İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Konuk
ozelharekat61, 6 saat önce yazdı:

Bunlardan medet umup düzenleme bekliyoruz dimi? Sosyal medya balonu tamamen herşey başka birşey değil yazıkki bunlara umut bağlıyoruz

Bu adam ile ilgili tek söyleyeceğim şey, koca bir HİÇ olduğudur. Aslında yapmak istedikleri nabız yoklamasıdır. Düzenleme olayı bilerek sosyal medyaya ve bazı gazetecilere servis edildi. Kamu yoklaması/nabzı tutuluyor. Çünkü rte bir iş yapmadan önce o iş ile ilgili ses çıkaracak kalabalık bir grup varsa bu grubun ne söyleyeceğine bakıp ona göre karar veriyor. Eskiden düzenleme dedikodusu çıktığında çok fazla yerden/kişiden itiraz sesi yükselirdi. Dikkat ederseniz şuanda bu kadar çatlak ses yok. Çıkan sesler çok cılız kalıyor. MHP de hiç ses yok.

İsmimi bildiğim gibi biliyorum ki, saray ve eşrafı bu KHK olayının sonuçlarını biliyor. İnsanların öldüğünü,  yasal işlerden dolayı ceza evinde çürüdüğünü, beraat/takipsizlik aldıkları halde göreve dönemediklerini falan filan. Zulmün farkındalar ama öyle şeytanlaştırdılar ki geri adım atmak hata yaptıklarını ortaya çıkarır. Birde o torbadaki herkese Fetöcü dediler düzenleme gelirse halk gerçek Fetöcüler kim diyebilir. Rte için birşey ifade etmiyoruz çıkarsa da olur çıkarmasa da. Yalnız belediye seçimlerinde yüzde 1 lik oyun bile önemi görüldüğü için ve seçimin de yaklaşması hasebiyle kesin kazanmak uğruna yapılırsa seçim için düzenleme yapılır diyorum. Yoksa onun için hiçbir şey ifade etmiyoruz. Amaç Adaletli görünmek, khklıların kendilerinden olmasa da eş, dost, akraba, arkadaş ve yakın çevrelerinden oy almak,  AHİM e de şirin gözükmek.

Kücük bir grupta olsa,  Bazı khklıların cezaevinden çıktığında ya da iade olduğunda ailesi ile beraber iktidara oy vereceği kanaatindeyim. Bu durumu iktidar da düşünüyordur. Kesinlikle düzenleme ile alakalı temkinli davranmakla beraber her halükarda çığlığımızın dozajını arttırarak devam etmeliyiz. Sosyal medyayı çok aktif kullanmalıyız. Amaç öncelikle zulmü duyurmak ve KHK mağdurlarını kim duymadıysa duyurmak. Düzenleme kendiliğinden gelecektir. Ben gelecek iktidarın yapması taraftarıyım. Hakkımız da hayırlısı olsun...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Ceza almayan bir khklının danıştay red kararı. Zaten bu olayı ancak siyasetin çözeceğini hepimiz biliyoruz. Gönül isterdi ki bu saatten sonra hukuk çözsün ve t.c nin bir hukuk devleti olduğu anlaşılsın. Malesef Hukuktan bu kadar uzaklaşmak, ortadoğu ülkesi olmak demektir...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Hiç karar yok

Nasıl olacak böyle 

672 mAliye 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Hareketli geçen son 3 aydan sonra Şubat ayının sakin geçmesi anormal bir durum değil ve bizim için sürpriz olan şeyler başkaları için rutin. 

