İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Emniyet Genel Müdürlüğü İadeleri - Araştırma Merkezi - Son Gelişmeler

Önerilen Yorum

Ofkeli arkadas tesekkur ederiz. Emegine saygi

677 kabul

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Fazla çalışma ve faiz kararı no: 3

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
MSA, 29.02.2020 - 20:17 yazdı:

Fazla çalışma ve faiz kararı no: 3

yasal faiz neden  idareye başvuru tarihinden itibaren geçerli diye karar vermiş anlamdım. daha öncede boyle bır karar vardı sanki kayıp yıllar hiç saymamiş. ben mi yanlş anladm. geçen seneleinde faizni alan  nasl almiş

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@öfkeli Öncelikle kazandığınız davanız için sizi tebrik eder ve burada paylaşımınız için de çok teşekkür ederim. 

İdare tarafından ödemeniz yapıldı mı? 

Karar da 'ihraçta geçen sürelere ait fazla çalışma ücretinin idareye başvuru tarihinden itibaren işletilecek yasal faizi ile birlikte hesaplanarak davacıya ödenmesine' demektedir. Burdan şunu mu anlamalıyız; örneğin toplam alacağınız 15000 TL fazla çalışma ücreti idareye başvuru yaptığınız 2018 yılı'ndan itibaren faiz işletilerek mi tarafınıza ödendi? Yani aşağı yukarı bir yıllık faiz...

Eğer öyle ise, aslında 2017 yılı ocak ayınıza ait yaklaşık 500 TL fazla çalışma ücretinin yaklaşık 3 yıllık bir yasal faizle tarafınıza ödenmesi gerekirdi. Bu yine de hak kaybınız anlamına gelir. Neden öyle bir karar verildi? Avukatınız varsa sordunuz mu? Fazla çalışma ücretinin yasal faizinde hak kaybı yaşanmaması için yeni iadelerin başvurularını yaparken yapması gereken bir şey var mı?

672 KHK - EGM - Rütbeli - Aralık 2019'da TAKİPSİZLİK, Ocak 2020'de KABÜL kararı çıktı. Kodlama: 'Derece 1: E - Derece 2: E' . Anlamı: Hayatının Hiçbir Döneminde Fetö ile ilişkisi olmayan ve İşini İyi takip Eden' - EGM'ye atamam yapıldı. Şükür Kavuşturana.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
zugzwang, 26.02.2020 - 23:06 yazdı:

@Rıza Babasorun lütfen elimden gelince açıklayayım. bürokrasiyle başimiz dertte bu aralar girip bakamıyorum

Sayın Zugzwang. Siz atandınız mı? Bürokrasi ile ne şekilde başınız dertte? Biz henüz başımıza geleceği tam olarak kestiremediğimiz için, açıkçası, ne soracağımızı da kestiremeyebiliriz. O sebeple sizler (atandı iseniz) tecrübelerinizi, sizi sıkıntıya düşürmeyecek ölçüde bizlerle paylaşın lütfen. Hak mücadelenizde, başvurularınız ve aldığınız sonuçlar bizim için önemli. Bir çok EGM iadesinin, toplu paranın yasal faizi ile fazla çalışma ücreti ve yasal faizi için, alamayacaklarını düşünerek başvuru yapmamış olduklarını ve süresini geçirdiklerini öğreniyoruz. 

672 KHK - EGM - Rütbeli - Aralık 2019'da TAKİPSİZLİK, Ocak 2020'de KABÜL kararı çıktı. Kodlama: 'Derece 1: E - Derece 2: E' . Anlamı: Hayatının Hiçbir Döneminde Fetö ile ilişkisi olmayan ve İşini İyi takip Eden' - EGM'ye atamam yapıldı. Şükür Kavuşturana.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

