İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

bilyusran, 4 saat önce yazdı:

Bilenlere  danışmak istiyorum.

Kurum kanaatinin ihraç gerekçesi olamayacağından hareketle KHK lı lehine olan Emsal Danıştay 5. Daire kararları var diye anımsıyorum sanki. Dava dilekçesi hazırlarken kullanmak üzere veya  güncel emsal kararların olduğu örnek idare mah. Dava dilekçesi edinebirmiyim. 

Bilgisi olan arkadaşlar paylaşımda bulunurlarsa sevinirim..

AİHM'nin Pişkin V. Türkiye kararında; terör örgütleriyle iltisak ve irtibatlı olma halinin bir takım ölçütlere dayalı olarak idarelerce belirlenmesi gerektiği, anılan örgütlerle kamu görevinden çıkarılan kişi arasındaki bağlantı yada ilişkinin kamu görevlisinin sadakatiyle ilgili objektif kuşku uyandırması, masum veya tesadüfi vs. bağlantıların hariç tutulması gerektiği, kamu görevlisinin eylemlerinin demokratik yasal düzene sadakatinde objektif olarak ciddi şüphe uyandıracak bir şekilde hareket ettiğini açıkça gösteren fiili unsurlar kombinasyonuna dayanması halinde, kamu görevinden çıkarılmanın haklılığına vurgu yapılmıştır.(AİHM, 15/12/2020, Başvuru No: 33399/18)

Öte yandan, Danıştay 5. Dairesi'nin 12/03/2020 tarihli E:2016/53272, K:2020/1930 sayılı kararında da; kamu görevlisi olarak görev yapanlar hakkında kamu görevinde kalmasının uygun olmadığına ve kamu görevinden çıkarılmasına ilişkin olağanüstü tedbirin uygulanması için, ilgililerin terör örgütleri ve millî güvenliğe karşı faaliyette bulunduğu kabul edilen yapılara üyelik, mensubiyet veya iltisakını ya da bunlarla irtibatını ortaya koyan delil, bulgu ve bu yönde değerlendirme yapılmasına neden olan hususların ilgili idareler tarafından ortaya konulması gerekmekte olduğu hükme bağlanmıştır.

Türk Dil Kurumu Sözlüğünde, ""kanaat" kavramı kanış, kanı, inanç, düşünce şeklinde, "kanaat getirmek" tabiri de aklı yatmak, inanmak şeklinde tanımlanmış olup, bu haliyle anılan tanımların soyut bir anlam ifade ettiği açık olup, kamu görevlilerinin  terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisaklı yahut bunlarla irtibatlı olmasına ilişkin çalıştığı kurum kanaatlerinin de, yukarıda anlatıldığı üzere hukuken denetlenebilir çeşitli ölçütlerden oluşan bir fiil kombinasyonuna dayanması yada terör örgütünün amacına hizmet eden bir fiilin tespiti halinde soyut anlamdan öteye geçeceği ve somut bir anlam yükleneceği aşikar olup, bu belirlemenin de hukuk devletinin ve hukukun üstünlüğünü ilke edinen bir anlayışın gereği olduğu da tartışmasızdır.

Nitekim, 20/10/2020 tarih ve 31280 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Anayasa Mahkemesi'nin 02/07/2020 tarih ve E:2018/23568 sayılı bireysel başvuru kararında; Olağanüstü Hal Kanun Hükmündeki kararnamelerde belirtilen örgüt, yapı, oluşum veya gruplara üye olunması ya da bunlara mensubiyetin veya iltisakın yahut irtibatın bulunması geçerli bir kamu görevinden çıkarılma işleminin sebebi olarak öngörüldüğü, kamu görevinden çıkarılma sebebi olarak öngörülen olgunun, diğer bir ifadeyle kamu görevinden çıkarılanların KHK'larda belirtilen yapılarla iltisakı yada irtibatının bulunup bulunmadığının inceleme ve araştırma ile ortaya koyulması gerektiği yükümlülüğüne vurgu yapılmıştır.(Berrin Baran Eker, Başvuru No: 2018/23568, p.71)

