İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

OHAL Ve KHK Mağdurları 4

Önerilen Yorum

Komısyon bu şekilde ağır aksak 2020 sonuna kadar gider. Haftada 300-400 kararla. 2021 mayısını görecek gibi. Ek tedbirlere ilişkin dosyaların komisyona intikali başlamış

672sendika

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Badi Ekrem, Bir saat önce yazdı:

Az önce CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu:

dedi.

An azından burada bir uyanış olsun, sağlıkçı kaderdaşlarımız iade olsun. Arkası gelecektir diğer meslek mensupları için de.

Ahmet DAVUTOĞLU'da aynı çağrıda bulundu. 

https://artigercek.com/haberler/davutoglu-KHK-ile-ihrac-edilenler-goreve-cagrilmalidir

"KHK'lılar ile haklarında cezai bir işlem yapılmayan sağlık çalışanları sürece dahil edilmeli. Hakkında herhangi bir ceza yoksa bütün vatandaşlar bu seferberliğe çağrılmalıdır." dedi.

• Beğeni 5
  • Onaylama 1

675 RET - 22. İDARE - ADLİ BERAAT(İkinci kez) - ADALET (SİZLİK) BAKANLIĞI

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Ya bu idare mahkemeleri tamamen mi çalışmayı durdurdu? Hergun arıyorum nerdeyse ama hep meşgul çalıyor

Adalet bakanlığı 22idare

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
By3kan, Bir saat önce yazdı:

Ya bu idare mahkemeleri tamamen mi çalışmayı durdurdu? Hergun arıyorum nerdeyse ama hep meşgul çalıyor

Adalet Bakanlığının açıklamasına göre adliyeler acil işler dışında işlemler yapmıyor, hali hazırda nöbet sistemi uygulanıyor. İdare mahkemeleri de büyük ihtimalle acil işler dışında herhangi bir işlem yapmıyordur. 

675 RET - 22. İDARE - ADLİ BERAAT(İkinci kez) - ADALET (SİZLİK) BAKANLIĞI

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Badi Ekrem, 2 saat önce yazdı:

Niyazi Melih Kutlu hoca, twitter hesabında

şeklinde bir twit paylaştı. Şimdi burada ne demeli, nasıl anlamalı? Burada bu kriter denilen şeylerden daha dolu olan kaderdaşların İADE olduğunu hepimiz biliyoruz.

İdare mahkemeler, cesaret edip komisyonun yanlışını düzeltmek için İADE kararı verse bile, istinaf bozuyor. Bir yerlerde İdare mahkemelerin özellikle ihraçların iadesine yönelik karar bozma işlemi yapamayacağı söylenmişti. Böyle bir kara da var olduğu söyleniyor. Bilen duyan var mı?

Sayın Badi Ekrem,

Öncelikle bahsi geçen ifadeye dair karar paylaşılmamış. Dolayısıyla yapılacak her yorum hatalı olabilir.

Sayın nmelihkutlunun paylaştığı son iki karardan örnek vermek gerekirse; 

"İstinaf 13İDD 2233 nolu Ret Kararı (Adli ceza olmayan ilk gördüğüm istinaf kararı.)" şeklindeki kararda (kabul etmemekle birlikte) kişi bankaya yatırdığı paraları anlatmış. İstinafta bunlardan 30000 TL olan haricindekileri kabul etmiş. 30000 tl ile ilgili olarak kişi arsa almak için eşimin hesabından 18.08.2014 tarihinde aktardım ama o dönem arsa alamadım demiş. İstinaf karar kısmındaysa 18.08.2014 tarihinde 30000 tl lik 31 günlük katılım hesabı açtığı yazıyor.

Bu iki ifade çelişkili. "Arsa almak için para yatırdıysan aynı tarihte neden 31 günlük katılım hesabı açtın, arsayı alacağın zaman aktarsaydın" derler. Bu denilemeden açıklama yapılmalıydı.

İkincisi; 25.İdare Mahkemesi 379 nolu Ret Kararı Esas: 10.09.2019/1186 Karar: 21.02.2020/379 Tebliğ: 20.03.2020 şeklindeki paylaşım. Garson olarak gözükmekle birlikte en büyük sıkıntı beraat ettiği ceza davasındaki tanık ifadesi (yine kabul etmemekle birlikte). Tanık gördüm, gelirdi demiyor. "Davet ediyordu" diyor. Bu ifade piramitin en alt basamağından yukarıda olduğunuz olarak değerlendirilecektir.

