İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Bank Asya Mağdurları Forumu

Önerilen Yorum

Herkese geçmiş olsun benim sorum şu şekilde 2016 yılında savcılık kararı ile bankalarda bir işlem yapamıyorum tedbir uygulandığı için. Mahkemem bitti kaldırmayı unutmuşlar avukatta söylememiş şuan istinaf da ve biz bakınca karar vereceğiz diye bilgi verdiler. Dava açılma tarihi eylül 2018. 6 aydır bir yerde çalışıyorum ama maaşımı çekemiyorum. Çalıştığım yere de söylemedim sorun olmasın diye. Cimere 3 kez yazdım ama bir sonuç yok. Başka ne yapılabilir bilen var mı acaba? 

677 KHK - Ret - Banka - bylock - sendika - dernek Ankara 20. İdare

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Bank konusunda özellikle talimatlı olarak kabul edilen dönem haricinde işlem yapanların kullanabileceği güzel bir paylaşım var. Hemde hakim görüşü. Azlık Oyu kısmını okuyunuz. Aynı paylaşım gurubunda bankayla ilgili kısımda geçen 3 adet yargıyay 16 ncı ceza dairesi kararı var. Birisini bulabildim ve nmelihkutlunun paylaşımının altında linkte paylaştım. Hem ceza hem idare mahkemelerinde kullanılabilecek güzel açıklamalar var.

sayın nmelihkutlu paylaşmış. Bölge idare mahkemesi kararından da destek almış.

Güncelleme • • Aklima

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Peki bu kararı nasıl kullnacagız idare mahkemesine başvururken

672 KHK - Ret - Banka sendıka - Ankara 20. İdari

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
firdevs, 03.08.2019 - 12:19 yazdı:

Peki bu kararı nasıl kullnacagız idare mahkemesine başvururken

Kabaca azlık oyu kısmında diyorki "13 üncü idare mahkemesi kararında yazdığı şekliyle talimat dönemi haricinde bankaya para yatırma hesap açma irtibat iltisak nedeni olarak görülemez" Sizin durumunuz talimat dönemi dışındaysa işlemin nedeni yazıp bu kararı da ek bir durum olarak kullanırsınız.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

https://orcunakbulut.av.tr/yargi-kararlari-isiginda-bank-asya/

adresinde "Yargı Kararları Işığında Bank Asya" başlığıyla paylaşılan yazı.

15 Temmuz sürecinden bu yana cezalandırma kriteri olarak bir çok delil kullanıldı. Yaklaşık 3. Yılına varmak üzere olan yargılamalarda elde kalan en büyük delillerden biri “ Bank Asya” oldu.

Bank Asya’nın delil olarak niteliği ile ilgili söylenebilecek bir çok şey var fakat bu yazımda sizlere somut olarak yardımcı olabilmek adına devam eden yargılamalardaki gelişen kriterlerden bahsetmeye çalişacağım.

Öncelikle yargı makamları

01/12/2013-30/06/2014 tarihleri arasındaki dönemde Bank Asya nezdinde 334.123 adet hesabın açıldığı, hesap açılışlarının 06/01/2014 tarihinden itibaren artış gösterdiği, en fazla hesap açılışının 30/01/2014 tarihinde 6.069 adet olarak gerçekleştiği, açılan hesap sayısındaki artışın bir yönlendirmenin neticesi olabileceğini değerlendirmektedir.

Bir kişi, bu örgütsel çağrı üzerine bankaya el konulmamasını sağlamaya yönelik bankada hesap açtırmış ve subjektif olarak maddi gelir durumuna göre önemli kabul edilebilecek bir miktarı yatırmış veya daha önce var olan hesabına bu tarihten sonra sadece bu amaçla para yatırmış ve belirli bir süre bu parayı çekmemiş ise, bu eylem örgüt üyeliğinin kabulü için gerekli olan çeşitlilik, yoğunluk, süreklilik kriterlerine uyan bir eylem olarak kabul edilecek ve buna uyan diğer eylemleri de var ise üyeliğin unsurları gerçekleşmiş olacak, başkaca eylemi yoksa bu haliyle örgüte yardım veya terörizmin finansmanı niteliğinde olup olmadığı, sanığın bu örgütün terör örgütü olduğunu ve örgüt liderinin talimatını bilerek bu parayı yatırıp yatırmadığını değerlendirmektedir.

