İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Konuk
Aklima, 20.08.2021 - 15:04 yazdı:

İlave tedbirler konusunda;

Hakkınızda herhangi bir kanunda (eski hali KHK) yada kanun veya KHK yla var olan bir kanunda yapılan değişiklikle uygulanan ilave tedbir varsa bunun çözüm mercii maalesef kurumlar değil.

Anayasa mahkemesi topu çevirerek bir yol açtı hükümette bu durumu kanun maddesine koyarak kurumlara başvurun dedi. Bizlerde başvurduk.

(Başvurularda ne istendiği konusuna girmeden) Başvuru sonuçlarının ret geleceği zaten beklenen bir durumdu. Çünkü idare kanunda yazan bir hususu değiştiremez iptal edemez. "Hakkınızdaki ilave işlemler kanunla konulmuştur biz uygulayıcıyız" diyecekleri zaten beklenmekteydi.

Şimdi, bu ret kararlarını mahkemeye götüreceğiz. Diyeceğiz ki "anayasa mahkemesi ilave tedbirler için başvuru yolu tanımlanmalı dedi bunun üzerine hükümet kanunda değişiklik yaparak kurumlarınıza başvurun dedi bende başvurdum ama kurum benimle alakası yok tedbir kanunla konulmuş dedi" mahkemede diyecek ki kurum haklı dolayısıyla dava açacak bir husus yok. Yani elde var sıfır.

Kanunla konulan tedbirler nedeniyle özellikle sıkıntı yaşayanların izlenmesi gereken yol, idare mahkemesine başvuru yaparken kurumların yetkilerinde olmayan .... ilave tedbirler konusunda ret cevabı verileceğinin kanun koyucu tarafından zaten bilindiği çözüm üretmeyeceği ön görülebilecek olan bu hususun bilerek yapıldığını vurgulamak, idare mahkemesine yazılan dilekçede ilave tedbirlerin anayasanın .... maddelerine aykırı olduğunu açıklayıp devamında Anayasanın 152 nci maddesi kapsamında idare mahkemesinin,  söz konusu ilave tedbirin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle anayasa mahkemesine itiraz yoluna başvurmasını istemek şeklinde olmalıdır.

Kısaca yazdığım bu mevzu son derece ciddi bir mevzu olup, bizlerin tek başına yapacağı bir başvuru ne yazık ki değil. Çünkü; Bir kişinin başvurusu idare mahkemesi tarafından kabul edilip anayasa mahkemesine gönderildiğinde ve anayasa mahkemesince de ret verilmesi durumunda 152 madde son fıkrası gereği aynı kanun maddesinin anayasaya aykırılığı konusunda 10 yıl süreyle dava açılamaz.

Bu nedenle ilave tedbirler konusunda yorum yapmaktan özellikle kaçınmaktayım.

Bu konuda bir olmak zorundayız, ferdi hareket etmemek zorundayız ve dava dilekçesinin metni de bu bağlamda profesyonelce olmak zorunda. Sayın Gergerlioğlu, siyasilerle görüşmeleri olan hukukçu Levent Mazılıgüney, Ali Aktaş, Gökhan Özbek, Levent Özkiraz, Kemal Uçar, Dilek Hukuk, Mesut Can Tarım ve mahkeme kararlarını uzun uzun yorumlayan Gökhan Güneş gibi isimlerin desteğine ihtiyaç var. Özellikle metin olarak. Dilekçelerde ilave tedbirlerin anayasaya aykırılığı iyi anlatılmak zorunda. Gerçekten çok iyi planlanmış bir kurgunun içindeyiz. 

Not: Bir önceki paylaşımımda ombudsman konusuna değinme sebebim bu kapsam dışındaki yaşanan tedbirler varsa bu hususlar dile getirilerek zaman kazanmak adınaydı. Yoksa kanunda yazan bir yaptırımla alakalı olarak ombudsman bir karar veremez. Dilekçeyi ret eder.

İlave tedbirlerle ilgili en azından başvurmuş olayım diye cimer üzerinden başvuru yapmıştım MSB ye. Sağlık bakanligindan başlayıp tüm bakanliklari gezen başvurumu en son bir de adalet bakanlığına yollayalim demişler. MSB cevap verme gereği duymamış olacak ki adalet bakanlığı ceza dairesi yanitlamis. Bizlik birşey yok MSB den takip edin diye. Eve de kararı sarı zarfla yollamışlar. ( ceza davam, sorusturma vs yok hic olmadi.)

İdare mahkemesi desen asılsız iddialar ve onlarca 3. Şahısla doldurulmuş bir dosya haline geldi.  Yoruldum artık...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Arkadaşlar merhaba hakkımda 2012 2013 yıllarına ait HTS kaydı ve gizli tanık sohbet iddiası nedeniyle dava açıldı. Size soracağım benzer dosyalarda olumlu kararlar varmı ve avukat tutmalımıyım acaba 20000 gibi rakamlar isteniyor bunu ödeme imkanım şu anda yok malesef yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

701 khk adalet bakanlığı kyok inceleme devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Hadi bu hafta bolca iade görelim inşAllah

• Beğeni 5
  • Onaylama 2

672 sayılı khk incelemeye devam ediyorlar

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Inşallah 

672 inceleme dvm

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Bol iadeli günler dilerim.

Cimer e şöyle bir şey yazmıştım;

'Sayın yetkili,
2020 yılı Şubat ayında almış olduğum beraat kararım var. KHK ile ihraç olmamdan mütevellit yurtdışı yasağım mevcuttu. Lakin beraat kararı almamdan dolayı, şu anda, pasaport alabilme durumum ve yurtdışı çıkış yasağı ve ilaveten içişleri bakanlığının koymuş olduğu şerh v.s kaldırıldı mı? Eğer kaldırılmadı ise, yasağın kaldırılması için ne yapmam lazım?'