Daha önce defaatle yazdım. "Hukuk laf cambazlığıdır" şeklinde. Dilekçe arayanlara her defasında "soruşturma, kovuşturma, komisyon evrakınızı paylaşırsanız daha iyi olur. Hakkınızdaki gerekçelerin neler olduğu ve nasıl yorumlandığını sizin değil yazanın ağzından görmek daha doğru olur" şeklinde.

Bu iki örnek bunlara ne yazık ki birer örnek. Herkes kendi durumunu en iyi kendisi biliyor. Hakkınızdaki gerekçeleri soru sorulamayacak şekilde çürütmelisiniz. İstinaf kararı bu hususta net bir örnek.

" Bir yerlerde İdare mahkemelerin özellikle ihraçların iadesine yönelik karar bozma işlemi yapamayacağı söylenmişti. Böyle bir kara da var olduğu söyleniyor. Bilen duyan var mı?" hususu ile ilgili olarak ise, bu husus MSB nin savunma metinlerinde geçiyor. Ancak şöyle ki; Söz konusu savunmaları okuyunca OHAL komisyonu öncesinde KHK lar sonrasında insanların idare mahkemelerine başvurdukları ve idare mahkemelerininde bu konuda yetkisizlik nedeniyle red ettiklerinden bahsediyor. Bunu da güzel güzel anlatıyor. Birde örnek karar bilgisi paylaşıyor. Yani lafı uzatıyor, 685 yokmuş gibi davranmaya çalışyor. Bu konuda geçmişte bir paylaşımım olmuştu. 

• Beğeni 3
  • Teşekkür 1

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Komisyon haftaya pazt salı bir açıklama yayınlar 19.800 dosya kaldı der elinde ne var ne yok sisteme girerler sonra nisan zayıf geçer yaz aylarında hızlanır lar ama eylül de 8 bin kalır bu gidişle bunlar tazminat gibi mi düşünmeye başladılar komisyon kabullerini çözemedim gitti. 

Gelse de perşembe cuma bu hafta hızlı geçse bari. 

• Beğeni 1

672 Enerji Bak. 23 Mayıs kabul sistemde

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
RosedewittbukateR, 2 saat önce yazdı:

İdarenin göreve iade kararlarından bazılarını istinafın bozduğu bilgisi vardı zaten...

Merhaba..

Bu bilginin altını nasıl doldurmamız gerekir?

Yani merak ettiğim şu: Acaba her kurum idare mahkemesinin her iade kararını istinafa taşıyor mu?

Ya da bazı kurumlar hiç taşımayıp bazıları hepsini mi istinaf ediyor?

Veya bütün kurumlar dosya içeriğine göre mi istinafa götürüp götürmeyeceğine karar veriyor?

Yakınında / çevresinde idare mahkemeaiyle iade olup da sorun yaşamayan var mı?

Bilgisi / fikri olan?..

• Onaylama 1

701 KHK MEB

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Pazin, 21 saat önce yazdı:

Arkadaşlar merhaba ben okder  uzun zamandır yazmasamda takiteyim sizleri ben yeni üniversitemde başladım göreve ve savcılığa gidip ihraç dosyama baktım tam bir felaket hiç bir aleyhte iddia tanık beyanı falan yok tanık olarak dinlenenler hep lehime ancak kurum görüşü ihraç nedeni neyse tabiki hukuk önünde bir gün hesap verecekler .Artık çok yorulduğunuzu ve karar beklemekten sıkıldığınızı biliyorum ama inanın dualarımız sizinle koskoca 4 yılı en zor zamanları birlikte atlattık dönene kadar takipteyin hepiniz döenene kadar az da yazsam takipte kalıcam .. şimdi iade sonrası kullanıcağınız mali haklar dilekçemi akademi sayfasına yüklemeye çalışıcam bakalım 12 sayfa kabul edecek mi....

Hocam duyarlılığınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederiz. Dilekçeyi yükleyebildiniz mi ?

677 khk- Akademisyen- inceleme devam ediyor- Adli idari dava yok,  niçin ihraç oldum bilmiyorum

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
tustus, 50 dakika önce yazdı:

Merhaba..

Bu bilginin altını nasıl doldurmamız gerekir?

Yani merak ettiğim şu: Acaba her kurum idare mahkemesinin her iade kararını istinafa taşıyor mu?

Ya da bazı kurumlar hiç taşımayıp bazıları hepsini mi istinaf ediyor?

Veya bütün kurumlar dosya içeriğine göre mi istinafa götürüp götürmeyeceğine karar veriyor?

Yakınında / çevresinde idare mahkemeaiyle iade olup da sorun yaşamayan var mı?

