İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli Forumu

Önerilen Yorum

rıbas, 18 saat önce yazdı:

Çok teşekkür ederim, faydalı oldu. Başka bir konu daha var.

375 sayılı KHK Geçici 35/B kapsamında 2020'de (OHAL sonrası) tarihinde Bakan onayı il kamu görevinden çıkarıldım. İademin de aynı madde kapsamında olması gerektiğini düşünüyorum. 375 sayılı KHK Geçici 35/B de iade konusunda araştırma merkezi ile ilgili bir husus yok.

İdare,  7075 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında KHK 10/A maddesi kapsamında Araştırma merkezinde görevlendiriyor. 2020 tarihinde yani OHAL sonrasında kamu görevinden çıkarıldığıma göre konunun OHAL komisyonu görev alanına girmediğini düşünüyorum.

Sormak istediğim şu 7075 sayılı  KHK 10/A nın beni bağlayıcılığı var mı?

685 nolu KHK 08.03.2018 tarihinde 7075 sayılı kanun olarak yayınlanmış.

701 sayılı KHK 04.06.2018 tarihinde imzalanmış 08.07.2018 tarihinde yayınlanmış.

Bahsettiğiniz 10/A maddesi 7145 sayılı kanunla 31.07.2018 tarihinde yayınlanmış.

Tarihsel olarak bakılırsa sizi bağlar. Ancak 7075 sayılı kanunun OHAL komisyonu kurulması, kararları ve sonuçlarıyla alakalı olduğundan yola çıkılırsa ve 10/A maddesinin OLAĞANÜSTÜ HAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONU KURULMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN DEĞİŞTİRİLEREK KABUL EDİLMESİNE DAİR KANUN isimli kanunun kararların uygulanması başlığı altında düzenlendiği gerçeğiyle bu madde sadece komisyondan red alan ve mahkemelerle iade olanları bağlar. Yani sizin gibi OHAL sonrası idari işlemle hakkında işlem yapılanları kapsamaz. İdare kanunu zorlamaktadır. Bu konuda idareden size gelmiş bir yazı varsa zaman kaybetmemek için direk idare mahkemesine yada ombudsmana durumu anlatan bir dilekçeyle başvurunuz. Çünkü idare bu işi yokuşa sürecektir.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Arkadaşlar bu KHK'lı askeri personel arasındaki durum çok vahim. Aynı davada beraat etmiş komisyondan ret almış idaren dönmüş veya komisyona tabi olmayan ve yerel idare mahkemesinden iade kararı alan arkadaşlar kararlarını bile paylaşmıyor.(Paylaşırsam acaba bana bir şey mi olur, kararım mı bozulur gibi korkular egemen hala)  Emsal teşkil edecek durum haliyle havada kalıyor. Bu korku duvarını yıkmak ve iletişim halinde olmak gerekiyor. Özellikle darbe davasında yargılananlar açısından. Kurum da biliyor bir şeyimizin olmadığını ama işte almamak için ayak diretiyor. Diretsin bakalım...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Dün itibariyle birliğe katilis yaptım derece kademe düzenlemesi yapıldı SGK li bir işte calsitiysaniz onların bordrosunu istiolar ben yok dedim maaş için bildirim eş calisyorsa ve çalıştıysa ihraç zamanında bunu vermiolar maaşı faizssiz ödemesi yapılıyormuş onun için ayrı mahkeme vergi kesintisi ayrı mahkeme OYAK için dilekce verdim bakalim

• Beğeni 2
  • Teşekkür 1

Bekliyoruz

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
zeynep özkaya, 3 saat önce yazdı:

Oyak için dilekçe konusunu biraz acarmisiniz. Bu konuda ki emsal uygulamalar veya hukuki dayanak vs.

689-KKK-2019 ekim KYOK-komisyon ret- kurum kanaati-  idare mahkemesi süreci başladı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Herşeyeinanabiliri, 39 dakika önce yazdı:

Oyak için dilekçe konusunu biraz acarmisiniz. Bu konuda ki emsal uygulamalar veya hukuki dayanak vs.

Tekrar OYAK'a üye olmak için çektiğiniz paranın üstüne, üyelikten çıktığınız dönemden üye olacağınız döneme kadar geçen süredeki nema kadar daha para ekleyerek tekrar OYAK'a üye olunabildiğini duydum. Yani, bu olay başınıza gelmeseydi ve paranız OYAK'ta kalsaydı, şu anda o para ne kadar olurdu? O kadar parayı OYAK'a yatırıp sanki hiç üyelikten ayrılmamışsınız gibi işleme devam edilebiliyor. 

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bla Bla Bla, 28 dakika önce yazdı:

Tekrar OYAK'a üye olmak için çektiğiniz paranın üstüne, üyelikten çıktığınız dönemden üye olacağınız döneme kadar geçen süredeki nema kadar daha para ekleyerek tekrar OYAK'a üye olunabildiğini duydum. Yani, bu olay başınıza gelmeseydi ve paranız OYAK'ta kalsaydı, şu anda o para ne kadar olurdu? O kadar parayı OYAK'a yatırıp sanki hiç üyelikten ayrılmamışsınız gibi işleme devam edilebiliyor. 