Geriden bakarsak ekim sonunda 8 bin dosya kaldığını söylediğinde komisyon çoğumuz bu işin 2021 de bitmeyeceğini geçen sene 10 ayda inceledikleri 6 bin dosyadan (aylık 600 haftalık 150 dosya) anlamıştık sonra Kasım Aralık donemi hızlı geçti özellikle imzaci akademisyenlere ret gelmesi KHK konusunu ve komisyonun ağır aksak gittiği durumunu basında tartışılır hale getirdi ve çok dosya geçmesi Ocak ayına da sirayet etti ve sonra uzatma geldi bir nebze olsun yaklaşık 3 ayda 3 bin dosya geçilmesi kalan dosya sayısının 5 bine inmesi sesleri biraz kıstı şöyleki zaten %96sı bitmiş dosyaların kalan çok az sayıda dosya var kalan işin azlığı yapılan işin uzamasını bir ölçüde kapattı yani kusur örtüldü denebilir. Ben komisyonun Mart sonu mu Nisan sonumu ne zaman açıklama yapacak ise sene içerisinde dosyaların biteceği dönem konusunda fikir vereceğini düşünüyorum diyelim 30 Nisan da 3 bin dosya kaldı derse yaz sonu bu işin bitecegini daha erken mesela 31 martta 3 bin kaldı derse haziran ayinda yani 4-5 ayda nihayete ereceği düşüncesindeyim. Komisyonun bazen ay içerisinde toplanmadıgı dönemler oluyor ve bu iş sisteme karar girilmemesi şeklinde yansıyor Şubat ortalarinda yine kararlar duyabilir haftalık 200 civarında gidildiğini tahmin ediyorum bir an önce ayların geçmesini ve kararımızın gelmesini artık tükenen sabırlar ile bekliyoruz.

Güncelleme • • altuğ
Eksik

672 Enerji Bak. 23 Mayıs kabul sistemde

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Guardiann, 3 saat önce yazdı:

Ceza almayan bir khklının danıştay red kararı. Zaten bu olayı ancak siyasetin çözeceğini hepimiz biliyoruz. Gönül isterdi ki bu saatten sonra hukuk çözsün ve t.c nin bir hukuk devleti olduğu anlaşılsın. Malesef Hukuktan bu kadar uzaklaşmak, ortadoğu ülkesi olmak demektir...

Bu paylaşılan kararın ne olduğu anlaşılamıyor.

Bölge İdare Mahkemesi kararının onanmasına ilişkin bir karar.

BİM in ve ilk derece mahkemesinin ne karar verdiğini görmeden yorum yapmak eksik ve hatalı olabilir.

Hak ve hukuk mücadelesine doğru ve gerçek bilgi ile devam...

Alıntı

Danıştay 5. Daire Başkanlığı         2020/2949 E.  ,  2021/3436 K.
"İçtihat Metni"

T.C.
D A N I Ş T A Y
BEŞİNCİ DAİRE
Esas No : 2020/2949
Karar No : 2021/3436

Temyiz İsteminde Bulunan (Davacı) : ...
Vekilleri : Av. ..., Av. ..

Karşı Taraf (Davalı) : ... Bakanlığı / ANKARA
Vekili : Av. ...

İstemin Özeti : Davalı idare bünyesinde meslek memuru olarak görev yapan davacı tarafından, 23/07/2016 tarih ve 29779 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin 4/1-(f) maddesi uyarınca kamu görevinden çıkarılmasına ilişkin Dışışleri Bakanlığının ... tarih ve ... sayılı işleminin iptali istemiyle açılan davanın reddi yolunda verilen ... İdare Mahkemesinin ... tarih ve E:..., K:... sayılı kararına karşı yapılan istinaf başvurusunun reddine ilişkin ... Bölge İdare Mahkemesi ... İdare Dava Dairesinin ... tarih ve E:..., K:... sayılı kararının temyizen incelenerek bozulması istenilmektedir.

Temyiz İsteminde Bulunan Davacının İddialarının Özeti: FETÖ/PDY yapılanmasına müzahir olduğu gerekçesiyle kapatılan bir eğitim kurumdan mezun olmasının ve kamuoyunda bu yapılanmanın dini bir cemaat olduğu bilincinin hakim olduğu yıllara tekabül eden 2009-2011 yılları arasında örgüte müzahir evlerde kalmasının FETÖ/PDY terör örgütü ile irtibatlı olduğunun kabulüne yönelik gerekçe olarak alınamayacağı, FETÖ/PDY terör örgütü ile hiçbir şekilde irtibatının olmadığı, hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararının bulunmadığı, masumiyet karinesinin ve suç ve cezaların kanuniliği ilkesinin ihlal edildiği iddia edilmektedir.

