İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Okutans, 30.06.2023 - 13:52 yazdı:

13.idare mahkemesine istinaf olarak kurumu itiraz eden varmıdır acaba? Var ise sonuçlananlar ortalama ne kadar sürede karar çıktı acaba bilgi verebilir mi ? 7 ay önce kurum istinafa taşıdı yd talepli ve 2. Ayında yd talebinin kesin olarak reddine karar verdi 13. İdare . Acaba istinaf da tam olarak ne zaman karar verir

Benim kurum iptal kararını YD talepli istinafa taşıdı, 13 . Dava dairesi 3.5 ayda YD kabul iptal kararı bozma verdi, bence sizin YD red  olumlu gelişme, ama şu bir gerçek 13 ün Başkan ve üyeleri 2022 temmuzda değişti olumlu 1 kararları yok, çıkan olumlu kararı da Danıştay bozuyor.

692 KHK-komisyon ret, 07/2022 de mahkeme  iptal davası kabul, 12/2022 de kurum istinaf kabul, Danıştay devam.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Vardırbirhayr, 7 saat önce yazdı:

Bugün kurumdan arandım inşallah yarın iş başı yapacağım. @Aklima 

Gözünüz aydın, bende sizin gibi sevinerek iş başı yaptım ancak 3,5 ay çalıştım bölge idare mahkemesi iptal kararını bozdu, umarım siz böyle olumsuzluk yaşamazsınız, 

692 KHK-komisyon ret, 07/2022 de mahkeme  iptal davası kabul, 12/2022 de kurum istinaf kabul, Danıştay devam.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Vardırbirhayr, 19 saat önce yazdı:

Sayın @Vardırbirhayr ,

Hayırlı uğurlu olsun. Sevindim. Mücadeleye devam.

İstinaf aşamasına götüreceklerdir. Yd talepli istinaf başvurusunu UYAP tan görünce hemen yd nın anayasal olarak olmazsa olmaz iki kıstasının dilekçede iş bu dava kapsamında izah edilmediği/edilemediğini bu nedenle red edilmesi gerektiğini belirten bir dilekçe yazınız. Dilekçeyi hemen ilk derece mahkemenize veriniz.

Davanın kamu görevine iade olduğundan 13 BİM bakacaktır. Dün OHAL komisyonundan red alıp idare mahkemesine iade olan bir kişinin kararı onaylandı.

İlk derece mahkemesinde en az 8 farklı yerden inceleme yapıldıysa sıkıntı yok demektir.

Tekraren hayırlı olsun.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
HEMŞO, 10.07.2023 - 11:00 yazdı:

Herkese Merhaba. Tam 4 yıl sonra maalesef 22.idare mahkemesinden hakkımda ret kararı çıktı. 4 yıl ne beklediler bilmiyorum. Bize yaşattıklarının mislisini yaşasınlar inşallah. 30 günlük itiraz süresi var. Elinde güncel dilekçe örneği olan yardımcı olabilir mi? 

Sayın @HEMŞO ,

Öncelikle geçmiş olsun, hiç bir şey bitmedi. Pes etmeyiiz.

İstinaf dilekçesinin matbu kısımları olmakla birlikte önemli olan verilen kararın hukuka aykırılığın izah etmektir. Bu kapsamda size karşı kullanılan gerekçeleri çürütmek gerek. Buda hazır bir dilekçeyle olmaz.

Kararı paylaşırsanız yorum yapmak doğru olacaktır.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
tartar10, 10.07.2023 - 16:35 yazdı:

Arkadaşlar, iyi günler. Dosyam istinafta (SGK kaydı ve çocukları dershaneye gönderme kriterleri var). E-devlet üzerinde hizmet yılım 29 yıl görünüyor. Emeklilik için 13.09.2022 tarihinde müracat ettim. 5,5 ay sonra toplam prim ödeme yılınız 22 yıl 7 gün diyerek red geldi.

02.08.1991 yılında sigortalı çalışmaya başladım. 19.9.2001 yılında devlet memuru oldum.

Devlet memurluğu öncesi, 02.08.1991-19.9.2001 yılları arasında SSK lı çalıştım. Sigortalı çalışma günlerinin intibakını yaptırmıştım. Hem şahıs hem de devlet katkı paylarını 2008 yılında ödedim.

27.03.2023 tarihinde, SGK EMEKLİ İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KAMU GÖREVLİLERİ EMEKLİLİK DAİRE BAŞKANLIĞINA EMEKLİ İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KAMU GÖREVLİLERİ EMEKLİLİK DAİRE BAŞKANLIĞINA intibak işlemleri ile ilgili resmi yazıları ve intibak ödeme dekontlarını gönderdim.