Cevaben şu geldi;

'Başvurunuz gereği kayıtlarınız incelenmiş; kayıtlarınızda ilimizce girilen idari karar olduğu anlaşılmıştır.

Söz konusu başvurunuz 5682 sayılı Pasaport Kanununun Ek 7' nci maddesi ile Bakanlığımız Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün 2019/14 No' lu Genelgesi uyarınca işleme alınmıştır.

İşlem sonucundan tarafınıza ayrıca bilgi verilecektir.

Bilgilerinize rica olunur. '

Ben bunu yazalı 1,5 ay oldu. Yazdıkları cevap pek tatmin etmedi , şimdi burda ne demek istiyor? Basit bir soru sordum, neyi niçin işleme alıyor? İşlem sonucundan ayrıca bilgi vermesi niye bu kadar uzun sürüyor? Aydınlatabilecek birisi varsa sevinirim.

679 lu

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
theanswer83, 4 dakika önce yazdı:

'Sayın yetkili,
2020 yılı Şubat ayında almış olduğum beraat kararım var. KHK ile ihraç olmamdan mütevellit yurtdışı yasağım mevcuttu. Lakin beraat kararı almamdan dolayı, şu anda, pasaport alabilme durumum ve yurtdışı çıkış yasağı ve ilaveten içişleri bakanlığının koymuş olduğu şerh v.s kaldırıldı mı? Eğer kaldırılmadı ise, yasağın kaldırılması için ne yapmam lazım?'

Cevaben şu geldi;

'Başvurunuz gereği kayıtlarınız incelenmiş; kayıtlarınızda ilimizce girilen idari karar olduğu anlaşılmıştır.

Söz konusu başvurunuz 5682 sayılı Pasaport Kanununun Ek 7' nci maddesi ile Bakanlığımız Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün 2019/14 No' lu Genelgesi uyarınca işleme alınmıştır.

Ben bunu yazalı 1,5 ay oldu. Yazdıkları cevap pek tatmin etmedi , şimdi burda ne demek istiyor? Basit bir soru sordum, neyi niçin işleme alıyor? İşlem sonucundan ayrıca bilgi vermesi niye bu kadar uzun sürüyor? Aydınlatabilecek birisi varsa sevinirim.

Nüfus hangi mahkemede yargilandiysan oraya yazı yazıyor gerekçeli kararı ve kesinleşme serhini istiyor, ondan sonra kaldırıyor. Kesinleşmedi ise kaldırmıyor, bir üst kurula Ankara'ya itiraz ediyorsunuz.

672 MEB, beraat (2-b) (okul,banka kredi kartı) komisyon incelemede

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
theanswer83, 8 dakika önce yazdı:

'Sayın yetkili,

Cevaben şu geldi;

Yazı cevabında yazılı olan kanun maddesi uyarınca, buna ilişkin kurulan komisyona havale ediliyor. Biz bunu yazılı dilekçe ile il nüfus müdürlüklerinden yaptık. Benim tahdidin kalkması yaklaşık 4 ay sürdü. Bulunduğunuz ili bilmiyorum, ancak, büyükşehirlerde bu süreç uzayabiliyor. Hatta beraatınız istinaf ya da temyiz aşamasında ise o aşamalar bitene kadar olumlu sonuçlandırmıyorlar.

• Beğeni 2
  • Onaylama 1

KHK Forum Editörü - 672 Maliye - VDK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Hemşire683, 22 saat önce yazdı:

???Şuan hissettiğimi anlatmak imkansız. Ama buradaki herkes anlar. Başka, dünya anlamaz... 

O şekilde de ne ben teklif edebilirim nede bir kurum beni SSK sız çalıştırır. Tutanacak Bir dal vardı oda koptu. Neyse sağlık olsun. Bu sene çocuk gelişimi 4.sınıftayım harç zamanı geldi 400 liracık, boşa kürek çekmek bu olsa gerek. Neyse ben örgü örmeye evde oturmaya devam edeyim

Kendi işinizi kurmayı düşünün hocam. 

686-Eğitim-Sen-incelemeye devam 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
direnm@li, 8 dakika önce yazdı:

Nüfus hangi mahkemede yargilandiysan oraya yazı yazıyor gerekçeli kararı ve kesinleşme serhini istiyor, ondan sonra kaldırıyor. Kesinleşmedi ise kaldırmıyor, bir üst kurula Ankara'ya itiraz ediyorsunuz.

Mahkemeyle yazışma, cevabın gelmesi vs derken sürecin uzaması normal o zaman. Çok teşekkür ederim

679 lu

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
vergici672, 6 dakika önce yazdı:

Yazı cevabında yazılı olan kanun maddesi uyarınca, buna ilişkin kurulan komisyona havale ediliyor. Biz bunu yazılı dilekçe ile il nüfus müdürlüklerinden yaptık. Benim tahdidin kalkması yaklaşık 4 ay sürdü. Bulunduğunuz ili bilmiyorum, ancak, büyükşehirlerde bu süreç uzayabiliyor. Hatta beraatınız istinaf ya da temyiz aşamasında ise o aşamalar bitene kadar olumlu sonuçlandırmıyorlar.

Bulunduğum il Ankara, ilgili nüfus Erzurum. Beraatimde istinaf edilmeden kesinleşme şerhini de uyaptan gördüm ayrıca. Beraatimi alalı da 1,5 seneyi geçti. Umarım uzun sürmez. Teşekkür ederim

679 lu

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...