Hesabın açılma tarihi, para yatırılma tarihi, yatırılan miktar, paranın hesapta tutulma

süresi, paranın hesaptan çıkış nedeni bu kriter kapsamında değerlendirilerek, paranın bankacılık faaliyeti kapsamında mı yoksa örgüte yardım amacıyla mı yatırıldığı, sanığın kastının ne olduğu belirlenecektir. Ayrıca kastın belirlenmesinde sanığın FETÖ/PDY liderinin talimatını bilebilecek kadar örgütle iltisakının bulunduğuna yönelik delillerin olması da değerlendirilecektir. Talimat öncesi dönem olan 01/01/2013-25/12/2013 tarihleri arasında kişinin bu bankayı aktif olarak kullanıp kullanmadığı, tasarruf amacıyla para yatırmasının olup olmadığı, 2014 yılı başından itibaren yatırılan para ile çıkan paranın orantılı olup olmadığı, bankacılık faaliyeti kapsamında hesabına otomatik ödeme, kredi kartı ödemesi, okul taksidi gibi rutin harcamalarını aşan miktarda para yatırıp yatırmadığı, 2015 yılı Mayıs Ayında TMSF tarafından bu bankaya el konulması sonrasında bu bankada tasarruflarının devam edip etmediği kişi bazında ayrı ayrı değerlendirilecektir.

Haklarında örgüt üyeliği, örgüt üyesi olmamakla beraber örgüte yardım eden veya terörizmin finansmanı suçundan dava açılan sanıklar yönünden; bu örgütün terör örgütü olduğunu bildikleri, bankaya para yatırılması yönünde yapılan örgütsel çağrıyı duydukları, bu örgütsel çağrı üzerine terör örgütünün finans kaynağı olan bankayı el konulacak noktaya düşürmemek amacıyla örgütsel refleks ile para yatırdıkları kanaati oluşması gerekmektedir.

Tüm bu kriterler dikkate alındığında savunmalarınızda;

Hesaba para yatırıldıktan kısa süre sonra çekilmiş olması,

Kişinin sosyal ve kişisel durumu dikkate alındığında talimatı bilebilecek konumda olmaması,

Rutin bankacılık işlemlerinden ziyade bir durumun söz konusu olmadığı,

2014 yılı başından itibaren yatırılan para ile çıkan paranın orantılı olup olmadığı,

Bankacılık faaliyeti kapsamında hesabına otomatik ödeme, kredi kartı ödemesi, okul taksidi gibi rutin harcamalarını aşan miktarda para yatırılmadığı,

2015 yılı Mayıs Ayında TMSF tarafından bu bankaya el konulması sonrasında bu bankada tasarruflarının devam etmediği

hususlarının üzerinde özellikle durulmalıdır.

Av. Orçun Akbulut

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

arkadaslar yakınım ıhrac oldu ,banka ve sendıkadan dolayı ,ozellıkle banka konusunda deneyımlı savunma yazabılecek bır arkadas varmı?kendınsın takıpsızlık kararı var ve bank asya dokumlerıde eılmızde 

672 KHK - Ret - Banka sendıka - Ankara 20. İdari

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
firdevs, 14 saat önce yazdı:

arkadaslar yakınım ıhrac oldu ,banka ve sendıkadan dolayı ,ozellıkle banka konusunda deneyımlı savunma yazabılecek bır arkadas varmı?kendınsın takıpsızlık kararı var ve bank asya dokumlerıde eılmızde 

Sayın firdevs,

Geçmiş olsun. Yeni yazdığınıza göre arkadaşınız OHAL sonrası kamu görevinden çıkarıldı olarak anlıyorum. Eğer OHAL sonrası yürürlüğü giren kanuna göre 375 sayılı KHK ile işlem yapıldıysa özellikle üzerinde durmanız gereken husus "değerlendirilen" ifadesiyle kamuya verilen takdir yetkisinin keyfi kullanıldığına mahkemeyi ikna edecek belgeli bilgiler vermek.

Detay vermediğiniz için fazla bir şey diyemiyorum. Ancak özellikle banka konusu mevcut hukuk işleyişinde affedilmez bir gerekçe olarak kullanılıyor. Kaldı ki "değerlendirilen" ifadesi içinde önemli bir dayanak noktası.

Kamu görevinden çıkarılma gerekçesine dair, gerekçelerin yazılı olduğu belge, öncesinde alınmış olması gereken savunmaya karşılık verilen ifade ve takipsizlik kararını paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım. Bu aşamada sizlerde forumdaki emsal kararlar ve özellikle bu başlık altındaki paylaşımları kendinize göre taslak halinde birleştirirseniz zaman kazanırsınız.

Üzmek istemem ancak, Mevcut hukuk sisteminde OHAL sonrası bir kamu görevinden çıkarma işlemiyse, "değerlendirilen" ifadesiyle tanınan takdir hakkı nedeniyle bahsettiğiniz gerekçelerle ilk derece idare mahkemesi konusunda pek umut beslemeyiniz.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Merhaba,

2 sene once donem ozel bir vakif universitesinde akademisyenlik yapip kendim istifa ederek, ayrilmistim, konuyla alakali olarak EGM tarafindan gecen gun ifadeye cagrildim. Emniyete gittigimde ogrendim ki gecmiste ve su an universitede calismakta olan tum personeller mercek altina alinmis ve bu sebeple beni 2 durum icin ifadeye cagirmislar.