Yukarıda yer alan açıklamalar, kamu görevinden çıkarılmaya ilişkin KHK hükmü, iltisak ve irtibat kavramlarının yargı içtihatları ile belirlenen objektif anlamları, Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararındaki tespitler ile Danıştay 5.Dairesi'nin kararının birlikte değerlendirilmesinden; kamu görevlilerinden terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisaklı yahut bunlarla irtibatlı olma halinin, kamu görevlisinin sadakatiyle ilgili objektif kuşku uyandırmasının tespiti ve bu tespitin somut olgulara dayanması halinde terör örgütleriyle ilişki yada bağlantının olabileceği değerlendirmesiyle veya kanaatiyle kamu görevine yapılan iade başvurusunun reddine karar verilebileceği anlaşılmaktadır.

679 KHK - Ret - Adalet - Beraat - Kriter Yok - Kurum Kanaati - Ankara 19 İdari

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

sevdiklerinizle bir arada, sevgi dolu, huzurlu nice bayramlar geçirmeniz dileğiyle

mutlu bayramlar...

Eşim için takip ediyorum... (sahil güvenlik, 3.04.18 GGU, 11/17.05.18 gözaltı, 8.07.18 701 no.lu KHK ile ihraç, 25.10.18 ağır cezada mahk. açıldı, 25.02.19 ilk duruşma, 21.11.19 OHAL inc. kom. sistemdeki duyurusu ile RET kararı, 12.02.20 21.idare mahk. dosya açılış, 21.01.21 7. duruşma/mütalaa_ceza, 25.03.21 8. duruşma karar mahk. CMK'nın 223/3-d maddesi gereğince CVYO kararı, 17.06.21 bölge adliye mahk. dosya açılış, 1.07.22 21. idare mahk. duruşma, 25.08.22 21.idare mahk. RET kararı, 18.10.22 15. idari dava dairesi dosya açılış, 10.03.23 bölge adliye mahk. CMK'nun 223/2-c maddesi gereğince beraat, 20.04.23 istinaf kararı ile kesinleşmiş beraat ...)

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bob Marley, 4 saat önce yazdı:

AİHM'nin Pişkin V. Türkiye kararında; terör örgütleriyle iltisak ve irtibatlı olma halinin bir takım ölçütlere dayalı olarak idarelerce belirlenmesi gerektiği, anılan örgütlerle kamu görevinden çıkarılan kişi arasındaki bağlantı yada ilişkinin kamu görevlisinin sadakatiyle ilgili objektif kuşku uyandırması, masum veya tesadüfi vs. bağlantıların hariç tutulması gerektiği, kamu görevlisinin eylemlerinin demokratik yasal düzene sadakatinde objektif olarak ciddi şüphe uyandıracak bir şekilde hareket ettiğini açıkça gösteren fiili unsurlar kombinasyonuna dayanması halinde, kamu görevinden çıkarılmanın haklılığına vurgu yapılmıştır.(AİHM, 15/12/2020, Başvuru No: 33399/18)

Öte yandan, Danıştay 5. Dairesi'nin 12/03/2020 tarihli E:2016/53272, K:2020/1930 sayılı kararında da; kamu görevlisi olarak görev yapanlar hakkında kamu görevinde kalmasının uygun olmadığına ve kamu görevinden çıkarılmasına ilişkin olağanüstü tedbirin uygulanması için, ilgililerin terör örgütleri ve millî güvenliğe karşı faaliyette bulunduğu kabul edilen yapılara üyelik, mensubiyet veya iltisakını ya da bunlarla irtibatını ortaya koyan delil, bulgu ve bu yönde değerlendirme yapılmasına neden olan hususların ilgili idareler tarafından ortaya konulması gerekmekte olduğu hükme bağlanmıştır.

