İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

aylin yağmur, 20 dakika önce yazdı:

Böyle olunca tanıdık bir avukata sordum bu durumu oda kararı şu an istinafta bulunan dosyama eklememin yararıma olacağını söyledi ama hukuki açıdan tatmin edici bir açıklamada bulunmadı.

Bence bu tarz detay vermeyen avukatlara/hukukçulara fazla itibar etmemek lazım, bu konuyu değerlendirmek için bence hukukcu olmaya gerek yok, AİHM kararı gayet net (sanki ihracların işine yarayabilecek konulara özellikle girmemişler gibi geldi bana, sonuçta AİHM'in de kendine göre bir planı/programı/hesabı var). AİHM kararını sunacağınız ek beyanda kararın dosyanizla bağlantısını iyi kuramazsaniz, bence bu çabanızin lehinize sonuç doğurma olasılığı çok düşük. Ama bu bağlantıyı bir şekilde iyi kurabilirseniz, belki yararlı da olabilir (en azından kotu olmaz). Sn. Aklima'nin da dediği gibi hukuk laf cambazligidir. Henüz bir hazırlığım yok ama ek beyan dilekçesi verecek olsaydım, "ihrac da sonucu itibariyle bir cezadır" argumanindan hareket ederek "kanunsuz ceza olmaz" ilkesine atıfta bulunurdum sanırım (bu argumana ve ilkeye önceki dilekçelerimde sıklıkla yer vermiştim).

• Beğeni 1
  • Onaylama 1

Dear Commission, your decision broke my heart, I think we should break up...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Demirci  Sn. Aklima'nın eğer yapacaksa  konuyla ilgili açıklamasını merakla bekliyorum. Onun dışında ne bahsettiğim tanıdık avukatın ne de diğerlerinin öneri veya açıklamaları bana yeterli gelmedi. Açıkçası şu aşamada ek beyan dilekçesi hazırlamayı da düşünmüyorum. 

672-Ret

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bla Bla Bla, 12 saat önce yazdı:

Dün açıklanan AİHM kararıyla ilgili olarak takip edebildiğim kadarıyla;

...

- Bu AİHM kararının, sadece ceza yargılaması geçirenlerin değil, aynı zamanda ceza yargılaması geçirmeden ''irtibat/iltisak'' nedeniyle kamu görevinden ihraç edilenler açısından önemli olduğunu hukukçular belirtiyorlar. Zira irtibat/iltisaka konu edilen hususların da aslında yasal olduğu bu AİHM kararı ile sabittir. Örneğin bankaya para yatırma, bir sendikaya üye olma veya sohbete katılma yasal bir faaliyetse, bu durum irtibat/iltisaka konu edilebilecek bir durum olamaz. Bu nedenle, AİHM kararının ceza yargılaması geçirmeden doğrudan İdare'nin tasarrufuyla ihraç edilenler için de pozitif katkıları olacaktır.

...

Dün açıklanan AİHM kararının idari davalara etkisi olur mu? Olursa, nasıl olur? Bu konu hakkında bu akşam KHK TV'de yapılan programda, Av.Dr.Levent Mazılıgüney ile Dr.Günal Kurşun tarafından yapılan açıklamalar var. Vakti olan aşağıdaki yayının tamamını izlesin. AİHM kararının sadece İdare Mahkemelerine bakan yönü hakkındaki Av.Dr.Levent Mazılıgüney'in açıklamaları aşağıdaki videonun 34-36 dakikaları arasında, Dr.Günal Kurşun'un açıklamaları ise 40-43'üncü dakikalarda var.

Av.Dr.Levent Mazılıgüney'in açıklamasında bahsettiği, idarelerin ''irtibat/iltisak'' kavramını kullanarak bize uyguladığı kamu görevinden çıkarılma işleminin aslında bir ''ceza'' olduğu hakkındaki makalesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz. https://www.hukukihaber.net/ohal-khkleri-ile-meslekten-cikarmalar-ve-masumiyet-karinesi 

İdare mahkemelerine dilekçe yazmayı düşünenler, bu makalede yer alan bilgilerden faydalanabilirler. 