Bilgisi / fikri olan?..

Usulen hepsi istinafa taşıması gerekiyor onu öğrendim...

Şu an Sn @nmelihkutlu nun elinde 1 Tarım, 1 Çalışma, 1 MEB ve 1 Adalet kararı var, istinaf yoluyla iade kararı bozulan...

Yorum için daha çok karar lazım sanırım...

Yani bize özel tahsis edilen istinaf mahkemesinin tutum/işleyiş şeklini henüz netleştirmek için erken...

Hukuki olarak tahmin ederdik ama ortada sabit bi hukuk yok malum...

Ben bu kişinin yerinde olsam komisyonun sırf sendika ile iade ettiği kişilerin kararı ve bu istinafın sendikayı irtibat gösteren kararını alır AYM ye taşırdım...

Bu  tutarsızlık da bm de işe yarar bence Sn @Karagöz ve @Aklima Hocalarım ne dersiniz?..

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

meraba arkadaşlar şimdi haberde gördüm kamu calisanlarina virüsle mücadele kapsamında dönüşümlu çalışma az personelle çalışma ev de çalışma gibi kapsamlar getirilecekmis sevindim haberi görünce demek ki sokağa çıkma yasağı olsa bile Kamu çalışanları bi şekilde çalışmalarını surdurecekler komisyon da ayni sekilde olur herhalde 

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.

• İletiler

• Bize eşit şartlarda mücadele imkanı vermediler ki gerçekten ne kadar nitelikli olduğumuzu gösterelim. Hileli zarların olduğu bir oyunun içinde bulduk kendimizi. Şartların eşit olmadığı, zarların hileli olduğu bir oyunda hayatta kalmak bile çok büyük bir başarı. Tüm olumsuzluklara rağmen mücadeleden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz, mücadele edeceğiz. Eninde sonunda kazanacağız, buna şüphe yok. Bize düşen görev, o gün gelene kadar ilk önce akıl sağlığımızı, sonra beden sağlığımızı korumak ve azimle ve inadına yaşamak.  Her birimiz farklı ailelerde, farklı kültürlerde, çok farklı şartlar altında yaşadık, büyüdük ve bu günlere geldik. Hepimizin başına aynı olay gelmiş olsa da, herkesin tepkisi, reaksiyonu, hissettiği şeyler, dayanma eşiği vs farklı. Ama işin özü bence haklı olduğumuzu bildiğimiz böyle bir durumda dirayetli olup yaşamaya devam etmek. Tüm olumsuzluklara rağmen yaşayacağız ve ileride tüm haklarımızı aldığımız günlere akıl ve beden sağlığımız tam olarak ulaşacağız. 
    • Hocam, kendinize haksızlık etmeyin. Devlet söz vermiş 657ye uyduğun sürece sorun yok demiş. Birçok kişi de buna güvenip kendini o memuriyet için hazırlamıştı ve o işe kendini adamıştı. Özellikle belli bir yaştan sonra gerçekten zordu bu işler. Birçok kişiye de yedikleri damga çok ağır geldi, yeni bir hayat kurmak için o psikolojik gücü kendilerinde bulamadılar. Bunun üstüne uğraştığımız davaları parçalanan aileleri ekleyin. Hayatta kalabilmeniz bile başarı aslında.
    • 8 sene geçti ve hiç bir şey değişmedi. Parkomatta  çalışdım, inşaatlarda çalıştım, tarla işlerinde çalıştım, bir buçuk sene kadar dershanede çalıştım (depremden sonra kapandı) fabrikada 3-5 ay çalıştım ödeme sorunu olunca  ayrıldım yine inşaattayım. 8 yılda bir kazmaya sap olamadım, ortalamaya baksan 8 yıl asgari ücret altında kazandım. Hep günü kurtarma uğraşıyla  geçti 8 sene. Bu 8  sene bana ne kadar beceriksiz işe yaramaz olduğumu gösterdi. Bazen düşünüyorum nasıl bir günahım varmışta bu duruma düştüm ve kurtulamıyorum ... Ülkenin hukuk olsun adalet olsun ekonomi olsun vesaire memnun değilizya, ben bunun bin katı kendimden memnun değilim ...
    • Yeminle şaka gibiyiz ya. Herkese açık bir forumda birbirine dilekçe dava danışan, fikir alış verişi yapan, sabır tavsiye eden, gündem hakkında analizler yapan "terörist" mi olur arkadaş? İçinde olmasak tam bir komedi değil mi şu durum aslında? 8 sene be.
    • Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...