@Rıza Baba  başlamamzı yaptık . istediğin ile tayin olma imkanı mevcut.ancak geldiğimiz illerde ne kim ne yapacağimızi  biliyor nede biz ne yapcağimizi biliyoruz. valilik emırine veriliyorsunuz. buda sıkıntı oluyor nerde isterse senı oraya veriyorlar. burokrasi ile sıkıntımız mutemetler alakalı genelde. yasal faiz ve fazla çalişma ücretini hiç bir il vermıyor bu kesın. ancak bazı iller hatta aynı ilin ilçelerinde  bile bunun yanırda tayin bedeli kesiyor ve  SGK çaliştığın dönemın maaşını toplu maaşından düşüyorlar. maliye bakanınlığının 1960 yıllara dayanan görüşüne göre. anlatıyorsun mutemedıne anlamıyor . olaylar benden çıksında sonra alacaği varsa mahkemde alır mantığı var. ben henüz dava açmadım daha toplu maaşimi alamdım çunku önce bir kesitileri göreyim dedim sonra açarım davayı sondakika  sunuda kestık olmasın dıye. benım bildiğim toplu maaşi aldıktan sonra 60 gün içinde itiraz edilmesi gerekir kaldıki  yatmayan bir şeye dava şimdiden açılamaz.dava açma suresini kaçıran duymadım açıkçası herkes  toplu maaşları beklıyor alanlar ya avukat araştıryor yada açtılar. MEB de tüm özlük işlerini yapıp halediyorken EGM  ise  yazı gelmeden sunu yapmam bunu yapamam dıyor. aklınıza takılan varsa sorun musait oldukça eşimden gelenı yaparım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@zugzwang @zugzwang

Cevap için teşekkürler. Sizin için en hayırlısını diliyorum. İnşallah sorunlarınızı kısa zamanda halledersiniz.

Benim henüz atamam olmadı. Dolayısı ile Araştırma Merkezi mi Kadro mu belli değil. Gerçi her geçen gün itibari ile Araştırma Merkezi ihtimali ağırlaşıyor sanırım. Ama ne yapalım. Verildiğimiz takdirde görevi alıp, hakkımızı hukuk çerçevesinde aramaktan başka çaremiz yok.

Araştırma Merkezi olması halinde, şu an için kafamdaki sorun şu: Eşi öğretmen olup, eşinin çalıştığı ve ikamet ettikleri ilde değil de, başka bir ilde yaşamak isteyen iadeler için tercih imkanı sunuluyor mu? Örneğin ben ikametim Bursa iken, Araştırma Merkezinde Antalya ilinde görevlendirme istedim. Nisan ayında da görevlendirildim. Eşim yaz döneminde eş durumundan özür grubu atamalarında, benim vereceğim görev belgemle Antalya'ya atama isteyebilecek mi? Yoksa eşiniz geçici görevlendirme statüsünde deyip başvurusu alınmayabilir mi? Yani, Antalya'da bana verecekleri Görev Yeri Belgesi bu sorunu halledecek nitelikte olacak mı? Öyle olsa bile Nisan'dan Ağustos'a kadar ayrı mı kalınacak?

Biraz dereyi görmeden paçaları sıvamak gibi oldu ama, bu durumla yüzleşme ihtimali olanlar için, bu konuda bilgi sahibi olan varsa bilgilendirirse çok iyi olur.  

Bir de Araştırma Merkezine verildiği için idari mahkemeye iptal için başvuran var mı?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Diğer başlığa da yazdım ama sadece burayı takip edenler için burada da olsun istiyorum:

Masum ve Devlete sadakatinin tam olduğu, devletin ilgili kurumunca da kabül edilen, biz iade olan KHKlılar açısından söylüyorum: İhraç edilirken ve ihraç olduğumuz süreçte birçok konuda mağdur edilirken, iade edilirken ve edildikten sonra da birçok konuda mağdur ediliyoruz. Hangi konularda dava açmak lazım? Bir Bilirkişi gibi değil de beyin fırtınası mahiyetinde yazmak istedim.