Bayramdan önce 4c emeklilik işlemleri evrak takip sisteminde 19.6.2023 tarihinde  "Aylık Bağlama servisine sevk edildi" yazdı. Bir daha gelişme olmadı. DYS evrak takipte de hiçbir gelişme yok.

Sizce, emekli olabilir miyim?

SSKlı çalışma döneminde "8 ay askerlik" hizmeti var. Borçlanmaya başvurdum. Yaklaşık 26.000 TL ödeme çıkmış. Bu parayı ödemem gerekir mi? Ödersem, 4c prim gün sayısına katkısı olur mu?

20.03.2023 tarihinden bu güne tekrar SSK'lı olarak çalışıyorum. Son yedi yıl en fazla hizmet SSK üzerinden görünüyor. EYT'li olarak emekli olabiliyorum. Askerlik borçlanmasını ödediğim zaman da EYT yasasına göre mi emekli olurum.

Bu konularda yardımcı olabilecek varsa memnun olurum. 

Ankara'ya gidip görüşmenin faydası olur mu?

Sayın @tartar10 ,

4c emeklilik için yıpranma yada fhz almıyorsanız fiili 25 yıl gerekli. Yıpranma, GHz varsa bu süre 25 yılı geri çeker.

4c öncesini birleştirdi iz ve toplam 25 yılı geçiyorsa emekli olursunuz. Bu durumda askerlik borçlanmasına gerek kalmaz.

Sizin durumunuzda farklı bir husus var. Buda 4a çalışma süresi. Emeklilikte, aylığı bağlayıp ödeyecek kurumun belirlenmesinde, sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen son 7 yıllık fiili hizmet (360 x 7 = 2520 gün) süresi esas alınıyor. Bu kural sadece SSK’lı çalışanları değil, tüm çalışanları ilgilendiriyor.

Sigortalının son 7 yıllık fiili hizmet süresi içerisinde en fazla hangi statüde hizmeti varsa, yani sigortalının son 7 yıllık fiili hizmet süresinin yarısından bir gün fazlası olan 1261 prim ödeme günü hangi statüde geçmişse, o statü şartlarıyla emekli olunuyor. 

4c altında 25 yılınız yoksa ikramiye alamayacaksınız. 4c altında 25 yılınız varsa SGK ikramiye ödenmez ancak mahkemeye alırsınız 

Eyt den faydalanacaksanız hesap ve prim gün sayısı ile giriş tarihi vs durumlar değişiyor. 

Aylık bağlama servisine gitti görünüyorsa şimdiden hayırlı olsun diyeyim.

Maaşı ziraat bankası yada vakıfbanktan TC numaranızla ara ara kontrol ediniz 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Vardırbirhayr, 20 saat önce yazdı:

Hayırlı uğurlu olsun hocam.

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Ahmett, 14 saat önce yazdı:

Benim kurum iptal kararını YD talepli istinafa taşıdı, 13 . Dava dairesi 3.5 ayda YD kabul iptal kararı bozma verdi, bence sizin YD red  olumlu gelişme, ama şu bir gerçek 13 ün Başkan ve üyeleri 2022 temmuzda değişti olumlu 1 kararları yok, çıkan olumlu kararı da Danıştay bozuyor.

Merhaba istinafın kurumun itirazını kabul etme gerekçesi nedir? Her mahkemede olumlu kararlar var, olumsuzlar yoğunlukta. Bende sizin gibi düşündüm 13. İdarenin kararlarini görünce ama, olumlu kararlar da var özellikle son 1 yılda.

Aklima, 2 saat önce yazdı:

Sayın @Vardırbirhayr 

İlk derece mahkemesinde en az 8 farklı yerden inceleme yapıldıysa sıkıntı yok demektir.

Sn. @Aklima ilk derece mahkemesinde 13 ayrı kuruma 2 kez soruldu, hiçbirsey bulunamadı. Bunu istinaf için olumlu mu değerlendirmeliyiz?]

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Teşekkür ederim, Üstadım. Bu gün bulunduğum ildeki SGK'ya gittim. Görevli nazikti. Ancak, yeterli bilgi veremiyor. Anlattıklarıyla "bana sizin gibiler arafta" demek istedi. 4C'den yorumladı, başka bir sonuç, 4A'dan yorumladı, başka bir sonuç çıkardı. 4C 'den mi yoksa 4A'dan mı emekli olacağıma karar veremedi. Kimin karar vereceğini de bilemedi.

Her koşulda, prim gün sayımın 9000 güne tamamlanması gerektiğini söyledi.

Askerlik borçlanması yapsamda pek işe yaramayacağını, sadece prim gün sayısına katkı sunacağını söyledi.

