İçeriği gör
companion1

Pasaport Tahditi Kaldirilmasi

Önerilen Yorum

Selamlar arkadaslar,

Belki bu platformda sorulmustur ancak bir hususu, bilgisi olanlara sormak istiyorum;

Ben yurtdisinda yasiyorken hakkimda islem yapildi ( telefon ile ihbar)ve takipsizlik karari verildi (Kovusturmaya yer olmadigi). Daha sonra farkettim ki tam Turkiyeye gelecegim zaman pasaportumda tahdit oldugunu ogrendim. Bunu kaldirmak icin mail yoluyla kayitli bulundugum nufus mudurlugune dilekce gonderdim ayni zamanda Cimerden de basvuru yaptim ve savcinin takipsizlik evrakini Ek kismina ekledim. Tam 2 ayin sonunda tahdit uygulamasini kaldirdilar ve nufus mudurlugunun ''tahdit kaldirilmasi'' yazisi Turkiyedeki adresime ulasti. 

Su anda hakkimda hicbir dosya ya da sorusturma yok, tahdit uygulamasi da kalkti, bununla beraber bulundugum ulkede kurulu bir duzenim var. Turkiyeye gelmeyi dusunuyorum ancak cikarken herhangi bir sorunla tekrar karsilasir miyim diye endiseleniyorum (Yeniden bir tahdit vs) ( Malum adalet olmadigi icin insan emin olamiyor hicbirseyden). Bu durumu yasamis, veya bilgisi olan arkadaslar bilgilendirebilirler ise cok memnun olurum.

Pasaport tahdit uygulamasi

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Ana forumda yazarsanız cevap alma olasılığınız artar.

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Son günlerde pasaport tahdidi kaldırılan var mı?

Ben 9 ay önce dilekçe vermiştim, cevap alamayınca CİMER'e şikayet etmiştim ama ''inceleme devam ediyor'' diye cevap almıştım. Şu an itibariyle pasaport tahdidim devam ediyor görünüyor e-devlet'te. (Protokol Belgesi Sorgulama ekranında).

Güncelleme • • Bla Bla Bla

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Dün itibariyle pasaport tahdidim nihayet kalktığını, e-devlet'te yaptığım Protokol Sorgulaması neticesinde görmüş oldum. Pasaport tahdidimin kaldırılması için yaptıklarımı kısaca anlatayım. Benzer durumda olanlara belki faydası olur.

- TSK'dan Bakan onayı ihraç edilince, İdare tarafından pasaportuma tahdit/şerh konulmuştu. İdare, ihraç ettiği her personel için Nüfus Müdürlüğüne yazı yazarak pasaportuna tahdit/şerh konulmasını otomatik olarak yapıyor(du).

- Pasaportumdaki tahdit/şerhin kaldırılması için İL nüfus müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulundum ve Dilekça Kanunu gereğince 30 gün içinde cevap verilmesini talep ettim. 

- İl nüfus müdürlüğü, 30 gün geçtiği halde cevap vermeyince, bizzat giderek dilekçemin sonucunu sordum. Emniyet'e yazdıklarını ve onlardan cevap beklediklerini söylediler. Emniyet'e gidip sorunca, araştırmanın devam ettiğini belirttiler. Bu sırada yaklaşık 60 gün geçti.

- Tam pasaport için dava açmaya hazırlanırken, İdare Mahkemesi duruşması tarihi belli oldu. İdare Mahkemesini kazanırsam, göreve iade olacağımdan ve pasaportumu alacağımdan, pasaport davasını açmayı erteledim. 

- İdare Mahkemesi duruşması yapıldı ancak karar bir türlü açıklanmadı. Bunun üzerine il nüfus müdürlüğünü, pasaport dilekçeme zamanında cevap vermediği için CİMER'e şikayet ettim. CİMER'den gelen cevapta araştırmanın devam ettiği belirtildi.

- Duruşmadan yaklaşık 5 ay sonra idare mahkemesi beni göreve iade ettiği kararını açıkladı. Bundan kısa süre sonra da Anayasa Mahkemesi'nin ''Pasaport ile ilgili kısıtlamaları sadece mahkemeler koyabilir'' kararı yürürlüğe girdi. Pasaport kanunundaki ilgili madde iptal oldu ve İdarelerin pasaportlara tahdit/şerh koyma yetkisiyle ilgili Kanun maddesi yürürlükten kalktı.

- Hem pasapot kanunundaki ilgili maddenin Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilmesi hem de göreve aide kararımdan sonra, İl Nüfus Müdürlüğüne yeniden dilekçe yazarak bu iki hususu belirttim ve pasaport tahdit/şerhimin kaldırılmasını talep ettim.

- İl nüfus müdürlüğü 30 gün içinde dilekçeme cevap vermeyince, yine CİMER'den şikayette bulundum. CİMER şikayetimin üzerinden 20 gün geçti ve henüz cevap gelmedi CİMER'den.

