İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Aklima, 44 dakika önce yazdı:

Çok teşekkürler, bu paylaşım hem okunaklı hem karar no vb. detaylar da mevcut. Sorum da olacak: İade olanlar hak düşürücü süre (sanırım toplu maaş ödemesine yapılacak itiraz için belirttiginiz 60 gün) içerisinde mahkeme yoluna basvurmazlarsa, hak kaybına uğrayacaktır ve bilahare bu konudaki kesinlesmis bir kararı emsal gosteremeyecektir değil mi, teyit edebilir misiniz?

Güncelleme • • Demirci

Dear Commission, your decision broke my heart, I think we should break up...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Demirci, Bir saat önce yazdı:

Çok teşekkürler, bu paylaşım hem okunaklı hem karar no vb. detaylar da mevcut. Sorum da olacak: İade olanlar hak düşürücü süre (sanırım toplu maaş ödemesine yapılacak itiraz için belirttiginiz 60 gün) içerisinde mahkeme yoluna basvurmazlarsa, hak kaybına uğrayacaktır ve bilahare bu konudaki kesinlesmis bir kararı emsal gosteremeyecektir değil mi, teyit edebilir misiniz?

Teknik bir konu olması nedeniyle mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışacağım;

İdari işlemlerde 60 gün olan dava açma süresi nedeniyle olan hak düşürücü süre genel olarak iptal davalarında karşımıza çıkar. Bir zararın olduğunun öğrenilmesi üzerine zararın tazmini için 12 maddeden hareketle tam yargı davası açabilirsiniz. Bu davalarda İYUK' un 13. maddesi kapsamındadır. "İdari eylemlerden hakları ihlal edilmiş olanların idari dava açmadan önce, bu eylemleri yazılı bildirim üzerine veya başka süretle öğrendikleri tarihten itibaren bir yıl ve her halde eylem tarihinden itibaren beş yıl içinde ilgili idareye başvurarak haklarının yerine getirilmesini istemeleri gereklidir. Bu isteklerin kısmen veya tamamen reddi halinde, bu konudaki işlemin tebliğini izleyen günden itibaren veya istek hakkında otuz gün içinde cevap verilmediği takdirde bu sürenin bittiği tarihten itibaren, dava süresi içinde dava açılabilir."

Buradaki "başka suretle öğrendikleri" kısmı önemlidir. Hesabınıza paranın yatması bu kapsamda bir öğrenme olarak kabul edilir. Toplu para yatmadan önce yada sonra yazılı bir başvurunuz varsa bunun cevabını bekleyebilirsiniz de beklemeyebilirsinizde. Ama bu süre; size yazılı cevap olumsuz olarak maaş yatmasından önce verilmişse bu cevabın tebliğiyle, cevap verilmeden maaş yatmışsa maaşın yatmasıyla başlar. İkinci durumla alakalı olarak şunu diyebilirsiniz. Ben yazılı müracaat yaptım cevabı gelmeden maaşlar yattı ve eksikti ancak dilekçeme cevap verilmediğinden işlemin aşama aşama devam ettiğini düşündüm bu nedenle maaşlar yattığı tarihi dikkate almadım. Sonrasında bana cevap ... tarihinde olumsuz olarak tebliğ edilince bu tarihi başlangıç kabul ettim. Yada yazılı cevap verilmeyince dilekçenin bekleme süresi olan maksimum 60 lük süre sonrasını başlangıç kabul ettim.

Kabul edilirse tavsiye olarak; yazılı başvuru yaptıysanız olumlu bir cevap verilmediyse 60 gün sonunda, fazla vergi kesintisi içinse başvuru yaptıysanız 30 gün sonunda dava açınız.

Başvuru yapmadıysanız maaşın eksik yattığı tarih itibariyle en kısa zamanda, faizler için idare mahkemesine fazla gelir vergisi kesintisi için vergi mahkemesine dava açınız. En kötü ihtimal mahkeme size benden önce şunu yap der sizde bu karara istinaden belirtilen başvuruları belirtilen yerlere yaparsınız. Bu ihtimal olmayacaktır ama hukukun kelime cambazlığı olduğu düşüncemden hareketle; açacağınız bu davalarla dava açma süresini durdurmuş olursunuz.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

672 MEB inceleme devam sizce dosyalar yaza kadar biter mi?

672 meb- adli işlem yok- 21 ay sendika- başka kriter yok

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, Bir saat önce yazdı:

Teknik bir konu olması nedeniyle mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışacağım;

İdari işlemlerde 60 gün olan dava açma süresi nedeniyle olan hak düşürücü süre genel olarak iptal davalarında karşımıza çıkar. Bir zararın olduğunun öğrenilmesi üzerine zararın tazmini için 12 maddeden hareketle tam yargı davası açabilirsiniz. Bu davalarda İYUK' un 13. maddesi kapsamındadır. "İdari eylemlerden hakları ihlal edilmiş olanların idari dava açmadan önce, bu eylemleri yazılı bildirim üzerine veya başka süretle öğrendikleri tarihten itibaren bir yıl ve her halde eylem tarihinden itibaren beş yıl içinde ilgili idareye başvurarak haklarının yerine getirilmesini istemeleri gereklidir. Bu isteklerin kısmen veya tamamen reddi halinde, bu konudaki işlemin tebliğini izleyen günden itibaren veya istek hakkında otuz gün içinde cevap verilmediği takdirde bu sürenin bittiği tarihten itibaren, dava süresi içinde dava açılabilir."

