İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Konuk
Leviathan, 3 saat önce yazdı:

İlgili kanun maddesini paylaştım, maalesef ilave tedbirlerin ne olduğu bu kanun maddesinde de ilgili KHK'larda da açıkça ifade edilmemiş. Ancak, bu son kanun maddesinde şöyle bir cümle var: "15/7/1950 tarihli ve 5682 sayılı Pasaport Kanununun ek 7 nci maddesi hükmü saklıdır."

Bence yeşil, siyah ve gri pasaportun iptali ilave tedbir değil (mesela eski bir diplomata ihraç işlemi ortadan kalkmadan siyah pasaport vermezler diye düşünüyorum, bu mantıkla ihraç birine de memuriyete dönmeden yeşil pasaport verilmez gibi geliyor bana) ama kim bilir, siz her ihtimale karşı kurumunuza başvurun, deneme-yanılma yöntemiyle öğreneceğiz gibi gözüküyor.

Geçen yıl ohal komisyonuna yaptığım başvuruda sadece SGK kaydindaki "...sayılı KHK ile ihraç edilmiştir" şeklindeki ibarenin öncelikle kaldırılmasını isteyerek varsa diğer ilave tedbirlerin kaldırılmasını talep etmiştim, yani pilotluk vb. özel bir durumum olmadığı için nispeten genel bir dilekçe vermiştim.  

@Victim Aşağıda "OLAĞANÜSTÜ HAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONUNUN
ÇALIŞMASINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR"ı içeren linki sunuyorum:

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/07/20170712M1-1.htm

İncelenmesinden de görüleceği üzere, 10. maddenin f bendinde "Başvurunun olağanüstü hal kapsamında yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnamelerde yer alan ilgili kişinin silah ruhsatlarının alınması, pasaportunun iptal edilmesi, kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından tahliye edilmesi gibi ilave tedbirler hakkında olması." halinde başvurunun reddedileceği belirtiliyor. 

Burada pasaport iptali ilave tedbir olarak açıkça dile getirilmiş. Her ne kadar pasaport konusunda bilahare düzenleme yapılmış ve nüfus müdürlükleri yetkilendirilmiş olsa da dilekçenizde yukarıdaki maddeye atıfta bulunarak pasaport iptalinin kaldırılmasını talep etmeniz makul gözükebilir. İlave tedbirler konusunda büyük ihtimalle kurumlar red cevabı vererek topu mahkemeye atacaktır diye düşünüyorum ama bilahare hak kaybı yaşamamak adına her ihtimale karşı dilekçenizde pasaport konusuna da değinmenizin size bir zararı olmaz sanırım.

Esasen bence iptali kaldırmaları pratikte mümkün değil zira yeşil pasaportunuzun süresi çoktan geçmiştir zaten. Ayrıca, izleyen linkte kadro derecesi 1,2 ve 3. derece olarak ÇALIŞAN veya bu kadro derecesinde çalışmakta iken EMEKLİ olan devlet memurlarınin yeşil pasaport alabileceği belirtilmiş. Yani memuriyete dönmeden yeşil pasaport almak mümkün değil gibi gözüküyor. Ama yine de başvurun derim.

https://www.nvi.gov.tr/istanbul/pasaport-islemleri

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Leviathan, 4 saat önce yazdı:

İlgili kanun maddesini paylaştım, maalesef ilave tedbirlerin ne olduğu bu kanun maddesinde de ilgili KHK'larda da açıkça ifade edilmemiş. Ancak, bu son kanun maddesinde şöyle bir cümle var: "15/7/1950 tarihli ve 5682 sayılı Pasaport Kanununun ek 7 nci maddesi hükmü saklıdır."

Bence yeşil, siyah ve gri pasaportun iptali ilave tedbir değil (mesela eski bir diplomata ihraç işlemi ortadan kalkmadan siyah pasaport vermezler diye düşünüyorum, bu mantıkla ihraç birine de memuriyete dönmeden yeşil pasaport verilmez gibi geliyor bana) ama kim bilir, siz her ihtimale karşı kurumunuza başvurun, deneme-yanılma yöntemiyle öğreneceğiz gibi gözüküyor.

Geçen yıl ohal komisyonuna yaptığım başvuruda sadece SGK kaydindaki "...sayılı KHK ile ihraç edilmiştir" şeklindeki ibarenin öncelikle kaldırılmasını isteyerek varsa diğer ilave tedbirlerin kaldırılmasını talep etmiştim, yani pilotluk vb. özel bir durumum olmadığı için nispeten genel bir dilekçe vermiştim.  

@Victim  5682 sayılı Pasaport Kanununun ek 7 nci maddesini de aşağıda sunuyorum. Aşağıdaki en son paragrafa istinaden, ilave tedbirlerle ilgili olarak kuruma sunacağınız dilekçeye pasaportla ilgili olarak elinizde varsa beraat/KYOK vb. bir belge eklemeniz yararlı olabilir diye düşünüyorum. Bu itibarla, eski kurumuma sunacağım dilekçede (yurtdışına çıkmayı planlamamakla birlikte) umumi pasaport alabilmek adına pasaport konusuna diğer hususlar meyanında ben de atıfta bulunmayı planlıyorum, isteyen forumdaşlar da bu hususu dilekçelerine ekleyebilirler.

Ek Madde 7- (Ek:17/10/2019-7188/2 md.)