Türk Dil Kurumu Sözlüğünde, ""kanaat" kavramı kanış, kanı, inanç, düşünce şeklinde, "kanaat getirmek" tabiri de aklı yatmak, inanmak şeklinde tanımlanmış olup, bu haliyle anılan tanımların soyut bir anlam ifade ettiği açık olup, kamu görevlilerinin  terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisaklı yahut bunlarla irtibatlı olmasına ilişkin çalıştığı kurum kanaatlerinin de, yukarıda anlatıldığı üzere hukuken denetlenebilir çeşitli ölçütlerden oluşan bir fiil kombinasyonuna dayanması yada terör örgütünün amacına hizmet eden bir fiilin tespiti halinde soyut anlamdan öteye geçeceği ve somut bir anlam yükleneceği aşikar olup, bu belirlemenin de hukuk devletinin ve hukukun üstünlüğünü ilke edinen bir anlayışın gereği olduğu da tartışmasızdır.

Nitekim, 20/10/2020 tarih ve 31280 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Anayasa Mahkemesi'nin 02/07/2020 tarih ve E:2018/23568 sayılı bireysel başvuru kararında; Olağanüstü Hal Kanun Hükmündeki kararnamelerde belirtilen örgüt, yapı, oluşum veya gruplara üye olunması ya da bunlara mensubiyetin veya iltisakın yahut irtibatın bulunması geçerli bir kamu görevinden çıkarılma işleminin sebebi olarak öngörüldüğü, kamu görevinden çıkarılma sebebi olarak öngörülen olgunun, diğer bir ifadeyle kamu görevinden çıkarılanların KHK'larda belirtilen yapılarla iltisakı yada irtibatının bulunup bulunmadığının inceleme ve araştırma ile ortaya koyulması gerektiği yükümlülüğüne vurgu yapılmıştır.(Berrin Baran Eker, Başvuru No: 2018/23568, p.71)

Yukarıda yer alan açıklamalar, kamu görevinden çıkarılmaya ilişkin KHK hükmü, iltisak ve irtibat kavramlarının yargı içtihatları ile belirlenen objektif anlamları, Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararındaki tespitler ile Danıştay 5.Dairesi'nin kararının birlikte değerlendirilmesinden; kamu görevlilerinden terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisaklı yahut bunlarla irtibatlı olma halinin, kamu görevlisinin sadakatiyle ilgili objektif kuşku uyandırmasının tespiti ve bu tespitin somut olgulara dayanması halinde terör örgütleriyle ilişki yada bağlantının olabileceği değerlendirmesiyle veya kanaatiyle kamu görevine yapılan iade başvurusunun reddine karar verilebileceği anlaşılmaktadır.

Teşekkür ederim,

Avukatla değilde kendim dilekçemi hazırlayıp dolu bir dava dilekçesi hazırlamak istiyorum. Çünkü avukatlar genelde sıradan bir YD dava dilekçesiyle durumu kotaracak vasatta işleri idare diyorlar.( benim görüştüğüm va şahit olduğum  avukatlar bu şekildeydi) daha itinalı donanımlı hazırlayan avukatları hukukçuları tenzih ederim 😉

örnek dilekçelerden kendine uyarlayacağım artık. 
forumdan baktım biraz ama, kurum kanaati odaklı güncel dilekçesi olan arakadaşlar varsa paylaşırlarsa sevinirim 

701 KHK ile gerekçesiz ihraç

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Hayırlı bayramlar.

672 KHK Banka–Sendika beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
bilyusran, 25 dakika önce yazdı:

Teşekkür ederim,

Avukatla değilde kendim dilekçemi hazırlayıp dolu bir dava dilekçesi hazırlamak istiyorum. Çünkü avukatlar genelde sıradan bir YD dava dilekçesiyle durumu kotaracak vasatta işleri idare diyorlar.( benim görüştüğüm va şahit olduğum  avukatlar bu şekildeydi) daha itinalı donanımlı hazırlayan avukatları hukukçuları tenzih ederim 😉

örnek dilekçelerden kendine uyarlayacağım artık. 
forumdan baktım biraz ama, kurum kanaati odaklı güncel dilekçesi olan arakadaşlar varsa paylaşırlarsa sevinirim 

Ben de yeni ret kararı almış biri olarak, dün itibariyle dilekçe üzerinde çalışmaya başladım. Komisyon kararına karşı açacağınız davada YD talep etmeye gerek yok diye biliyorum, ben talep etmeyecegim. Ama adli yardım mutlaka talep etmelisiniz. Dilekçede, parasal hak vb. talep edilmesinin hatalı olduğu, sadece ohal komisyonunun yaptığı işlemin iptalinin talep edilmesi gerektigi forumda daha önce konusulmustu diye hatırlıyorum. Bu ara mahkemeye başvuracaklara 20 temmuzda adli tatilin baslayacagini da hatırlatmak isterim.