1. si 2011 yilinda actirdigim katilim hesabi hakkinda, 2013 aralik 2014 aralik suresinde hesabimda gerceklesen artis, hesap detaylarina baktigimda, bunun sebebinin o donemde calismakta oldugum kurumun (4.
5 ayligina calismistim) bankasyadan maasi yatirmasi ve 1 sene boyunca katilim hesabinin getirisi olan 380 TL para. Bunun disinda hic bir sekilde para yatirmadim, ve bu orgutle hic bir baglantim yok. Yalnizca 4.5 ay sonradan KHK ile kapatilan bu kurumda calistim akabinde onlar ihbar tazminatini verip isime verdiler. Maasimdan dolayi gerceklesen artis+katilim payindan gelen artis toplamda 3 bin kusur lira.

Hic bir zaman devlet kurumunda calismadim, dersane, ev vs gitmedim elbette bylock vs gibi hic bir sey yok. Ancak bu durum kafami kurcaliyor. Bu durumla alakali ceza alma ihtimali mevcut mu? Yani 2011 de actigim katilim hesabinda maasimin o donem o hesaba yatmasindan oturu gerceklesen 3 bin TL civari artis suc unsuru teskil eder mi? 

Bu konuda yardimci olabilirseniz cok sevinirim, internette ciddi bir bilgi kirliligi var. 

Saygilarimi sunarim.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Banka konusunda tarihlerle ilgili güzel bir paylaşım var. Tavsiye ederim.

http://www.ortakiyi.com/wp-content/uploads/2019/02/BANK-ASYA-YAZISI-PDF-HALİ.pdf

Bir kısım var ki başvurularda kullanılabilir. "Silahı Terör Örgütü Üyeliği suçu ancak kasıtla işlenebilen suçtur. Kişi örgütü bilecek ve fiilen suç işlemese bir amacını bildiği örgüte bağlı olacaktır.

Şimdi bu durumda yukarıda serencamına az miktarda da olsa değindiğimiz Gülen Yapılanmasının Silahlı Terör Örgütü'ne dönüşmesinin tarihini iyi tespit etmek gerekmektedir.

İktidar çevreleri bunun 17/25 Aralık 2013 olduğunu iddia etmektedir. Yargılamalar da buna göre dizayn edilmiş durumdadır. Lakin bu durumda "Örgütün Bankası" olarak ifade edilen Bank Asya'nın 8 Eylül 2014 tarihine kadar vergi ve sosyal güvenlik primi tahsil etme yetkisini elinde bulundurmasına ne diyeceğiz?

Kuşkusuz bu yapının cebir ve şiddet eylemi 15 Temmuz 2016 günü gerçekleştirdikleri darbe girişimi ile ortaya çıkmıştır. Darbe suçu ise kendi içinde bir örgüt suçu barındıran bir suç tipidir."

Güncelleme • • Aklima

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Garibanmuhendis, 28.09.2019 - 02:39 yazdı:

Merhaba,

2 sene once donem ozel bir vakif universitesinde akademisyenlik yapip kendim istifa ederek, ayrilmistim, konuyla alakali olarak EGM tarafindan gecen gun ifadeye cagrildim. Emniyete gittigimde ogrendim ki gecmiste ve su an universitede calismakta olan tum personeller mercek altina alinmis ve bu sebeple beni 2 durum icin ifadeye cagirmislar.

1. si 2011 yilinda actirdigim katilim hesabi hakkinda, 2013 aralik 2014 aralik suresinde hesabimda gerceklesen artis, hesap detaylarina baktigimda, bunun sebebinin o donemde calismakta oldugum kurumun (4.
5 ayligina calismistim) bankasyadan maasi yatirmasi ve 1 sene boyunca katilim hesabinin getirisi olan 380 TL para. Bunun disinda hic bir sekilde para yatirmadim, ve bu orgutle hic bir baglantim yok. Yalnizca 4.5 ay sonradan KHK ile kapatilan bu kurumda calistim akabinde onlar ihbar tazminatini verip isime verdiler. Maasimdan dolayi gerceklesen artis+katilim payindan gelen artis toplamda 3 bin kusur lira.

Hic bir zaman devlet kurumunda calismadim, dersane, ev vs gitmedim elbette bylock vs gibi hic bir sey yok. Ancak bu durum kafami kurcaliyor. Bu durumla alakali ceza alma ihtimali mevcut mu? Yani 2011 de actigim katilim hesabinda maasimin o donem o hesaba yatmasindan oturu gerceklesen 3 bin TL civari artis suc unsuru teskil eder mi? 

Bu konuda yardimci olabilirseniz cok sevinirim, internette ciddi bir bilgi kirliligi var. 

Saygilarimi sunarim.

Mahkeme açılabilir, fakat mahkemeden beraat edersiniz. Çektiginiz stres yanınıza kar kalır.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Yeni Oluştur...