Güncelleme • • Bla Bla Bla
  • Beğeni 5
  • Onaylama 1

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Karagöz, 27.09.2023 - 17:58 yazdı:

Ben şuna inanıyorum: KHKlıların en azından bir bölümü anayasaya "sadakatsizlik"leri nedeniyle değil, anayasaya sadık kalacakları kesin olduğu için KHKlı

Bende suna inaniyorum ki oy kaybettirme potansiyelleri olmadigi icin mevcut durumlari devam ediyor. 

689-KKK-2019 ekim KYOK-komisyon ret- kurum kanaati-  idare mahkemesi süreci başladı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

İdare mahkemesi davaları hakkında uzman olan Avukat Nevra Kadıgil tarafından, AİHM kararı doğrultusunda İdare, Bölge İdare ve Danıştay'a sunulmak üzere 3 tane örnek dilekçe bugün kendi blog sayfasında paylaşılmıştır. 

Mahkemelere dilekçe vermeyi düşünenler, bu dilekçelerden faydalanabilir. (Kendisine bir teşekkür etmeyi de unutmayalım)

https://x.com/NevraKadigil/status/1709457936638951426?s=20

https://nevrakadigil.blogspot.com/2023/10/AİHM-yalcinkaya-karari-uyarinca-idari.html?m=1

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Arkadaşlar merhaba;

Geçen hafta EGM tercih yapmamı istedi ve sanırım yakın bir zamanda da başlatacaklar. Ancak mevcutta çalıştığım çok güzel bir işim var, bu işimden de ayrılmak istemiyorum ve durumlardan da haberleri yok. Bu konuda bir iki sorum olacak bilen arkadaşların yardımlarına ihtiyacım var;

1) EGM başlarken ''başka yerde çalışıyorsan istifa et yoksa başlatmam'' diyor mu?
2) Başlayıp hemen istifa edebilir miyim?
3) İstifa edip öyle başlamam gerekiyor olursa müstafi olur isem haklarımı geri almakta sıkıntı yaşarmıyım? Haklarım yanar mı yoksa mahkeme ile her halükarda alabilir miyim?

Saygılar. 

677 KHK -Kraker Yok - Dava Yok - İnceleme Devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
cemyus, 57 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar merhaba;

Geçen hafta EGM tercih yapmamı istedi ve sanırım yakın bir zamanda da başlatacaklar. Ancak mevcutta çalıştığım çok güzel bir işim var, bu işimden de ayrılmak istemiyorum ve durumlardan da haberleri yok. Bu konuda bir iki sorum olacak bilen arkadaşların yardımlarına ihtiyacım var;

1) EGM başlarken ''başka yerde çalışıyorsan istifa et yoksa başlatmam'' diyor mu?
2) Başlayıp hemen istifa edebilir miyim?
3) İstifa edip öyle başlamam gerekiyor olursa müstafi olur isem haklarımı geri almakta sıkıntı yaşarmıyım? Haklarım yanar mı yoksa mahkeme ile her halükarda alabilir miyim?

Saygılar. 

Merhaba,

İlk önce hayırlı olsun. Darısı en kısa zamanda bekleyenlerin başına...

1. EGM personeli değilim ancak ihraç dönemdeki haklarınızı almak için gidip katılış yapmanız gerekir.

2. Katılışın ardından da hemen istifa edersiniz. Böylece, hukuken geçmişteki haklarınızı alma hakkınız olur.

3. Şu anda çalıştığınız yerde SGK'lı olarak çalışıyorsanız, EGM'ye katılış yaptığınızda sizden geçmişe dönük ödemeleri yapmak için ihraçken çalışıp çalışmadığınızı tespit için SGK 4a ve 4b kayıtlarınız istenecektir. Böyle bir durumda ihraçken SGK'lı çalıştığınız ortaya çıkar. EGM, ihraçken çalıştığınız dönemdeki kazançlarınızı, ihraç dönemdeki hak ettiğiniz toplu maaşlardan düşerek size ödeme yapacaktır çok büyük ihtimalle. Böyle bir durumda, yine dava açıp kesintileri geri alma ihtimaliniz yüksek. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba danıstay red kararina onama vermis. Şimdi nereye basvurmam gerekiyordu...

672 khk meb 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Niloya, 2 saat önce yazdı:

Merhaba danıstay red kararina onama vermis. Şimdi nereye basvurmam gerekiyordu...

Geçmiş olsun. Anayasa mahkemesi...

• Teşekkür 1
  • Üzülme 1

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...