Ben davami UYAP vatandaş portalindan online olarak açmayı deneyeceğim, kolay gibi gözüküyor, umarım bir hata yapmam. Uyaptan dava açarken, davayi "delil tespiti istemli" açmamız gerekmiyor değil mi, bu konuda bilgisi olan var mı?

Herkese iyi bayramlar dilerim.

Güncelleme • • Demirci

Dear Commission, your decision broke my heart, I think we should break up...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Forumdaslara bazı sorularım olacak:

1. İşsiz oldugum ve işsiz oldugumu da belgeledigim halde, idare mahkemesinin adli yardım talebimi reddetme ihtimali var mı?

2. İşsiz oldugumu gosteren belgeyi ikametimin olduğu ildeki SGK mudurlugunden mi almak zorundayım yoksa başka bir ilin SGK mudurlugunden de alabilir miyim? Bu evrak e-devletten alınamıyor değil mi? E-devletten olusturacagim SGK hizmet dökümü gibi bir belge işime yaramayacaktir diye tahmin ediyorum, yanlış mıyım?

3. Adlı yardım için garanti olsun diye muhtardan fakir kağıdı gibi bir belge almaya gerek var mı? (bir yerde bu tavsiye edilmisti diye hatırlıyorum)

Dear Commission, your decision broke my heart, I think we should break up...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Bob Marley peki kurum kannatini savunma da belirtmesi gerekmez mi?MEB den gelen savunma da aynı ohal red kriterleri yazıyor 

672 meb- adli işlem yok- 21 ay sendika- başka kriter yok

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Demirci, 3 saat önce yazdı:

Ben de yeni ret kararı almış biri olarak, dün itibariyle dilekçe üzerinde çalışmaya başladım. Komisyon kararına karşı açacağınız davada YD talep etmeye gerek yok diye biliyorum, ben talep etmeyecegim. Ama adli yardım mutlaka talep etmelisiniz. Dilekçede, parasal hak vb. talep edilmesinin hatalı olduğu, sadece ohal komisyonunun yaptığı işlemin iptalinin talep edilmesi gerektigi forumda daha önce konusulmustu diye hatırlıyorum. Bu ara mahkemeye başvuracaklara 20 temmuzda adli tatilin baslayacagini da hatırlatmak isterim.

Ben davami UYAP vatandaş portalindan online olarak açmayı deneyeceğim, kolay gibi gözüküyor, umarım bir hata yapmam. Uyaptan dava açarken, davayi "delil tespiti istemli" açmamız gerekmiyor değil mi, bu konuda bilgisi olan var mı?

Herkese iyi bayramlar dilerim.

Merhaba, UYAP tan gönderecğieniz dava dilekçesi beyan vb evraklarınızı UYAP editör programından udf uzantılı hazırlamanız gerekiyor bu tür evraklarınızıda e-imza ile imzalayarak gönderebilirsiniz. Yani dava açabilmek için önce bir e-imzanız olması gerekir. Parasal haklar yönünden aynen istemenize gerek yok zaten işlem iptal olunca geriye doğru hak doğuruyor.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
altirana, 1 dakika önce yazdı:

@Bob Marley peki kurum kannatini savunma da belirtmesi gerekmez mi?MEB den gelen savunma da aynı ohal red kriterleri yazıyor 

Gerekir, benimkinde falan falan sebeplerden dolayı irtibatlı olduğunu "değerlendiriyoruz" yazıyor du, bu sebepleri çok şükür ceza dosyasında bilirkişi raporları resmi evraklarla çürüttük. İdare mahkemesinden iade aldım. Bu kez kurum istinaf dilekçesinde o sebepler yoksa da biz öyle değerlendirme yapıyoruz diyor 😀. Yani hiç bir şey olmasa da kesin bir şey oldu diyor 😀

• Kahkaha 2
  • Onaylama 2

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...