- Bu sırada, göreve geri başladığıma dair İdare'den tebligat elime ulaştı. Ben de pasaportuma tahdit/şerh koyan İdare ile iletişime geçtim ve tüm girişimlerime rağmen İl Nüfus Müdürlüğünün işlem yapmadığını, pasaportuma tahdit/şerh koyan İdare tarafından İl Nüfus Müdürlüğüne yazı yazılmasını gerektiğini söyledim.

- İdare, İl Nüfus Müdürlüğüne yazı yazmak için benden dilekçe talep etti. Ben de bu sefer İdare'ye dilekçe yazdım ve İdare'den,   yazdım.

- İdare de dilekçeme istinaden İl nüfus müdürlüğüne yazı yazmış ve dün itibariyle Protokol Sorgulama yaptığımda, pasaportumdaki şerhin kalkmış olduğunu (eski pasaport bilgilerimi görünür hale gelmiş) gördüm. 

- Yeşil pasaport almak için İdare'den belge aldım. Yakında yeşil pasaport almak için başvuruda bulunacağım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Bla Bla Bla Hayırlı olsun, iyi haber. Benim durumda ise pasaport 3 Ağustos'da açıldı ve protokol ekranından geçerli pasaportu gördük. Ancak 1 ay sonra tekrar İdare'nin (Nüfus Genel Md) tahdit koyduğunu öğrendik. 9 Ekim gibi dilekçe verip tahditin tekrar kaldırılmasını talep ettim, yanıt bekliyorum. Yetki nüfus genel müdürlükte, il müdürlüklerinin artık dahli kalmamış. Benim gibi durumda olan çok kişi var sanırım (Ağustos'da pasaportu açılıp Eylül'de tekrar kapatılan). Yakında bu konu ile ilgili YD ve tazminat davası açacağım.

Dava - kurum bilgileri: 1 kişi tanık beyanı, istinaf beraat, dosya yargıtayda. Adli tedbir yok. 2022 - Mayıs bakan oluru ihraç (MEB).

Güncelleme • • dfgh

kurum kararı ihraç

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
dfgh, 16 saat önce yazdı:

@Bla Bla Bla Hayırlı olsun, iyi haber. Benim durumda ise pasaport 3 Ağustos'da açıldı ve protokol ekranından geçerli pasaportu gördük. Ancak 1 ay sonra tekrar İdare'nin (Nüfus Genel Md) tahdit koyduğunu öğrendik. 9 Ekim gibi dilekçe verip tahditin tekrar kaldırılmasını talep ettim, yanıt bekliyorum. Yetki nüfus genel müdürlükte, il müdürlüklerinin artık dahli kalmamış. Benim gibi durumda olan çok kişi var sanırım (Ağustos'da pasaportu açılıp Eylül'de tekrar kapatılan). Yakında bu konu ile ilgili YD ve tazminat davası açacağım.

Dava - kurum bilgileri: 1 kişi tanık beyanı, istinaf beraat, dosya yargıtayda. Adli tedbir yok. 2022 - Mayıs bakan oluru ihraç (MEB).

Merhaba Hocam,

Nüfus Genel Müdürlüğü veya İl Nüfus Müdürlükleri, OHAL nedeniyle pasaport Kanunu'na eklenen ve kendilerine şerh/tahdit koyma yetkisi veren Ek Madde 7'yi Anayasa Mahkemesinin Temmuz 2022'den geçerli olacak şekilde iptal etmesine rağmen, hâlâ pasaportlara konulan tahdit/şerhleri kaldırmıyorsa, AÇIKÇA suç işliyorlar demektir. 

Temmuz 2022 itibariyle kanuni dayanağı olmadığı halde pasaportumda devam eden tahdit/şerhin sebebini İl Nüfus Müdürlüğünde görevli arkadaşa sorduğumda şu cevabı almıştım: ''konuyu biliyoruz ve durumun farkındayız, bu konuda Bakanlıktan bir genelge bekliyoruz. Genelgeye göre işlem yapacağız'' demişti. Kim bilir o genelge ne zaman çıkacak...  

Ben yerinizde olsam, dilekçeme cevap verilmediği 31. günde YD talepli davayı açar (davayı YD'li olacak şekilde kazanacaksınız) ve sonrasında temel Anayasal hak olan ''seyahat özgürlüğünüzü'' kısıtlayarak size zamanında pasaport vermeyenler hakkında hem maddi/manevi tazminat davası açar, hem de TCK 257'ye göre görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunurdum. Ben bu adımları izlemek üzere hazırlık yapmıştım ama benim için bunlara gerek kalmadı. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bla Bla Bla, 4 saat önce yazdı:

Merhaba Hocam,

Nüfus Genel Müdürlüğü veya İl Nüfus Müdürlükleri, OHAL nedeniyle pasaport Kanunu'na eklenen ve kendilerine şerh/tahdit koyma yetkisi veren Ek Madde 7'yi Anayasa Mahkemesinin Temmuz 2022'den geçerli olacak şekilde iptal etmesine rağmen, hâlâ pasaportlara konulan tahdit/şerhleri kaldırmıyorsa, AÇIKÇA suç işliyorlar demektir. 

