İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

@TSK7546 tşk ederim. 

göreve iade için dava açtık şu an danıştay da 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhabalar;

11.2021 tarihinde komisyondan ret aldım, gerekçe sadece SGK kaydından dolayı kurum kanaati. İdari mahkemeye başvuru yaptım 22. İdareye düştü, kurum savunmasını yaptı içerisinde benim adım dahi geçmeden alakasız sayfalarca yazı dışında bir şey yazmıyor. Sizlere danışmak istediğim savunmaya cevabı bana evrak olarak tebliğ edildikten sonra mı yapacağım yoksa UYAP'ta gördüğüm için cevap sürem başlamış mı oldu? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. 

695 KHK - İncelemeye devam - Kriter yok

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Theeagle893, 2 saat önce yazdı:

Sizlere danışmak istediğim savunmaya cevabı bana evrak olarak tebliğ edildikten sonra mı yapacağım yoksa UYAP'ta gördüğüm için cevap sürem başlamış mı oldu? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. 

Tebliğden itibaren

689-KKK-2019 ekim KYOK-komisyon ret- kurum kanaati-  idare mahkemesi süreci başladı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Theeagle893, 3 saat önce yazdı:

Merhabalar;

11.2021 tarihinde komisyondan ret aldım, gerekçe sadece SGK kaydından dolayı kurum kanaati. İdari mahkemeye başvuru yaptım 22. İdareye düştü, kurum savunmasını yaptı içerisinde benim adım dahi geçmeden alakasız sayfalarca yazı dışında bir şey yazmıyor. Sizlere danışmak istediğim savunmaya cevabı bana evrak olarak tebliğ edildikten sonra mı yapacağım yoksa UYAP'ta gördüğüm için cevap sürem başlamış mı oldu? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. 

İlk dava dilekçenizde kurumun dosyanızı mahkemeye iletmesini istememiş miydiniz? 

Dear Commission, your decision broke my heart, I think we should break up...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Vardırbirhayr, 54 dakika önce yazdı:

Dikkatli inceleyince, bu tweetin en sonunda kararın linkinin olduğunu da gördüm, paylaşımınız için çok teşekkürler.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Demirci, 47 dakika önce yazdı:

Dikkatli inceleyince, bu tweetin en sonunda kararın linkinin olduğunu da gördüm, paylaşımınız için çok teşekkürler.

Tuğba Arslan [GK], B. No: 2014/256, 25/6/2014 kararında;

105. Anayasa’nın “Kanun önünde eşitlik” başlıklı 10. maddesinin birinci, ikinci, dördüncü ve beşinci fıkraları şöyledir:

“Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz.

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.”

106. Sözleşme’nin “Ayrımcılık yasağı” başlıklı 14. maddesi şöyledir:

“Bu Sözleşme’de tanınan hak ve özgürlüklerden yararlanma, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasal veya diğer kanaatler, ulusal veya toplumsal köken, ulusal bir azınlığa aidiyet, servet, doğum başta olmak üzere herhangi başka bir duruma dayalı hiçbir ayrımcılık gözetilmeksizin sağlanmalıdır.”

107. Eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı, bazen yan yana ve bazen de aynı şeyi ifade etmek üzere kullanılabilen kavramlardır. Günümüzde eşitlik ilkesi insan haklarına ilişkin uluslararası sözleşmelerin ayrılmaz parçasıdır. Başka bir deyişle eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı, uluslararası hukukun en üstünde yer alan temel hukuk normu olarak kabul edilmektedir. Bu itibarla eşitlik ilkesi, hem başlı başına bir hak hem de diğer insan hak ve özgürlüklerinden yararlanılmasına hâkim, temel bir ilke olarak kabul edilmelidir.

108. Anayasa’nın 10. maddesi “ayrımcılık yasağı” biçiminde düzenlenmemiş olsa bile eşitlik ilkesinin, anayasal bağlamda her durumda dayanılacak normatif bir değer taşıması nedeniyle ayrımcılık yasağının da etkili bir şekilde hayata geçirilmesi gerekir (Bkz. AYM, E.1996/15, K.1996/34, K.T. 23/9/1996). Başka bir deyişle eşitlik ilkesi somut bir ölçü norm olarak ayrımcılık yasağını da içerir.

109. Anayasa’nın 10. maddesinin “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir” biçimindeki birinci fıkrasında yer alan “herkes” ibaresi ile eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağının potansiyel kapsamı sınırlandırılmamıştır. Ayrıca aynı fıkrada, “benzeri sebepler”le ayrım yapılamayacağı esası getirilmiş olmakla, ayrımcılık temellerinin yalnızca maddede sayılanlarla sınırlı olmadığı ifade edilmiş ve ayırım yapılamayacak konular genişletilmiştir (Bkz. AYM, E.1986/11, K.1986/26, K.T.4/11/1986).

110. Anayasa’nın 10. maddesi eşitlik ilkesinden faydalanacak kişi ve ilkenin kapsamı konusunda bir sınırlama getirmemiştir. Anayasa’nın 11. maddesinde yer alan “Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır” hükmü uyarınca Anayasa’nın “genel esaslar” bölümünde düzenlenen eşitlik ilkesinin sayılan organlar, kuruluşlar ve kişiler açısından da geçerli olduğu açıktır. Bundan başka, Anayasa’nın 10. maddesinin son fıkrasında yer alan “Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar” hükmü gereğince yasama, yürütme ve yargı organları ve idari makamları eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağına uygun davranmakla yükümlüdürler.

111. Anayasa’nın 138. maddesinde hâkimlerin Anayasa’ya, kanuna ve hukuka uygun olarak karar vereceği öngörülmüştür. Dolayısıyla yargıcın uygulayacağı hukuk arasında Anayasa hükümleri de yer almaktadır. Anayasa’nın 11. ve 138. maddesi birlikte değerlendirildiğinde hâkimlerin Anayasa’nın 10. maddesinde yer alan eşitlik ilkesini uygulamakla görevli oldukları ortaya çıkmaktadır. 

VardırBirHayr

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Herşeyeinanabiliri, 4 saat önce yazdı:

Tebliğden itibaren

Teşekkürler.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Demirci, 3 saat önce yazdı:

İlk dava dilekçenizde kurumun dosyanızı mahkemeye iletmesini istememiş miydiniz? 

Hayır istemedim herhangi bir sorun olur mu? UYAP'a savunmanın EK'i olarak personel değerlendirmesi adı altında kapsamlı bilgiler içeren ancak onda da SGK kaydı harici herhangi bir tespitte bulunulmamış olmasına rağmen 'iltisaklı olduğuna kanaat getirilmiştir' şeklinde karar verilen bir evrak yüklemişler. Meşhur kurum kaanatı oluyor sanırım...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Theeagle893, 4 dakika önce yazdı:

Hayır istemedim herhangi bir sorun olur mu? UYAP'a savunmanın EK'i olarak personel değerlendirmesi adı altında kapsamlı bilgiler içeren ancak onda da SGK kaydı harici herhangi bir tespitte bulunulmamış olmasına rağmen 'iltisaklı olduğuna kanaat getirilmiştir' şeklinde karar verilen bir evrak yüklemişler. Meşhur kurum kaanatı oluyor sanırım...

Dosyanızın tamamını merak etmiyor musunuz? Dosyanizda onemli başka seyler olabilir. Geç de olsa, savunmaya cvp dilekcenizde dosyanızı talep edebilirsiniz sanırım ama karar sizin.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...