1-      KHK ile ihraç edilirken ’masumiyet karinesi’ gibi insan hakları ihlalleri açısından, ihraç işleminden 30 gün sonra Anayasa Mahkemesine dava açmak gerekiyordu. Birçok başvuru oldu. Anayasa Mahkemesi, bu başvuruların ihraç işleminin iptali ve göreve iade babında açıldığını odak noktasına koyarak OHAL Komisyonunu adres gösterip, yapılan 70 bin başvuruyu reddetti. Bu konudaki başvurusunu KHK nın iptali ve göreve dönüş amacıyla değil de, ihraç işleminin insan hakkı ihlali ile yapıldığının tescilini ve tazminini odak noktasına koyarak REDdin yeniden incelemesini talep edenlerin başvurusu halen incelenmektedir. Bu başvuruların ileride reddedilmesi halinde bu amaçla direkt AİHM e gidilebilecektir.

2-       İhraç işleminden sonra, ihracın iptali, göreve dönüş ve özlük haklarının geri alınması ve ihraç işleminden doğan maddi ve manevi zararların tazmini için Danıştay ve İdare Mahkemelerine 60 gün içerisinde dava açmak gerekiyordu. Neredeyse herkes açtı. Ohal Komisyonu Kurulunca, mahkemeler davaları kapatıp dosyaları Ohal Komisyonuna devrettiler. Biz iade olanlar için, Ohal Komisyonu iade kararı ile ihraç işleminin iptalini sağlamış oldu, göreve dönüş, atamalar ile sağlandı. Özlük haklarının iadesini kurumlarından isteyenler, verilmeyince veya eksik verilince 60 gün içinde İdare Mahkemesine gittiler ve eksik kalanlardan bazılarını (ek ders, fazla çalışma ödeneği, yasal faiz, promosyon gibi) alabilenler oldu.

Peki, ihraç işleminden doğan maddi ve manevi zararların tazmini için, ki forumdaki diğer başlıkta alıntı yaptığım örnekte olduğu gibi, maaşsız kaldığından dolayı icra takibine maruz kalanlar, avukata 10-20 bin para verenlerin maddi ve manevi zararları ne olacak? Kanımca, iade olunduğunun Ohal komisyonu kararı ile tebliğinden sonra,  60 gün içerisinde bunun için ayrı olarak İdare Mahkemesinde Tam Yargı davası açılarak özlük haklarının iadesi haricindeki uğranılan maddi ve manevi zararların tazmininin istenmesi gerekmektedir. Ben bu şekilde yapmayı düşünüyorum. Bir çok iade olan bunu yapmıyor olsa da, bu davanın da kazanılma ihtimali yüksek. Bu konuda forumda da bir örnek dava paylaşıldı. https://forum.khkhaber.com/topic/16354-i̇stinaf-mahkemesi-KHK-ile-i̇hraç-olmak-tazminat-i̇stemeye-engel-değildir/  Özlük haklarından idare mahkemesi marifetiyle de olsa alamayacağım kısımlar için örneğin bir polis olarak terör tazminatı ve rütbe terfi vs gibi, alamadığım kısımlarını da bu davaya katabileceğimi düşünüyorum.

Hukuk bilgim çok fazla değil. Bilgisi olan varsa ve yorumlarsa herkes için yararlı ve hayırlı olacağını düşünüyorum.   

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

EGM - Araştırma Merkezi

• Yaklaşık 200 (daha önce 250 bilgisi gelmişti) civarında kişinin yer aldığı, 3.liste bakanlıkta. Maliye ve Çalışma Bakanlığının görüş ve onaylarının ardından Mart sonu atama onaylarının çıkması ve Nisan ilk haftadan itibaren tebliğlerin yapılması mümkün görünüyor.

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@MSA Bu listede olanların hepsi Araştırma Merkezi mi oluyor? Ocak başından beri hiçbir iadeden EGM'ye atandığını duymadık değil mi? Yoksa ben mi kaçırdım. Bu arada EGM ye ataması yapılan oldu mu?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Yeni Oluştur...