Buradaki "başka suretle öğrendikleri" kısmı önemlidir. Hesabınıza paranın yatması bu kapsamda bir öğrenme olarak kabul edilir. Toplu para yatmadan önce yada sonra yazılı bir başvurunuz varsa bunun cevabını bekleyebilirsiniz de beklemeyebilirsinizde. Ama bu süre; size yazılı cevap olumsuz olarak maaş yatmasından önce verilmişse bu cevabın tebliğiyle, cevap verilmeden maaş yatmışsa maaşın yatmasıyla başlar. İkinci durumla alakalı olarak şunu diyebilirsiniz. Ben yazılı müracaat yaptım cevabı gelmeden maaşlar yattı ve eksikti ancak dilekçeme cevap verilmediğinden işlemin aşama aşama devam ettiğini düşündüm bu nedenle maaşlar yattığı tarihi dikkate almadım. Sonrasında bana cevap ... tarihinde olumsuz olarak tebliğ edilince bu tarihi başlangıç kabul ettim. Yada yazılı cevap verilmeyince dilekçenin bekleme süresi olan maksimum 60 lük süre sonrasını başlangıç kabul ettim.

Kabul edilirse tavsiye olarak; yazılı başvuru yaptıysanız olumlu bir cevap verilmediyse 60 gün sonunda, fazla vergi kesintisi içinse başvuru yaptıysanız 30 gün sonunda dava açınız.

Başvuru yapmadıysanız maaşın eksik yattığı tarih itibariyle en kısa zamanda, faizler için idare mahkemesine fazla gelir vergisi kesintisi için vergi mahkemesine dava açınız. En kötü ihtimal mahkeme size benden önce şunu yap der sizde bu karara istinaden belirtilen başvuruları belirtilen yerlere yaparsınız. Bu ihtimal olmayacaktır ama hukukun kelime cambazlığı olduğu düşüncemden hareketle; açacağınız bu davalarla dava açma süresini durdurmuş olursunuz.

Tekrar teşekkürler, bu durumda 60 günlük süreyi geçirmis olanlar artık iptal davası acamasa bile, toplu maaş almaları üzerinden henuz 1 yıl geçmediyse SGKli olarak çalışilan döneme tekabül eden maaşların kesilmemesini teminen tam yargı davası açabilecek diye anlıyorum. Ayrıca, bu alacak vergi mahkemelerinin konusu degil sanirim; ilgili ihtilaf, idare mahkemesine goturelecek değil mi?

Dear Commission, your decision broke my heart, I think we should break up...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 5 saat önce yazdı:

Teşekkürler sayın @Aklima,

Kesinleşmemiş diye yazılmıştı. Buna rağmen emsal gosterilebilirmi. Etkisi anlamında.

679 KHK - Sağ.Bak - Adli= İstinafsız Beraat - Komisyon=Red

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

https://t24.com.tr/haber/mahkeme-iletisim-baskanligi-nin-basin-kartini-yenilemedigi-aydin-engin-e-hak-verdi-islemin-iptali-istendi,1023942

Ülkemizde maalesef hakkın, hukuk tarafından iade edilmesi için, kişinin ölmesi gerekiyor. Yüzlerce KHK Mağdurunun öldükten sonra iade edilmesi gibi....!!! 

677 KHK. Ret

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Vergi kesintisi ve agi ödemesi için toplu ödemeden itibaren 5 yıl içinde başvuru halinde alınabilir.

Hukukçu~Stj. Avukat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aslan Onur, 2 dakika önce yazdı:

Vergi kesintisi ve agi ödemesi için toplu ödemeden itibaren 5 yıl içinde başvuru halinde alınabilir.

Ödemeyi almam durumunda emekli ikramiyesi için açtığım davadan vazgeçmem mi gerekiyor. Yoksa SGK mahkemeye ödeme yapıldığını bildirdiğinde dava kapanıyor mu?

701 KHK - RET - ANKARA 24.İDARE - İSTİNAF

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
701KHKegm, 1 dakika önce yazdı:

Ödemeyi almam durumunda emekli ikramiyesi için açtığım davadan vazgeçmem mi gerekiyor. Yoksa SGK mahkemeye ödeme yapıldığını bildirdiğinde dava kapanıyor mu?

Yasal faiz istediniz mi?

Hukukçu~Stj. Avukat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aslan Onur, 2 dakika önce yazdı:

Yasal faiz istediniz mi?

evet

701 KHK - RET - ANKARA 24.İDARE - İSTİNAF

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...