İçeriği gör

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve daha fazla yanıtlara kapatıldı

Kartal34

Ohal sonrası ihraç ve maaş iadesi

Önerilen Yorum

26 martta ihraç edildim ohal zamanında ihrac edilen personelden pesin yatirilan maas geri iade alinamaz diye resmi gazetede yer alan yazı var.ohal bitti ve kurum ihraç etti bu şekilde kurum benden maasi neye dayanarak geri istiyor

Sohbet

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Ohal zamanında ihraç edilenler maaşının erken yatırılan kısmını geri iade alabiliyor ama benim gibi ohal sonrası bakan kanalıyla ihraç edilenler maaşlarının fazla yatırılan kısmını geri iade alamıyor maalesef.

1 Mart 2019 MSB ihraç

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
serdar öztürk, Şimdi tarihinde yazdı:

26 martta ihraç edildim ohal zamanında ihrac edilen personelden pesin yatirilan maas geri iade alinamaz diye resmi gazetede yer alan yazı var.ohal bitti ve kurum ihraç etti bu şekilde kurum benden maasi neye dayanarak geri istiyor

675 sayılı KHK'nın "Peşin ödenen aylıklar ve mecburi hizmet" başlıklı 10. maddesinin 1. bendinde; "20/7/2016 tarihli ve 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnameler ile... ilişikleri kesilenlerin; 
a) Çıkarıldıkları veya öğrencilikle ilişiklerinin kesildiği aya ilişkin olarak peşin ödenen mali ve sosyal haklarının çıkarılma tarihinden sonraki günlere tekabül eden kısımları geri alınmaz
." hükmü yer almaktadır. Bu hüküm uyarınca; OHAL sebebi ile ilişiği kesilenlere yapılan ödemelerin geri istenmeyeceği ifade ve kabul edilmiştir. 

Normal uygulama ise, ilişik kesildikten sonra kalan kısma ait kıst ücretin geri istenmesidir. Yukarıdaki mevzuat hükmü ile bu genel uygulamaya istisna yapılmıştır. OHAL süreci bittikten sonra yapılan işlemler normal uygulama kapsamında yapılacağından, OHAL sonrası ihraçlarda, -maalesef- ödenen ücretin çalışılmayan kısmı geri istenmektedir. 

.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Anladim eyvallah saolasin 

Sohbet

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

• Yeni Oluştur...