Millî güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği veya iltisakı ya da bunlarla irtibatı nedeniyle;

A) 20/7/2016 tarihli ve 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla ilan edilen olağanüstü hal kapsamında kabul edilen kanunlar uyarınca kamu görevinden çıkarılmaları veya rütbelerinin alınması nedeniyle pasaportları iptal edilenler ile haklarında pasaport verilmemesine yönelik idari işlem tesis edilmiş olanlardan,

B) 18/10/2016 tarihli ve 6749 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanunun 5 inci maddesi ve 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 35 inci maddesi uyarınca pasaportları iptal edilenler ile haklarında pasaport verilmemesine yönelik idari işlem tesis edilmiş olanlardan,

C) Mahkemelerce yurt dışına çıkmaları yasaklananlar hariç olmak üzere bu Kanunun 22 nci maddesi uyarınca pasaportları iptal edilenler ile haklarında pasaport verilmemesine yönelik idari işlem tesis edilmiş olanlardan,

haklarında aynı nedenlerden dolayı; devam etmekte olan herhangi bir idari veya adli soruşturma veya kovuşturma bulunmayanlara, kovuşturmaya yer olmadığına, beraatine, ceza verilmesine yer olmadığına, davanın reddine veya düşmesine karar verilenlere, mahkûmiyet kararı bulunanlardan cezası tümüyle infaz edilenlere veya ertelenenlere, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilenlere, başvurmaları hâlinde kolluk birimlerince yapılacak araştırma sonucuna göre İçişleri Bakanlığınca pasaport verilebilir.

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
İbrahim Polat, 7 saat önce yazdı:

Arkadaşlar selamlar... 11.11.2020 tarihinde yapılan değişiklikle KHK ile ihraç olanların öğretmenlik lisansının iade edilmesi (ek tedbirlerin kaldırılması) ile ilgili kanun maddesi değişikliği hakkında bilgi sahibi olan hukukçu arkadaşlar bu konuda bize yardımcı olabilir mi? Dilekçenin bakanlığa son teslim tarihi 11 şubat 2021... ( face KHK grubundan alinti) KONU ILE ALAKALI BILGISI OLAN VAR MI?

Bende merak ediyorum mesela cimere yazsak yeterli mi elden versek ilçe meme hangi birime teslim edilmeli..sürede azaldi..başvuranlar nasil bir yol izledi ?

701 meb

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Gülpembe, Bir saat önce yazdı:

Bende merak ediyorum mesela cimere yazsak yeterli mi elden versek ilçe meme hangi birime teslim edilmeli..sürede azaldi..başvuranlar nasil bir yol izledi ?

Cahilliğime verin  ama gerçekten bilmiyorum ve soruyorum ?

Ihracat oldugumuz asikar fakat bir de lisansimizin iptal olup olmadığını nasıl bilebiliriz? 2016da ihraç olduktan sonra hatta yine karar günü bile ne birsey diyen oldu ne de bir beyanat ? nasıl sorgulayabilir (beklemek hariç bu konularda tamamen bilgisizim diyebiliriz ?)

Güncelleme • • Ahmet Dursun

Addlethorpe birgün herkes icin gerekecek

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Konu  dışı:  eşimle trafik sigortası ve kasko işine girdik. Aracınızı sigortalatmadan veya kaskolatmadan bizden teklif alın arkadaşlar. Teşekkkür ederiz. 05070458844

667 EGM

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

MEB'den ihraç olanların bir şey için başvurması gerekiyor mu? Özel okulda çalışma izninin verilmesi için yani. Yeni düzenleme ye göre..

"Beklenen gün gelecekse çekilen çile kutsaldır."

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
umutlabekleyiş, 31 dakika önce yazdı:

MEB'den ihraç olanların bir şey için başvurması gerekiyor mu? Özel okulda çalışma izninin verilmesi için yani. Yeni düzenleme ye göre..

ilgili KHK hükmü gereği MEB e bağlı özel kurumlarda öğretmenlik yapamıyorsunuz....

son çıkan lisansınızı kullanabilme düzenlemesi ile müracaat etmeniz gerekli..

o konu ise hala muallak..

müracaatları kurum almalı ama nasıl alacak kim karar verecek netlik yok...

Hgirao.png

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

İyi akşamlar arkadaşlar 677 KHK 16 -22 Kasım EGM ihraç . 4 kasim 2020 ifade için eve polis geldi ve ifade mi verdim çıktım. Hakkkimda şikayet varmış ve banka hesabı soruldu. Şikayetci kimmiş sormama rağmen söylemedi. Eve geldim inceleme devam ediyordu..

31 Aralık 2020 günü gece baktigimda  RET yazısını gördüm.

4 sene beklettikten sonra ret gelmesi kötü oluyor ama yapacak bişey yok.

İfade verdim çıktım. Aklıma takılan neden arama ile cagirmadilar ifadeye .eve geldiler ifaden var dediler beraber gittik.

İfadeden sonra ne kadar süre içerisinde  dava açılır  veya takipsizlik gelir. 

Kriter dedikleri SGK kaydı ve 2009 açılış 2014 kapanış banka.

Komisyondan kağıt daha gelmedi 25 gün oldu ne zamana kadar geliyor.

İl İstanbul EGM

Güncelleme • • EFe Ercan HeLvacı

-----

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...