EYT den yararlanamazsın dedi. 4A'dan emekli olabilmem için 3 yıl daha sigortalı çalışmam gerektiğini söyledi.

Ankara'ya yaptığım itirazın sonucunu beklemektan, istinaftan olumlu karar çıkmasını ummaktan başka seçeneğim kalmadı.

Moralim gerçekten bozuldu.

679 - YÖK 18.06.2018 KYOK, 14.10.2020 tarihinde Komisyon ret kararını gördü. 28.11.2020'de idare mahkemesine başvurdu. 31.03.2023 tarihinde 26. idare mahkemesi 2/3 oy çokluğu ile red verdi. 21.06.2023 tarihinde İstinaf'ta dosya açıldı. Kriterler; 26. İdarenin red kararındaki gerekçeler: 2001 yılı öncesi SGK kaydı, 2009 yılında büyük kızımın dershaneye gitmesi, Türkiye geneli denemeleri için gazete aidatı ödemek, 2014 yılında kızımın dershaneye gitmesi, dershaneye ödenen ücret terörizmin finansmanı, 2015 yılında büyük kızımın yurtta kalması ve yurt için ödenen ücret, 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Lâl, 2 saat önce yazdı:

Merhaba istinafın kurumun itirazını kabul etme gerekçesi nedir? Her mahkemede olumlu kararlar var, olumsuzlar yoğunlukta. Bende sizin gibi düşündüm 13. İdarenin kararlarini görünce ama, olumlu kararlar da var özellikle son 1 yılda.

Sn. @Aklima ilk derece mahkemesinde 13 ayrı kuruma 2 kez soruldu, hiçbirsey bulunamadı. Bunu istinaf için olumlu mu değerlendirmeliyiz?]

Gerekçe yok hocam, komisyon kararına atıf yapmış yerinde bir karar demiş, oyçokluğu ile alınmış karardı, karşı oy gerekçesine benzer şeyler yazmış, 

Gazete aboneliği var demiş benim yok, emniyet raporunda  da yok diyor, kimse yok mu var diyor benim yok, emniyet raporunda da  yok diyor, 

kurum ispata yönelik belge sunmuyor ama yine de bozdu, kararı bozacağını hiç ihtimal vermiyordum, ama duyduğum çok karar var bozulan,
benim hakkımda kurum başka birinin bilgilerini göndermişti mahkemeye. Bu yanlışlığı komisyona da yapmış, komisyon araştırmamış, mahkemeye biz bunun hatalı olduğunu yazdık ama kurum ben hatalı gönderdim şeklinde düzeltme yapmadı ama 2. Cevabında o bilgilere yer vermeyerek ısrar da etmedi, duruşma da istememiştim, Danıştay ne yapar bilmiyorum. Bana göre istatiksel karar veriyorlar, yüzdelik red veya kabul oranına denk geldiyseniz ne çıkarsa bahtınıza. 7 yıl sonunda bende oluşan kanı bu arkadaşlar.

• Şaşırma 1
  • Üzülme 2

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Ahmett, 1 dakika önce yazdı:

Gerekçe yok hocam, komisyon kararına atıf yapmış yerinde bir karar demiş, oyçokluğu ile alınmış karardı, karşı oy gerekçesine benzer şeyler yazmış, 

Gazete aboneliği var demiş benim yok, emniyet raporunda  da yok diyor, kimse yok mu var diyor benim yok, emniyet raporunda da  yok diyor, 

kurum ispata yönelik belge sunmuyor ama yine de bozdu, kararı bozacağını hiç ihtimal vermiyordum, ama duyduğum çok karar var bozulan,
benim hakkımda kurum başka birinin bilgilerini göndermişti mahkemeye. Bu yanlışlığı komisyona da yapmış, komisyon araştırmamış, mahkemeye biz bunun hatalı olduğunu yazdık ama kurum ben hatalı gönderdim şeklinde düzeltme yapmadı ama 2. Cevabında o bilgilere yer vermeyerek ısrar da etmedi, duruşma da istememiştim, Danıştay ne yapar bilmiyorum. Bana göre istatiksel karar veriyorlar, yüzdelik red veya kabul oranına denk geldiyseniz ne çıkarsa bahtınıza. 7 yıl sonunda bende oluşan kanı bu arkadaşlar.

Bende kurumum sadece bana yapiyor diyordum,benim dosyamda da yüzlerce hata var. Çoğu yerdeki kişi ben değilim.

Belki de dediğiniz gibi istatistik var. Danıştay umarım iadenizi tekrar sağlar. Çok umutsuzluğa düşmüşsünüz, haksızsınız da diyemem. Ama umudunuzu kaybetmeyin lütfen.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...