İçeriği gör
Dertli Dayı

Emekli Olup İhraç Olan İşlemin İptali İçin İdari Dava Açabilir mi?

Önerilen Yorum

Ben açığa alınınca emekliliğe başvurdum ve disiplin soruşturmam devam ederken emekli oldum. Emeklerim olduktan 15 ay sonra 701 nolu son KHK ile ihraç oldum. Bu hukuki bir uygulamam mı? Bunu OHAL İşleri Komisyonu görmezden geldi ve ihracıma RET cevabı verdi. Emekliyken ihracımın iptaline karşı dava açabilir miyim. Bu konuda DANIŞTAY 12. Dairenin 16.05.2018,  E: 2016/8181, K: 2018/2178 bir emsal kararı var.

701 KHK - RET - Dernek - Banka - Etkin Pişmanlık

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Dertli Dayı, 15 saat önce yazdı:

Ben açığa alınınca emekliliğe başvurdum ve disiplin soruşturmam devam ederken emekli oldum. Emeklerim olduktan 15 ay sonra 701 nolu son KHK ile ihraç oldum. Bu hukuki bir uygulamam mı? Bunu OHAL İşleri Komisyonu görmezden geldi ve ihracıma RET cevabı verdi. Emekliyken ihracımın iptaline karşı dava açabilir miyim. Bu konuda DANIŞTAY 12. Dairenin 16.05.2018,  E: 2016/8181, K: 2018/2178 bir emsal kararı var.

Sayın Dertli Dayı,

Özelden cevaplamaya çalıştım. Ancak önce burayı görürseniz düşüncesiyle burada da paylaşıyorum. Bahsettiğiniz karar sizin durumunuz kapsamıyor. Ortak kısım emeklilik sonrası kamudan çıkarılma. Ancak söz konusu karada emeklilik sonrası kamudan çıkarma ve buna bağlı olarak emeklilik işlemlerinin iptal edilmesi söz konusu. Sizde böyle bir durum yok. Yani emeklilik haklarınız devam ediyor.

Emeklilik sonrası komu görevinde çıkarma hususu hukuken mümkün değil bu yokluk/butlan olan bir durum, bu net. Ancak ne siz bu yönde bir başvuru yada itiraz yapmışsınız nede komisyon kendiliğinden emekli olan ve memurlukla ilişkisi kalmayan birisi kamu görevinden çıkarılamaz KHK da yanlış yapılmış dememiş ve sizin müracaat dilekçenizde belirttiğiniz itirazlara binaen red kararı vermiş.

Durumunuzla alakalı EP mevzusuda dikkate alındığında gerçekten tecrübeli bir idari dava avukatı yada hukuk bürosuyla görüşmenizi tavsiye ederim.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Aklima Emekli iken ihraç olduğumu OHAL Başvururu Dilekçemin 2 yerinde aşağıdaki gibi belirtmişim. Komisyon bunu görmezlikten gelmiş! Bunu aşağıdaki gibi İdare Mahkeme Dava Dilekçemde dile getiriyorum.

Emekli olduktan daha sonra KHK ile hukuksuz bir şekilde ihraç edilmemi mevzuat gereğince OHAL Komisyonuna taşıdığım başvuru dilekçemde (EK-3), aşağıda belirtildiği gibi 2 yerde belirterek bir nevi "beni kamu görevine geri alın" manasına gelen müracaatımın komisyon tarafından incelenip, “emekli olan bir kişi hakkında ben iade kararı veremem, bu husus benim görev alanımı kapsamıyor burada yasal bir açık var” demesi yerine, komisyonun başvurumu cımbızla seçilmiş gerekçelerle reddetmesi usul yönünden hukuka aykırıdır.   

“Ancak 15 aylık emekli iken, yaklaşık 18 ay süren disiplin soruşturmam sonunda 08.07.2018 tarih ve 701sayılı KHK’nın ekli listesi ile kamu görevinden çıkarıldım.”(EK-3: Sayfa-1, 2. Paragraf, 6., 7. ve 8. Satırlar)

“…KHK ile emekli olduğum halde görevime son verilmiştir.”(EK-3: Sayfa-8, 3. Paragraf, 6. ve 7. Satırlar)

Bu şekilde sunarsam İdare Mahkemesi konuyu dikkate alamaz mı?

Selamlar...

701 KHK - RET - Dernek - Banka - Etkin Pişmanlık

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...