İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Konuk

➡️

D) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle;

1) Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekliye sevk edilen, kendi isteğiyle emekli olan, 31/1/2013 tarihli ve 6413 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu hükümlerine göre Silahlı Kuvvetlerden ayırma cezası alan, Devlet memurluğundan çıkarılan, sözleşmeleri feshedilen, müstafi sayılan veya istifa eden subay, sözleşmeli subay, astsubay, sözleşmeli astsubay, Devlet memuru, işçi, uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve erler ile 926 sayılı Kanunun geçici 32 nci maddesi kapsamında haklarında işlem tesis edilenlerden,

2) Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından emekliye sevk edilen, kendi isteğiyle emekli olan, ilişiği kesilen, disiplin hükümlerine göre meslekten veya Devlet memurluğundan çıkarılan, sözleşmeleri feshedilen, müstafi sayılan, istifa eden veya çekilmiş sayılan subay, sözleşmeli subay, astsubay, sözleşmeli astsubay, uzman jandarma, Devlet memuru, işçi, uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve erlerden,

3) 4/6/1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununun 55 inci maddesinin ondokuzuncu ve yirminci fıkraları ile geçici 27 nci maddesi uyarınca resen emekliye sevk edilen, kendi isteğiyle emekli olan veya disiplin hükümlerine göre meslekten veya Devlet memurluğundan çıkarılanlar ile müstafi sayılanlardan,

terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenlerin rütbeleri ilgili bakanın onayıyla alınır. Bu kişiler görev yaptıkları teşkilata ve kamu görevine yeniden kabul edilmez, doğrudan veya dolaylı görevlendirilemez ve bu kişiler on beş gün içinde Devlet Personel Başkanlığına bildirilir. Ayrıca bunlar uhdelerinde taşımış oldukları mesleki unvanları ve sıfatlarını kullanamaz ve bu unvan ve sıfatlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamaz. Bu kişilerin uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılır. Bunların silah ruhsatları, emekli kimlikleri, gemi adamlığına ilişkin belgeleri, pilot lisansları ve ilgili pasaport birimlerince pasaportları iptal edilir. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamaz.

↘️ (D) fıkrasının;

Birinci;

(1) Cümlesinde yer alan ''üç yıl'' ibaresine ilişkin iptal talebi hakkında KARAR VERİLMESİNE YER OLMADIĞINA OYBİRLİĞİYLE,

(2) Cümlesinin kalan kısmının Anayasa'ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE OYBİRLİĞİYLE,

Kalan kısmının 6216 sayılı Kanun'un 43. maddesinin (4) numaralı fıkrası gereğince İPTALİNE OYBİRLİĞİYLE,

şeklinde karar verilmiştir.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Hatırlarsanız bu geçici 35. maddeye istinaden dilekçe vermiştik. Bu dilekçede belirttiğimiz hususların hemen hemen hepsi İPTAL edilmiş gibi görünüyor.

Ben kararları Resmi Gazetede yayımlanan AYM'nin kararından alıntılayarak buraya yazdım; malum gece saatleri hatalı alıntılar olabilir forum üyeleri bizzat kararları: Resmi Gazetenin AYM Kararından okuyabilir.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Telekkürler @MsK. Güzel bir özet olmuş. İlgililere hayırlı olsun.

• Beğeni 3
  • Onaylama 1

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Hukukçular AYM'nin kararları geriye dönük işlemez daha önce iade olmuş vatandaşları bağlamaz diyor

• Beğeni 1
  • Katılmama 1

672 KHK------DişHekimi-----Isparta ADSM

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
xck, 53 dakika önce yazdı:

Hukukçular AYM'nin kararları geriye dönük işlemez daha önce iade olmuş vatandaşları bağlamaz diyor

Ben de şimdi sordum avukatıma; Araştırma merkezi adı altında atananların esas edinilmiş daha önceki görevine dönmeleri esastır dedi. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
xck, 59 dakika önce yazdı:

Genel olarak dediğiniz doğru ancak burada aleyhe değil vatandaşların lehine bir karar var. Karar metni çok uzun olduğundan henüz tamamını okuyamadım. Belki de bir uygulama veya idareye yönelik olarak bununla ilgili bir düzenleme (HAGB' de olduğu gibi) yap şeklinde bir açıklama / paragraf olabilir. Varsayalım ki idare lehe bir düzenleme yapıp ta önceden araştırma merkezine atanmışlara bir işlem yapmasın. Hiç fark etmez, "eşitlik" ilkesi kapsamında mutlaka önceden atanmışlarda yargı yolu ile mutlaka yararlanacaktır. Hukuken bir sorun yokta asıl sorun hukuku yada yargı sistemini yönlendiren zihniyette. Bende idare mahkemesi kararı bekliyorum. Kabul kararı alsam da; istinaf aşamasında YD kararı alınır mı, sonradan RET kararı çıkar mı, katılış yapabilir miyim, yapsam da maaşlarımı alır mıyım, alsam da sonradan RET kararı verip faizi ile geri isterler mi? vb. sorular hala kafamı kurcalıyor. Siyasi ortam değişse zaten bunların hiçbirini düşünmemize gerek kalmaz. Seçim öncesi tüm tuşlara basılıyor ama maalesef KHK tuşu ya klavyede yok yada söküp atmışlar. Dilenmiyoruz sadece hakkımızı istiyoruz. Mücadeleye devam. Bu tip gelişmelerden bizleri haberdar eden forum yöneticilerine ve diğer arkadaşlara da bir kez daha çok çok teşekkür ederim.

• Beğeni 3
  • Onaylama 3

679 KHK - RET - KRİTER YOK (KURUM KANAATİ) - ANKARA 26. İDARİ (RET) - MART 2023' TE İSTİNAFA BAŞVURDUM.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
The Oracle, 3 dakika önce yazdı:

Bende idare mahkemesi kararı bekliyorum. Kabul kararı alsam da; istinaf aşamasında YD kararı alınır mı, sonradan RET kararı çıkar mı, katılış yapabilir miyim, yapsam da maaşlarımı alır mıyım, alsam da sonradan RET kararı verip faizi ile geri isterler mi?

Bu durum birebir yaşandı. Uzman Erbaş statüsündeki arkadaşa hem de; Faizsiz geriye dönük yaptığı ödemeleri tekrar faiziyle beraber istediler.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Sayın @Aklima mevcut görevinize devam ederken ilave olarak buraya ayırdığınız zaman ve emeklerinize şahsen teşekkür ediyorum.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Karar artık kesin değil mi? Yani yeni iadeler asker polis vb olarak eski görevlerine dönecek ve devresiyle ayni rutbeyi alacak değil mi? Bunu vermek zorunda yani

• Beğeni 1
  • Onaylama 4

.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Yeni Oluştur...