Davalı İdarenin Savunmasının Özeti: Temyiz isteminin reddi gerektiği savunulmaktadır.

Danıştay Tetkik Hakimi : ...

Düşüncesi : İdare Dava Dairesi kararının onanması gerektiği düşünülmektedir.

TÜRK MİLLETİ ADINA
Karar veren Danıştay Beşinci Dairesince, Tetkik Hakiminin açıklamaları dinlendikten ve dosyadaki belgeler incelendikten sonra, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 334. maddesi uyarınca adli yardım talebi daha önce ... Bölge İdare Mahkemesi ... İdare Dava Dairesi kararıyla kabul edilmiş olan davacının, aynı Kanun'un 335. maddesinin 3. fıkrasında yer alan "adli yardım, hükmün kesinleşmesine kadar devam eder." düzenlemesi gereğince temyiz aşamasındaki adli yardım talebi hakkında karar verilmesine yer olmadığına karar verilerek gereği görüşüldü:
Bölge idare mahkemesi idare dava daireleri tarafından verilen kararların temyiz yolu ile incelenerek bozulabilmeleri, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 49. maddesinde belirtilen nedenlerden birinin bulunması halinde mümkündür.
... Bölge İdare Mahkemesi ... İdare Dava Dairesinin yukarıda belirtilen kararı ve dayandığı gerekçe hukuk ve usule uygun olup, bozulmasını gerektirecek bir sebep bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın ONANMASINA, adli yardım talebinin daha önce kabul edilmiş olması nedeniyle temyiz aşamasında tahsil edilmeyen yargılama giderinin tahsili için müzekkere yazılmasına, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 50. maddesi uyarınca, bu onama kararının taraflara tebliğini ve bir örneğinin de belirtilen İdare Dava Dairesine gönderilmesini teminen dosyanın kararı veren ilk derece Mahkemesine gönderilmesine, 02/11/2021 tarihinde oybirliğiyle kesin olarak karar verildi.

İyi olmak kolaydır zor olan adil olmaktır...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Hüdayi, 45 dakika önce yazdı:

Bu paylaşılan kararın ne olduğu anlaşılamıyor.

Bölge İdare Mahkemesi kararının onanmasına ilişkin bir karar.

BİM in ve ilk derece mahkemesinin ne karar verdiğini görmeden yorum yapmak eksik ve hatalı olabilir.

Hak ve hukuk mücadelesine doğru ve gerçek bilgi ile devam... 

Merhaba.

Anladığım kadarıyla durum şöyle:

Davalı idare "temyiz isteminin reddini" istemiş. Yani temyiz isteminde bulunan kişi BİM kararını beğenmeyen KHK 'lı oluyor.

Yani BİM önceden, kişi için olumsuz karar vermiş.

Danıştay tetkik hakimi: İdare dava dairesi kararının onanmasını istemiş.

Ve Danıştay, İdare dava dairesinin önceki kararını onamış.

Hatta karar kesinleştiği için daha önceden adli yardım talebi kabul edilmiş olan kişiden para isteniyor.

Karar maalesef olumsuz görünüyor.

Yanlışım varsa düzelten olacaktır.

701 KHK MEB

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Guardiann, 4 saat önce yazdı:

KHK'lilara sadece Danıştay 5. Daire bakıyordu degil mi?

Dear Commission, your decision broke my heart, I think we should break up...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Birileri birşeyler yazsın lütfen.

Umuda ihtiyaç var 

672 mAliye 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
tustus, 6 saat önce yazdı:

Merhaba.

Anladığım kadarıyla durum şöyle:

Davalı idare "temyiz isteminin reddini" istemiş. Yani temyiz isteminde bulunan kişi BİM kararını beğenmeyen KHK 'lı oluyor.

Yani BİM önceden, kişi için olumsuz karar vermiş.

Danıştay tetkik hakimi: İdare dava dairesi kararının onanmasını istemiş.

