İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

• 25 Eylül - 689 KHK - Ticaret Bakanlığı - GMM - Kriter Yok - Adli İşlem Yok - İADE
  • 25 Eylül - 689 KHK - TSK - Astsubay - Adli İşlem KYOK - RET
  • Beğeni 3
  • Teşekkür 3

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

kesin olan komisyon yavaşladı...

çıkan kararlar içeriklerine ve kurumlarına bakıldığında çoktan çıkmalıydı...

3-4 yıl sonra silahlı kuvvet olmayan bir kurum çalışanına sendika ya da okul gibi bir kriterden ret vermek çelişkili...

basit ve net dosyalar çoktan bitti diye biliyorduk ama tersine bu tür dosyalar hala var ve işin ilginç tarafı ret veriliyor...

yine de herkes kendi dosyasına odaklanmalı kriter vb. bir durum varsa idare mahkemesinde bu konuyu ele almalı...

ret alan herkesin karar metnini dosya içeriğini tam olarak bilmiyoruz....

her iade ya da ret kararı kendi özelinde değerlendirilmeli....

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
1979kayaelif_03, Bir saat önce yazdı:

Dostlarım merhaba uzun zamandır yazmamistim. Sizinle bir sıkıntımı paylaşmak istiyorum. Oğlum güzel bir puan alarak bilkent Üniversitesi'nde burslu olarak mühendislik bölümüne yerleşti. Okul bursları yatırmak için yapı kredi ile anlamış ve benim oğlan riskli grubunda gözüktügü gerekçesiyle hesap acmamislar.  Daha doğrusu genel merkezin onaylamasi gerekiyor demişler. Icim nasıl yandı anlamam insanlar öz yurdunda bu kadar garip olmamalı. Sadece paylaşmak istedim.

Öncelikle oglunuzu takdir ve tebrik ediyorum, Bilkent mühendislik fakültesine burslu girmek cidden çok büyük başarı, annesi olarak ne kadar iftihar etseniz azdır. Sakıncası yoksa oglunuzun yapikredide neden riskli grubunda gözüktugunu öğrenebilir miyim? Sirf sizin KHK'li olmanızdan dolayı mi (profilinizdeki bilgi doğruysa herhangi bir kriteriniz dahi yok)? Ya da oğlunuzun feto iltisakli okuldan mezun olmak, bylock vb. bir durumu mu vardı? 

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Leviathan, 36 dakika önce yazdı:

Öncelikle oglunuzu takdir ve tebrik ediyorum, Bilkent mühendislik fakültesine burslu girmek cidden çok büyük başarı, annesi olarak ne kadar iftihar etseniz azdır. Sakıncası yoksa oglunuzun yapikredide neden riskli grubunda gözüktugunu öğrenebilir miyim? Sirf sizin KHK'li olmanızdan dolayı mi (profilinizdeki bilgi doğruysa herhangi bir kriteriniz dahi yok)? Ya da oğlunuzun feto iltisakli okuldan mezun olmak, bylock vb. bir durumu mu vardı? 

Hepsi doğru üstelik benim esimde görevde hakkımda hiçbir soruşturmada yok. Oğlumda hep devlet okulunda okudu. Eşim dün bankaya gitti yakınında fetoyle bağlantılı birisi varsa ondandir demişler. Nediyelim biz umut etmeye çalıştıkca biryerlerdwn kirpiyorlar.

• Beğeni 1
  • Üzülme 6

1979kaya_03 675 saglikci inceleme devam 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
altuğ, 4 saat önce yazdı:

İçinde bulunduğumuz durumu özetlersek;

Komisyon yeniden faaliyete geçti bu iyi haber.

Ret ağırlıklı dalmış dosyalara bu duruma şaşırmadık.

Bu haftaki karar sayısı haftaya olursa ve bu böyle devam ederse 8-9 ayda dosyalar biter.

Kriteri olmayan nisan 2017 de ihraç edilen gümrük personeli iade için 3 yıl bekleyebiliyor.

Kurum ve durum bazlı ilerleyen dosyalar var muhtemel gruplaşmalara bakıyor ona göre değerlendirme yapıyor farklı khklardan ancak aynı kurumdan ya da ilden ret kararı aynı anda giriliyor ya da başka bir deyişle benzer durumda olmayan aynı evde yaşayan eşlerden birine ret diğerine 1 sene sonra kabul gelebiliyor. Nedeni yaptıkları ya da hayatları farklı örneğin adam eskiden dersanesine gitmiş üniversite yurdunda kalmış SGK kaydı var tutmuş 2010 dan sonra memur olmuş ve bir öğretmen kadın ile evlenmiş ve ikisi de aktif sendikaya girmiş şimdi adama ret gelirken eşine kabul geliyor çünkü bagaj durumu var adamın, doğru yanlışı demiyorum içinde kanıksatılan gerçeği anlamaya ifade etmeye çalışıyorum. 

Komisyon retleri basmış kurum bazında malum kodlamayla kurum kanaatine müdahil olmadığı yerlerden seçince %90 olumsuz çıkıyor.

MEB den haber olmaması bir aceleleri yok zaten kabul için gönülsüzler inceledikleri dosya sayısı az pandemi olduğu için okulların personel ihtiyacı da öncelikli değil zaten bu saatten sonra iade edilecek 2 bin öğretmen 2 bin memur da kurumlara bir şekilde azar azar yedirilir çok etkilemez. 

Uzun yazıyorum özür dilerim başka paylaşacak yerim yok benzer durumda olanlarla yol arkadaşı oluyoruz şimdi ben 672 den ve gazete aboneliğinden bekliyorum diğer tarafta sendikadan bekleyenler var ya da başka birşeyden aslında dosya az gibi gözüksede yine de binlerce kişi var ve musluk kısık akıyor. 