Temmuz 2022 itibariyle kanuni dayanağı olmadığı halde pasaportumda devam eden tahdit/şerhin sebebini İl Nüfus Müdürlüğünde görevli arkadaşa sorduğumda şu cevabı almıştım: ''konuyu biliyoruz ve durumun farkındayız, bu konuda Bakanlıktan bir genelge bekliyoruz. Genelgeye göre işlem yapacağız'' demişti. Kim bilir o genelge ne zaman çıkacak...  

Ben yerinizde olsam, dilekçeme cevap verilmediği 31. günde YD talepli davayı açar (davayı YD'li olacak şekilde kazanacaksınız) ve sonrasında temel Anayasal hak olan ''seyahat özgürlüğünüzü'' kısıtlayarak size zamanında pasaport vermeyenler hakkında hem maddi/manevi tazminat davası açar, hem de TCK 257'ye göre görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunurdum. Ben bu adımları izlemek üzere hazırlık yapmıştım ama benim için bunlara gerek kalmadı. 

Teşekkürler Hocam. Tahdit uygulayan kurum nüfus genel müdürlüğü iken, TCK 257 den suç duyurusunu bu kurumun başındaki kişiye mi açmak gerekir? Ek olarak tazminat davası da benzer şekilde kişi hakkında mı, yoksa kurum (nüfus genel müdürlüğü) hakkında mı açılabiliyor. Bu konularda bilginiz var mı?

kurum kararı ihraç

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
dfgh, 2 saat önce yazdı:

Teşekkürler Hocam. Tahdit uygulayan kurum nüfus genel müdürlüğü iken, TCK 257 den suç duyurusunu bu kurumun başındaki kişiye mi açmak gerekir? Ek olarak tazminat davası da benzer şekilde kişi hakkında mı, yoksa kurum (nüfus genel müdürlüğü) hakkında mı açılabiliyor. Bu konularda bilginiz var mı?

İlk önce pasaport davasını kazanmanız lazım ki maddi manevi tazminat davası açma ve suç duyurusunda bulunma gerekçeniz olsun. Tazminat davaları devlete karşı açılıyor. Suç duyurusunu ise taleplerinize zamanında işlem yapmayan kişiler hakkında yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Bu konuları çok detaylı olarak bilmiyorum ama zihinsel olarak bu konuda kafamda hazırlık yapmıştım. Konuyu uzman bir avukatla veya bilen birinin desteğiyle yürütmenizde fayda olacaktır. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

PASAPORT DEFTER VE HARÇ BEDELLERİNİ NASIL GERİ İSTEYECEĞİZ?

Geçen sene Bordo pasaport başvurusunda bulunmak için Pasaport Defter Bedeli ile Pasaport Harcı yatırmıştım ancak pasaportumda tahdit/şerh olduğu için pasaport çıkaramamıştım. Yatırdığım paraları ise sene içinde tahdit/şerh kaldırılır umudu ile geri istememiştim. 

Göreve iade olunca, Yeşil pasaport hakkımı geri kazanmış oldum. Geçen seneki Pasaport Defter Bedeli bu seneden farklı olduğundan, yeşil pasaport için defter bedeli yatırdım. Artık geçen sene yatırdığım defter ve harç bedellerini geri isteme zamanı da gelmiş oldu.

Peki tahdit/şerh nedeniyle yatırdığınız pasaport bedellerini nasıl iade alacağız? 

- Gelir İdaresi Başkanlığının İnteraktif Vergi Dairesine giriş yapıyoruz. (E-devlet şifresi ile giriş yapılabiliyor) - https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp?token=d1078f5e3dc646b78d5d4e5842f21e97feb48d366bc7617458b6679dec12675154a01fccc42292bb04d926bc259dbc75e39dd8e202535fd70a7098396c74a6f7

- Burada bulunan Harç ve Değerli Kağıt Bedeli İade Talebi Dilekçesi'nden bir tane Pasaport Harcı, bir tane de Pasaport Satış Bedeli için dolduruyoruz. Zaten sayfada, geçmişte yaptığınız ödemeler otomatik olarak önünüze geliyor.

- Gerekli yerleri doldurup dilekçenizi onaylıyorsunuz ve işleminiz bitiyor.

Özetle: pasaport için ödenen paraları geri almak için fiili olarak herhangi bir yere giderek dilekçe vermenize gerek yok. 

Güncelleme • • Bla Bla Bla

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@dfgh Merhaba sizin duruma benzer bir durum benim başıma da geldi.Geçen yıl çıkartmış olduğum pasaportuma yakın bir tarihte tekrardan tahdit koymuşlar.Nüfusa giderek dilekçe verdim ama sürecin uzun olabileceğinden bahsettiler.Geçen ay sorunsuz bir şekilde yurt dışına çıkıp gelmiştim.Süreciniz hakkında bilgilendirme yaparsanız çok memnun olurum.Sizce tekrardan niye tahdit koymuş olabilirler?2021 yılında almış olduğum takipsizlik var.O tarihten sonra herhangi bir adli sürecim olmadı.

672 KHK - Ret - Banka - Ankara 19. İdari)

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...