hafta tatilini kullandığı kabul edilir.

Fakat şöyle de bir durum var, iş müfettişleri işletmelerde inceleme yaptıklarında yukarıda yazdığım gibi hareket eden işverenlere, yönetmelik maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle olumsuz raporla idari para cezası uyguladılar. Kanunda olmayan bir hükme göre hukuka aykırı bir şekilde ceza kestiler yani. İşverenlerden mahkemeye başvuranlar illaki olmuştur. Nihai aşamada içtihat ne diyor o kısmı bilmiyorum. Yönetmelikte yer alan ve kanunun önüne geçen hüküm düzeltildi mi, zannetmiyorum, birkaç ay önce baktığımda hala aynıydı.

Kısaca bu konu hakkında İş Kanunu, işçilere 7 günlük zaman diliminde kesintisiz 24 saat hafta tatili verilmesi gerekir derken, yönetmelik, haftanın 1 gününde 24 saat hafta tatili verilmesi gerekir der. İşveren kendi lehine olan İş Kanunu maddesini uyguluyor ve işçinin 11 saatlik dinlenme hakkını 24 saate tamamlayarak hafta tatilini gasp ediyor. Maalesef durum bu hocam. Kolaylıklar diliyorum.

677 KHK - MEB - Banka - 2018 Beraat - 2020 Şubat Kurum Görüşü alınmış...Torpilim, referansım yok. Cemaat, tarikat, örgüt, siyasi parti ilgim, alakam, sempatim, irtibatım, iltisakım, dirsek temasım yok, olmadı, olamaz, olmayacak...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Editör

Muş'ta 1 iade, 2 Red? kararı daha var bu sabah. 675 Nolu KHK ile ihraç edilen  M.T ve R. Y. OHAL Komisyonu tarafından RED ; 
A. Ç. iade kararı gelmiş

KHK Forum Editörü | 686 khk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

İnceleme devam arkadaşlar?672 MEB'den benim gibi bekleyen forumda kaç kişiyiz ?

• Beğeni 1
  • Onaylama 2

672 meb- adli işlem yok- 21 ay sendika- başka kriter yok

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
altirana, 8 dakika önce yazdı:

İnceleme devam arkadaşlar?672 MEB'den benim gibi bekleyen forumda kaç kişiyiz ?

Ben varım 672 MEB incelemeye devam.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Ali Haydar, 4 saat önce yazdı:

686 sayılı KHK ile ihraç edilen Diyarbakır EğitimSen üyesi L. T. Komisyon kararı ile işine iade edildi.
675 SAYILI KHK ILE IHRAC EDILEN Mus EgitimSen üyesi  T.  T. ohal komisyon kârari ile isine iade edildi
@egitimsen

Ali Haydar bilgiler için çok teşekkürler hiç değilse komisyonun karar aldığını sürecin yürüdüğünü anlıyoruz bu sayede 

Eğitim sen üyesi olup kabul almaları normal ancak yine sendika üyesi olup karar da var mı bildiginiz ret kararında ne yazılıyor Fetö iltisakinda şu sendika ödemesi ve bankaya para yatırması derneğe mali ödeme çocuğun okulu yok SGK kaydı vs. Birşeyler yazıyorlar eğitim-sen de durum nedir retlerde bir fikriniz var mı acaba 

• Beğeni 1
  • Şaşırma 1

672 Enerji Bak. 23 Mayıs kabul sistemde

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Editör

@altuğ

1-29 aralık eylemi grev (hepsi ret almıyor iade olan çok kişi var)

2-Valilik komisyon kararına göre iltisaklı olduğu

3-Adli soruşturma ve koğuşturma bilgileri

4-İstihbarat(tek başına ret gerekçesi olabiliyor bazen)

Güncelleme • • Ali Haydar
  • Teşekkür 1
  • Onaylama 2

KHK Forum Editörü | 686 khk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...