Sonuçta komisyon da bir kamu kurumu gibi çalışmak zorunda birşeyler ortaya koymalı 250 kişinin aktif olarak çalıştığını hele 80 raportörle ilerledikleri kanaatinde değilim bu salgından sonra çalışmayan ayrılan emekli rapor vs olmuştur yerine de kimseyi koymamışlardır dosya azaldı diye bu sebeple başka sebeplerle aylık inceledikleri dosya sayısı 4 binlerden 1200-1400 lere indirip aradaki ret alanlar ya da alacak olanlar için zaman kaybı +3 idare mahk görevlendirerek kapatırız hesabı yapıldı anlaşıkan o ki bizleri gözden çıkardılar biz kendimiz için çabalıyoruz kurumlar biraz da hukuk için işler yoluna sokulmaya çalışılıyor gibi yapılıyor.

Özetle komisyon istese yıl sonuna kadar 14 haftada dosyaları bitirebilir de ayda bin giderek 14 aya da yayabilir her türlü sonuca gidebilir ekim ayında meclis açılıyor AYM taç çizgisinden hukuk sahasına giriyor gibi önümüzdeki 3 ay bazı hızlı gelişmeler olabilir ne kadar insanımız kurtulursa bu çukurdan o kadar çocuk eş kadın anne baba bizler yeni normalimize döneriz umuduyla ?

Dilek, umut ve değerlendirmelerinize katılırım Sn.@altuğ umarım yıl sonuna kadar dosyaların kararları hep kabul olarak açıklanır. AYM nin zaten sahada hakem olarak bulunduğu biliniyordu. Ancak saha içi faullü hiçbir harekete düdük çalmadı. Oyunun akışını bozmak istemedi anlaşılan. Fakat son zamanlarda kendisine de faullü hareketler gelmeye başlayınca düdüğünü hatırladı sanırım. Bundan sonrası hakemliğini hakkıyla yapıp itibarını koruyacak diye umut ediyorum. Tabi seyircinin tezahüratı da önemli...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
1979kayaelif_03, 48 dakika önce yazdı:

Hepsi doğru üstelik benim esimde görevde hakkımda hiçbir soruşturmada yok. Oğlumda hep devlet okulunda okudu. Eşim dün bankaya gitti yakınında fetoyle bağlantılı birisi varsa ondandir demişler. Nediyelim biz umut etmeye çalıştıkca biryerlerdwn kirpiyorlar.

Umarım, konu oglunuzun lehine cozumlenir. Kamu ya da özel fark etmez, bir banka isterse bir sahsa hesap açmayı reddebilir (BDDK'ya şikayet edebilirsiniz ama bu durumda olumlu sonuç alamayabilirsiniz diye tahmin ediyorum). Bilkentin çalıştığı başka bir banka varsa onu denemenizi tavsiye ederim (çünkü bankaların KHK'lilara yönelik uygulamaları farklilasabiliyor). Bu imkan da yoksa, en son çare durumu bilkentin dikkatine getirip çözüm bulunmasını bekleyebilirsiniz.

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
1979kayaelif_03, 3 saat önce yazdı:

Dostlarım merhaba uzun zamandır yazmamistim. Sizinle bir sıkıntımı paylaşmak istiyorum. Oğlum güzel bir puan alarak bilkent Üniversitesi'nde burslu olarak mühendislik bölümüne yerleşti. Okul bursları yatırmak için yapı kredi ile anlamış ve benim oğlan riskli grubunda gözüktügü gerekçesiyle hesap acmamislar.  Daha doğrusu genel merkezin onaylamasi gerekiyor demişler. Icim nasıl yandı anlamam insanlar öz yurdunda bu kadar garip olmamalı. Sadece paylaşmak istedim.

Tebrik ediyorum oğlunuzu. Ben de @Leviathanhocamın dediğine katılıyorum. Vadesiz mevduat hesabı için bir risk grubuna gerek yoktur. BDDKya şikayet edeceğinizi bildirin. Bunu gerekirse noter üzerinden ihtarname ile iletin. Okula da iletin durumu. Bırakın khklı yakını olmasını, katile bile hesap açmak durumundalar. Kamudan izin alınarak yapılan bir faaliyette, bedeli ödenmek kaydıyla, kimseyi reddetme hakları yoktur. 

KHK Forum Editörü - 672 Maliye - VDK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
1979kayaelif_03, 3 saat önce yazdı:

Üniversitenin KHK lı çocuklarına burs vermeme gibi bir şartı varsa (ne kadar hukuksuz olsa da)bunu baştan sınav başvuru kılavuzuna yazması gerekirdi.Bu saatten sonra bir sıkıntı çikarirlarsa sizde hakkinizi hukuki yoldan arayin.Suç ve cezanın şahsiliği ile ilgili bu süreçte verilen kararlar oldu.

Hocam sizden biraz farklı olsa da benim kızım ortaöğretim bursluluk sınavını kazandı geçen yıl ,1 yıldır vakifbank'tan alıyor, hergangi bir sıkıntı yaşamadı. Vakıfbank normalde KHK lilara sıkıntı çıkaran bir banka. Oğlum da, gelir durumumuz düşük olduğu için bir devlet üniversinden bir miktar burs alıyor.  

Kredi  çekmek veya kredi kartı almak gibi borçlandırıcı bir işlem olsa banka vermeyebilir belki ama, yapacağı size hesap açıp üniversitenin vereceği bursa aracılık etmek.Oğlunuza olumsuz dönüş yapmaya hukuken hakları olmadığını düşünüyorum .

• Beğeni 5
  • Onaylama 2

677 KHK beraat , Kabul

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Yeni Oluştur...