Anlamak istemedigim nokta şu ki ; geçmiş dönem alacakları yasal faizi ile hesaplaniyorsa oyak la ilgili durumda idarenin hatasından dolayı maddi kayıp oluşmuştur. Yasal faiziyle birlikte sizin aldiginiz miktarı iade etmeniz emsallerinize göre arada fark olusuyorsa(ki olusuyor) bunuda idarenin karşılaması gerektiğini düşünüyorum. Hukuki dayanak olarak idarenin eylemlerinden doğan zararı karşılama yukumlululugu vs. kullanılabilir. Bu konuya çok hakim değilim bir bilene danışmak lazım. Bu düşüncenin engellenmesinin önünde hukuki bir durum varmı araştırmak lazım.

689-KKK-2019 ekim KYOK-komisyon ret- kurum kanaati-  idare mahkemesi süreci başladı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
zeynep özkaya, 5 saat önce yazdı:

Dün itibariyle birliğe katilis yaptım derece kademe düzenlemesi yapıldı SGK li bir işte calsitiysaniz onların bordrosunu istiolar ben yok dedim maaş için bildirim eş calisyorsa ve çalıştıysa ihraç zamanında bunu vermiolar maaşı faizssiz ödemesi yapılıyormuş onun için ayrı mahkeme vergi kesintisi ayrı mahkeme OYAK için dilekce verdim bakalim

SGK bordrosu siz çalışmadıgınız için mi yok yoksa vermediniz mi. Vermediyseniz bi şekilde ulaşamazlarmı SGKlı çalıştıysanız

1.derece yakın açığa alınma

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Arkadaşlar an itibariyle OHAL komisyonundan KABUL kararını görmüş bulunuyorum. siteye uzun zamandır girmemiştim bu güzel haberi sizlerle de paylaşmak istedim. Tüm cevap bekleyen arkadaşların cevaplarının da olumlu olmasını Yüce ALLAH'tan niyaz ederim.

692KHK KYOD  soruşturma yok, mahkeme yok OHAL beklemede

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

TSK'da ihraç bu kadar azmı ki bu sayfaya hergün bakıyorum 1-2 yazı yazılıyor başka birşey yok.Bir Allahın kulu dogru düzgün bilgi paylaşımı veya durum özeti yapmıyor.Herkes mi bekleme de hiç karar marar yok.Nerden düştük bu belaya ya.Hergün uyapa girip varmı gelişme dıye bakmaktan paranoyak oldum.Kendi kendimi hergün iade ediyorum hayal kuruyorum.Valla 35 yaşında hayattan bıktırdılar.Dinden imandan soğuttular ha gerçi çok öyle dini bütün 4 4lük biri de değildik ama saygımız vardı.Artık onu bile kaybettik.2 yıl ohal komısyonu sımdı 2 yılı gectı idare mahkemesi.Ben 10 yıl bekleyıp hayatımı genclıgımı kaybettıkten sonra lanet olsun bunların adeletine hakkına hukukuna tazminatına.Hergün mide spazmı başağrısı yaşamaya başladım.Eşimi çocuğumu kandırıyorum hergün,yok döneceğiz yok haklarımızı alınca ev alcam oğlana gelecek yatırımı yapcam .İcraya düştüğümüz borcları kapatcam.Hafta da rutin bir kere de olsa bunları konuşmaktan bıktım.

Umut satıyorum aileme.Lanet olsun bu düzene adalete.Adalet öteki dünyaya kalmasın.

• Beğeni 1
  • Üzülme 1
  • Onaylama 3

S. Dal

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
sezarr, 3 saat önce yazdı:

TSK'da ihraç bu kadar azmı ki bu sayfaya hergün bakıyorum 1-2 yazı yazılıyor başka birşey yok.Bir Allahın kulu dogru düzgün bilgi paylaşımı veya durum özeti yapmıyor.Herkes mi bekleme de hiç karar marar yok.Nerden düştük bu belaya ya.Hergün uyapa girip varmı gelişme dıye bakmaktan paranoyak oldum.Kendi kendimi hergün iade ediyorum hayal kuruyorum.Valla 35 yaşında hayattan bıktırdılar.Dinden imandan soğuttular ha gerçi çok öyle dini bütün 4 4lük biri de değildik ama saygımız vardı.Artık onu bile kaybettik.2 yıl ohal komısyonu sımdı 2 yılı gectı idare mahkemesi.Ben 10 yıl bekleyıp hayatımı genclıgımı kaybettıkten sonra lanet olsun bunların adeletine hakkına hukukuna tazminatına.Hergün mide spazmı başağrısı yaşamaya başladım.Eşimi çocuğumu kandırıyorum hergün,yok döneceğiz yok haklarımızı alınca ev alcam oğlana gelecek yatırımı yapcam .İcraya düştüğümüz borcları kapatcam.Hafta da rutin bir kere de olsa bunları konuşmaktan bıktım.

Umut satıyorum aileme.Lanet olsun bu düzene adalete.Adalet öteki dünyaya kalmasın.

Zaten daha önceden beri askeri personelin bu konularda yeterince bilgi paylaşımı yapmadığını söylüyorduk. Siz bireysel bazda sersenişi dile getirdiniz ''Doğru bir yaklaşım'' fakat durum bu maalesef. Öte yandan 22.İdare Mahkemesinin ortalama karar süresi 647 gün. Sizin de iki yılı geçmiş. Yakın zamanda kararınız çıkar. Umarım bu haklı serzeniş mutlu sonla biter. Yoksa emin olun herkes sizin gibi.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...