Ve Danıştay, İdare dava dairesinin önceki kararını onamış.

Hatta karar kesinleştiği için daha önceden adli yardım talebi kabul edilmiş olan kişiden para isteniyor.

Karar maalesef olumsuz görünüyor.

Yanlışım varsa düzelten olacaktır.

Mahkeme kararları bu şekilde varsayımsal yoruma açık değildir. Davacının durumu nedir? ne ile suçlanmış, idare mahkemesi ne karar vermiş. İstinafa ne için gidilmiş bunlar belirli değil.

Kararın olumlu veya olumsuz olduğu yolunda ben bir izlenim edinmedim. Danıştay 5 şu ana kadar hep usuli yönden karar verdi. Birde ilk derece olarak verdiği kararlar var yanılmıyorsam.

İyi olmak kolaydır zor olan adil olmaktır...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bize eşit şartlarda mücadele imkanı vermediler ki gerçekten ne kadar nitelikli olduğumuzu gösterelim. Hileli zarların olduğu bir oyunun içinde bulduk kendimizi. Şartların eşit olmadığı, zarların hileli olduğu bir oyunda hayatta kalmak bile çok büyük bir başarı. Tüm olumsuzluklara rağmen mücadeleden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz, mücadele edeceğiz. Eninde sonunda kazanacağız, buna şüphe yok. Bize düşen görev, o gün gelene kadar ilk önce akıl sağlığımızı, sonra beden sağlığımızı korumak ve azimle ve inadına yaşamak.  Her birimiz farklı ailelerde, farklı kültürlerde, çok farklı şartlar altında yaşadık, büyüdük ve bu günlere geldik. Hepimizin başına aynı olay gelmiş olsa da, herkesin tepkisi, reaksiyonu, hissettiği şeyler, dayanma eşiği vs farklı. Ama işin özü bence haklı olduğumuzu bildiğimiz böyle bir durumda dirayetli olup yaşamaya devam etmek. Tüm olumsuzluklara rağmen yaşayacağız ve ileride tüm haklarımızı aldığımız günlere akıl ve beden sağlığımız tam olarak ulaşacağız. 
    • Hocam, kendinize haksızlık etmeyin. Devlet söz vermiş 657ye uyduğun sürece sorun yok demiş. Birçok kişi de buna güvenip kendini o memuriyet için hazırlamıştı ve o işe kendini adamıştı. Özellikle belli bir yaştan sonra gerçekten zordu bu işler. Birçok kişiye de yedikleri damga çok ağır geldi, yeni bir hayat kurmak için o psikolojik gücü kendilerinde bulamadılar. Bunun üstüne uğraştığımız davaları parçalanan aileleri ekleyin. Hayatta kalabilmeniz bile başarı aslında.
    • 8 sene geçti ve hiç bir şey değişmedi. Parkomatta  çalışdım, inşaatlarda çalıştım, tarla işlerinde çalıştım, bir buçuk sene kadar dershanede çalıştım (depremden sonra kapandı) fabrikada 3-5 ay çalıştım ödeme sorunu olunca  ayrıldım yine inşaattayım. 8 yılda bir kazmaya sap olamadım, ortalamaya baksan 8 yıl asgari ücret altında kazandım. Hep günü kurtarma uğraşıyla  geçti 8 sene. Bu 8  sene bana ne kadar beceriksiz işe yaramaz olduğumu gösterdi. Bazen düşünüyorum nasıl bir günahım varmışta bu duruma düştüm ve kurtulamıyorum ... Ülkenin hukuk olsun adalet olsun ekonomi olsun vesaire memnun değilizya, ben bunun bin katı kendimden memnun değilim ...
    • Yeminle şaka gibiyiz ya. Herkese açık bir forumda birbirine dilekçe dava danışan, fikir alış verişi yapan, sabır tavsiye eden, gündem hakkında analizler yapan "terörist" mi olur arkadaş? İçinde olmasak tam bir komedi değil mi şu durum aslında? 8 sene be.
    • Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
  • Yeni Oluştur...